החודש שחלף // מהדורת אוקטובר 2019

תמונה של נוף בשכונה הדרומית

ושוב אנו עמכם בדיווח חודש אוקטובר – שם החודש העשירי, בן 31 יום, מקביל בערך לתקופת חודשי תשרי-מרחשון. בשדות העונה החקלאית הגיעה לסיומה, הכותנה נקטפה, הבלות נאספות למנפטה ואנשי גד"ש העמק חורשים יום ולילה את השדות להכינם לזריעה.
היורה כנראה כבר ביקר אצלנו והוריד עלינו מטח של 16.5 מ"מ בטאקט האחרון. נקווה להמשך לא פחות טוב… 

ואם ננסה להיזכר באירועים מלפני עשר שנים, אז:

* ב-17.10 נערך מפגש של חיילי שריד בפארק חוה ולאחר בשרים על האש סיפרו הבנים על מסלולם הצבאי. מוצלח ביותר עם טעם של עוד…

* ב-25.10 שברו בני "איילה" את חרם התיירות על תורכיה וחגגו ימי הולדת 60 בהרי הטאורוס.

* גם אז בעיצומה של חגיגת סוכות נענתה התקווה לגשם וירד היורה (12 מ"מ). בתקווה שארובות השמים ייפתחו וימשיכו להמטיר כמו ביממה האחרונה.

* וכאילו כלום לא השתנה מאז, חברי הסנדוויץ יצאו לטיול "רטוב" בנחלי הגולן וחזרו נמרצים, רחוצים ומרוצים.

וכעת בחזרה לימינו אנו:

» חגי תשרי חלפו-עברו עלינו בנעימים,בחגיגות, בהתרעננות, במנוחה ובטיולים לרוב, בארץ ובחו"ל. צויינה השנה החדשה, קויים ערב העיון המסורתי ביום כיפור והתקיימה כיד המסורת שלנו החגיגה בסוכה. ואם בסוכות מדובר, אז בסוכה של דיירים משכונת "הלולים" וחבריהם הוקרא שיר מפרי עטו של חברנו חגי ספר, אותו אנו מביאים בהמשך

זמר רוסי בסוכה 

הנה, יושבים אנו ביחד בסוכה,
ומסביבנו שקט ועלטה עמוקה. 
ורק מעלינו אור של כוכבים, 
מלטף את ראשינו מבין העבים. 

הנה, פוצחים אנו ביחד בשירה, 
כמו בימים ההם מסביב למדורה. 
זמר רוסי נוגה של ילדות רחוקה, 
דוחק לרגע את המבוכה והשתיקה.

הנה, שוברים אנו את שיגרת החול,
חוזרים על הפזמון ומגבירים את הקול.
הו לושינקה ומרוסיה מול קוזקים דוהרים,  
מגינים על המולדת עם אשפת הכדורים.

הנה, מבכים אנו את לכת אותו החלום, 
על חברה צודקת של עמל ושלום. 
על שנשארנו עם עולם תחרותי ומעשי, 
ונחמה בסוכה עם זמר רוסי.

בהחלט הפתעה נעימה!

תמונה ממסיבת סוכות בשריד

» אמנם לא הכל שייך לחודש אוקטובר, אך לעולם לא מאוחר מדי לברך את חלקם של חתני ימי ההולדת העגולים (על השאר נדווח ונברך  לאחר המסיבה העתידה להתקיים ממש בימים אלה): נברך במזל טוב ובמיטב האיחולים את שגיא צוקר בן ה-40, את יהב סוקר בת ה-40  וגם אם לא בדיוק יום הולדת עגול נברך בחום את חברתנו מרים גלר במלאת לה 85! מזל טוב! 
אך בלי קוריוז לא נסיים – יוסי ריגלר חגג ב-21.10 יום הולדת 70 ביחד עם…ביבי! לביבי בלי ספק כבוד גדול לחגוג עם יוסי, אך את כל הברכות החמות נפנה ליוסי שלנו!

תמונה של יוסי ושגיא צוקר

» ברכות חמות להילה קורכין עם קבלת התואר הראשון בסיעוד כאחות מוסמכת. בהצלחה בהמשך הדרך עד לפסגה (תואר שני בדרך?)

