על ימי הולדת בגן חובה והשינוי הזה

תמונה של בלונים

יום אחד הגעתי לרחבת הכניסה לגן אילן בכדי לקחת את בני רעי בסיומו של עוד יום מלא בינה, דעת ומעשים טובים אצל רוחל'ה בן-יוסף. בדרכי ראיתי ילדים מתנדנדים על הנדנדות, מסתובבים בקרוסלה, עולים ויורדים על נדנדת ה"עלה ורד" שהותקנה שם בחורף האחרון וגולשים על המגלשות, היה זה עוד בטרם ידידי חמזה דאחלה ממכון התקנים מלווה במשה נחימוב ממוא"ז יזרעאל, הגיע בכדי לבדוק את מתקני המשחק הללו, ולקבוע באופן נחרץ שהם נמצאו לא מתאימים לפי תקן 1498 של מת"י למתקני משחקים, ומאז אין היתר לשחק שם, מכיוון שבעיסוקי היומיומי אני בדיוק בתחום הזה הייתי יכול כעת לכתוב על זה מאמר שלם בכדי לבאר את התמונה לאשורה, (וגם כבר הייתי יכול לסדר את כל הרג'קטים שם לו הייתה מתקבלת רשימת הליקויים ממכון התקנים…) אבל אולי בפעם אחרת, כי הפעם העניין הוא שבאותו היום גיליתי שבכניסה לגן אילן נתלה בריסטול גדול, ועליו הזמנה ליום הולדת לארבעה מילדי גן אילן, שתערך במועדון הסנדוויץ'.

תמונה של רם בן יעקוב

למי שאין לו מושג מה העניין פה בכלל, אומר רק, שמאז שילדתי הראשונה נכנסה לגן אילן (וסביר להניח שגם במאה שנה הקודמות לכך)  לא קרה מעולם, שהתקיימה מסיבת יום הולדת לילדים בגן חובה, מחוץ למסגרת הגן או המשפחה. כל ימי ההולדת הכיתתיים או של החברים, החלו לכל המוקדם בכיתה א'. אז מה בכל זאת גרם לשינוי הבלתי מוסבר הזה? ת'אמת אני די בוודאות יודע את התשובה, אבל איני חושב שזה מה שעקרוני כרגע, מה שעקרוני ולא טוב לי, זה שנוצר תקדים לא בריא של סוג של לחץ חברתי שמתחיל בגיל הרבה יותר מדי מוקדם, וזה מעבר לעניין החינוכי ולכך שעוד כמה אנשים הרימו גבה והתנגדו לכך והם כאלה שמצויים עמוק בתחום החינוך אצלנו, להבדיל ממני. הרי מה שיקרה מאותו רגע, זה שמצד אחד ההורים של שאר הילדים יגידו לעצמם שאם א' וב' עשו אירוע לבן/בת אז גם אנחנו עושים! "גם לילדנו/ילדתנו מגיע". וחוץ מזה, אם באירוע ההוא בסנדוויץ' היו תחנות הפעלה, טאבון ומתנפח, אז באירוע שלנו יהיה קוסם ומגנטים עם תמונות והשמיים הם הגבול… מצד שני נמצאים הילדים שיבואו ויגידו "אבא גם אני רוצה
יום הולדת. 

