רזניק יוסף

רזניק יוסף

בן פאני-ציפורה ואברהם

נולד ב- 27.12.1932 בעיירה ריברה, בארגנטינה

עלה לארץ בשנת 1956 במסגרת גרעין התנועה

לקיבוץ עמיר

הצטרף לקיבוץ שריד בשנת 1963

נפטר ב- 22.1.2010

יוסף, בן בכור להוריו פאני-ציפורה ואברהם, אח למריו ולאה, נולד ב- 27.12.1932 בעיירה ריברה שבערבות הפאמפס בארגנטינה. בהיותו בן 11 עזב את בית הספר כדי לעזור לאביו בעבודות השדה, חליבת הפרות ומכירת התוצרת בעיר הקרובה, כשהוא נוהג בסוס ועגלה. למרות הפסקת הלימודים ועזיבת החינוך הפורמאלי, למד את הכול דרך החיים. הסקרנות לדעת היתה תכונה שליוותה אותו לאורך כל חייו. כעבור זמן עזבה המשפחה את העיירה הקטנה ריברה לטובת החיים בעיר הבירה בואנוס איירס.

כנער הצטרף יוסף לתנועת "השומר הצעיר". בפעולות הקן גילה את אהבתו הגדולה ל"צופיות", למחנאות וטיולים. מחניך הפך למדריך ובאופן טבעי נהיה לאחד המנהיגים בקן. טרם עלותו לארץ ישראל עוד הספיק לשרת בצבא, במשך שנה, בחיל הים של ארגנטינה. בתום השירות חזר לבואנוס איירס והצטרף לגרעין הכשרה לקראת עלייה. בשנת 1956 עלה עם חבריו ל"גרעין" על אונייה שהפליגה ארצה. באונייה פגש את לידיה לבית ליכטמן. עם בואם ארצה נשלחו כל חברי הגרעין לקיבוץ עמיר, שם יוסף ולידיה התחתנו ונולד בכורם יואב.

יוסף התגייס לצבא ושירת כחובש. כעבור מספר שנים הם עזבו את הקיבוץ, עם כמה מחבריהם לגרעין, ועברו לחיפה. שם נולדה בתם אורית. יוסף שעבד כמפעיל ציוד כבד נשלח לעבוד באזור אילת וים המלח. המרחק מהמשפחה הִקשה מאוד ובשנת 1963, בעקבות אחיו מורדו (מריו), הגיעו יוסף ולידיה לקיבוץ שריד וכאן נולדו להם שלומית וניר.

גם הוריו של יוסף עלו בינתיים ארצה וגרו אצל אחותו בקיבוץ רשפים. בשריד השתלב יוסף בעבודה ברפת, אך בעיקר הוא זכור לנו בתפקידו כ"חצרן" – נוסע בטרקטור האפור, אחראי על אולם הספורט, על מילוי מיכלי הנפט הפזורים בחצר הקיבוץ, על מערך כיבוי האש ועוד, עד שזכה לכינוי – "השריף". לאחר מכן נבחר להיות אקונום במטבח ומשם עבר לעבוד במוסך. במקביל המשיך באהבתו הגדולה לתנועת השומר הצעיר. היה איש שטח ולקח חלק פעיל בארגון טיולים, הקמת מחנות קיץ ו"שומריות". איש ארגון לעילא ולעילא. 

את אהבתו למחנאות וצופיות לא חסך ממשפחתו. בימי שבת או חג היה מארגן את כולם והיו יוצאים לטיולים ופיקניקים. מדי שנה ב"סוכות" נסעו לנופש בנוה ים עם אוהל ואוכל בשפע. בנוסף ניגן בתזמורת של הקיבוץ. במסיבות וחגים ישב על הבמה מוקף במערכת תופים, נותן את הקצב להורה סוערת, לוואלס וינאי או לטנגו ארגנטינאי.

כשלקה בבריאותו דעכה פעילותו הציבורית. כל מעייניו היו נתונים למשפחתו. שמר על קשר הדוק עם בני המשפחה וחברים, ודאג ללכד את הקרובים ואת הרחוקים באירועים ומפגשים. ההידרדרות במצבו הבריאותי אילצה אותו לעזוב את הבית ולהיכנס ל"בית הבריאות", אך הוא יצר את שיגרת היומיום שרצה: עד הצהריים שהה ב"בית הבריאות" ובשעות אחר הצהריים והערב היה עם לידיה בביתם. תמיד מצא את הטוב. לא התלונן על מצבו. היה איש אוהב חיים, אופטימי ומחייך לכל חבר. כל כך היה גאה במשפחה שהקים, בעל מסור, אבא טוב, סבא אוהב לנכדיו בקיבוץ שריד ובארצות הברית.

