הופמן (וויסקופף) חוה

בת דורותיאה ורודולף

נולדה ב- 27.4.1928 בעיר ליאופשיץ בגרמניה

עלתה ארצה בשנת 1946

בשנת 1947 הצטרפה לקיבוץ שריד

נפטרה ב- 11.7.2006

קווים לדמותה

חוה נולדה בליאופשיץ שבגרמניה בתאריך 27.4.1928  להוריה דורותיאה ורודולף וויסקופף.

למשפחתה היה עסק למסחר ועיבוד עורות, וחנות לתיקים, חפצי עור ופרווה. היא למדה בבית הספר של הנזירות שהיה בעיר, שם למדה את כל המקצועות וגם לימדו עברית ותנ"ך.

כשהיא רק בת 11, רגע לפני שכבר יהיה מאוחר מידי בשנת 1939, חוה נפרדת מהוריה וביחד עם אחותה הקטנה ממנה נעמי הן בורחות לאנגליה ב"קינדר טרנספורט". את שנות מלחמת העולם השניה היא מעבירה בסבל רב אצל קרובי משפחה ומחכה להוריה שלא הגיעו לעולם.

לאחר המלחמה, בן הדוד שלה שלום חרמון בא לחפש אותה ואת אחותה ודואג לעלייתן לארץ בשנת 1946. הן מגיעות ליוקנעם המושבה לדוד שלה. לאחר מכן להזורע ומשמר העמק.

לאחר תקופה קצרה, בסתיו 1946, היא פוגשת בחנן ובסוף אפריל 1947 היא מצטרפת אליו לשריד. ביולי 1947 הם נכנסים לחדר משפחה ונישאים באוגוסט 1948. ביחד הם מקימים משפחה נהדרת ונולדים להם ארבעת ילדיהם רענן, יָעַל, ורד וישי. ובהמשך מתווספים לשמחתה וגאוותה 14 נכדים.

חוה שומרת מכל משמר על התא המשפחתי שהיא בנתה לעצמה ביחד עם חנן.

חוה עבדה במטבח ילדים, ובדיר הצאן ביחד עם חנן. זה היה מראה מיוחד לראות אישה קטנה הולכת לבד בשדה עם עדר של מאות כבשים. לאחר מכן היא הצטרפה לצוות העובדים ב"גמל" והיתה "משוגעת על עבודה". מסירותה לעבודה אפיינה אותה תמיד.

חוה היתה אישה קטנה, חרוצה ונחבאת אל הכלים. למרות שלא השלימה את בית הספר היסודי, רכשה את כל השכלתה העשירה מקריאת ספרים מכל הסוגים בצמאון גדול וסקרנות בתחומים רבים – ספרות, מוסיקה, תיאטרון, קולנוע, היסטוריה, מדע, רפואה, ביולוגיה.

חמישים שנה חיו חוה וחנן בזוגיות אין קץ. את שמם אומרים בנשימה אחת משום שהם תמיד ביחד. עם מותו של חנן ב- 1997 כבו האורות ושום דבר כבר לא היה כמקודם, חוה לא היתה יכולה לסבול את החיים בלעדיו. לאחר תשע שנים חוה מצטרפת אליו ואם היו שואלים אותה היתה אומרת, למה זה לא קרה לפני כן.

חוה היתה אשת משפחה והשקיעה את כל חייה בטיפוח משפחתה וילדיה במסירות אין קץ. היא הנחילה לילדיה ונכדיה את אהבתה וערכי מסירותה ללא גבולות.

השאירה אחריה משפחה שמתגעגעת שלא שוכחת את הרגעים השמחים, המרגשים, היפים, המפתיעים, המצחיקים וגם העצובים.

*********

חוה

אמא  לרענן, יעל, ורד וישי

סבתא לרועי, מורן, טל, מיכל, מתן, אורן, ניצן, יניר, נירית, ענבר, לינור, גיא, עדו ויובלי.

גלילה לראש העמוד
X
דילוג לתוכן