החודש שחלף // מהדורת מרץ 2020

תמונה של דורית זקס

מארס – שמו הלועזי של כוכב הלכת מאדים, שם החודש השלישי בלוח השנה הכללי, מקביל בערך לחודשים העבריים אדר-ניסן. השנה ניתן לכנותו כראשון לחודשי הקורונה, שבה אנו (יחד עם כל העולם) נתונים בהסגר מגן. בואו נסתגל לכך, נשמר, נשמור על קרובינו, ידידינו, יקרינו ועמיתינו ונמתין לבאות, בתקווה שהמגיפה תעבור מאיתנו במהרה בימינו. אך פטור בלא כלום אי אפשר כנראה – בנוסף לכל העיסוקים והפעילויות שצוות הקורונה המקומי מרעיפים עלינו יומם וליל, גם אנו פונים אליכם פנייה מיוחדת – הגיבו, ספרו, הוסיפו מידע ואירועים והרגישו עצמכם חפשיים להציע, לבטא ולהתייחס ואנו ניתן לכם פתחון פה וביטוי!


וכהרגלנו ניזכר במה שקרה אצלנו בחודש מרץ לפני עשר שנים (2010):

* למרות שהפריחה היא סמל האביב, הרי שאנו כנראה נמצאים דווקא בסופו: נותרו רק הצהוב של החרציות והורוד של ורד הקציר. על המסורת בטבע שומר כליל החורש, עץ הפסח, שבימים אלה נמצא בשיא פריחתו.

* בתחילת החודש התארחו בשריד חיילי יחידת דובדבן, שבה משרת תמוז דנציג שלנו. מוסדות הקיבוץ תרמו לאירוח את מועדוני הסנדוויץ והגיציה   ואת מקלחת החיילים הבודדים לשביעות רצונם הגלוייה של חיילי היחידה.

* ב-5.03 הרים צוות פורים בניהולו של עדי רוזן את :וודסטוק שריד". מי היה מאמין שמבנה הנגריה לשעבר יארח חגיגת ענק של שמחה, ריקודים ומופעים. כל הכבוד ליכולת האלתור!

* ב-11.03 ביקרו בשריד 15 חברים מקבוצת "הסלע" שהתחנכה בשריד לפני 55 שנה. באו לבקר את המטפלת המיתולוגית שלהם – אלישבע לב – ביום הולדתה ובין היתר בדברי הברכה נאמר "…הגענו לשריד מכל כנפי המעברות ובמרוצת הזמן הפכנו לחלק מנוף הקיבוץ ולקבוצה קיבוצית   לכל דבר, זאת בזכות מחנכינו דוד מירון ז"ל, יעקב פלור ז"ל, אליהו אלמן ז"ל ותיבדל לחיים ארוכים אלישבע לב, אותה לא ניתן לשכוח, שהיתה לנו כאם הדואגת לבניה, תומכת ועוזרת לנערות ונערים המנותקים מהוריהם…"  מרגש עד היום!

* ב-11-12.03 צפינו במחזה מרהיב: בחורשה שלנו נחתה להקת חסידות ענקית ללינת לילה, כחלק מהנדידה מאפריקה בחזרה לאירופה לקינון, דגירה ומנוחה. ארצנו הקטנטונת משמשת להן וללהקות אחרות שלב הכרחי של מנוחה בדרך הנדודים הארוכה…

ובחזרה לימינו אנו, למרץ 2020:

» 1.03 – ברכות חמות ואיחולי הצלחה בקליטה המחודשת לים פרי עם שחרורך מהשרות בצהל. שפע ברכות והצלחה רבה!

»  נאחד לרגע את חודשי פברואר ומרץ ונברך על ימי הולדת עגולים את קורן ספר בן ה-40,את לייזר רוזנפלד בן ה-70, את אילן קפלנר בן ה-70  ואת יורם שטיינברג בן ה-80 -לא להאמין!  נספר לכם עוד שיורם ציין את יום הולדתו בין היתר בטיול חווייתי עם ידידים וחברים בחיק הטבע  לאורכה של רמת נפתלי.  שאו ברכה ותזכו לבריאות ולאריכות ימים!

