סיפור קטן על קבוצת "אחווה"

תמונה של בית המרחץ (המקווה)
בית המרחץ (המקווה). צילומים: יוסי ריגלר

צר המקום כאן, מלספר את כל קורות קבוצת "אחווה," מייסדי קיבוץ שריד. כידוע, נמצא בארכיון שלנו מעין יומן או פרוטוקול שלהם, בו הם תיעדו בתמציתיות רבה את מחשבותיהם, ויכוחיהם, מאבקי ההישרדות הכלכליים והחברתיים שלהם ונדודיהם הבלתי פוסקים, בעיקר בגליל. זהו למעשה, אחד מתוך שלושה יומנים שנכתבו ביד חלוצים בני העלייה השלישית. שני היומנים האחרים כבר ראו אור לפני זמן רב.
עתה הועבר גם היומן של קבוצת "אחווה" לעריכה מקצועית, ואנו מאוד מקווים שהוא יראה אור בצורה המכובדת ביותר, עד סוף שנה זו, או בתחילת השנה הבאה.

תמונה של הרפת הישנה של משפחת ברנדשטטר
הרפת הישנה של משפחת ברנדשטטר

בכל מקרה, יצאנו יוסי ריגלר, רון ברק ואני למסע צילומים בעקבות היומן. ביקרנו באתרים העיקריים בהם שהתה הקבוצה – הר  כנרת (עין פורייה), כפר גלעדי ואיילת השחר ולסיום במושבה יבנאל.
כאן מצאנו את שרידי הרפת שהם בנו למשפחת ברנדשטטר – מוקדי. 
מן הראוי לציין, שצוות הבניין של "אחווה" התמחה בבניית רפתות (הם בנו רפת בכפר גלעדי ורפת באיילת השחר – שתיהן עומדות עדיין בגאון עם החתימה והסמל של קבוצת "אחווה"). כדאי לשים לב למבנה הרפת, שהועתק למעשה, מהרפתות באירופה הקרה והמושלגת: בקומה התחתונה שיכנו את הפרות ועליית הגג המשופעת שימשה לאכסון קש, חציר וכו'.
בבואנו לצלם את בית המרחץ ביבנאל שגם אותו הם בנו, נחלנו אכזבה. 
על כך מסופר בכתבה שלפניכם, שהתפרסמה במקומון "עובדה".

בינתיים נודע לי, שכבר מתגבש הסכם בין המועצה המקומית יבנאל לבין המועצה לשימור אתרים. יוקצה תקציב לתיקון התריסים והשמשות שנשברו, ואז גם יוצב השלט המתוקן ובאיחור של 85 שנה ייעשה צדק עם חברי קבוצת "אחווה".

השארת תגובה

טלפונים

לוח וידאו

ע. שירות

קלפי

חירום

ס. רכב

דרושים

טפסים

צוותים

  רישום גשם

  מדידה אחרונה 5/5/2024

  מ״מ גשם ביממה האחרונה
  סה״כ מ״מ גשם העונה
  גלילה לראש העמוד
  X
  דילוג לתוכן