החודש שחלף // מהדורת אפריל 2020

תמונה של בר ארנון וחברה בשכונת ההרחבה
צילום: נועה דרורי

ושוב אנו עמכם עם הדיווח החודשי של חודש אפריל  2020, שם החודש הרביעי בשנה אזרחית, בן 30 יום, מקביל בערך לחודש ניסן וראשית אייר העבריים.

נשוב קצת אל העבר וניזכר בדברים מיוחדים שצויינו לפני כעשר שנים בחודש אפריל 2010:*
בראשון לאפריל, יום שמקובל "כיום השקרנים" ונוהגים להתל בו איש ברעהו בדברי שקר ולצון, באותו יום (וזה לא בלוף!) תרמו בשריד 60 מנות דם וחשבנו אז שכדי לקבל ציון מאה בנדון היה נחוץ להגיע ל-80 מנות דם… וכיום…?

* ב-9 לאפריל, במעמד ראש המועצה האזורית אייל בצר (שכבר יותר מעשר שנים בתפקיד…,), נציגי היזם דור-אל, חברי קיבוץ והמשתכנים, נגזר הסרט הכחול ונחנכה בשעה טובה ההרחבה. הובעה אז התקווה שמטקס זה ואילך נדע עשייה ושותפות אמתית!  ואמנם כך קורה לשמחתנו!

* ב-24 לחודש קיבל חברנו עוזי שווייצר את פרס הנווט המצטיין מאגודת הניווט. שאפו!

* פארק חווה עבר לאחריות ענף הנוי ושמחנו להודות לחווה על פינת חמד בשם כל המבקרים והמשתמשים, אך ייאמר במאמר מוסגר שמאז ועד היום, לאורך 10 שנים, המשיכה חווה להיות הגורם הפעיל, המאיץ והמפריח את פינת החמד הזאת ועל כך תבוא עליה הברכה והתודה מכולנו!

* והרי לכם אייטם רלוואנטי ואקטואלי גם בימינו אנו – ב-22 לאפריל צויין בארץ ובעולם יום שמירת כדור הארץ. אמנם את האורות לא כיבינו, אך ביכולתנו להקפיד ולאסוף את בקבוקי הפלסטיק לסלי האיסוף, להפחית את השימוש בשקיות הניילון, לצמצם את השימוש בתרסיסים ולהקפיד יותר על כיבוי אורות וחסכון במים. כך ניתן אולי לשמור על סביבה ירוקה ובריאה יותר ואולי גם לחסוך כסף…

ובחזרה לימינו אנו, 

» בנוסף לעובדה שגם השנה ה-1 באפריל ממשיך להיות היום בו מותר ואף רצוי להתל איש ברעהו – יום הכזבים הבינלאומי – זה גם היום בו באמת(!!!) מאיר בוסקילה החל לכהן ככונן מערכת המים והביוב. נאחל לו הצלחה רבה ואפס תקלות!

תמונה של חגי ספר ומאיר בוסקילה

» ובהמשך לדיווח מלפני עשר שנים, צר לנו לדווח שחווה מיטלמן החליטה לסיים את פעילותה בפיתוח וטיפוח הפארק ולנו לא נותר אלא להודות לה מקרב לב על העשייה המבורכת ארוכת השנים למען יצירת פינת חמד להנאתנו ולשמחתנו. מוזמנים בזאת מתנדבים להמשיך את דרכה ואת מלאכתה המבורכת לצדן של אותן מתנדבות חרוצות שעדיין פעילות בשטח בדמותן של שרה אשל וירדנה עובדיה. כל הכבוד לכן!

תמונה של חוה מיטלמן עובדת בפארק

» בצל הקורונה החליטו בנות הבובתיק החרוצות והיצירתיות להרים את הכפפה (את המסכה…) ולגשת למבצע תפירת מסכות תוצרת בית לטובת כל תושבי שריד. על פי הידוע לנו הן כבר השלימו תפירה של מעל 1000 מסכות וידן עוד נטוייה! כל הכבוד לשבי, תרזה, מרסל, אורה בלאיס, עידית ה.,נורית מילוא ואם שכחנו מישהי נשמח להשלים את החסר בדיווח הבא.

תמונה של בנות שריד תופרות מסכות מבד

»  צו השעה, שהוא המכנה המשותף לכל בתי המגורים בקיבוץ, הוא מגוון רחב של אמצעי הגנה ושמירה מפני ההדבקות בנגיף הקורונה.

