מורנו (מזרחי) מלכה

בת יהודית ויהודה

נולדה ב- 15.1.1958 בראשון לציון

הגיעה לקיבוץ שריד בשנת 1986

נפטרה ב- 25.8.2011

מלכה, בת בכורה ליהודית ויהודה מזרחי, נולדה בתל אביב ביום 15.1.1958. השם מלכה ניתן לה על שם סבתו של אביה אשר ביקשה כי הבנות הבכורות של נכדיה ייקראו על שמה. בהיותה בת ארבע, עקב המצב הכלכלי הקשה שהיה במדינה, היגרה המשפחה (שכללה את שני הוריה ואת אחיה איציק) מהארץ לקולומביה, לעיר פופיאן. המשפחה התגוררה בבית גדול ומרווח והיו להם שלוש או ארבע עוזרות בית. שם גם נולדו שאר האחים של מלכה: ראובן, דוד, רחל ואורלי.  בחופשים היו יוצאים לנופש, ותמיד הקפידו לשמור על המסורת היהודית וחגגו את חגי ישראל.

מכיתה א' עד כיתה י' למדה מלכה בבית ספר של נזירות. בהיותה בת 15 עברה המשפחה לעיר נייבה. לצד לימודיה התיכוניים הרבתה מלכה לעסוק בספורט, שיחקה כדורעף וכדורסל בנבחרות של בית הספר. אך תחביבה העיקרי מאז ומעולם היה קריאת ספרים. בבית הספר היתה תלמידה מצטיינת ועם סיום הבגרויות ניגשה למבחני קבלה ללימודי רפואה והתקבלה לאוניברסיטה היוקרתית של קולומביה בבוגוטה. אך האם יהודית, מרוב דאגה, התנגדה בתוקף לכך שבתה תיסע לבדה לחיות בעיר הבירה בוגוטה. לחצה של האם גרם לכך שמלכה ויתרה על לימודים אקדמאיים. על כך מלכה הצטערה תמיד.

בשנת 1984 חזרה מלכה ארצה והגיעה לאולפן לעברית בקיבוץ שריד. בשריד היא פגשה את אהרון מורנו וב-11.11.1986 הם נישאו. לאחר החתונה נסעו מלכה ואהרון לבקר את המשפחה בקולומביה ושם נולד בנם הבכור איציק. משם המשיכו השלושה לוונצואלה, ערכו טיול בארצות הברית ובשנת 1988 חזרו לקיבוץ שריד להקים את ביתם. כאן נולדו להם סאלי ויהודה.

מלכה הצטרפה לצוות עובדי "גמל". היתה חרוצה ומסורה לעבודתה ובמהרה התמנתה למנהלת מחלקת האריזה וההדבקה, תפקיד אותו מילאה באחריות ובהצלחה רבה.

כשהחלו להופיע סימני המחלה הארורה היא לא ויתרה והמשיכה, במאמצים, לעשות כמיטב יכולתה, גם בעבודה וגם במשפחתה. בסופו של דבר כוחותיה לא עמדו לה ומצבה הדרדר במהירות. קרן אור בודדה בימיה האחרונים היתה חתונתה של סאלי בתה. ב-16.8.2011, חרף המכאובים והקושי הרב שהיה כרוך בכך, היא ליוותה את בתה לחופה. באותו ערב זכתה המשפחה לרגעי אושר אחרונים בחברתה וניתן היה לראותה מאושרת ושמחה. מלכה נפטרה 9 ימים לאחר מכן, בהיותה בת 53 ולקחה עימה חוכמה עצומה וסיפור חיים מרתק. לבקשתה היא נקברה בהר המנוחות שבגבעת שאול בירושלים, שכן רצונה היה להיקבר עפ"י המקובל במסורת היהודית.

מלכה, נחוש בחסרונך ונזכור את דמותך האצילית, את צניעותך ואת מסירותך.

יהי זכרך ברוך.

*********

מלכה אמא לאיציק, סאלי ויהודה

גלילה לראש העמוד
X
דילוג לתוכן