החודש שחלף // מהדורת מאי 2020

תמונה מחג שבועות 2020
צילום: שיר פרסאי בר-ניב

שם החודש החמישי בשנה, בן 31 יום, מקביל בערך לחודש אייר. בתחילתו חל ה-1 במאי, חג העבודה, חגם הבינלאומי של הפועלים, שנולד דווקא בארה"ב ולאו דווקא קומוניסטי, כפי שהרוב חושב… 


ומה קרה אצלנו לפני 10 שנים?

* בערב חג הביכורים חגגנו 80 שנה לרפת שריד, מכך אנו למדים שהשנה, ממש לפני שבוע, מלאו 90 שנה לרפת שלנו, וגם אם יש תקופות פחות מוצלחות אל לנו לשכוח את תרומתה הייחודית לאורך שנים ארוכות ולקוות לעתיד משופר. נאחל לה, לעובדיה ולנו הצלחה רבה ממש בעתיד הקרוב!
אגב כך כדאי בהחלט להביא שיר קיטורים קטן מפרי עטו של חברנו היקר מרדכי אמיתי ז"ל על חייהם הקשים של הרפתנים מהימים שבהם עוד חלבו בידיים

מהעטין לדלי:

                                                                                "שחורים משחור חיינו אנו הרפתנים,

                                                                                 כי אין בקיבוצנו כמונו וותרנים,

                                                                                 מהמיטה החמה באופל ללא אור

                                                                                 לצאת לרפת שמה לסירחון וקור".

תמונה של מרדכי-אמיתי

אמנם היתה התקדמות במיכון, במבנים ובדרך הטיפול בפרות, אך לעתים נדמה שבגדול התנאים הבסיסיים נשארו דומים.

* כיד המסורת ארוכת השנים ערכנו את טקס הביכורים על מגרש הכדורגל – הבמה עם חבילות הקש, הטרקטורים המרקדים, הסוסים השועטים ומתחרי השטפטה המיוזעים חיברו אותנו שוב אל החקלאות והאדמה. נקווה שבעוד שנה נחזור לזה ולמתכונת הזאת!

* מרכז "אביב" נצבע כולו בצבעי ירוק בהיר עם פרפרים המרחפים בטבע ומעבירים אל כל העובר והנכנס את האנרגיות החיוביות. כל הסובלים מכאבים, לחצים וכעסים מוזמנים לנסות את הרפואה האלטרנטיבית.

* הפילהרמונית קולטת נגנים חדשים: ילדינו נגני הדרבוקות משכבת ה' – ירדן ברק, סתו פרסקו, אביה בן ישי, אושר בן יעקב, זוהר לביא וים פרי – ניגנו יחד עם התזמורת הפילהרמונית בתכנית הקרויה "מוזיקה מערבית בניחוחות מזרחיים". כל הכבוד!

* ולסיום תזכורת מהימים ההם: ימי חודש מאי בין האביב לקיץ. מזג האויר משתנה במהירות בין הקרירות הנעימה של האביב לחמסינים של הקיץ. במערכת החינוך מריחים כבר את סוף השנה והבוגרים מתכוננים במרץ לבחינות הבגרות ללא העתקות. הים ממתין לנו, נקווה שללא מדוזות!

ובחזרה לימינו אנו, 

» 1.05 – כאמור, גם לפני 10 שנים וגם בימינו, עצוב שאנו משתחררים בקלות כזאת מכל סממן של דאגה לעובדים, דווקא בימים אלה כאשר בעקבות בהלת/הבהלת(?) הקורונה מאות אלפי עובדים הוצאו לחל"ת או פוטרו ואין להם כל ביטחון לכך שהמצב יחזור לקדמותו הדגלים האדומים היו והינם למען כל אלה, אך כנראה שבמציאות שלנו יהיה קשה לשכנע… 

תמונה מאחד במאי בשריד תהלוכה ליד מאגר כפר ברוך
מתוך הספר "שריד - ימים ראשונים ושנים".

»  3.05 – ירדו עוד 14 מ"מ גשם כדי להשלים סך של 684 מ"מ, אם כי יש גם יותר אופטימיסטים הטוענים שכבר עברנו את ה-700 מ"מ.

תמונה של גשם באמצע מאי

» 3.05 – כיתות א'-ג' חזרו לביה"ס בשיטת הקפסולות של עידן הקורונה וזה אולי(?) סימן טוב לבאות. נקווה שתהיה עוד התקדמות זעירה וזהירה בדרך לחזרה לשיגרה המוכרת והטובה.