» הקורונה אילצה אותנו לוותר בין היתר על האירועים הבולטים הבאים: חגיגות יער מסריק בהשתתפות משלחת צ'כית ואורחים מחוץ לקיבוץ,  הצגת פורים של הורים/סבים לילדיהם, מסיבת פורים של הקיבוץ, יום האישה הבינלאומי, נסיעה מתוכננת לתערוכת יצירות
ון גוך בהרצליה ועוד ועוד ועוד… נקווה לחזור לשיגרה במהרה בימינו!  ולמרות הביטולים, אנו יודעים שצוותים מסורים רבים עבדו בחריצות בהכנת האירועים הרבים הללו ואנו שמחים לברך אותם ולהודות להם מקרב לב, בתקווה שהמרץ ימשיך לבוא לידי ביטוי גם בימי הקורונה ובימים הטובים שלאחריה.

» ולפני שהוכנסנו לבידוד הצלחנו בכל זאת לקיים ולהנות מאירוע המרכזים לכבוד פורים שהתקיים ברחבה שלפני בית התינוקות לשעבר/בית הנעורים, בזכות האירגון המופלא והאירוח של ילדי/נערי המרכזים ומדריכיהם.  זאת תחילת מסורת יפה שכדאי לשמר ולהמשיך לקיים. בנוסף נהנינו מפרוייקט משלוח מנות פורימי שהקיף רבים וטובים מקרב חברי ותושבי היישוב הקיבוצי שלנו

תמונה מפעילות פורים לבסים ונכדים

» 2.03 – בחירות לכנסת ה-23. התוצאות בשריד: כחול לבן 323, העבודה-גשר-מרצ 157, ליכוד 28, ישראל ביתנו 12, ימינה 7 ואחרים 12. הצביעו בשריד 71.5% מקרב בעלי זכות ההצבעה. למה יובילו התוצאות הללו? נדע כנראה בקרוב ולא בטוח שנשמח במיוחד…

» 6.03 – קבלת שבת עם גלית ברנע-תמיר מבית אלפא (כיום בנהלל) בנושא "לראות את הקול – סיפור מסע רפואי שעובר דרך ריצות ובין יבשות". שמענו על כך הדים מאד טובים וחיוביים.

» 9.03 – גיזום עץ מתחת לבית הספר "שגיא" ליד מגרש החנייה, זאת כדי למנוע ולהימנע מסיכונים מיותרים. גם זה לטובה.

» 12.03 – משתתפים באבלם ובצערם של ניר הראל ובני משפחתו במות עליו אביו אמנון ז"ל. שלא תדעו עוד צער!

» ובמעבר חד נברך את ליאור, שגיא וכל משפחת צוקר הצעירה על כניסתם בשעה טובה לביתם החדש בשכונת הבנים. תתרווחו, תתחדשו ותהנו מכל רגע!

» שי חמדי מספר לנו: " בחודש ינואר שנה זו החלפתי את רועי ברקן בניהול גד"ש העמק ומעניין לציין בהקשר זה שאני עובד בענף מהיום הראשון שבו הוצאתי רישיון נהיגה על טרקטור, עוד מימי גד"ש שריד, כחלק מימי העבודה שהיו נהוגים במוסד החינוכי. במהלך השנים   יצאתי ללימודי תואר ראשון בפקולטה לחקלאות ומאז אני מכהן כאגרונום של הענף. נכנסתי לניהול לאחר שנה לא קלה שעברה עלינו, עם חורף גשום במיוחד, שאיתגר מאד את העבודה. אני מאד מקווה לשנה מוצלחת יותר ואנו נעשה כמיטב יכולתנו להפיק את המיטב מהשדות ומהגידולים. כיום אנו מתמודדים עם אתגרים לא פשוטים של תנאי שוק לא יציבים ומזג אויר חריג. נקווה לטוב!".  ואנו מאחלים לשי ולגד"ש הצלחה רבה, יבולים נדיבים ורווחים נאים!

