פלגי (פלוצקי) חיים

בן פייגה דבורה ואברהם אריה

נולד ב – 1.6.1907 בעיר וילנה בפולין

עלה לארץ בשנת 1931

הצטרף לקיבוץ שריד בשנת 1945

נפטר ב –  1.11.1974

חיים נולד בוילנה, או כפי שכונתה באותם ימים ירושלים דה ליטא, בגלל היהודים הרבים שהתגוררו בה (בתחילת המאה ה- 20 חיו בה 300 אלף יהודים). מדי יום ראו אור שלושה עיתונים בשפה העברית ופעלו בה מספר תיאטרונים שהציגו ביידיש, והיו בה כל תנועות הנוער היהודי שהיו קיימות אז גם בארץ.

חיים היה בנם הבכור של פייגה-דבורה ואברהם-אריה. אחריו נולדו חיה, דב, ובן הזקונים יחיאל. האב היה איש משכיל. בבעלותו היתה חנות קטנה לדברי סידקית, בקומת הקרקע של הבית, ממנה הוציא את פרנסתו בצמצום. למרות הדוחק הכלכלי, נשלחו הילדים ללמוד בגימנסיה "תרבות" היהודית, ובה גם למדו עברית.

כנער בן 16 הצטרף חיים לתנועת השומר הצעיר שם התגבשה זיקתו לארץ ישראל. אך טרם עלותו ארצה נאלץ להתגייס לצבא הפולני. הוא שירת כשנתיים ביחידה ממוכנת וסבל מאנטישמיות ומאי התחשבות ביהדותו.

בשנת 1931 עלה לארץ ישראל. תחנתו הראשונה היתה בקיבוץ "הסולל" שישב אז בפתח תקוה. על אותם ימים נהג לספר יחיאל, אחיו הצעיר, שכאשר ההורים קיבלו ממנו תמונות ראשונות מהארץ, הם פרצו בבכי מר למראה גופו הרזה.

מאוחר יותר עזב חיים את הקיבוץ ונשאר לעבוד בפתח תקוה כפועל בפרדסים וכטפסן בבניין. מאותם ימים תמיד נהג להתפאר שהיה בין בוני בית החולים "בילינסון".

בשנת 1936 פגש את אשתו הראשונה פועה ולאחר שנתיים נולד בנו הבכור, יגאל. אך הנישואים לא עלו יפה והם התגרשו. חיים עם בנו יגאל נדדו צפונה לקיבוץ גבת, מקום מגוריה של סבתו של יגאל מצד אימו.

במהלך הזמן הכיר חיים את חיקה גיטליס, רווקה שהגיעה מזמן לפרקה ועבר בעקבותיה לקיבוץ שריד. עם חיקה הקים משפחה חדשה ונולדו להם מאיר ב- 1946 ואברמל"ה ב- 1950. בשלהי 1946 הביא לשריד את בנו יגאל שהצטרף למשפחה ולקבוצת "אורן".

בשריד עבד חיים באורוות הסוסים, במספוא, ועל ערימת הקומפוסט ברפת. מאז שנת 1956, שבה הוקם בית החרושת "גמל", עבד במפעל כפועל תעשייה פשוט עד יום מותו.

יום מותו היה מוקדם וחסר רחמים. בלכתו לבקר את קבר רעייתו חיקה, שנפטרה לאחר מחלה קשה והיא רק בת 60, לא נזהר, ובחצותו את הכביש נדרס למוות.

נזכור אותו תמיד כאבא אוהב עם שתי רגליים על הקרקע, איש שידע שפות רבות ואהב להאזין למוזיקה קלאסית. דרך ארץ ויושר היו מהערכים החשובים ביותר בהם האמין ושאותם העניק לנו.

יהי זכרו ברוך.

*********

חיים אבא ליגאל, מאיר ואברהם

גלילה לראש העמוד
X
דילוג לתוכן