» נברך את איאד החשמלאי החרוץ והנחמד שלנו עם קבלת קלאב קאר חדש לשימושו ולשיפור הנגישות והשרות שלו למעננו! תתחדש!

» ב- 7.10 עוד טיול מהנה ומשחרר של חלק מחברי קבוצת עוזי שווייצר לחוף כרמל שבחיפה, אולי האחרון לעונה זו וכפתח לטיולי השטח שאמורים להתחיל בימים אלה ממש למשך ימי הסתיו והחורף.

» ב- 8.10 בערב יום כיפור נמשכה כאמור המסורת הנאה בהובלתה של רחל דננבאום והפעם בעיון ב"ונתנה תוקף", לאחר פטירתו של של חנוך אלבק ז"ל.

» ב- 12.10 ניווט שריד! רוני מדווחת לנו על שני אירועי ניווט – ניווט רכוב בשדות העמק באירגונו הנמרץ של עוזי: 70 נווטים רכבו ונהנו מהמסלולים מבית היוצר שלו. את ניווט הספרינט בתוך הישוב אירגנו שלו פלדמן (סלווה) ועידן לנס ביחד עם עוד חברים ממועדון הניווט. למסלול העממי הצטרפו גם ילדים והורים משריד כך שכ-350 נווטים גדשו את מדרון הדשא שליד מגרש הטניס ואהבו את הנוף ואת המסלולים שהכין עידן. תודה לשריד על האירוח המסור והחם תמיד!

» במלאת 46 שנה למלחמת יום כיפור מן הראוי להעלות את זכרם של חברינו/בנינו שנפלו במלחמה הארורה הזאת.
נעלה את זכרם של   

 • אבי ברעם
 • יהודה רוזנפלד 
 • ליאור יונתן
 • נחשון חרמוני
 • ויורם שץ

ונשמר את זכרם בלבנו לעד! יהי זכרם ברוך!

» באתר הפייסבוק של אביעד אלון -"שימור היסטוריה ואתרים" הועלה לאחרונה זכרו של חברנו רפא שיפטן ז"ל והועלתה על ידו הקלטה יפיפיה בביצועו של רפא של השיר "זמר אהבה לים", אותה אנו מביאים בפניכם! ניזכר בו בצער ובגעגוע! 
(לפתוח רמקולים)

* כמו כן העלה אביעד אלון את זכרו וסיפור נפילתו של רמי זית ז"ל בערב יום העצמאות 1967 במוצב הסוסיתא שלחופי הכנרת.
יהי זכרו ברוך! (למי שעשוי לגלות עניין בכך נאמר שהמדור ואתר של אביעד אלון מאד מומלצים למתעניינים)

» ובמעבר חד נברך בחום ובתודה את חברתנו רעיה קליין עם יציאתה לגימלאות וסיום תפקידה ועבודתה ארוכת השנים במתן שרות מסור   לחברים בתפקידיה כחשבת שכר, בטיפול מול הביטוח הלאומי ובאינספור עיסוקים נוספים שאולי לא תמיד היו גלויים, אך בהחלט לא מובנים מאליהם. נחוש בחסרונה ונאחל לה מקרב לב הצלחה רבה כפנסיונרית ובכל תכנית או כיוון שתיבחר לעסוק ולהתנסות בהם! תודה!

» נאחל לאסי בר החלמה שלמה והתאוששות מהירה מתאונת העבודה שהוא חווה. העיקר הבריאות!

 

» ב- 15.10 סערות עזות בכל הארץ שגרמו נזקים לא מבוטלים ולא פסחו גם על שריד – נשבר ונפל ענף ברוש גדול בכניסה לקיבוץ,   ברוש גדול בסמוך לגן אליעזר ז"ל, ענף פקאן גדול ליד הבוסתן של מאיר ז"ל, עץ אזדרכת ליד בית משפחת דרורי ועוד כהנה וכהנה.
ובכל זאת נראה שיצאנו מזה בחסד ובזול…! 

תחזוקה ותשתיות בשריד

» ב- 16.10- החלו העבודות לכיסוי התעלה שלאורך כביש השכונה הדרומית וכעת הן מתקרבות לסיומן. יוזמה מבורכת לאחר הרבה שנים ומקרים של נפילת מכוניות לתעלה.