תמונה של שי חמדי מנהל גד"ש העמק

»  בית 75 (בית קבוצת "נשר" לשעבר), שמעל למגרש הכדורגל וליד הארכיון, נכנס החודש להליך שיפוצים והתקנת חמש יחידות דיור להשכרה למשפחות שתוכלנה לשפר את תנאי מגוריהן. לתשומת לבכם!  ואם כבר מזכירים זאת, מן הראוי להוסיף שבמסגרת העבודות חופרים במקום בורות שעלולים לסכן את שלום עוברים ושבים. נא לא להגיע לשם!

תמונה משיפוץ בית התילנדים

ולפינת הפירגון החודשית שלנו:

» שאפו להדר ברק, שנוסעת בימים כתיקונם מדי שבועיים בהתנדבות למעון נשים מוכות ופועלת לטובתן ולהקלת סבלן. כל הכבוד!

» מילה טובה מגיעה לבנימין לב, עליו מדווחים ומספרים חברים רבים שמשקיע מחשבה ותשומת לב מיוחדת בחלוקת עתוני הבוקר לדירות החברים בקיבוץ. 

» שאפו לבנות/חברות החוג לסריגה, שסורגות כובעים ונעלי צמר לפגים בפגייה במרכז הרפואי העמק שבעפולה. כל הכבוד!

תמונה מסיכום חודש מרץ 2020

» לאחר תקופת אישפוז ממושכת מאד שב אלינו בשעה טובה חברנו מוטה יובל (המציל המיתולוגי שלנו) והשתכן לנוחיותו בדירה שהותאמה והועמדה לרשותו לשם כך. העיקר הבריאות מוטה!

תמונה של מוטה יובל

» משתתפים בצערם של לינדה ילינסקי ובני המשפחה במות עליה אמה אגנס נמט בחו"ל. יהי זכרה ברוך!

» חגי ספר, המסיים בימים אלה את תפקידו המסור כמנהל ענף התחזוקה של הקיבוץ, מספר לנו:
"עד לאחרונה חיבור המים לבית העלמין הגיע ממגדל העמק לאורך הדרך המובילה אליו משם. בעקבות בניית שכונת שריד באתר החדש במגדל העמק עבר הצינור בתוך אתר הבנייה וכתוצאה מכך ארעו מספר רב של התחברויות פירטיות ופגיעות בצינור ובחיבורים. הצעתי להנהלת האגודה להקצות תקציב כדי להעביר את החיבור בחזרה לשריד, לאותה נקודה שבה התחבר לפני כשלושים שנה, בהסתמך על מפת תשתיות ישנה שבה סומן תוואי הצינור הישן עם המעבר שלו מתחת לכביש הראשי.
למרבה הפלא בדיקות רבות שעשיתי בשיתוף פעולה עם רביב הרוש איפשרו לאתר את נקודות הכניסה והיציאה מתחת לכביש. לצערי לא נמצא באגודה התקציב המתאים לכך ולכן ביוזמתי בוצע החיבור המבוקש על חשבון תקציב 2020 של רשת המים. כתוצאה מכך חודש החיבור עם שליטה מלאה על זרימת המים וחיסכון גדול בהוצאות של בית העלמין, בהשוואה לגבייה הקודמת של תאגיד המים של מגדל העמק.  לפעמים משתלם קצת לחשוב מחוץ לקופסא! שאפו!

תמונה של חגי ספר ומאיר בוסקילה

» 17.03 – שיחת קיבוץ בסגנון עידן הקורונה, בהשתתפות מינימלית ושידור חדרי החברים: הוצגו המועמדים לניהול משאבי האנוש של הקיבוץ – גיל שני משער העמקים וחברנו משה פקר. בהצבעה הדיגיטלית שנערכה ב-22-24.03 נבחר גיל שני. נאחל לו ולנו הצלחה רבה בתפקידו החדש ונודה למשה מקרב לב על תיפקודו ופעילותו בנדון לאורך ארבע השנים האחרונות. בהצלחה בהמשך דרכך!

