תלמי (גולדבלט) מרדכי (מרצ'ל)

בן רחל וינגל

נולד ב- 20.10.1909 בעיירה הרצה ברומניה

עלה לארץ בשנת 1934 לנס- ציונה

הצטרף לקיבוץ שריד בשנת 1934 עם השלמת "מלט"

נפטר ב- 4.2.1997

מרדכי נולד בעיירה הרצה, ברומניה להוריו רחל וינגל. מגיל צעיר היה חניך בתנועת השומר הצעיר חדור הכרה ציונית. בשנת 1934 עלה לארץ ישראל והצטרף לגרעין "מלט" שישב אז ב"גבעת מיכאל" בנס ציונה. כמו רבים מחברי הקבוצה עבד בפרדסי הסביבה.

בקיץ של 1934 הצטרף עם קבוצתו "מלט" להשלים את קיבוץ שריד. אחת מחברות הקבוצה היתה יהודית לבית צלרינג. מרדכי ויהודית הקימו משפחה ונולדו להם שני בנים – אילון ואפרים.

בשריד עבד תחילה בצאן ומשם עבר לעבוד במטע ובכרם ואף ריכז את הענף. הוא היה גם יערן – בעונת הדילול בחורשות שריד הפגין שליטה בעבודה עם מסור. בשקט ובסבלנות לימד גם את שאר העובדים את מלאכת הנסירה.

היה מאנשי הביטחון של הקיבוץ – חבר בפלוגות השדה (פו"ש), מפקד המקום, אחראי לעמדות שסביב גדרות הקיבוץ, שותף לרכישת נשק בלתי לגאלי ומצוי בסוד הסליקים שהיו פזורים במקומות סתר בחצר וביער.

מרדכי היה דמות בולטת בהנהגה הכלכלית של שריד, מרכז ועדת משק וחבר בה עשרות שנים. איש היסוד ואיש היסודות. היתה לו יכולת לזהות נקודות תורפה במבנה הארגוני של המשק, ידע להעלותן  לסדר היום תוך ליבון וחיפוש פתרונות.

בנוסף פעל רבות כנציג הקיבוץ במוסדות חוץ – היה חבר בוועדת הקרקעות האזורית וחבר בוועד הגוש.

שנים רבות עבד בהנהלת חשבונות וכשסיים שם, והוא כבר מעל גיל 80, הצטרף לצוות של "גמל" לסימון ולהדבקת התוויות על האבנים הקרמיות.

איש שורשי וזקוף קומה מאלה השתולים עמוק בקרקע צמיחתם של חיי הקיבוץ. איש המעשה שזכה להערכה עמוקה בכל אשר עסק.

חברו ושכנו, מושקו אברמוביץ', כתב: אבד לי ידיד ורע, שכן טוב של עשרות שנים. שוב לא אשמע יותר השגותיו, דעותיו, לא אשמע צלילי המוזיקה הקלאסית מדי שבת, לא אראה אותו מטפח את הצמחים ואת הדשא לפני ביתו.

"אבא יקר, קטונתי מלסכם 87 שנות חיים כל כך מלאות כשלך. הלב ממאן להשלים כי זאת דרכו של עולם.

שישים ושתיים משנותיך חיית כאן  בעמק יפה זה כאשר אתה שלם עם עצמך ומכיר בצדקת מחשבתך הבהירה ובדרך בה בחרת. …."

(מתוך דברים שכתב אילון)

*********

מרדכי  אבא  לאילון ואפרים וסבא לנכדים

גלילה לראש העמוד
X
דילוג לתוכן