תמונה של ציוד לקרונה

» טום שיפטן כותב: "נדמה שבליל הסדר הזה אני אהיה רק אחד, מי יודע…!"

» 7.04 – נודה מאד לצוות תרבות מתיישבי שריד על שידור סדר הפסח היוצא דופן בכפוף למגבלות המגפה, בנוסף למחווה של חלוקת הגדת פסח נוסח קיבוצי-משפחתי, בקבוק יין אדום מתוק ועציץ ביגוניה יפיפה, ממש עד לבתי החברים. תודה על היוזמה!
לשי צורפו גם מילים יפות ואיחולים פרי עטה של נעמי שמר:

              "זה הזמן חלון לפתוח

               אל נופי ירוק מרהיב

               נא לזכור ולא לשכוח

               פעם בשנה אביב!"

תמונה של חלוקת שי לפסח בימי הקורונה של

ובפינת הפירגון שלנו נציין הפעם:

» את יסמין סרטני וצוות ענף המזון על התיפקוד המבריק והמסור בימים אלה. יסמין מספרת לנו: "גם אותנו הנגיף תפס לא מוכנים. עם כל האי ודאות וההנחיות המבולבלות והמבלבלות למדנו והתארגנו בכל יום מחדש. המלאים הגדולים ששוריינו והוזמנו לקראת הפסח בקיבוץ חייבו אותנו לתכנון של הכנות ובישולים מדי יום, על מנת לשמור על יעילות בהזמנות והקטנת הפחת ככל שניתן, כדי לשמור על טמפרטורת מזון שלא תאפשר התפתחות חיידקים. התקבלה החלטה לעבור לאספקת אוכל קר, בכפוף להנחיות משרד הבריאות. כיום הצוות מבשל ואורז עם מסכות וכפפות, למעט בזמן ההפסקות שמחוץ לבניין. מערך קבלת ההזמנות ואריזתן עובד כיום בצורה יעילה עם השתדלות למינימום טעויות, ואם בכל זאת מאתרים טעות כלשהי החברים מוזמנים להתקשר אלינו ונפעל לתת מענה מתקן מיידי. במקביל לשגרת הקורונה הרגילה כיום הצוות מופנה לביצוע עבודות ניקיון, שיפוץ וצביעה יזומות בחדר האוכל ובמטבח. יצויין שבגלל הירידה שחלה בהיקף ההכנסות של הענף מושקעת כיום הרבה חשיבה ותשומת לב להתייעלות, לצימצום העלויות במזון, האנרגיה ושעות העבודה, זאת כדי להפחית ההוצאות בהתאם. ממשיכים כאמור בצביעה, ניקיון וסידור חדר האוכל וסביבתו   החיצונית בהמתנה לרגע שבו נוכל לפתוח את הדלתות מחדש ולקבל את פני האוכלים. הצוות עובר, ביחד עם כל הקהילה, תקופה לא פשוטה ומלאת אי ודאות ואנו מוצאים  לנכון להודות לכולם על הגמישות, הכרת התודה והחיוך ומקווים להמשיך לספק שירות לשביעות רצונכם".   בהחלט לא מובן מאליו. תודה רבה לכם!

» שאפו לצוות המתנדבים למשימות מיוחדות בתחום החברה והתרבות, השוקד על יצירה ושימור הקשר עם החברים בביתם ועל כך מספר לנו עטר קרן בשם הצוות: " הקורונה חייבה אותנו להתכנס בעצמנו, אך גם להבין את הכוח של הקהילה. ההפעלות השונות נועדו לתת לחברים גם תעסוקה וגם תחושת שייכות, לכן התחלנו באתגר ריקוד הקורונה בתור חימום, המשכנו באתגר הלוגו (כל משפחה התבקשה לצייר לוגו, לתלותו ליד הבית ולהצטלם לידו) שנערך כסרט שכוונתו היתה להראות לכולנו את כוח היחד.
הקיבוץ מימן קניית מערכת שמאפשרת לנו לשדר ולהקרין במקביל בערוץ האספות, ב-LIVE ביוטיוב ובפייסבוק וכך הגענו לשידור טקסים ערוכים, מגזינים שבועיים, קטעי ארכיון ובהמשך גם שיחות קיבוץ אינטראקטיביות, כמו גם אירועי יום השואה והגבורה, יום הזיכרון ויום העצמאות. הדבר איפשר לנו להנות מטקסים בשידור ישיר, שהיו בו גם קטעים שצולמו כיום וגם קטעי ארכיון שנערכו יחדיו. ביום העצמאות קויימה גם מסיבת רחוב מתגלגלת בעזרתם של צוותים ומתנדבים רבים, בה חילקנו מתנות לצד קצת שתייה להעלאת מצב הרוח. בהזדמנות זו אני מבקש להודות למתנדבים הרבים, שהיריעה קצרה מכדי להזכיר את כולם, אלו שלרגע ואלו שביזע, שעזרו ועוזרים על מנת שנעבור ביחד את התקופה הזאת מאוחדים ומחוזקים".   
אין מילים שיצליחו להודות לכם במידה מספקת על יוזמתכם, פעלכם והתנדבותכם! שלא יגמר לעולם!