תמונה מכיסוי התעלה בשכונה הדרומית

» 20.10 –  נשתתף בצערן של יפית מויאל וענת ברקן ובני משפחותיהן לרגל פטירתה של אחותן ענבל ז"ל באוסטרליה. שלא תדעו עוד צער!

» 20.10 – נסתיימה בפועל עונת הרחצה בבריכה, למעשה בתום תקופת חגי תשרי. בהזדמנות זו נחזור ונודה לגילי לנס על הובלת הפרוייקט בעונה זו. תודה  וישר כוח!

» 22.10 – פתיחת שנת הפעילות של קן השומר הצעיר בשריד ביער כפר החורש. נאחל ולחניכים ולמדריכים שנת פעילות פוריה ומהנה!

» 22.10 –  שיחת קיבוץ שעל סדר יומה שני נושאים: א) דוחות ביקורת מפי מבקר הפנים של הקיבוץ על הקרן לעזרה הדדית ועל תחום הבטיחות ביישוב. נקווה ליישום ההמלצות שניתנו. ב) הצגה והסבר על עדכון תקנון הפנסיה שלנו ועל מצב וייעוד הצבירה העודפת.

» 23.10 – 42 חברי קיבוץ יצאו לסיור במוזיאון פרס לשלום וחדשנות בתל אביב ולשכונת עג'מי ביפו, למרות הדיבורים על גשם באותו יום, שאכן התממשו אך הדבר לא פגם בסיור עצמו. נוכחנו בגישה החדשנית שבמוזיאון בהצגת טעימות מהעתיד ובחוויית הטיסה לחלל, הרפואה העתידית ועוד. בשכונת עג'מי שמענו על הרבה סיפורי נדל"ן, אך גם על דוגמאות לחיים משותפים בשלום בין יהודים, ערבים ומוסלמים. זכינו להפסקת צהריים בשוק הפישפשים ביפו, כך שכל אחד בחר לבקר או לאכול כרצונו. בסופו של דבר האנשים חזרו הביתה מרוצים ואנו נודה לחוה בומס על הדיווח!

תמונה מטיול הוותיקים ליפו
צילום: יעל מירון

» 25.10 – פרצה שריפה במנפטה והכבאים הצליחו להשתלט עליה בסופו של דבר, אך לצערנו עד כה לא הצלחנו לקבל דיווח על האירוע. נשמח אם הוא יגיע אלינו לקראת הדיווח של החודש הבא…

» ריצת סובב העמק בהרי אפרים – מבין חברינו השתתפו עמרי אשכול ועידו בר אילן שרצו 12 ק"מ, מיקה נגן, שרון צ'חנובסקי ודורון איטח שרצו 21 ק"מ.  ולקינוח נספר לכם שגם זקן הרצים שלנו – חגי ספר – רץ 21 ק"מ. כל הכבוד והיקר לכולכם!

» 25.10 – במרכז להנצחה בטבעון נפתחה חגיגית תערוכה מפרי אמנותה של בת שריד אדוה דרורי תחת הכותרת "שומרת לילה בואי לגן תכלת". וכך נכתבה הפתיחה לתערוכה: "בחלל הגלריה, בין קירות כחולים על מצע דשא (סינטטי) ירוק "צמח" בין לילה, מעין מחנה קטן וצבעוני של אוהלים. במבט נוסף, מתגלה כי יריעות האוהלים נוצרו מעשרות בגדי תינוקות, התפורים זה לזה לרקמת ילדות אחת." ואנו נוסיף על כך שמעבר להשקפות השונות שבלי ספר קיימות סביב סוגיית הלינה המשותפת, לפנינו תערוכה איכותית בערכה ובאמנות שבה ובהחלט יש הרבה טעם ומקום להתרשם ממנה, מה עוד שלאורך תקופת הצגתה יתקיימו אירועים נלווים, כדוגמת הרצאות, פנלים ודיונים במגוון נושאים המתקשרים לנושא התערוכה. בהחלט מומלץ לבקר ולהנות!

» קבלת שבת שבה אירחנו את אברהם ספיר עם סיפורים מרתקים על 40 שנות עבודה בארצות אפריקה השונות. באותה הזדמנות התקיים טקס מיוחד ומרגש שבו אברהם החזיר לאילון תלמי את סמל הבוגרים. על פי הדיווח מי שנכח  התרגש!

