בר (ברקוביץ') יעקב (ג'קי)

בן גיטה וארתור אברהם

נולד ב- 1.4.1947 בעיר בריסל בבלגיה

עלה לארץ בשנת 1949

הגיע לקיבוץ שריד ב- 1.9.1961 לקבוצת "תומר"

נפטר ב- 23.10.2013

ג'קי בן בכור לגיטה וארתור אברהם נולד ב- 1.4.1947 בעיר בריסל בבלגיה. שני הוריו שרדו את השואה. אמו עברה את שנות המלחמה עם משפחתה בבריחה ממקום למקום בחיפוש אחר מקומות מסתור. אביו שרד את אושויץ.

כשהיה ג'קי בן שנתיים עלה ארצה עם אמו, דודתו (אחות האם), סבו וסבתו. הוריו נפרדו ואביו נשאר בבלגיה לסיים את לימודיו בבית ספר מקצועי שבו החל לומד כשחזר מהמחנות.

תחנתם הראשונה בארץ היתה במחנה עלייה בית ליד. כעבור שלושה חודשים נדדו בעקבות פרי (פרנץ) החבר של האם, לקיבוץ כפר גלעדי ואחרי ששה חודשים המשיכו הלאה והתיישבו בחולון. בשנת 1950 נולדה אחותו ריקי.

בשנת 1951 עלה גם אביו ארצה, הקים משפחה עם חנה לבית יאכימוביץ ונולדו להם עודד, רפי ואלון, אחים לג'קי.

בן ארבע החל ללכת לגן ילדים שהיה מרוחק כשני קילומטרים מביתו. בגיל שש עבר ללמוד בבית הספר "גאולים" בעיר, שהיה אפילו עוד יותר רחוק מביתו.

בסוף כיתה ח', עקב קשיים מסוימים, שלחה אותו אמו להתחנך בקיבוץ שריד.  הוא היה בן 14 כשהגיע לשריד במסגרת עליית הנוער עם קבוצת נערים. לקבוצתם הם קראו "תומר". בשעות הבוקר למדו ובשעות הצהריים עבדו בענפי המשק השונים. ג'קי עבד במספוא וברפת – העביר צינורות השקיה, קצר ירק והוביל תחמיץ מהסילו אל הרפת, מאכל לפרות.

עם סיום לימודיו התיכוניים, בנובמבר 1965, התגייס לגדוד 51 של גולני, סיים קורס מ"כים, עבר קורס נהיגה במשאית וחזר לגדוד. בעת שירותו הסדיר פרצה מלחמת ששת הימים והוא וחבריו נשלחו לרמת הגולן. כשהמלחמה נגמרה הוצב לשמור על שורה ארוכה של משאיות מדגם BTR שנלקחו שלל. יותר מאוחר, בעקבות פגישה עם מפקד "גדוד אגוז" הצטרף לגדוד והיה מדריך טירונים.

ב- 1968 השתחרר מהצבא וחזר למספוא ולרפת, ולאורה חברתו, בת הקיבוץ מקבוצת "מעין" המקבילה לקבוצתו "תומר". בשנת 1969 התחתן עם אורה. הם הקימו את ביתם בשריד ונולדו, יניב, שרון, אסי ושחר.

כשפרצה מלחמת יום הכיפורים נשלח ללוות גדוד טנקים שעלה לרמת הגולן. חצי שנה היה מוצב ברמת הגולן עד ששוחרר וחזר הביתה. אחרי המלחמה קיבל מלגה מהצבא ללימודי צילום מקצועי. מאז צילם את משפחתו ותיעד במצלמתו את חיי הקיבוץ.

הוא עבד ב- "גמל" מפעל לייצור אבני השחזה וב"לטש" – המחלקה לייצור ניירות לטש. בשנת 1986 יצא ללמוד טכנאות שיניים ועבד במעבדת השיניים בקיבוץ. לאחר מכן חזר ל"גמל" ועבד במעבדה בביקורת של חומרי הגלם. בד בבד שימש כרכז הביטחון השוטף (רב"ש) של הקיבוץ, תפקיד אותו מילא במשך עשרים שנה והיה חבר בארגון השוטרים הבינלאומי.

לאורך השנים מילא תפקידים רבים בקיבוץ: מרכז ועדת חברים, חבר מזכירות וחבר בוועדות שונות. בעתות הפנאי פיתח את תחביביו: צילום סטילס וצילום במסרטה 8 מ"מ, ויצר בקרמיקה – עשה חלילים קטנים (אוקרינות), חנוכיות ופסלונים.

ג'קי היה אדיב, נעים ומאיר פנים ואהוב מאוד על כולם.

בטרם עת חלה במחלה קשה ונפטר כעבור זמן קצר.

בן 66 במותו.