משמחים את חברי שריד בימי הקורונה

» כמובן שלא ניתן שלא לציין את אדווה ברטל ואת צוות הכלבו על עבודתם המסורה, על ההתארגנות המופתית, גם במתן תשובה ללקוחות, גם בריכוז ההזמנות, גם בחלוקתן,   גם בשמירה על הסדר בכניסה, על מדידת החום ועל הדאגה המופלגת לשלום כולנו. השמות רבים ולכן, אנא ראו עצמכם מבורכים ותבוא עליכם התודה והברכה!

» תשומת לב מיוחדת נייחד לצוות הצח"י בראשותו של טל ולצוות ההנהלה המסור על ההתארגנות, על קבלת ההחלטות השקולות, על ההקפדה על היידוע לציבור, על השמירה על ביטחוננו ובריאותנו ועל כך ששמתם אותנו בראש מעייניכם בתקופה לא פשוטה זו. שאפו!

תמונה של אדווה ברטל בכלבו

» גם צוות הבריאות והמרפאה יבואו על הברכה על ההתארגנות המיוחדת, עם השאלה היומית לאוכלוסייה בסיכון, על השירות שמרחוק, על התשובה האדיבה והעניינית ועל המאמץ המתמיד להבטיח שנשמור על הכללים ובכך נשמור על בריאות כולנו. גם זאת דוגמה מאלפת לקהילה מתארגנת ומתפקדת!

צילום: ענת חרמוני

» בימים אלה נתעכב לרגע לברך חברים בימי הולדת חצי עגולים – מזל טוב ושפע ברכות לחי שפיר בן ה-45 ולגיורא כהנא בן ה-85. בריאות ואריכות ימים לשניכם!

» ביוזמתו של אוהד בלומברג גוייסו צעירים מבינינו ועל כך מספר לנו בקצרה בנימין לב: "בעקבות מגפת הקורונה הרבה חקלאים נותרו ללא פועלים שיעבדו בשטח, אוהד בלומברג פנה אלינו ( אל יתיר ברק, ים פרי, האחים יובל וטירן אשר ואלי) וביקש לבוא לעבודה בקטיף קלמנטינות ותפוזים במשך כל התקופה הלא רגילה הזאת. כך קורה שבכל בוקר נוסעים לפרדסים בעמק חפר ועובדים בקטיף קרוב ל-60 עובדים/מתנדבים מכל הארץ". יוזמה ברוכה ובהחלט מעניינת. תבורכו!

» אור שיפטן סיים בהצלחה לימודי אילוף כלבים בכלבייה באפיקים ומוכן להגיש סיוע מתאים לבעלי הכלבים בשריד בהתקשרות ל- 0508594668. בהצלחה!

» עבודות הנחת קו ביוב חדש שעוקף את ההרחבה ממערב החלו ונסתיימו ממש בימים אלו ועל כך מספר לנו מאור פרסאי: "קו ביוב חדש הוטמן מערבית לשכונת ההרחבה והוא נבנה במימון המועצה האזורית עמק יזרעאל ותאגיד יובלי העמק. הקו מיועד לנקז את שפכי החלק הצפוני של הקיבוץ ולתת פתרון לבעיות חוזרות של סתימת ביוב ברחוב הצפוני של ההרחבה. הציבור מוזמן לעשות שימוש מושכל בקו החדש". ואנו, בנוסף לכך שמברכים על המוגמר, מוסיפים שכרווח משני זכינו גם להסדרת דרך מסודרת לאורך הגדר המערבית של ההרחבה. יפה!

