הערכות שריד למשבר במשק

תמונה של יער שריד

שלום לחברים,

תקופה זו מזמנת לנו התמודדת עם אתגרים שלא הכרנו בעבר. לצד מענה לצרכים השוטפים ביום-יום, אנו נערכים לתקופה ממושכת בה נפעל בצל השלכות המשבר.

למרות הבלבול והצורך היומיומי להתמודד עם הנחיות חדשות, התברר לנו פעם נוספת עד כמה חזקים הם המוסדות שבנינו ועד כמה ערוך הקיבוץ להתמודד עם משבר מתמשך ולנצח בו. לייצר פתרונות חדשים מדי יום, להסביר, להרגיע ולשמור על אנושיות והתחשבות בכל רבדי החברה.

בנינו בהגינות והתחשבות מערכת עזרה הדדית הבנויה על נכונותם והתנדבותם של חברים רבים מחד, ועל מערכת הסדרים ותקנונים המבטיחים את התמיכה באלו שזקוקים לעזרת הקהילה מאידך.

צוותי  הניהול המשותפים לאגש"ח ולאגודה פועלים לנהל את שיגרת היום-יום, ומעדכנים באופן שוטף.

בחרנו הפעם להציג ולאפיין את עיקרי הפעילות שנבצע בחודשים הקרובים:

 בקהילה:

 תהליך השיוך – השלמנו לאחרונה את לימוד תקנון השיוך הפנימי לתקופת הביניים. מודל ארגוני ותקנון שאיננו מסובך אבל כולל לא מעט שאלות וצורך בהחלטות. נציג את המודל והתקנונים בפני ההנהלה ולאחר שיאושרו, נקיים דיון פתוח ומקיף כדי לקבל החלטה שתוכל לאפשר לנו להשלים את התהליך במשך כמה חודשים.

במקביל להכנת מתווה השיוך, צוות המעברים והדיור פועל במרץ לפנות דירות משויכות ולשכן בהם את זכאי השיוך. ככל שנקדם את המעברים יקל עלינו לעבור את תקופת הביניים ולהשלים את התהליך. להערכתנו, ייקח לפחות שנתיים עד שכל החברים יזכו לגור בדירה המשויכת להם.

מגורים להשכרה לטווח ארוך – מאחר ומודל השיוך איננו נותן פתרון מלא לחברים שאינם רוצים או יכולים לבנות, נערכנו למציאת פתרון להשכרה לטווח ארוך. בית 75, מעל מגרש הכדורגל, ישמש להשכרה לטווח ארוך, ויאפשר קיום רצף גילאים ושכבות, שהם היסוד לקיבוץ בר קיימא. כל הדירות יושכרו חברים לתקופה ארוכה ויעמדו בסטנדרט גבוה.

מנגנון רשת בטחון הוא הדרך שלנו לעזור לחברים הזקוקים לעזרה כל שהיא בתקופה זו. חברים יכולים לפנות להנהלת הקהילה.

במשק:

משק שריד מגיע למשבר זה  כשהוא ניצב על מספר אדנים , המפזרים את הסיכון מפגיעת מיתון כלכלי או קפאון במשק.

הנפילות בשוק ההון משפיעות על הנכסים הפיננסים של הקיבוץ. בשנה שעברה ראינו בתחום זה תשואה נאה, והשנה אנו סופגים הפסדי הון. התיק מנוהל באופן סולידי יחסית, עם פיזור גדול למגוון ערוצי השקעה. בתקופה זו מומלץ לנשוך שפתיים, ולא למהר לממש הפסדים. בכל מקרה, במצב של אי ודאות עדיף להיות עם עודפי מזומנים ולא עם חוסר במזומנים, ובנקודה זו אנו יציבים.

ענפי החקלאות שלנו מגיעים למשבר כשהם ערוכים להמשך עבודה והבטחת שרשרת האספקה של המזון בישראל.

 למרות שהשנים האחרונות היו מאתגרות, ידענו לשמור על המסגרת הארגונית והמקצועית, וכעת באה שעת המבחן. ענף החלב והעוף נהנים כעת מביקושים גדולים ויש לקוות שיחסי הסחר יטו לטובתנו גם. גד"ש העמק נהנה וסבל מעוד עונה של גשמי יתר, אשר גרמו להצפות וקשיים בעיבוד. נקווה שעונת הקציר שלפנינו תאיר פנים למחירי התבואות, ושהארגון יחזור לרווחיות טובה ויציבה.

תחום ההשכרות מפוזר באופן טבעי בין מספר גדול של שוכרים. אנו בוחנים את מצבו של כל שוכר ושוכר , ואומדים את יכולתו לצלוח את המשבר, ולהמשיך פעילות שוטפת.

אחזקות ושותפויות בהן אנו לוקחים חלק חשופות למשבר כל אחת לפי תחום עיסוקה. מוקדם עדיין לנבא כיצד ישפיעו האירועים על רווחיות משקי עמק יזרעאל , משקי הקיבוצים, ביטוח חקלאי ויתר האגודות בהן אנו בעלי מניות.

אנו נערכים לבצע התאמות בתקציב בעיקר בתחום ההשקעות. נצמצם השקעות שלא חיוני לעשות השנה, ונמתין שיתבהר המצב.

סקר צרכים ועמדות: לפני שבועיים השקנו את הסקר לכל החברים. לנוכח המשבר המתמשך, חשיבותו של הסקר גדלה וממצאיו יעזרו לנו להוביל את שריד לחוף מבטחים. חברים רבים עדיין לא השיבו ובכך פוגעים באיכות הממצאים. נצלו את הימים בבית למאמץ קטן שייתן לנו את הכח להוביל קדימה. מצורף לינק. התחברו אליו ושלחו. פשוט וקל.

בברכת חג פסח מהנה לכל הציבור

צוות הניהול

השארת תגובה

טלפונים

לוח וידאו

ע. שירות

קלפי

חירום

ס. רכב

דרושים

טפסים

צוותים

  רישום גשם

  מדידה אחרונה 5/5/2024

  מ״מ גשם ביממה האחרונה
  סה״כ מ״מ גשם העונה
  גלילה לראש העמוד
  X
  דילוג לתוכן