החודש שחלף // מהדורת פברואר 2020

צילום משה ונגר

פברואר הינו החודש השני בשנה, בן 28 יום (בשנה זו שהיא שנה מעוברת הוא בן 29 יום), מקביל בערך לתקופת שבט-אדר.

חודש פברואר 2020 מספק לנו שפע של תאריכים מעניינים ומבוקשים ללידות וימי הולדת כדוגמת 02.02.2020 או 20.02.2020 ולשם קוריוז נספר לכם שחברנו היקר אורי לב ז"ל נולד ב-22.02.22 (בשנת 1922 כמובן). בהקשר זה כדאי לספר שנודע לנו שתאריך מסוג 02.02.20 הינו תאריך מיוחד שקורה פעם במילניום (ב-1000 שנה!).

ולאחר הפתיחה הייחודית הזאת נשוב 10 שנים לאחור וניזכר בדברים מעניינים:

* פברואר 2010 היה חודש חם במיוחד והזכיר לנו שלמרות ששלמה ארצי שר על חום יולי-אוגוסט, גם בפברואר היה חמסין, עם הרגשה שקפצנו ישר אל הקיץ – הילדים התרחצו בים, חברים לבשו קצר והמזגנים הועברו מחום לקור…

* בינואר-פברואר 2010 חובר הקיבוץ לרשת הביוב של מגדל העמק במסגרת הנחת התשתיות של השכונה החדשה (ההרחבה כמובן). בעקבות החיבור  "נאלצנו" לוותר על "הריחות הנעימים" של בריכות החימצון שליוו אותנו  במשך עשרות שנים.

* כמו היום גם אז מרבדי הכלניות השתלטו על "הדרום האדום" ומרבדי הרקפות השתלטו על חורשת מסריק שלנו.  כדי להנות מזה יצאו חברי מועדון הסנדוויץ לטייל בסביבות בארי, במצוקי הלס של נחל גרר ולפריחת העיריות המשגעת.

* בשרידאית מדוברת "חשמליה" היה כינוי למסעדה, "הנגריה" היה הכינוי לאולם התרבות המאולתר שאירח מסיבות פורים של המוסד ושל הקיבוץ, כמו אירועים תרבותיים שונים נוספים.

ובמעבר חד לימינו אנו נספר ש"הנגריה" עדיין מצפה לגואל שיציל אותה משיממונה ובשונה מכך בימים אלה ממש "החשמליה" המיתולוגית שינתה פניה ובמסגרת יוזמות השכרה שופצה והפכה למשכן משותף לסוכנות ביטוח ולמשרד עורכי דין של משפחת המאירי. בהצלחה לכם!
חבל רק שבמסגרת השיפוץ והשינוי לא השכלנו לשמור כהלכה על מוצגים עתיקים מתולדות הקיבוץ שבאמת היו שייכים לחשמליה כשהיא עדיין תיפקדה כחשמליה. שווה מחשבה לעתיד מעשינו בהקשרים מסוג זה!

תמונה של מבנה החשמליה המיתולוגי

» 02.02 – תוקן לשביעות רצון כולנו לוח הוידיאו שהיה מושבת כשלושה שבועות. נעים להודות על כך לחגי פקר ולנחום אברמוביץ.

» 04.02 – נסלל מחדש הכביש המוביל מחצר המשק (ליד תחנת הדלק) ועד לבוסטר, לאחר שהוא נפגע ונהרס בעת עבודות הנחת קו המים החדש.

» 04.02 – סיפור מוקרן – הסרט "פוניו על הצוק" העוסק בקשר שבין דגיגה קסומה לבין ילד בן 5. נמסר לנו שגם הסיפור הקסים את הצופים/מאזינים.

» רותי בק -רכזת התרבות שלנו – מדווחת לנו על כל מה שהתרחש החודש במסגרת אירועי ט"ו בשבט: עדי רוזן והצוות שלו הובילו מגוון פעילויות יפות    ומעניינות. השנה, בשונה משנים עברו, נעשה ניסיון חדש לשילוב הטקס המסורתי של "סדר ט"ו בשבט", שכרגיל היה מתקיים במועדון לחבר, עם מסיבת/ערב ט"ו בשבט, שניהם יחדיו בחדר האוכל קבל עם רב. הערב החגיגי היה ערוך בטוב טעם, עם שולחנות ערוכים והסתכם בערב מושקע, משולב עם אוירה טובה ומסורת של פעם.
יש להניח שיש עדיין מה לשפר ולהתייעל, אך ניתן לסכם את האירוע כערב מוצלח, מהנה ו…טעים!