בסנדוויץ/גיצייה/נגריה, עם מתנפחים ו"שערות סבתא" ומה אומר לו אז? ובסוף בסוף יש גם את העניין הכלכלי והחישוב הוא פשוט ביותר: ליום הולדת נהוג להביא מתנה? כן. מתנה הכי מינימלית שאפשר היא באזור ה- 20 ₪? כן. (ואני ראיתי ילדים שהביאו לאותה יום הולדת בסנדוויץ' מתנות שברור שעלו הרבה מעל…) בגן אילן יש 36 ילדים? כן. מי שמתבגר (כמו בננו) יהיה בגן אילן גם בשנה הבאה? כן. 
אז אנחנו מדברים על בין 1000 ל- 1500 ש"ח הוצאות בשנתיים הקרובות, וזאת עוד לפני שחישבנו את עלות יום ההולדת שנאלץ לערוך לבננו בשנה הבאה כי גם הוא ירצה, ומה נגיד לו? אי אפשר חמוד? לאבא ואמא אין כסף ליום הולדת 5? או אם נגיד לו שהוא אינו יכול ללכת ליום הולדת של חבר הוא בן חמש אלוהים אדירים, וילד שהוריו לא יכולים לעמוד בנטל מה יעשה???? יהיה היחיד שלא ישתתף בשמחת חבריו לגן??

איך הוא בכלל יכול להתמודד עם כזאת סיטואציה? מדוע ההורים שהחלו בזה לא חשבו על כך? למה הם לא התייעצו עם אף פיגורה חינוכית שתתן להם לראות דברים שהם אולי לא ראו? ומה גם שיש משפחות עם יותר ילדים…..וגם להם יש חברים….וגם הם הולכים לימי הולדת….וזו כבר הוצאה מטורפת!!!

אני מאמין שמעבר למה שכביכול אולי נראה כ"למי יש הכי גדול", יש גם כוונה טובה של לעשות שמח לילד בתמימות ובאהבה, ומתוך כוונה טובה. אבל פועל יוצא מזה, שיש תרעומת גם מצד הצוות החינוכי, ויש בעיה חדשה שעוד לא התמודדנו עמה בעבר וכעת אנחנו צריכים להתמודד איתה וחבל ונעשה פה עוול לילדים אחרים וחוסר צדק.
ת'אמת, לא הייתי כותב את כל זה, כי כבר שכחתי מהאירוע ההוא וחשבתי שאולי כן מישהו התעורר ודיבר והסביר וזה היה חד פעמי אך בבואי היום הביתה, גיליתי על המקרר הזמנה ליום הולדת נוספת… 

15 תגובות

 1. גם זה קורה... (16/05/2012) הגב

  רם, החיים בקיבוץ הם כבר לא מה שהיו. יש בכך יתרונות רבים. הצטרפה קבוצה שלא יודעת שעד כיתה א' לא חוגגים ימי הולדת מסיבות כאלו ואחרות. תזמין את קבוצת ההורים תדבר, תעלה טענותייך ותעשה שינוי.
  עם זאת , אפשר לארגן יום הולדת בעלות של 100 שח וכל הילדים יהנו. אפשר לדעתי גם לבוא עם מתנה בעלות של 5 שקלים או עם ציור יפה. הכסף הוא ממש לא הבעיה כאן.

