תולדות הצריפים בשריד – חלק ראשון

תמונה של צריפים-ראשונים
הצריפים הראשונים - צילם ה.ק. - 1927

©  באדיבות ארכיון שריד | לחצו על התמונה להגדלה

מתוך אגרת ראשונה של ועדת קשר – 4.12.1938
 
כל אחד מכם אשר היה בא היום לחצר של שריד, היה ער לתמורה שהתרחשה: בשבת אחת הועבר צריף הקומונה ברוב עם למקומו החדש, סמוך למקלחת, מזרחית מבית הילדים.
 
היתה זאת תמונה מרהיבה, כשהצריף נישא על עשרות ידים של חברים וחברות. הילדים התרוצצו מלאי התלהבות מסביב והצלמים המקצועיים עבדו בלי הרף. אולם עוד יותר היתה התמונה מרהיבה, כשהסתכלנו לאחר זאת למרכז החצר והנה היא פנויה משאר הקישוטים אשר הוסיפו, כפי שהנכם זוכרים, גם הרבה חן לחצר שלנו.
 
לא עברו ימים מרובים והתחלנו בחפירת הבורות לבית החדש במקום המיועד לו ואתמול כבר יצקו את הקירות. יש לקוות שבמשך זמן קצר נסיים את הקמת השלד, אך מכאן ועד לגמר, הבנין עוד רחוק. הקומונה הועברה בינתיים לאחד הלולים והסתדרה שם באופן זמני,
אך לגמרי לא רע.

תמונה של מעבירים צריף - 1938
מעבירים צריף - 1938

"… שן שן צריף ישן…"
 
את הצריפים הראשונים הביאו איתם לגבעת שריד חברי קבוצת "אחווה". כעבור זמן קצר, כשעלו חברי קבוצת "ביברכה" לנקודה הם הביאו איתם את צריף חדר האוכל, ששימש שנים רבות. לאחר מכן כל השלמה בתורה הגיעה עם הצריפים שלה.
 
את הצריפים היו מניחים על רצפת בטון. כאשר התחילו לבנות בתים מבטון היו מעבירים את הצריפים לאזור אחר בקיבוץ. לשם כך היו מגייסים את כל החברים. כדי לנתק את הצריף מבסיסו היו משחילים מתחתיו קורות עץ. בכל קורה אחזו מספר אנשים. בעזרת הקורות היו מרימים את הצריף ומעבירים.

תמונה של דברי-פרדה-לחדר-האוכל-הישן
משה צפור - מתוך שריד 25 שנה לקיומה
תמונה של צריף-חדר-האוכל
צריף חדר האוכל - 1934

השארת תגובה

טלפונים

לוח וידאו

ע. שירות

קלפי

חירום

ס. רכב

דרושים

טפסים

צוותים

  רישום גשם

  מדידה אחרונה 27/11/2023

  מ״מ גשם ביממה האחרונה
  סה״כ מ״מ גשם העונה
  גלילה לראש העמוד
  X
  דילוג לתוכן