גם ההפנינג המסורתי השבתי בפארק חווה התקיים השנה בסימן שמירה על איכות הסביבה, ללא כלים חד פעמיים ועם תחרות של איסוף אשפה בשטח. לא חסרה גם הכנת הפיתות על הטאבון ושלל פעילויות להנאת קטנים וגדולים כאחד.  כעת פנינו מופנות לפורים, כשהצוותים הייעודיים פועלים כבר במלוא המרץ.
בהצלחה!

תמונה של פיקניק בפאר חוה

» 05.02 – ישיבה משותפת של הנהלת הקיבוץ, הנהלת האגודה והועד המקומי לדיון על תקציב 2020. נקווה להמשך הידברות פוריה ומוצלחת!

» 06.02 – קונצרט מוסרט בבית המוסיקה בהנחייתו של חברנו אורי רמון לכבוד ציון 250 שנה להולדתו של בטהובן האלמותי. במסגרת התכנית הושמעה/הוקרנה הסימפוניה התשיעית שלו להנאתם הצרופה של הצופים.

» 11.02 – הפעם לשם שינוי סרט לילדים – "מדגסקר" הידוע והמפורסם להנאת קהל הצופים הצעיר.

» 11.02 – שיחת קיבוץ, שעל סדר יומה: 
א) דו"ח ביקורת על מערכת אבטחת המידע בשריד, עם המלצות לשינוי ולשיפור,
ב) דיון על המבנה האירגוני החדש המוצע. בינתיים המבנה שהוצע גם אושר בהצבעה בקלפי שהתקיימה בהמשך.
ג) הצגת המועמדים לבחירה להנהלת הקיבוץ וכעת כבר מותר לגלות שמבין 9 המועמדים שהובאו להצבעה נבחרו זיו ארדי, יובל אסטרייכר, אבנר כפרי, אורנה פקר ועדי רוזן. בהצלחה לנבחרים החדשים ולהנהלה בכללותה!

» 12.02 – משתתפים בצערם ובאבלם של מישה בר אילן (שבגן שמואל), אלכס בר אילן וכל המשפחה על פטירתה של לילי בר אילן ז"ל. שלא תדעו עוד צער!

» 12.02 – פגישה של ותיקי הקיבוץ ובוגרי הסנדוויץ עם הקולנוען רפי שרגאי שהירצה והדגים על נושא האהבה כנושא מצחיק בקולנוע.  מעניין גם בתוכן וגם באופן הצגת הנושא.

» 12.02 – בלילה נפרץ מחסן ענף הנוי ונגנבו ממנו שלל כלי עבודה חשמליים יקרים, שהועמסו על גבי הקלאב קאר של הנוי והובלו לאחר כבוד אל מחוץ לגבולות היישוב. הרכב אותר למחרת שרוף ליד מאנשיה.
הדבר כבר לא כל כך מפתיע, כנראה…!

תמונה של אמרי גיל עובד בנוי

» 14.02 – קבלת שבת עם ענת חרמוני שעינגה אותנו ב"פריחות מבעד לעדשת" המצלמה שלה. גם המצלמה וגם עיניה מביאות לפנינו תמונות מדהימות ביופיין. שאפו!

ומענף התחזוקה: 
» 03.02 – פיצוץ אדיר בקו המים הראשי המוביל למטבח ולמרכז הקיבוץ, כנראה כתוצאה מהתחברות לקו מים ישן-נושן, ממש פרהיסטורי. היתה זו הצפה אדירה, אך התיקון הזריז והמוצלח החזיר את הקו למאה ה-21…

» 13.02 – בוצעה הכלרת מים בקו המים החדש, פעולה שביצועה נדחה שוב ושוב, עד שהיא יצאה לפועל תוך שהיא מלווה בהפסקת מים לכל הסביבה. הכל לטובה!  