» בלילה שבין ה- 26 ל- 27 לאוקטובר הוזז השעון שעה אחת אחורה, מהלך שבזכותו הרווחנו עוד שעת שינה, אך גם סימל שהגיעה העת לעבור לבגדים חמים יותר ולהכין את השמיכות החמות. שעון הקיץ יחזור אלינו בחודש מרץ 2020.

» החודש שוב התקיים, כמימים ימימה, מפגש נוסף של האחיות חיאל (מלכה, שבי ומירי) לרגל ביקור מולדת נוסף של מירי. אליהן הצטרפה, (כפי שתווכחו בתמונה הנלווית) הצאצאית רותם בכר, שמן הראוי לברכה בחום על קבלת מילגה ופרס פרייגרזון (על שם הסופר צבי פרייגרזון) על כתיבת עבודת תזה מצטיינת לתואר שני בתכנית להוראת מדעי הרוח בגישה רב תחומית בסמינר הקיבוצים. נושא התזה: משמעות השפה ב"משל עץ הדעת" לפי רבקה שכטר וחשיבות כלי השפה כמקור להומניות, לאתיקה וליצירה. כל הכבוד והיקר לך רותם!

» 27.10 – נפתחה שנת הלימודים האקדמית והצטרפו לרשימת הסטודנטים שלנו:

 • שני רופאיזן
 • רז ברקן
 • עטר רביד
 • ליעד נאמן
 • יוגב בר אילן

ממשיכים בלימודיהם:

 • רון פקר
 • עידו לנס
 • מגד שפיר
 • עדי בלומברג
 • תמוז דנציג

אם נשמט במקרה שם כלשהו נודה למי שיטרח לעדכן אותנו ונשלים בדיווח הבא. למתחילים ולממשיכים הרבה הצלחה בלימודים כמו גם בעיסוקיכם בהמשך!

» במקביל נפתחה גם שנת הלימודים במכללת הותיקים במכללת עמק יזרעאל עם ייצוג מאד משמעותי ונכבד מקרב ותיקינו. בהצלחה לכם בשנת לימודים נוספת!

» 28.10 – באספת מתיישבי שריד הוצגו והוסברו הדוחות הכספיים של האגודה לעיני ולאוזני החברים שהגיעו וביקשו להיות מעודכנים.

» החודש הצטרף גנן חדש ממזאריב לצוות הנוי שלנו, מתוך הכוונה והרצון להתמודד עם שפע העבודות והפרוייקטים של הצוות. בהחלט מתאים להודות לכם ולהעריך את מאמציכם להמשיך לייפות את קיבוצנו.

» נשלח מכאן ברכות חמות לשירי, אלון ועפרה ברעם עם כניסתכם לביתכם החדש והיפה. נאחל לכם שתזכו להנות ולהתענג ממנו לאורך שנים ארוכות. תתחדשו!

תמונה של שירי ואלון ברעם

» ברוכים הבאים! שבו לשריד אדם ילינסקי ובני משפחתו – שני עובדת כוטרינרית בבית חולים לחיות בחיפה ואדם ממשיך בלימודיו ובעבודתו ברחובות  ואת הבן זיו שהשתלב בפעוטון "תות" קליטה טובה ומוצלחת!

וכך מגיע לסיומו דיווח נוסף על שפע הדברים המתרחשים מדי חודש בביתנו הקיבוצי. הישמרו לכם מפני החורף הקרב ובא, שימרו על בריאותכם ותקפידו לחוות רק חוויות טובות ומהנות. נשמח לקבל מכם תגובות, עדכונים וסיפורים מעניינים!

להתראות בדיווח הבא בתום חודש נובמבר.

2 תגובות

 1. אריאל מור הגב

  בחודש אוקטובר חגגו 70 גם שרה וייס ואריאל מור
  תמשיכו במעשיכם המבורכים

 2. דני הגב

  שם הבלוגר אלי אלון ולא כפי שכתבתם

השארת תגובה

טלפונים

לוח וידאו

ע. שירות

קלפי

חירום

ס. רכב

דרושים

טפסים

צוותים

  רישום גשם

  מדידה אחרונה 27/11/2023

  מ״מ גשם ביממה האחרונה
  סה״כ מ״מ גשם העונה
  גלילה לראש העמוד
  X
  דילוג לתוכן