» 4.05 – תוקן חלקית הזיהום שנגרם בדרך שממערב להרחבה על ידי ריבוד באמצעות פסולת גרוסה. נראה יותר טוב, אך בקצוות הפסולת עוד מורגשת ונראית…

» 5.05 – שיחת קיבוץ דרך הזום – תקנון חבר בחופשה, שנותר בעינו, ללא שינויים. הקמת צוות חדש חשוב ביותר למניעת הטרדות מיניות. הקמת מועצה ציבורית שתלווה ותתמוך (כך אנו מקווים) בקיומו ופעילותו של ארכיון הקיבוץ (בהצלחה!). כמו כן הובאה הצעת ההנהלה לשינוי סעיף בתקנון הדיור המאפשר לצוות  מעברים/דיור להפעיל שיקול דעת בעת הדיון במקרים מסויימים של מתן פתרונות דיור. הנושא הועבר לאישור בקלפי.
בסעיף האחרון בשיחה דיווחו מאור וניר על תוצאות 2019 בעסקים ובקהילה.

» 5.05 – מזל טוב לנועה ויובל, לסבים אביטל ויוסי ולכל משפחת אסטרייכר להולדת זוהר, אח למעין, גלי והלל. כן ירבו!

»  8.05 – לסבתא רבא דינה, לסבים גילת ושלמה, להורים אפרת ואבישי ולכל משפחת כהן – מזל טוב! ורוב נחת להולדת הנינה/הנכדה/הבת קרני.

» 10.05 – תרומת דם בהולה בהתראה קצרה מאד, שהניבה רק 33 מנות דם. בהמשך למה שכבר נמסר אצלנו בהחלט נודה לתורמים שהתייצבו ובאו, אך גם נשאל שוב – היכן שאר חלקי הקהילה שלנו?

תמונה של התרמת דם בשריד

» קראנו בדיווח מדיוני ההנהלה ששולי חמדי סיימה את תפקידה בניהול הקרן לעזרה הדדית ונודה לה מקרב לב על 10 שנות פעילות מסורה. לנעליה הגדולות עתיד להיכנס בדחילו וברחימו נח שגיא. בהצלחה בהמשך!

» שיחת חברים לדיון ראשוני בתכנית המשק הרב שנתית. לאחר הצגת הנושא, הוצגו שאלות והתייחסויות מפי החברים שהשתתפו בשיחה הנושא הוחזר להנהלה העסקית לקראת דיון נוסף בשיחת קיבוץ ואישורו בקלפי.

» לאחר עשרות שנות סיוע לתלמידים הזקוקים לכך בשיטותיה המיוחדות החליטה חברתנו יהודית שיפטן לסגור את חדר עבודתה. לנו לא נותר אלא להצטער על כך ולהודות לה מקרב לב על תרומתה המסורה ארוכת השנים. שמחנו לשמוע שיהודית תמשיך לסייע כדרכה מחדרה הפרטי, אך בסיומה של תקופה מן הראוי לומר לה: הרבה תודות על כל מה שעשית למעננו עד כה ולאחל לך הרבה הצלחה גם בהמשך!

» כתוצאה נלווית למגפת הקורונה מצאו עצמם לפתע חברינו הותיקים ב- D.I.Y. מחוץ למעגל העבודה הכל כך נחוץ להם, חרף שפע הבטחות של כל המי ומה לאורך  שנות קיומה של המחלקה הזאת במפעל. מן הראוי להזכיר שהפרוייקט הוקם בשותפות של הנהלת המפעל והנהלת הקיבוץ ויודעי דבר מאשרים את התרומה הייחודית שלו למפעל. אמנם גם הפעם, באיחור רב, הובטח שלצד ראשית החזרה לשיגרה תישקל גם החזרת חברינו לעבודה. חשוב שנדגיש ונחזק את הדרישה מכל מי שיש לו נגיעה לנושא לעשות ככל הנדרש למניעת הסגירה הסופית של המחלקה!

תמונה של רפי פרסאי וצוות ה- D.I.Y

» 17.05 – שיחת חברים בנושא שיוך הדירות החוזי הזמני שבין החברים לבין הקיבוץ, בדרך לשיוך הקנייני הישיר מול ר.מ.י. (רשות מקרקעי ישראל). הועלו במהלכה הרבה תהיות, ספקות, שאלות וגם נאמרו כמה דברים שמן הראוי לקחתם בחשבון לקראת קידום הנושא ולקראת המועד שסומן במהלך 2021.

» 17.05 – מזל טוב ליעלי ויריב, לסבים מיכל ונח ולכל משפחת שגיא להולדת התאומות רוני וליבי. רוב נחת ואושר!

» 19-21.05 – מהמועצה האזורית נמסר לנו על שינוי הסדרי התנועה בעלייה למגדל העמק עקב  פתיחת הצומת המרומזר החדש הממוקם בין צומת כפר ברוך לבין גניגר. אמנם העלייה למגדל העמק מצומת כפר ברוך היתה אמורה להיסגר, אך לעת עתה שתי האופציות פועלות במקביל והשינוי מקטין את  העומס המוכר לנו בצומת. נמתין בסבלנות להנחיות נוספות…

» 22.05 – משתתפים באבלם ובצערם של לילי וזיו על פטירתה של האם – חברתנו היקרה צפירה יונתן ז"ל בשיבה טובה. ליווינו אותה בדרכה האחרונה ונפרדנו ממנה בטקס מרגש וצנוע בהשתתפות חברים, ידידים, מכרים ובני משפחה. יהי זכרה ברוך!