» 17.03 – פרוייקט המים לראש הגבעה הסתיים בהצלחה ועמו גם סלילת הכביש הנלווה, שניזוק כתוצאה מהעבודות. נודה מאד לצקו וחן ישראל על ניהול הפרוייקט, למאור על היוזמה ולמוציאים לפועל על הביצוע המוצלח

תמונה של סלילת הכביש הפנימי בשריד

» כאן המקום לספר לכם שראשוני הבונים בשכונת המכוורת החלו בעבודתם ולכן נברך על כך את הגר ושלמה ברק ונאחל להם לסיים את בניית ביתם החדש  במהרה בימינו והצלחה בניסיון להתמודד עם השיאים שנקבעו לאחרונה בכל הקשור לאורך הבנייה ומועד הסיום שלה.

» 20.03 – מזל טוב לעדה ואורי, להיידי ואופיר, לשי ואמיר ולכל משפחת רמון להולדת הנין, הנכד והבן השני טל, אח לבר. שפע ברכות ורוב אושר לכם!

 

» 23.03 – לאחר פניות רבות לאורך חודשים (שנים?) הותקן סוף סוף מעקה הברזל למדרגות היורדות מהמכבסה לשעבר (כיום הסטודיו למחול) לעבר מחסן הביצים, מדרגות שלפי השמועה משמשות ציבור רחב למדי. על זה ייאמר – מוטב מאוחר מאשר בכלל לא…!

» 25.03 – משתתפים באבלו ובצערו של אביב בז'רנו ובני משפחתו במות עליו אביו היקר אשר ז"ל. יהי זכרו ברוך!

» לצד הקושי והבעייתיות שבקורונה, הצד החיובי והיפה שבה הוא בין היתר ניקיונם של כבישים ומדרכות שבמרכז הקיבוץ ביחד עם שיפור משמעותי בגינות החברים, הטורחים לעשב ולשפר. על כך מגיעה מילה טובה לצוות עובדי ענף הנוי החרוצים והמסורים!

תמונה של תרזה פרסאי

» 26.03 – ברכות מקרב לב לאלון לויטה המתגייס בימים אלה לשירות צבאי בחיל התותחנים. נאחל לו שירות קל ונעים – צאתך לשלום ושובך אלינו בריא ושלם! בהזדמנות זאת אנו ממלאים חובה נעימה בבואנו להודות לו מקרב לב על שנתיים של שירות לקהילה כמגביר בקבלות השבת של הקיבוץ.

» נברך את בר סקובורבניק שמתגייס לחיל התותחנים ונאחל לו מקרב לב שירות מעניין, משמעותי, מוצלח ו…בטוח! חזור אלינו בריא ושלם!

» 26.03 – למרות פירסומים שונים שהיו בנדון עברנו הלילה בכל זאת לשעון הקיץ על כל הטוב והמהנה שבו, גם אם כתוצאה מכך הפסדנו שעת שינה אחת.

» בלחץ נסיבות הקורונה הטיולים של קבוצת עוזי שווייצר נאלצו להצטמצם ולצאת לפועל במחצית הראשונה של החודש בלבד, להנאת המשתתפים הרבים שנטלו בהם חלק. כולנו מקווים שעם החזרה למצב הרגיל נצליח לחדשם במשנה מרץ. אינשאללה!

» נראה שזה לכאורה כבר מאחורינו, אם כי לא בטוח שכבר זכינו למלקוש, אך נדווח בסיפוק רב שהשנה זכינו למנת גשם נדיבה ומכובדת – 654.4 מ"מ שנמדדו עד ל-31.03.20. הופתענו ממש עם סגירת הגיליון על ידי מנת גשם נוספת לקראת ה-1.04. נקווה מאד למשהו דומה בשנים הבאות.