תמונה של מאור-פרסאי

» ממקורותנו נודע לנו שרינת רמון, בתם של עדה ואורי המתגוררת בניו יורק, נדבקה בנגיף הקורונה אך אנו שמחים לבשר לכם שהבדיקות האחרונות חזרו שליליות והיא החלימה ממחלתה. בשעה טובה. רק בריאות!

» 20.04 – כפי שקראנו בדיווח של עטר טקס יום השואה והגבורה, שצולם מראש, הוקרן לבתי חברי היישוב וריגש רבים וטובים. הפעם הושם דגש מיוחד על סיפור משפחתה   של חברתנו אסתי שטיינברג. ההגשה המיוחדת והתוכן המרתית ממש ריתקו וריגשו את קהל הצופים.

» 21.04 – אירועי יום השואה והגבורה צויינו אצלנו כמו בכל הארץ במתכונת אילוצי ומגבלות הקורונה, ובכל זאת "זוכרים מקרוב ומחבקים מרחוק!".

תמונה של אסתי שטינברג מערב יום השואה 2020

» ניחשתם! שוב התנגשה משאית בשער הקיבוץ! האם זה הפך לגזירת גורל?  נעים לציין שהפעם הנזק תוקן בזריזות והשער חזר לפעול כהרגלו.

» 22.04 – נסתיימה תקופה ולכן ענף התחזוקה קיים חפלה ופרידה מחגי ספר לאחר 17 שנות שירות מסור ואחראי. באירוע הושמעה/הוקראה הברכה הבאה: "חגי היקר!   אחרי שנים שאותנו הובלת (ושיגעת!) ואת הלב והנשמה לעבודה נתת, הגיע הזמן להיפרד ולאחל לך להנות מהשינוי והשקט (לא כולל עירית!), להקדיש את האנרגיות לנכדים ולא לביובים ולמזגנים. מאחלים לך הרבה בריאות, סיפוק ונחת מהשלב הבא של החיים!".  ואנו מוסיפים על כך ואומרים – תודה רבה מקרב לב! השארת בסיס איתן   להמשך טוב ומוצלח!

תמונה של חגי ספר מסיים את עבודתו הענף האחזקה

» ברכות חמות לאורן אבנרי לגיוסה לקורס סמב"ציות בצהל,  זאת לאחר סיום מוצלח של מכינה חצי-שנתית ערבית יהודית העונה לשם "המדרשה למנהיגות ישראלית משותפת", שהיא מכינה לנוער יהוד וערבי – חצי יהודים וחצי ערבים מוסלמים ונוצרים ודרוזים – המקנה הרבה שיעורים והרצאות במגוון תחומים, החל משפה, אזרחות, מנהיגות, הכנה לצבא/שירות לאומי/אקדמיה. משולבות בה סדרות בכל אזורי הארץ עם מפגשים עם מגוון רחב של אוכלוסיות ומנהיגים, אנשי דת, אימאים, פעילים חברתיים, מתנחלים ועוד.
המכינה תורמת רבות לבגרות משתתפיה, מסייעת ליצירת חברויות חדשות ומודעות רבה יותר לכוחותיהם הפנימיים. בהחלט ראוי לציון. בהצלחה לך להמשך דרכך!

» 27.04 – הוקרן לבתי החברים טקס פתיחת יום הזיכרון הכל כך מרגש ומרטיט, למרות שלא יכולנו להיות נוכחים בו פיסית כהרגלנו מימים ימימה. למחרת הוקרן גם טקס ההתייחדות והזיכרון מבית העלמין שלנו, שאיפשר לנו לכבד גם אם מרחוק את זכר הנופלים שלנו.

טקס יום הזיכרון בבית העלמין בשריד

» במסגרת השידורים של יום הזיכרון זכינו לצפות ב"תמיד אוקטובר" – סרט מרגש ומהמם, במיוחד למי שלא הזדמן לו לראותו עד כה. בהמשך הוקרן הסרט לזכרו של אלון מזרחי ז"ל, אחיה של חברתנו איריס בן ישי, שנפל בנסיונו למנוע פיגוע נוראי במסעדה סמוכה.  יהי זכר הנופלים ברוך!