 2. עידו (16/05/2012) הגב

  רם יקירי,
  יום ההולדת במועדון הסנדביץ' היה מפגש מעולה בעיניי, אני מברך על ימי הולדת כאלה ועל מפגשים שכאלה. נכון, זו עלות כספית וכל הכבוד להורי הילדים שהרימו מסיבה שכזו אבל אל תשכח שעלות ה"הפקה" התחלקה בין 4 משפחות שעמדו מאחורי העניין וכמו כן ההורים עצמם הם שהפעילו את הפינות – לא הביאו ליצנים / קוסמים / מפריחי פרפרים וכו, וזכותו של כל הורה או קבוצת הורים להחליט שבמקום להעמיד את ביתה / חצרה לטובה יומולדת כך זכותם להתאגד ליומולדת משותף, נהדר , מלא פעילות לילדים ובעלות שלמיטב הערכתי היתה לא בשמים…
  על השוני בין משפחה ומשפחה אפשר ללמוד גם ממקומות אחרים ולא ממסיבות ימי הולדת שמחוץ לגן – ילדים תמיד יתסכלו על אחרים ועל זה שלו יש ולי אין ולהיפך – מה תעשה אם יבוא ילדך ויבקש טרמפולינת ענק בחצר כמו שיש ללא מעט משפחות? מה תעשה אם ילדך ירצה ג'יפ ממונע כמו שיש לחבר מהגן? מה תעשה אם ילדך יבוא ויבקש כל דבר אחר שלילד אחד יש ולשני אין. אני מניח שלילדך יש דברים שלחלק מהילדים האחרים אין ולהיפך, ככה זה בכל דבר וזה חלק מהחינוך שתפקידנו לתת להם. כל אחד מאיתנו עומד בפני דילמות "תקנה לי , תביא לי" וכל אחד מאיתנו ההורים יודע כיצד הוא רוצה / יכול לנהוג בסיטואציה קיימת. לכן לבוא ולהגיד שאנשים רוצים להראות למי יש הכי גדול זה ממש לא נכון, אנשים רוצים לעשות יומולדת על הדשא עם החברים אחרי שעות הגן, זה הכל, לא צריך לעשות מזה יותר ממה שזה באמת.
  ושוב, כמו אותה טרמפולינה, כמו אותו ג'יפ ממונע – מתאים קונים, לא מתאים לא קונים הכל תלוי ברצון/ יכולת וכו…
  ועוד לא דיברנו פלייסטיישן וווי ואופניים שווים במיוחד וללכת לכלבו כל יום – אל אחד שינהג כפי שהוא יכול / רוצה, עלינו ההורים לדעת לשים גבולות לילדינו, תמיד יכול ילד לבוא ולהגיד למה לו כן ולי לא – גם על יומולדת וגם על כל דבר אחר.
  בדבר אחד אני שותף לדעתך – מקווה שלא יגיעו לפה ימי ההולדת הבאמת מוגזמים שנפוצים בערי המרכז בהם ליומולדת שלוש מביאים מנפחי בלונים, מפריחי ממתקים, מנפצי בובות ומשווקי משחקים, זה אני מקווה שישאר שם, ימי ההולדת הבינתיים תמימים וכיפיים שיש פה – שימשיכו ובכיף,
  מזל טוב לכל החוגגים

 3. Ofer Saly (16/05/2012) הגב

  Hello there Ram welcome to the world of capitalism

 4. חננית (16/05/2012) הגב

  לעידו…
  אני חושבת(האמת היא שיודעת..) שהבעיה של רם היא לא באמת מה לעשות כשילד רוצה משהוא וההורה לא מסכים או לא יכול…ולהגיד לילד לא אנחנו יודעים כשצריך ואין לנו ממש בעיה עם זה…
  הבעיה היא מה עושים כשאין לי יכולת כלכלית להתחיל כבר בגיל ככ צעיר…לממן מתנות לכל הילדים שחוגגים…
  לא כולנו באותו מצב כלכלי…וזה בסדר!! יש לנו הרבה דברים יותר משמעותיים בחיים שלאחרים אין…וכסף לא יכול לקנות אותם…
  אבל כשאני עומדת במצב שמזמינים את כל חבריו של רעי… וזה משמח אותי שמזמנים את כולם ולא רק את חלק מהילדים!!!
  אבל… עד עכשיו לא היינו צריכים להתחיל עם ההוצאות האלה שנתיים לפני כיתה א…!!!
  לנו יש 4 ילדים שיהיו בריאים!!!
  וכשעושים חשבון כמה מוציאים על מתנות לחברים וחברות…ובנות מצווה…והשנה בני מצווה..ולכל אחת ואחד יש המון חברים לשמחתי…
  זאת הוצאה מטורפת!!!
  סכומים שאין לי להוציא על ילדיי..אני מוציאה על מתנות…
  אז נשארה לי ברירה אחת..להגיד לרעי שכל הגן הולך ליום ההולדת,אבל הוא לא יכול???
  זה כבר מוגזם בעיני לעשות לילד שלא עשה שום רע..ורק רוצה להיות שותף למסיבות שהחלו עכשיו…
  זה ממש מיותר בשבילי… ואולי יש עוד אנשים במצבנו???
  זה קשה לי שנראה שלא משקיעים מחשבה בזה.. בעיקר בימי ה"מחאה החברתית"….
  אם על ההזמנות היה רשום שלא צריך להביא מתנות… לא הייתה בעיה!!
  אבל זה לא נעים!!!
  וזה יוצר עוול לילדים שלא אשמים שההורים שלהם צריכים לגדל בכבוד עוד ילדים וההוצאות רק גדלות כשהילדים גדלים!!
  אז… מה אתה מציע שאעשה???
  אשמח לפתרון….

