גל-אושר (גולודז'ר) חיים

בן שרה ויהושע

נולד ב- 9.2.1923

בעיר אוסטרוב מזובייצקה בפולין

עלה לארץ בשנת 1937

הצטרף לקיבוץ שריד בשנת 1943

עם השלמת "גדוד השדה"

נפטר ב- 29.1.2004

חיים, בן זקונים לשרה ויהושע גולודז'ר, נולד ב- 9.2.1923 בעיר אוסטרוב מזובייצקה בפולין. אביו היה בעל מלאכה בענף המתכת ואמו עקרת בית שגידלה בחום את ארבעת ילדיה – שלמה, פרומה, זאב וחיים. הבית היה מסורתי – שמרו שבת, אכלו כשר והלכו לבית הכנסת. בבית הספר למד עברית. כשעלה ארצה כבר ידע את השפה.

בשנת 1937, בהיותו בן 14, עלה עם אביו לארץ ישראל בעקבות שלמה ופרומה שעלו ארצה לפניהם והתגוררו בחיפה. האב והבן השתקעו לידם בחיפה. האם נאלצה להישאר בפולין לטפל בסבא שהיה כבר מאוד זקן.

בחיפה פתח האב בית מלאכה קטן לתיקון אופניים אך עקב המצב הכלכלי הירוד נאלץ גם חיים לעזור בפרנסת המשפחה. בשעות הבוקר עבד לצד אביו ולמד בשיעורי ערב.

עוד בפולין הלך לתנועת "השומר הצעיר" ובארץ הצטרף באופן טבעי לקן חיפה, לשכבת "גדוד השדה".

בשנת 1942 יצא עם חבריו לגדוד לשנת הכשרה בקיבוץ בית אלפא ועבד שם בחקלאות. חלומם של אותם צעירים היה להקים קיבוץ חדש, אך הנהגת התנועה פסקה שהם ישלימו קיבוץ ותיק – את שריד. בשלהי 1943 הצטרפו חברי ההשלמה לשריד. חיים עבד בפלחה ובמוסך וכעבור חמש שנים יצא לעבוד במוסך האזורי של קואופרטיב "התבור". שנים רבות עבד שם במכונאות וניהול המוסך. היה חבר בהנהלת הקואופרטיב, מרכז העבודה ועבד בגזברות.

ב- 1947, נשא לאישה את יהודית לבית וילף, חברת "גדוד השדה" אף היא, אותה הכיר כנערה ב"קן חיפה". הם הקימו בית ונולדו להם שרה, הלל וטל.

כשפרצה מלחמת השחרור התגייס חיים ל"הגנה" ושירת שלוש שנים בחיל התחזוקה, אחראי על כלי רכב וציוד כבד. ב- 1956, כשבועיים לפני "מבצע סיני" הוצב בבסיס רמת דוד בתור אחראי גף בתחום התחזוקה.

חיים היה אוטודידקט בעל אמביציה עזה ללמוד ולהתפתח. תמיד סקרן ומתעניין במה שקורה בקיבוץ ובעולם. בדיונים בוועדות ובאספות קיבוץ היה משתתף אקטיבי ומאוד אכפתי. לאורך השנים מילא תפקידים מרכזיים – מזכיר קיבוץ, גזבר ומרכז משק. בין לבין למד במשך שנה בטכניון מתמטיקה וכלכלה.

תקופה ארוכה עבד ב"קופת בית" כאחראי על חלוקת כסף לחברים, כמו כן שימש "נהג בית" של המרפאה – באדיבות ונועם היה מסיע חברים לבתי חולים או לקופ"ח.

באירועי תרבות בקיבוץ לקח חלק פעיל. שר במקהלה באופן קבוע והופיע בהצגות. בצורת החיים הקיבוצית מצא ערך ודרך חיים. בשנותיו האחרונות היה לו קשה לראות את כיצד הקיבוץ משתנה ומופרט. מותה של יהודית הותיר אותו עצוב ושבור. מדי יום הלך לעבוד במוסך לצד בתו שרה.

הוא נפטר באופן פתאומי סמוך ליום הולדתו ה – 81

יהי זכרו ברוך

*********

חיים אבא לשרה, הלל וטל וסב לנכדים

גלילה לראש העמוד
X
דילוג לתוכן