» לאחר עשרות שנות עבודה ולמעשה מפעל חיים בענף הנוי של הקיבוץ אנו נפרדים מחברנו המסור רן אלמן הפורש, שידו בגינות הנוי, בעיצובן, בטיפוחן ובשידרוגן המקצועי   והאמנותי כאחד היה לשם דבר לאורך עשורים רבים בתולדות שריד. לצד כל התודות, ההוקרה וההערכה שהוא זכאי להן בדין אנו מביאים בזאת ברכה לכבודו שחוברה על ידי עירית ספר ונראה לנו שהיא גם מייצגת את כולנו:

 

              "לרן הגנן!                                                                      איש מסור עד אין קץ

               שיכולותיו הן של אומן,                                                     עם סיום עבודתך בנוי

               בחריצות ובצניעות רבה                                                  לבנו מתכווץ.

               את פני קיבוץ שריד                                                        מודים ומאחלים לך:

               קישט וצבע,                                                                  בריאות שלמה והרבה כוחות

               וביופיים של הצמחים                                                      ושנזכה לראותך בשבילים ועל המדרכות,

               תמיד התגאה.                                                              פעם עם מצלמה ופעם עם מעדר,

                                                                                                 פעם עם סמדר וכל פעם עם נכד אחר".

       חותמים על כל מילה! תודה לך ובהצלחה בהמשך!

תמונה של רן אלמן יולי 1983
רן אלמן - יולי 1983 - צילום: יאיר חרמוני

» יודעי דבר ממליצים בחום לצפות ביוטיוב בסרטו היפיפה של חברנו אסף אשל – "בשדות עמק יזרעאל" -גם מלאכת אומן וגם הדגשת החשיבות שבשמירה על העמק כפי שהוא, ללא שינויים, ללא שמלת בטון ואבן, ללא שדה תעופה בינלאומי וללא תוספות מיותרות. כל הכבוד ליצירה וכל הכבוד  למסר הנלווה שהיא מעבירה!

» תקופת הקורונה זימנה לנו הזדמנות נוספת להתרשם ולהנות מכושר הכתיבה הייחודי והיפה של חברנו יורם שטיינברג כפי שבא לידי ביטוי בפינתו "משולחנו של יורם שטיינברג", בה הוא משוחח על אירועים, מחשבות, הגיגים וכדומה,  הכל בכתיבה ובחשיבה יצירתית מיוחדת. שאפו! 

» מזל טוב להורים רעות ואבנר כפרי, לסבים ציביה ואמציה ולכל המשפחה להולדת ארד, אחות למיכאלה. כל טוב לכם ורוב נחת!

» 30.04 – הפסקת חשמל כללית בכל שריד מ-0700 ועד ל-1230 בשל טיפול שנתי במערכת החשמל של הקיבוץ, מתואמת עם גמל ועם גורמים רלוואנטיים נוספים. גם על זה ייאמר -נעבור גם את זה!

» 30.04 – ולמרות הפסקת החשמל התגייסו סבים והורים לניקיון פסח מאוחר  – לקראת החזרה למסגרות החינוכיות בגיל הרך בימים הקרובים נוקו וסודרו כל בתי הילדים והגנים, כולל החצרות מסביב. נקווה ונייחל לימים טובים ובריאים ושילדינו ונכדינו ייהנו מכך. אינשאללה!      

ובזאת בא לסיומו דיווח נוסף לא בדיוק שיגרתי על מה שקרה וארע במקומותנו בחודש שחלף. מקווים שתמצאו בו עניין, תעשירו אותנו בדיווחים מעניינים מצדכם, ככל שתמצאו לנכון ואנו מצדנו נחזור אליכם עם הדיווח הבא לאחר תום חודש מאי. 
כל טוב, בריאות והצלחה לכולכם!    

תגובה אחת

 1. eshel1@sarid.org.il הגב

  נהניתי לקרוא וגם לראות ולשמוע על דברים שאת חלקם לא ידעתי .
  המשך יישר כוח ותודה.
  שרה

השארת תגובה

טלפונים

לוח וידאו

ע. שירות

קלפי

חירום

ס. רכב

דרושים

טפסים

צוותים

  רישום גשם

  מדידה אחרונה 29/4/2023

  מ״מ גשם ביממה האחרונה
  סה״כ מ״מ גשם העונה
  גלילה לראש העמוד
  X
  דילוג לתוכן