החודש שחלף // מהדורת אוקטובר 2020

צילום: ענת חרמוני

אוקטובר – שם החודש העשירי בלוח השנה האזרחי, מקביל בערך לתקופת תשרי -מרחשון. עמודי החצבים שסיימו פריחתם מסמלים לנו את המעבר בין הסתיו לחורף.
לפני יותר ממאה שנה נהגו איכרי עמק החולה  לחזות את כמות הגשמים לחורף הקרב באמצעות התבוננות בעמודי החצב – אם הגביהו מעל 170 ס"מ האמינו שתהיה זו שנה גשומה. היום, למרות שמשתמשים במודלים מתמטיים, עדיין רבים הנעלמים בנוגע לאופיו של החורף המתקרב.
לא נותר לנו אלא לקוות שתהא גם השנה שנה גשומה.

נחזור למה שהתרחש אצלנו לפני עשר שנים (אוקטובר 2010) אז –

• נוכל להזכר ולומר שבעת ההיא היה אוקטובר חודש מיוחד – היו בו 5 ימי שישי, 5 ימי שבת ו- 5 ימי ראשון, דבר המתרחש אחת ל-823 שנים…

• ובנושא הגשם ומדידת הגשם נוכל להזכיר שאז נמצא מחליף למודד הגשם המיתולוגי של שריד – יוסי שיין ירש מעמינדב חרמוני ז"ל את התפקיד היוקרתי (והוא ממשיך למלא אותו בנאמנות עד עצם היום הזה!).

• ביום שישי ה- 22.10 יצאו 78 מחברינו לראשון מבין שני מפגשים, שמטרתם היתה לצקת תוכן לשאלות ארוכות שנים שליוו את יחסי הקיבוץ עם גמל. מפגש מאורגן היטב שהועלו בו רעיונות שונים, כיצד לשפר את היחסים ואת המעורבות של הקיבוץ במפעל. כתוצאה משני המפגשים נולד בין היתר המסמך המכונן "בשביל הגמל". היו זמנים…!

• בראשית החודש הסתיימה עונת הרחצה בבריכה והיתה תחושה שיש הגיון בדחיית סיום העונה לנוכח התחממות כדור הארץ והחום הרב ששרר לאורך החודש. כמקובל טרחו להודות אז ליוסי נץ ולמוטה שבזכותם זכינו לעונת רחצה מוקדמת וקרירה.

תמונה של מוטה יובל ויוסי נץ בבריכה

• ולסיום הנוסטלגיה החודשית נקנח באוירה תרבותית ונדווח שבאותה עת התחילו בהתארגנות צוותי חנוכה וחג ה-85 לשריד, עם הזמנה לחברים להצטרף ולתרום למאמץ!

ובחזרה לאוקטובר 2020:

• ונפתח בהשלמה לעונת הרחצה הלא שיגרתית שהסתיימה, בדברי ההערה וההארה של חברתנו חוה בומס: "רבות נאמר ונכתב כתודות לרותי בק-שמש, פפי ולירון פרסאי אשר על המחשב ולכל הקשורים להפעלת הבריכה בימי סגר הקורונה, אך לדעתי מגיעה גם תודה גדולה לחברי הקיבוץ ומשתמשי הבריכה באותם ימים אשר ידעו להקפיד על הרשמה מסודרת, החלפת קפסולות בזמן ואפילו הילדים לא הביעו מחאה כאשר נאמר להם שתוך חמש דקות צריך לפנות את הבריכה לקבוצה הבאה. נראה כאן שבכוחות משותפים, כשרוצים,   ניתן לשמור על תכנית וכל הכבוד למשמעת!"   אכן אכן!

תמונה של סינר מפעיל הבריכה בשריד

 ובפינת הפירגון הפעם:

» בהחלט מגיע שאפו והרבה תודה והערכה לרום הרוש, רכז ועדת הבריאות, על תיפקוד ראוי לציון, בכלל, ובכל הקשור להתארגנות בעידן הקורונה בפרט. גישתו, מסירותו ויחסו הרגיש והענייני בהחלט לא מובנים מאליהם ונעים לנו מאד לפרגן לו על כך.