» 14.02 – מפגש מרגש במועדון לחבר במלאות 50 שנה לנפילתו של בננו אהוד אברמוביץ ז"ל . נחום, אחיו של אהוד ז"ל מסכם את המפגש המרגש: ביום שישי ה-14.02, יום השנה ה-50 לנפילתו של אהוד ז"ל (אחיהם של עדה ונחום) על גדות התעלה במלחמת ההתשה, התקיים בשריד מפגש מרגש של כל חברי גרעיו "גלעד", הגרעין שהלך עם אהוד בשנת 1967 להקים את קיבוץ כרם שלום, וחברי קבוצתו "אילה", אלה שכאן ואלה שכבר עזבו, וכמובן המשפחה, החברים והידידים. האירוע נפתח בטקס מרגש בבית העלמין והמשיך במועדון לחבר. כל היום היה מוקדש להעלאת דמותו של אהוד כאדם, ללבן את דמותנו ומצבנו לאחר מלחמת ההתשה הארורה, כמו גם קטעי קריאה ודברים שנכתבו במיוחד לאירוע זה. המפגש הסתיים בשיחה פתוחה לאחר הדברים המרגשים מפיו של הרופא שטיפל באהוד בתעלה, מחבריו שפתחו את לבם, משירים ששרו לזכרו ומשעת צהריים עמוסת רגשות וזכרונות. יהי זכרו ברוך!

איור של אהוד אברמוביץ
איור: מיכל חומסקי

» 15.02 – כאמור, הפנינג ט"ו בשבט בפארק חווה באווירת מחזור ושמירה על הטבע.

» 16.02 – ברכת התחדשות ללוטם, עטר וילדיהם לרגל כניסתם המהירה למשכנם החדש והמבריק בשכונת הבנים. לידיעתכם! נשבר שיא שיהיה קשה להתמודד איתו!   הבית נבנה תוך חמישה חודשים וגם אם יהיה קשה להתמודד איתו מומלץ שהבונים הבאים בתור ינסו בכל זאת להתמודד עם האתגר וינסו את מזלם. ברכות למשפחת קרן!

» חגי פקר מדווח על פרוייקט הסיבים האופטיים:  בימים אלה אנו בתהליך של העברת הקיבוץ לאינטרנט על גבי סיבים אופטיים עם כניסות והתקנות בכל הדירות והנכסים של הקיבוץ. עד כה חובר למערכת אחוז גבוה מהמינויים ועדיין קיימות בעיות הסתגלות שעובדים על פתרונן.
חשוב לציין שהמערכת החדשה היא לאינטרנט בלבד והטלפוניה הקווית והטלוויזיה נשארות כפי שהיו עד כה. המועד המוערך לסיום הפרוייקט הוא חודש אפריל- מאי. תתחדשו!

ובפינת הפירגון הפעם:
» נברך את אריאל מור במקצוע החדש בחייו כמנעולן ופורץ דלתות מוסמך העומד לרשות החברים ככל שיהיה נחוץ. בהצלחה!

» שאפו וכל הכבוד לאסתי שטיינברג על התמדתה ארוכת השנים בנגינה בפסנתר מדי יום שישי בבית הבריאות שלנו לליווי שירה בציבור וסתם קטעים מוסיקליים להנאתם   המלאה של דיירי הבית ודיירי הדיור המוגן המזדמנים. זה בהחלט לא מובן מאליו!

» שאפו גם לטוני ביסקר הטורחת מזה זמן לאסוף שמיכות לטובת חום גופם של הכלבים בימי החורף הקרים.

» 17.02 – ערב משחקי קופסא נוסף במועדון לחבר בהנחייתו של חברנו אייל אטיאס. בהחלט כדאי להעביר את השמועה על כך כדי שנוספים יהנו מערב חברתי ונעים »תחת הסיסמה "שחק והמשך להיות צעיר".

» 18.02 – משתתפים בצערם של גילי לנס ובני משפחתו על פטירתה של האם רותי בבית אלפא. מתאבלים איתכם ומקווים שלא תדעו עוד צער.