תמונה של מאגר המים מלא - חורף 2020

» 29.03 – משתתפים באבלו ובצערו של חברנו גולן משעלי ובני משפחתו במות עליו אמו היקרה אלמשעלי רינה ז"ל. יהי זכרה ברוך!

» על חברנו גדי רופאייזן שרתה המוזה בהשפעת הקורונה ואנו מביאים שיר מפרי עטו להמחשת תחושות ומחשבות העולות בקרב רבים לנוכח המצב:

 "ספונים יושבים 
בתוך כורסה,
הנצחון זה-
או תבוסה?
זו מנת חלקם
של הסבים,
סוג אחר של מכאובים.
חסרי אונים
אנו עומדים
במקום עזרה לנכדים.
המגמה שוב מטפסת,
כן, יצאנו למרפסת,
לאלופים למחוא כפיים,
להביט אל השמים,
לקבל פני האביב
הפורח מסביב.
ומחר – ערב שבת
לא נשב עם בן ובת
כי קבוצת סיכון אנחנו,
לא רצינו,
אך הושלכנו,
קורבנות של מחלה
שהבדידות –
סימפטום שלה."

 מעניין ובהחלט משקף! תודה רבה לגדי!

ולקראת סיום נאמר לעצמנו שהסבלנות ואורך הרוח חייבים לעמוד לרשותנו כדי לעבור את התקופה הזאת שנכפתה עלינו, אך אין לנו ספק שבסופו של דבר זה ישאר מאחורינו ונצא מזה יותר חזקים ויותר מאמינים ביכולתנו להתמודד עם אתגרים.
בואו נישא עינינו לעתיד טוב יותר, שבו יינתנו תשובות הולמות לקשיים הבריאותיים, החברתיים, הכלכליים והפוליטיים שהמגיפה הציפה. לא נוכל לסיים מבלי לומר מילים טובות וחמות לכל אלה העומדים מאחורי ההתארגנות המופלאה של קהילת שריד שהתגלתה במיטבה. לצוות המנהל את המשבר, לצוותי הכלבו וחדר האוכל, לצוות המסור של המרפאה, לצוותים המפעילים את המיזמים הקהילתיים לשעות הפנאי ולכל מי שנוטל חלק במאמץ שלא על מנת לקבל תועלת אישית כלשהי. שאו ברכה נאמנה ותתברכו ביפה שבמעשיכם!

ניפרד מכם כעת ונקווה שבעוד חודש נחזור אליכם במצב הרבה יותר טוב ומשופר. מי יתן!

תגובה אחת

 1. רעיה זקס הגב

  שלושה חברים וותיקים יש אצלנו ( מקבוצת הסיכון?) – שכותבים מאד מאד יפה.
  דני נימרי, עם הספור הקצר ( שכבר הוציא ספר בזמנו )
  יורם שטיינברג, שכותב לקבלות שבת, אבל הפעם הבריק עם יומן הקורונה שלו ( חובה לקרוא ) וחובה לפרסם עוד
  וגדי רופאייזן, שעכשיו יהיה לו קצת יותר זמן לכתוב. גם את ברכותיו ושיריו אנו מכירים מימי הרפת הארוכים.

  זה נכס אדיר לקבוץ
  ( בתוספת הצעירים, ( עדי רוזן, אוריין צ'פלין, זוהר רוזן , רותם בכר )- שמפרסמים בפייסבוק, ואז הרבה יותר נגישים.

  אין כמוכם. רק תמשיכו ככה

השארת תגובה

טלפונים

לוח וידאו

ע. שירות

קלפי

חירום

ס. רכב

דרושים

טפסים

צוותים

  רישום גשם

  מדידה אחרונה 29/4/2023

  מ״מ גשם ביממה האחרונה
  סה״כ מ״מ גשם העונה
  גלילה לראש העמוד
  X
  דילוג לתוכן