• כמו כן, ראויות לפירגון מיוחד בנות צוות המרפאה המסורות, שחרף המגבלות, הסיכונים והקשיים ידעו ויודעות לתת שירות נאמן ומהימן לכל דורש ולכל מצב. תודה לכן דר' קרן, שרי, עפאף ובמיוחד לענבר קלמן הנחמדה, שסיימה לאחרונה את שירותה בשריד. רבים מצטערים על כך, אך אנו מוצאים לנכון להודות לה מקרב לב על גישתה המקצועית, על יחסה האנושי והחברי ועל סבר פנים יפות שבו כל אחד התקבל. תודה והרבה הצלחה בהמשך דרכך ובתפקידיך החדשים! נקבל בברכה את אסתי כץ – אחות מבית חולים רמב"ם   שתמלא את מקומה.

תמונה של צוות המרפאה

» 1.10 – התכבדנו בחלה ובצנצנת קונפיטוריה טעימה, כסימן וסמל נאה ומפרגן מטעם צוות תרבות שריד. תודה!

תמונה של חלוקת שי לחג

» 2.10 – למרות האמור לעי"ל סיור משטרתי סגר את הבריכה וגם "זכינו" לקנס של 5,000 ש"ח. מעניין למה זה מגיע לנו…?

» 3.10 – בעלי הכלבים ראו הוזהרתם! שימרו על הכלבים קשורים ונשלטים ואל תשאירו את הולכי הרגל למיניהם חשופים לרצונם הטוב או הפחות טוב של כלבים נובחים וגם נושכים! תעיד על כך יסמין דה קוסטה "שזכתה" לנשיכה מכובדת מפיו של כלב שלא נשמר דיו ושל בעלים שלא הקפידו במידה המתחייבת על ההנחיות. לסעיף הזה ניתן להוסיף גם את התופעה הלא סימפטית של גללים המתגוללים תדיר בשבילי, כבישי הקיבוץ כמו גם על לא מעט דשאים ברשות הרבים. אפילו בערים כבר ברור ומקובל שמוטל על בעלי הכלבים לצאת לטיולים מצויידים בשקיות ניילון לניקוי המטרד…

» 4.10 – ר'(רותי), ר'(רחלה) ו-ר'(רחלי הרוש) עברו בין הסוכות ובחרו בסוכה היפה, המקורית והאקולוגית: 
• פרס ראשון – אסתר שפיר ועודד דרורי,
• פרס שני – שתי הסוכות בשכונת הלולים,
• פרס שלישי – משפחת ברטל, משפחת קרן ומשפחת אדרת (טלי).

תמונה מתחרות סוכות 2020

» 5.10 – פעילות בוגרי הסנדוויץ /ותיקי הקיבוץ יצאה אל מחוץ למועדון לחבר למרפסת הצופה אל הנוף המדהים של העמק, כל זאת על מנת לשמור על ההנחיות והכללים של הקורונה.

» רון ברק צועד בשקדנות האופיינית לו לאורך שביל ישראל, ממעיינות הדן ועד לערד. כל הכבוד! ממתינים לדיווח על כך מלווה בתמונות יפות.

» ואם בצועדים ידובר, אז נביא דיווח יפה, גם אם לא קשור לשריד במישרין: "צעדת המחאה של האחים ברנר" – שלושת האחים (אחות ושני אחים ליתר דיוק)יצאו למסע רגלי מקיבוץ מזרע, מסע שנמשך שבוע ימים והסתיים מול מעון ראש הממשלה בבלפור. הם נשאו עמם שלטים המבהירים את כוונתם – "נמאסת! תתפטר!", "ועדת חקירה לפרשת הצוללות!" ועוד. 
אלה לא שלושה אנרכיסטים שמאלנים פרובוקטיביים, אלא צאצאיו של הסבא רבא יוסף חיים ברנר הסופר, נכדיו של אורי ברנר ז"ל סגן מפקד הפלמ"ח ממייסדי מעוז חיים ובניו של יוחאי ברנר יבל"א סגן אלוף במילואים ואיש ביטחון מובהק. אז נשלח מכאן שאפו גדול והערכה רבה לאלון -חבר מזרע, לעמית מבית שערים ולשני האחות מאחוזת ברק. ראוי לציון!

» 6.10 – היום בו מלאו 47 שנים לפרוץ מלחמת יום כיפור הנוראית. מי יתן ונלמד את לקחיה, נכבד את חלליה וקרבנותיה ונעשה כמיטב יכולתנו למניעת מלחמות נוספות מעין אלה.

