לופי (פלץ) מרים

בת גרטרוד ואריק

נולדה ב- 16.1.1921 בעיר ברסלאו בגרמניה

עלתה לארץ בשנת 1934

הצטרפה לקיבוץ שריד בשנת 1941

עם השלמת קיבוץ ה'

נפטרה ב- 1.7.2011

מרים נולדה ב- 16.1.1921 בעיר ברסלאו שבגרמניה למשפחה דלת אמצעים. האב היה רופא ילדים והמשפחה היתה יהודית-ציונית. כשהיתה בת עשר הצטרפה מרים לתנועת נוער "הבונים". בפעולות הקן הן היו נפגשות, קבוצה של עשר בנות, לשיחות ולטיולים. בתוך תיבת קרטון מיוחדת הן אספו כסף לקרן הקיימת.

עם עלייתו של היטלר לשלטון החליט אביה של מרים, שהיה חבר באגודה ציונית עוד מתקופת היותו סטודנט לרפואה, לעלות ארצה מיד. בשנת 1934, כשהיתה מרים בת שלוש-עשרה, עלתה עם הוריה ואחִיה לארץ ישראל. תחנתם הראשונה היתה בירושלים, אך היות ולא נמצאה שם עבודה לאביה הוא נאלץ לעבור לרחובות ומשם לחיפה. מרים נשארה ללמוד בירושלים ובגיל 15 הצטרפה להוריה.

בשנתה הראשונה בחיפה היתה בתנועת "הנוער העובד", אך כעבור שנה הלכה לתנועת "השומר הצעיר", והצטרפה לגרעין שיועד להיות אחד מתוך ארבעה שירכיבו את "קיבוץ ארץ-ישראלי ה'".

לשריד מרים הגיעה ב- 1941 במסגרת השלמת קיבוץ ה'. בשנים הראשונות גרו חברי ההשלמה באוהלים. מרים עבדה כשנה במטבח ואחר כך בגן הירק והיתה גם מרכזת הקומונה.

ב- 1952, זמן לא רב לאחר שאמה של מרים נפטרה, ביקש אביה, ד"ר אריק פלץ, להתגורר בקיבוץ ובקשתו נענתה. הוא הגיע אלינו והתאקלם במהרה תורם את חלקו בעזרה בעבודות המטבח היותר קלות.

בשריד הכירה מרים את חיים בן יעקב והם הקימו בית וגדלו את בנם אורי, אך הנישואים לא עלו יפה והם נפרדו. לאחר מספר שנים התחתנה מרים עם ריקו לופי.

מאז שנת 1965 עבדה בבית החרושת "גמל". תחילה במחסן האבנים לשיווק בארץ ואחר כך כמנהלת של כל המחסנים ואחראית על המשלוחים. רצינית, אחראית, מבינה עניין, היא עבדה שם כמעט שלושים שנה עד שיצאה לפנסיה.

היתה אשה אינטליגנטית וחכמה, אוהבת ספר, אוטודידקטית. אהבה לטייל בארץ עם החוג המקומי לידיעת הארץ, ולהקשיב להרצאות בתחומי אומנות והיסטוריה. תמיד היה מעניין לשוחח איתה על ספר טוב, על הצגת תיאטרון, על קונצרט.

בערוב ימיה חלתה והועברה לבית הסיעודי של הקיבוץ עד פטירתה ב- 1.7.2011

יהי זכרה ברוך

*********

מרים אמא לאורי וסבתא למשי

גלילה לראש העמוד
X
דילוג לתוכן