בן 77 במותו

יהי זכרו ברוך

אבא'לה, אנחנו מתנחמים בעובדה שמה שהנחלת לנו שריר וקיים – אופטימיות, שמחת חיים, אהבת הארץ והאדם. נתת אהבה וקיבלת בחזרה מכולנו.

*********

יוסף אבא ליואב, אורית, שלומית וניר וסבא לנכדים

אבאל'ה, יוסל'ה, פפיטו שלנו, יוסף של לידיה, סבא אהוב, השריף של כולם,

איכשהו הדברים נעשים בסופו של דבר בדרך שלך, ואכן לא יכולת לארגן את זה יותר טוב.

עם כל מה שעברת תמיד קמת על הרגליים, למרות שגם זה נלקח ממך. והרגליים היו הכול. עוד בארגנטינה כמדריך בטיולי השומר הצעיר שכל כך אהבת לספר עליהם, ואחר כך בארץ המשכת בדרכך בנחרצות – טיולים, מחנות, "שומריות" וסמינר צופי. עד לצרפת הגעת במשלחת של התנועה.

כמעט ולא היתה שבת שלא העמסת את המשפחה על האוטו, יחד עם הצידנית וה"מנגל", ולקחת אותנו לטייל ברחבי ישראל אל הנופים והמרחבים שכה אהבת. ואנחנו איתך סופגים באהבה את כל אלו.

יוסף, תמיד שומר ולנצח צעיר.

תמיד דאגת ללאה אחותך, שכבר איננה איתנו, ולמריו אחיך, שייבדל לחיים ארוכים, שיהיה להם טוב. תמיד היית מתקשר ומוודא שכולם בסדר.

קיבלת כל אדם באשר הוא, כמו שהוא.

וכמו שבחרת את הסוף כך בחרת את ההתחלה.

לא יכולת לבחור לך אישה יותר טובה מאמא שלנו, אשתך לידיה, להקים איתה בית חם ואוהב. והיא לצדך מאז ועד לרגע בו נדם לבך.

לא אשכח את החיוך שנמרח לך על הפרצוף כשבטלפון לתאילנד צעקת לי באוזן: "שלומית, את דודה". ואתה הפכת לסבא יוסף. מאז אתה סבא לאריאלי, אליזבת, מורן, ענבר ושיר נכדיך היקרים שלא הפסיקו לדאוג בשבוע הקשה הזה.

כן אבא, גם אנחנו לא יכולנו לבקש אבא יותר טוב ממך, שתמיד דואג שלא יחסר לנו כלום אם זה בטיולים שנתיים ואם זה בכלל בחיים. אנחנו יודעים שזכות גדולה נפלה בחלקנו להיות ילדיך.

אבא, כבר קשה לחשוב על הנוף השרידאי ללא יוסף שמסתובב על הקולנועית עם חיוך גדול הפנים, מאושר שעוד יכול לבקר חברים במוסך, לראות את הנכדים בבריכה, להגיע למסיבות של הקיבוץ, או שסתם לשבת עם אמא, שותים קפה בחוץ ואתה מנופף לשלום לכול מי שעובר.

אז הלב התקלקל – תיקנו, הלכו הרגליים – הלכו, אבל כשהראש קיבל מכה ולא יכולת להגיד "כואב" הבנת שזה כבר לא עסק.

אנחנו יודעים, חיית חיים מלאים, מאושרים, מוגשמים ומלאי סיפוק כשתמיד לצידך אמא.

אבא, השבוע האחרון בחייך היה גם הקשה ביותר ואנחנו זכינו להיות איתך כולנו ברגעים אלו, מקיפים אותך באהבה גדולה כל כך.

תנוח לך אבא, כי עוד מעט החבר'ה שם למעלה ירצו שתעשה להם אסאדו. ואנחנו פה נשמור על אמא ועל מריו. נשמור על הבית ובעיקר על הרוח, הרוח החיה שלך שאיתה גדלנו. יודעים שאתה משגיח מהמקום שבו אתה נמצא.

שלך באהבה אינסופית, 
אשתך, אמא שלנו, מריו אחיך, יואב ואן-מארי, ניר ונאוה, אורית ושלומית

גלילה לראש העמוד
X
דילוג לתוכן