» 9.10 – ניווט משפחתי מרענן בשריד שנכללו בו משימות אטרקטיביות, גם ביום וגם בערב, הכל בהתאמה לנוחיות המנווטים. הדיווחים מפי המשתתפים מאד טובים ומפרגנים לצוות המארגן המקורי!

» "ובא לציון גואל!" – בית 75 האטרקטיבי אוכלס סוף סוף במלואו. נברך את דייריו הטריים בברכת התחדשות והנאה רבה מביתם החדש ונפרגן בגדול ליוזמים ולמבצעים.

» נשלח מכאן ברכת החלמה מלאה וחזרה מהירה לשיגרה לעמי פומרנץ, יהל פינקל-ברי, ראובן וולפר ויעל כנען. שרק תהיו בריאים!

» 9.10 – ברכות והרבה מזל טוב לרב סבים גילה לפידות, נעמי ויורם , לסבים החדשים חגית ורועי, ובמיוחד להורים איילת ואורי ולכל משפחת ברקן להולדת נורי. רוב אושר ונחת!

» 10.10 – יום נדידת הציפורים הבינלאומי, שמתחבר גם לאגם כפר ברוך שלנו, שמספק לנו להנאתנו שפע רב של ציפורים נודדות, וגם כאלה שנשארות קצת יותר בעמק המארח. יפה לעין ולנפש! כן ירבו!

להקת עופות במאגר של יפעת - צילום: שרה אשל

» 10.10 – 110 שנים להקמתה של דגניה א' – אם הקיבוצים והקבוצות, שהיתה כמסתבר גם חלוצת הלינה המשפחתית מיום הקמתה.

» 10.10 – מזל טוב לסבתא מיכל, להורים לירון ואילן ולכל משפחת חומסקי להולדת יוני. תרוו נחת ואושר!

» 10.10 – כ-170 ילדים ומבוגרים יצרו שרשרת מחאה אנושית ומרשימה משריד ועד ליפעת כנגד המשך שלטונו של ביבי ולמען שינוי במצב הקיים העגום. כל הכבוד לאירגון המופתי ולא פחות מכך לכל המתגייסים הנענים למבצע.

תמונה של שרשרת המחאה משריד ליפעת
שרשרת המחאה משריד ליפעת | צילום: גפן קלין

» ואם במחאה ידובר ארשה לעצמי להביע בפניכם התרשמות אישית (של נח שגיא) הקשורה לכך – השתתפתי בלא מעט הפגנות ומחאות בכיכרות, בצמתים ובגשרים, בכלל, ובמיוחד בחודשים האחרונים . אני מלא הערכה והערצה  להתמדת המוחים מכל הגילאים ומכל המגזרים, אך הרושם החזק ביותר שנקלט אצלי היה בעת השתתפותי בהפגנות העוצמתיות בכיכר פריז (בלפור) מול מעון ראש הממשלה, כשקדמו להן צעדות/תהלוכות המוניות מדהימות שהחלו בגשר המיתרים בכניסה לירושלים ונסתיימו, כאמור, בבלפור.
מרשים במיוחד מגוון הגילים הרחב, שפע מאפייני המשתתפים, המשמעת שגזרו על עצמם נוכח סכנות הקורונה,ההתלהבות הרבה, המסירות והנכונות להתמודד בחסימות, בקשיים ובהתגרויות למיניהן. "את המנגינה הזאת אסור להפסיק" ואף רצוי להצטרף אליה ולחזקה, עד שתושג המטרה המיוחלת!

» 10.10 – תמונה אחרונה של קטיף (כנראה האחרון) הכותנה אצלנו, בעמק ו…בארץ. הכותנה ירדה מגדולתה לנוכח קיטון בביקוש העולמי וגם ריבוי גדול של מתחרים הרבה יותר זולים. הגידול ליווה אותנו לאורך עשורים לא מעטים ואם לא יקרה משהו מיוחד ומפתיע ייפסק אצלנו לחלוטין. ניזכר בימים הטובים ובמראות הנאים וננסה להסתגל למציאות החדשה…

שדה כותנה

» 14.10 – עבודות עפר להגבהת סוללת המאגר שליד המתבנים. שי חמדי מעדכן אותנו שעם השנים הסוללה שקעה והפרש הגבהים הקטן שבינה לבין גובה המים כשהמאגר מלא הפך למסוכן וללא בטיחותי. עם הגבהת הסוללה נפתרת הבעייה והסכנה חולפת.

