צאלון (סלונצ'יק) אדם

בן פלה ציפורה ויעקב

נולד ב- 10.3.1932 בעיר בלפור בצרפת

עלה לארץ בשנת 1951

הצטרף לקיבוץ שריד בשנת 1958

נפטר ב- 14.5.2009

אדם סלונצ'יק בן פלה ציפורה ויעקב, נולד ב- 10.3.1932 בעיר בלפור בצרפת. ההורים התפרנסו ממסחר בבגדים. במלחמת העולם השנייה גויס האב לעבודה במחנה כפייה והילד אדם יחד עם אמו, שהיתה אז בהריון, נדדו ממקום למקום. פעמיים ניסו לחצות את הגבול לשוויצריה, אך השוויצרים לא נתנו להם לעבור. ב- 1943, בזמן המלחמה, נולד אחיו של אדם, נורברט, הצעיר ממנו ב- 11 שנה. במהלך המלחמה שהה אדם, פרק זמן כלשהו, בבית ילדים. אחת מהילדות שהיתה באותו בית ילדים יחד איתו היתה רות וסטהיימר. אחרי המלחמה התאחדו בני המשפחה ועברו לגור בעיר מילוז, באזור אלזס. ההורים המשיכו במסחר בבגדים – עברו מעיר לעיר ומכרו בשווקים. לעתים גם אדם עזר להם בעסקים.

בגיל הנעורים החל אדם ללכת לתנועת השומר הצעיר. בשנת 1951 עלה ארצה במסגרת "השומר הצעיר" עם גרעין צרפתי-בלגי-שווייצרי שהצטרף לקיבוץ גבולות. בגבולות ריכז את ענף המטעים והיה בעל ידע רב וניסיון בשטח זה.

אדם ואמירה נפגשו במטעים של קיבוץ גבולות שם החלה חברותם. אמירה מרגלית הגיעה לגבולות עם קבוצת ש.ש.ש. מקיבוץ שריד שבאה לעזור לקיבוץ הצעיר. בשנת 1958, עם נישואיו לאמירה, עבר הזוג לשריד. כאן הקימו משפחה ונולדו ילדיהם, אורנה ואסף.  בשריד אדם התקבל בזרועות פתוחות ומיד הוצף בהצעות עבודה ותפקידים. הוא לא הסתחרר ובדרכו השקטה והצנועה החל לעבוד בבית החרושת "גמל", שם מילא תפקידים שמצריכים ידע, מקצועיות ואחריות. בעקבות שליטתו בשפות אירופה, נבחר לא אחת לייצג את "גמל" בתערוכות בחו"ל.

מאז שחלה, הורגש חסרונו בשבילי הקיבוץ, במפעל וכמובן במשפחה. בעת מחלתו שהה בבית סיעודי בקרית טבעון ואמירה טיפלה בו במסירות, נוסעת יום-יום להיות לצדו. הוא היה איש צנוע וחכם והשתדל לא להיות מעורב בויכוחים שהציפו מידי פעם את הקיבוץ. היה מגיב עליהם על פי רוב בהומור ובסלחנות. תמיד היתה לו בדיחה מוכנה מראש לכל מצב.

איש תרבות, נעים הליכות, מסביר פנים ומעורר כבוד בדרכו הצנועה.

יהי זכרו ברוך

 

*********

אדם אבא לאורנה ואסף וסב לנכדים

גלילה לראש העמוד
X
דילוג לתוכן