» 21.02 – קבלת שבת עם פרופ' מיכל שמאי מיודעתנו משכבר בימים לרגל יום המשפחה. שמענו על מאפייני המשפחה המתקיימים ו/או המשתנים במהלך השנים והדורות וכך מיכל עזרה לנו להבין תהליכים, להתרגל אליהם ולנצל אותם לטובתנו. תודה רבה לך!

» 23.02 – אספת מתיישבי שריד לשם דיון וסיכום תקציב 2019 והצגת  תכנית העבודה והתקציב לשנת 2020.

» 25.02 – שיחת קיבוץ שבה שמענו על השינויים המוצעים בהצעת התקציב לשנת 2020. לאחר הצגת הנתונים והשינויים המוצעים הושמעו הערות והתייחסויות מפי החברים והוחלט להעביר את הנושא להצבעה בקלפי.  מותר לנו לגלות לכם שהפעם התקציב אושר ברוב מכובד.  סעיף נוסף בשיחה עסק בדיון נוסף ללא קבלת החלטות, אודות החלופות המוצעות לחלוקת כספי מכירת גמל, החל מהצעתם של יוסי ריגלר ואמנון דנציג שלא לחלק בשלב זה את הכספים ולהנות מפירות ההשקעה, דרך הצעת ההנהלה על סעיפיה השונים, המשך בהצעה שונה מצד קבוצת חברים וכלה בהצעתו של מנור ברק. הדיון יימשך ויסוכם לאחר שתגובשנה ההצעות הסופיות.

» 25.02 – שעת סיפור עם דריה וסימי על "חמש מכשפות יצאו לטיול". כרגיל, מהנה ומרתק את קהל המאזינים הצעיר.

» 26.02 – טיול רב משתתפים של קבוצת מטיילי עוזי שווייצר ליער טמרה הירוק והפורח. מזון והנאה לנפש! 

»  27.02 – "ערב מתנדבים בשריד" – כיבוד ממש על רמה, ברכות חמות למתנדבים הרבים שבקרבנו וגם מחוצה לנו ולסיום ערב מהנה ומשעשע עם איש החידונים דקל נוי. הצחוק והעליזות העידו על ההנאה של המשתתפים.

» 28.02 – בבוקר יום שישי השתתפו ורצו במרתון תל אביב קבוצה מסורה מקרב חברנו. מיקה נגן, דורון קציר, אדר דותן ועומרי אשכול רצו וגמעו בהצלחה 42 ק"מ  ואילו אייל סורס הסתפק בפעם הראשונה בחצי מרתון למרחק של 21 ק"מ בלבד (!!!). כל רצינו סיימו בהצלחה יתרה ולכן נברך אותם בכל הכבוד על ההשקעה וההישגים.

» 28.02 –  "מפגשישי" עם חברנו דר' אבי אביטל על המוח האנושי ועל הדרכים להשאר חדי-מוח לאורך שנים. הרצאה ממש "פותחת מוח". נהננו ולמדנו הרבה.

» 28.02 – מפגש ספרותי בבית שטורמן שבעין חרוד לרגל השקת ספרה המבוקש של אוריין צ'פלין העונה לשם "ארבע שעות ביום", הכולל 13 מונולוגים של אמהות בחברה הקיבוצית אודות החוויות הטובות והפחות טובות של הלינה המשותפת השנוייה במחלוקת. הספר זכה לתהודה רבה וכבר נחטפה המהדורה השנייה שלו. מעבר לכל הדעות השונות הקיימות סביב נושא רגיש מעין זה אנו מברכים את אוריין ומאחלים לה הצלחה רבה בהמשך.

צילום: איריס ברנע

» 28.02 – וכדי להשלים את הרצאת הבוקר של אבי אביטל אירחנו בקבלת השבת את חברתנו מיכל כפרי בנושא "פיתוח טכנולוגיות משקמות ממדע בסיסי ועד למכונה בקליניקה". גם כאן שמענו בהנאה על הרבה מחקרים וניסיונות יישום שלהם, על מידת ההצלחה והיעילות של הממצאים והמכונות הפועלות בשדה השיקום ובעיקר התרשמנו מידיעותיה וממיומנותה של מיכל במחקר, בניסיונות היישום ובדרך שלה להצגת הדברים. כל הכבוד!