» הצוללת של יודי (דורון) ודורית קציר ושל אורן ליאור (מספר 37) צולמה, סוקרה ופורסמה רבות כמעט בלעדית בערוץ 12, כצעד די יוצא דופן לנוכח המחדל התקשורתי המכוון בכל הקשור להתעלמות ממפגן הצוללות המרשים ומאירועי המחאות למיניהם. למפגן הצטרפו רוני הדס, נילי וגיורא רמות ועוד חברים ששמם לא הגיע לידיעתנו, שליוו אותו עד קיסריה, אל מול ביתו/טירתו של ראש הממשלה.

» מורגשת התקדמות ראוייה בהתקנת מעקי תמיכה ובטיחות להקלה על ההליכה, הירידה וההגעה של כל אלה הזקוקים לכך, מה שבדרך כלל מוגדר כנגישות (לאחרונה בין היתר בירידה במדרגות המובילות לספריית הקיבוץ). תודה על המוגמר והמרצה להמשיך בכך גם הלאה.

» במהלך החודש השתדרגה אפליקציית "מקומי" וזכתה לריענון בקרב כ-60 קיבוצים הנהנים משירותיה.  התוצאה – זה נראה יפה יותר, גם במראה החיצוני וגם במגוון רחב יותר של שימושים וביניהם גם אלפון טלפונים מעודכן וזמין. יוזמה יפה ומועילה!

» 16.10 – 30 שנה לנפילת הנווט רון ארד בשבי ומאז לא נודעו עקבותיו חרף המאמצים לאתרו והשמועות הרבות שנפוצו בדבר גורלו.  הספק עוד קיים, התקווה קלושה, אך אנו חשים בחסרונו.

» 20.10 – דיון סדנאי בדבר תפקיד שיחת הקיבוץ, סמכויותיה וגבולות הגזרה שלה אל מול ההנהלה והגורמים המבצעים האחרים בקיבוץ. הנחה את הדיון מבקר הפנים שלנו עו"ד עזרא מזרחי. לאחר דיון וחילופי דברים סוכם להמשיך לבדוק את הנושא, לגבש המלצות ולהביא הצעות לסיכום, החלטה וביצוע.

» ברכות רבות מקרב לב לרוני הדס על קבלת תואר דוקטור ממכון ויצמן למדע בנושא "התפתחות עוברית מוקדמת ושיטות הדמייה". שאפו גדול וגם איחולי המשך התקדמות מוצלח ושידרוג!

» 24-25.10 – (בין שבת לראשון) הלילה שבו עברנו שוב לשעון החורף והרווחנו, לכאורה, שעת שינה אחת, עד לשובו של שעון הקיץ ב-26.06.21. מעניין לספר, שבארמון בקינגהאם יש בתאריך זה עבודה רבה במיוחד, כי יש להזיז את המחוגים ל-1,500 שעוני המלכה… כמעט כמו אצלנו בבית!

» 25.10 –  "לחמם את הלב" זהו שמו של מופע צבעוני שהגיע אלינו ובו קלסיקה מוסיקלית משולבת עם מוסיקת קלייזמרים, מעשה ידיהם ואומנותם של פאבל לווין – כנר מחונן מתזמורת הקיבוצים, הפסנתרנית המנחה גינה פודולביץ והזמר הצעיר והמאד מבטיח אלכסנדר רוז, בן ה-21, שעלה ארצה במסגרת תכנית נעל"ה ומנבאים לו עתיד מאד מבטיח. מי שהגיע לרחבת המועדון לחבר זכה לחוויה נעימה ביותר!

» 25.10 – נפתח שוב חדר האוכל ל- "Take Away". בהזדמנות זו התרשמנו גם ממראה עגלות החימום והקירור החדשות, שהן גם יותר שימושיות וגם יותר נאות לעין. נקווה כולנו להמשך התפתחויות חיוביות בהקשר זה ובכלל.