יהי זכרו ברוך

*********

ג'קי אבא ליניב, שרון, אסי ושחר וסבא לירדן, עדי, גלי, ג'ק, אדם ודור

ג'קי, לך יש אחים ואחות וגם לי יש אחים ואחות, אך אנחנו נשארנו אחים וחברים קרובים וטובים מאז הראשון בספטמבר 1961, מאותו הבוקר בו הגענו שנינו לשריד. כבר מהיום

הראשון התחברנו וחלקנו את אותו חדר לאורך שנים. ליווינו אחד את השני לאורך 52 שנים בקשר רציף בלי להכביד אחד על השני.

בשבילי תמיד, אבל תמיד היית ברקע. בכל עת חשבתי עליך וכמובן גם על אורה. "אורה וג'קי" תמיד הלכו אצלי ביחד.

כשאני חושב ומנסה להעלות דברים מתוך רצף החוויות שעברנו יחד זה כל הזמן מחזיר אותי לאתמול. לקחתי עמי מהבית את מכונת הגילוח כדי לגלח אותך כמו בימים האחרונים. בדרך מהעבודה לכיוון הבית עברתי אצלך בבית החולים ואתמול, רק אתמול, כשעה לפני שיצאתי לבית החולים קיבלתי הודעה משרון.

ג'קי, אהבתי ואני אוהב את החברות בינינו. את השקט שלך. לפחות כלפי היית תמיד רגוע ושלו. בנעורינו היית שובב לא קטן והרבה דברים אסורים, ואסורים יותר עברנו יחד בבית בשריד. אני הלכתי לדרכי, ואתה יחד עם אורה בניתם קן משפחתי לכם, לילדיכם ולנכדים שלכם.

ג'קי חובב הגאד'טים. זה התחיל בצילום, תחום שבו התמקדת לאורך שנים מצילום סטילס ועד למסרטות למיניהן ועד שהתחיל עידן המחשב והסמרטפונים. לא היה דבר חדשני בתחום זה שלא מצאתי אצלך כשהגענו אליך לבית בשריד.

אחד באפריל אצלי אף פעם לא היה יום של בלוף או שקר. זה היה יום ההולדת שלך ג'קי, ואני לא חושב שאי פעם שכחתי להתקשר אליך.

ג'קי אני זוכר שבתור נערים היינו נוסעים לחופשות ולא פעם ולא פעמיים לקחת אותי לרחוב המסגר לבית פורד שם עבד אביך ארתור, כדי להראות לי גלויות חדשות של מכוניות, ומשם הליכה ברגל לתחנה המרכזית. אתה לדרכך או לחולון או לרמת גן ואני לבת ים.

גם בצבא נתקלנו לא אחת זה בזה. אתה בגולני ואני בהנדסה. מיד בתום מלחמת ששת הימים הגעתי אליך בהפתעה לפאתי קונטרה. ולא היתה זו הפעם האחרונה שהפתעתי אותך. אני זוכר איך פעם נודע לי שאתה ואורה נוסעים לבקר את יניב בקופנהגן. לי היתה מתוכננת נסיעה לשבדיה, אז איך שלא אפתיע אתכם? השגתי בדרך לא דרך את הכתובת וביום בהיר אחד מצאתי אתכם. יצאנו לאכול בערב וזה היה פשוט מקסים.

אהבתי תמיד להגיע אליכם ועשיתי זאת בכל הזדמנות בדרך צפונה.

היית לי מקור המידע על מה שנעשה בשריד, עם כל אירוע כזה או אחר התקשרת לעדכן אותי.

המפגש האחרון שלנו במסגרת קבוצת "תומר" היה לרגל יום הולדתי ביולי האחרון בעין שמר, שם בפעם הראשונה סיפרת על הכאבים ברגלך ועל שעשית מאמץ להגיע. אמרת לי – אבי לקחתי וולטרן כי לא רציתי לאכזב אותך.

ג'קי – ביום שני האחרון בעת שהאונקולוג ביקר אותך וניסה בעדינות לתאר לך את מצבך והיה ברור שאתה מפנים זאת יותר ויותר, אמרת לעודי, למרות הכול אני אלחם.

נסעתי הביתה עם המשפט ששמעתי שם "אין ריפוי. יכול להיות רק טיפול למנוע כאבים וסבל" וייחלתי שלא תסבול.

ג'קי – הותרת את כולנו המומים וכואבים. תחסר לכולם אך בעיקר לאורה, יניב, שרון, אסי ושחר, הנכדים, האחים והאחות הגיסות שטיפלו בך מתוך אהבה אמיתית וכנה ובמסירות אין קץ בעת ששהית בבית החולים.

ג'קי, נוח בשלום בין רגבי האדמה של העמק הנפלא הזה הפרוס לפנינו. נתגעגע אליך ונזכור אותך תמיד כאדם טוב ונעים עם החיוך הקבוע שלך בזוית הפה.

היה שלום אדם, חבר ואח יקר.

אבי רותם – קבוצת "תומר"

גלילה לראש העמוד
X
דילוג לתוכן