» 28.02  רעות יחזקאלי מנהלת המכינה – מספרת לנו שבימים אלה הסתיים מחזור ב' של המכינה הקדם צבאית "הרועות למרחקים". את המחזור הנוכחי סיימו 13 צעירות שבחצי השנה האחרונה התמקדו בהעצמה נשית, בפיתוח כישורי חיים, יציאה למסעות שטח והכנה לקראת השלב הבא בחייהן – שירות צבאי ושירות לאומי. אנו רוצות להודות לקהילת הקיבוץ שקיבלה אותנו לתוכה – לעידית ה. על תפירת הוילונות, ליעל וענת על על לימוד בקורס של סטודיו פתוח, להזמנה לקבלת השבת של הקיבוץ, לדוד ד. ולחגי ס. על האיכפתיות והמענה המהיר לכל פנייה ובעייה, לנחום על טוב הלב והרצון לחבר אותנו לעולם, לרותי על כל העזרה לאורך כל הדרך, לגליה וניר על האמונה בפרוייקט והרצון לתרום להצלחת בנות המכינה ולכל האנשים הפרטיים שתרמו לנו בגדים, נעליים ועוד.  נתראה בספטמבר במחזור הבא!!!

תמונה של בנות מכינת האורות למרחקים

» 29.02 – ביוזמת משפחתה התקיימה מסיבת סיום/פרידה להגר ניר בתום 47 שנות עבודה, סייעות, ניהול ומסירות למרפאת השיניים של הקיבוץ חברים רבים, ידידים, אנשי מקצוע (רופאים, סייעות, שינניות ועוד) ובני משפחתה הרבים נענו ברצון להזמנה ובאו לברכה, לציין את הישגיה ואת מאמציה להעלות את מרפאת השיניים שלנו לרמה הגבוהה שהיא הגיעה אליה. נודה להגר מקרב לב ונאחל לה הצלחה רבה בכל דבר ונושא שהיא תבחר לעסוק בו בדרכה החדשה.

לבסוף נציין שלושה נושאים שמן הראוי להתעכב עליהם ולהתמקד בהם:

» כמו בכל מדינת ישראל ובעולם כולו, גם בשריד פורסמו מטעם צח"י, ועדת בריאות והמרפאה ההנחיות והכללים המחייבים לשם התמודדות עם נגיף הקורונה. חשוב ביותר  לקרוא אותם, גם ב"מקומי", גם באתר הקיבוץ וגם בפירסומים של משרד הבריאות ולעשות מאמץ מיוחד לפעול בהתאם למען שמירה על הנקיון והבריאות של הקהילה ושל כל אחד מחבריה הרבים. בואו לפעול כדי לנסות לא לאפשר לנגיף להתפשט בקרבנו ולאיים על בריאותנו.

» ובנימה מפוייסת יותר נברך את חברנו רועי ברקן לרגל כניסתו לתפקידו החדש כמנהל העסקי של קיבוץ הסוללים. נאחל לו להצליח בתפקידו החדש לפחות כפי שהצליח בניהול גד"ש העמק.

» נברך את חיה וולפר לרגל כניסתה לתפקידה החדש בהשכרת דירות לבנים ולתושבי חוץ ונאחל לה הצלחה רבה במשימה החשובה שלפניה. בהזדמנות זו נודה לדוד דרורי על הפעולה החשובה שעשה בתחום זה עד כה ונאחל לו הצלחה בהמשך תפקידו כממונה על ההשכרות העסקיות של הקיבוץ.  בהצלחה רבה לשניכם!

ובזאת נסיים הפעם את הדיווח החודשי של חודש פברואר ונחזור אליכם עם הדיווח הבא בתום חודש מרץ.

השארת תגובה

טלפונים

לוח וידאו

ע. שירות

קלפי

חירום

ס. רכב

דרושים

טפסים

צוותים

  רישום גשם

  מדידה אחרונה 9/4/2024

  מ״מ גשם ביממה האחרונה
  סה״כ מ״מ גשם העונה
  גלילה לראש העמוד
  X
  דילוג לתוכן