» 25.10 – יום ראשון – ז' בחשוון – היום בו כבר "מותר" על פי ההלכה והמנהג להתחיל לבקש את הגשם. כל אחד יבקש ויתפלל בדרכו ובסגנונו! העיקר שיגיע כבר! (במאמר מוסגר נקדים ונדווח שלאחר סגירת הגיליון הגשם אמנם הגיע בימים הראשונים של נובמבר. ברוך הבא!)

» יעל לב הגיעה אלינו לביקור מולדת ואנו נקבל את פניה בברכת ברוכה הבאה וכל טוב, גם אם ביקורה היה כרוך בתחילתו בהסגר ובידוד…

תמונה של יעל לב
צילום: ענת חרמוני

» דן עופר החלים מנגיף הקורונה וחזר כהרגלו מימים ימימה לעבודתו במעבדת השיניים. והעיקר – שתהיה בריא!

תמונה של דן עופר
צילום: ענת חרמוני

» דותן שמואלי החלים מהתערבות כירורגית שעברה עליו וחוזר לאיתנו. שפע בריאות וכל טוב לך!

» 31.10 – לצד המחאות הרבות שבכניסה ליישובי העמק ולצמתים שבעמק ובכל רחבי הארץ התקיימה הפגנה המונית מרשימה של כ-450 משתתפים – ילדים, נשים וגברים – על גשר   מנשייה. עם ירידת החשיכה המוקדמת שלאחר המעבר לשעון החורף הודלקו במקום זרקורים, פנסים וסלולריים, הובלטה הצוללה מס' 37 והתקיים טקס מרשים ומרגש במלאת 25 שנה לרצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל. במהלך הטקס ולאחריו נאמרו הרבה דברי הערכה ועידוד למארגנים המסורים וליוזמים. כאמור " את המנגינה הזאת אי אפשר להפסיק!".

תמונה של הפגנת הגשרים - 25 שנה לרצח יצחק רבין
צילום: גפן קלין

» הפעילות בכל הקשור לקשרים עם צ'כיה ועם הקק"ל נמשכת כל העת ובקרוב נוכל גם לקבל מידע מעודכן ומפורט בנדון (אופי הפעילות, תכניות וכוונות), אך בשלב זה נוכל לדווח שאמנון דנציג קיבל על עצמו לרכז את הפרוייקט ושותפים לו בצוות לורי ספיר וג'ון אייזנר הבלתי נלאה, בתאום ובשיתוף פעולה הדוק עם ניר רושקין מנהל הקהילה. בהצלחה!

» צלמים ישראלים זכו בצל"ש בתחרות צילום בינלאומית יוקרתית -"Siena International Awards" וביניהם נחום וייס, אילן שחם ובננו מיודעינו עמית אשל. תמונתו של עמית המצ"ב "כאשר חתולי ים עפים" (When Rays Fly) זכתה לציון לשבח בקטגוריית "בעלי חיים בסביבתם" והוא עצמו מספר על כך ל-ynet: "מדובר בתמונה שצילמתי בים קורטז שבמכסיקו . שטתי בים ופתאום הופיעה להקת מאות חתולי ים שקפצו באופן ספונטאני והיתה זו חווייה מדהימה שקרתה מאד מהר עם קושי רב לצלם את חתולי הים הקופצים". מרשים ומאתגר כאחד. שאפו גדול לעמית שלנו!  

תמונה של עמית אשל
חתולי ים מעופפים צילום עמית אשל
חתולי ים מעופפים | צילום: עמית אשל

וכאן בא לסיומו הדיווח החדשי הזה ואנו נאלצים להפרד מכם עד לדיווח הבא עם תום חודש נובמבר. אתגרים רבים מזמנת לנו התקופה המיוחדת והבעייתית הזאת ואנו נאחל לעצמנו שנשכיל להתמודד איתם בהצלחה ולהפיק מהם את המירב! ננסה לראותם כמשברים המזמנים לנו הזדמנויות חדשות ומאתגרות. מי יתן!    

השארת תגובה

טלפונים

לוח וידאו

ע. שירות

קלפי

חירום

ס. רכב

דרושים

טפסים

צוותים

  רישום גשם

  מדידה אחרונה 5/5/2024

  מ״מ גשם ביממה האחרונה
  סה״כ מ״מ גשם העונה
  גלילה לראש העמוד
  X
  דילוג לתוכן