תמונה של צפירה-יונתן

» 27.05 – חברנו היקר רן אלמן חזר אלינו מאישפוז בבית החולים ואנו מאחלים לו החלמה טובה ומהירה וגם הרבה בריאות!

» 28-29.05 – אירועי שבועות/ביכורים: צוות החג והתרבות עשו זאת שוב! להתמודד שוב עם מגבלות הקורונה ובכל זאת להפיק אירוע שהשאיר לנו טעם של פעם, בהחלט לא פשוט ולא מובן מאליו! אבל הם עשו זאת: פתחנו בסיור שדות על גבי פלטפורמות, קלאבקרים וקלנועיות דרך הרפת, הלול והגד"ש, כשבכל אחת מהתחנות אורגנו תחרויות היתוליות והוגש כיבוד טעים ומותאם להנאת קטנים וגדולים כאחד. עם שובנו קינחנו באירועי המדרחוב המסורתי בכביש שליד ההרחבה – שלל דוכנים, פעילויות, דוכני אוכל, מוסיקה, עליזות, משחקים, בית קפה למבוגרים ומה לא? הכל במידה, בטוב טעם ובמסירות הראויה לציון. תודה מקרב לב למשתתפים, לחוגגים ובעיקר למארגנים ולמתנדבים הרבים! צל"ש!

צילום: גפן קלין

» צוות המתנדבים הבלתי נלאה לניקוי פינות מוזנחות בחצר חזר לפעולה ואנו יכולים לראות מדי שבוע את , דני נימרי, אריאל מור, יעל אייזנר, תרצה פלגי ועירית ספר מתלבשים על פינה מוזנחת בחצר והופכים אותה לנקייה ומבריקה! כל הכבוד!

» ואם בפינות מוזנחות מדובר נרשה לעצמנו להפנות את תשומת הלב להזנחה שליד דוד הקיטור לשעבר, ליד הסטודיו למחול, ליד מרכזי החינוך הבלתי פורמלי וליד הכניסה למועדון לחבר. לתשומת לבם של גורמי האגודה, החצר והנוי!

תמונה הזנחה ליד המחסן ביצים

» יש לקורונה גם דברים יותר טובים: במהלכה הגבירה סילבינה ברק את פעילותה ביצירת שרשראות ותכשיטים יפים. מביני דבר בהחלט ממליצים לראות ולהתעניין!

פירגון מיוחד!

לשלום מרדכי, שהביא לידי ביטוי את תכונותיו המיוחדות בעת חלוקת המזון לדירות החברים בקיבוץ בזמן הסגר הקורונה,
בסבר פנים יפות, תודעת שירות מן המעלה הראשונה והמון חברות טובה ורצון רב. כל הכבוד והרבה תודה לך!

תמונה של שלום מרדכי

» ליסמין סרטני ולחיה וולפר, על פעלן המבורך בענף המזון לאורך כל תקופת הקורונה, ולאחרונה על היוזמה הנאה להחלפת כל לוחות המודעות שבכניסה המזרחית לחדר האוכל ועל חידוש אדניות הנוי שבאזור. תודה רבה לכן! 

תמונה של חזית המטבח בכניסה לחדר האוכל

חידושים באופק:

»  1.06 – פתיחת עונת הרחצה בשריד, בשלב זה ללא בריכת הפעוטות. ואתם המתרחצים היכונו!

» 3.06 – פתיחה מחודשת של חדר האוכל, בכפוף למגבלות הקורונה, במקביל להמשך אספקת המזון למרכזים, לבתי הילדים ולדירות האוכלוסייה בסיכון. בהצלחה!

» 5.06 – חוזרות אלינו קבלות השבת, בהחלט בשעה טובה, לאחר הפסקה ארוכה במיוחד מאז ימי פורים העליזים.

»  עם סגירת הגיליון ולמרות שזה ב-1.06 נחרוג ממנהגנו ונברך במזל טוב את סבא גדי, את ההורים יערה ושאול ואת כל משפחת סלוצקי להולדת ארבל, אח ליפתח.

 בכך נסתפק הפעם – נתנצל על האיחור שנגרם בשל אילוצי מחלה, אך מבטיחים לחזור אליכם במלוא המרץ עם הדיווח הבא בתום חודש יוני.  כל טוב לכולכם והרבה בריאות!

השארת תגובה

טלפונים

לוח וידאו

ע. שירות

קלפי

חירום

ס. רכב

דרושים

טפסים

צוותים

  רישום גשם

  מדידה אחרונה 5/5/2024

  מ״מ גשם ביממה האחרונה
  סה״כ מ״מ גשם העונה
  גלילה לראש העמוד
  X
  דילוג לתוכן