 5. איתי שושני (16/05/2012) הגב

  שלום רם,

  חשוב מאוד שאתה חושב וכותב על נושאים החשובים לקהילה כולה אך חשוב גם לזכור שמאחורי כל עניין יש אנשים, חלקם חדשים בקהילה ואינם מכירים את המקובל, הידוע והמובן מאליו. בכל מקרה חשוב לדייק בעובדות.
  מעניין שההוצאה "הגדולה" בחגיגת יום ההולדת הייתה התשלום עבור השימוש במועדון הסנדוויץ'. אחת התגובות הזכירה קפיטליזם…

  ליצנים, קוסמים ושאר ספקים חיצונים לא התקרבו לחגיגה, דאגנו במאמץ רב שכל התחנות יהיו מעשה ידנו או משחקים מחצר ביתנו ואכן כך היה, נשמח להשאיל כמובן.

  לגבי המתנות, אני מסכים לחלוטין שציור של טרקטור היה מספק את בני באותה הרמה ואף יותר מעפיפון או חבילת גולות.
  פערים היו (גם בקיבוץ של פעם) ויהיו. הורה אחד בטוח כי לזרוק ילד בגיל 4 לבריכה (העמוקה) הוא דבר חינוכי שיסייע בלימוד השחייה, ההורה השני יבלה את שארית היום בלהסביר לבנו למה מבחינתו הוא יתקרב למים רק כשהוא עטוף במצופים מכף רגל ועד ראש. הגדולה שלנו בתור הורים היא היכולת להסביר ולחנך את ילדנו גם לנוכח פערים אלה.
  אני מצטרף להצעה מאחת התגובות, חשוב על פתרון וקדם אותו. מבטיחים להתייחס ברצינות.

  משפחות בר אילן ושושני, הורי שניים מחוגגי יום ההולדת

 6. שני (16/05/2012) הגב

  חננית,
  אם הבעיה היא מתנות אז אני בטוחה שלאף אחד לא תהיה בעיה שהילד יבוא לחגיגה ללא מתנה, לא לשם כך מקיימים את החגיגות. אבל, אם את תרצי לשלוח את ילדך עם מתנה בשביל שהוא ירגיש טוב, תמיד אפשר להיות יצירתיים ולהכין מתנה תוצרת בית. לדעתי אלה המתנות הכי יפות שיש. אפשר לעודד את הילד לצייר ציור או להכין משחק מקופסאות ישנות. אני יכולה לספר לך ששנה שעברה כשבתי הייתה בפטל היא קיבלה ליום הולדת מתנה מהגן – קופסא של מטרנה עטופה יפה ומקושטת עם חור במכסה כדי שיהיה אפשר להשחיל קוביות שגם הן היו מאיזשהו ספוג שהגן קיבל מגמל. זו הייתה המתנה שהיא הכי אהבה וללא ספק המתנה הכי שימושית. עד היום היא נהנית ממנה. אז כמובן שזה צריך להיות מותאם גיל אבל דווקא ממקומות כאלה יוצאים הדברים הכי יפים והכי יצירתיים. זה יפה, זה חינוכי, זה כיף לילד שמכין ואני בטוחה שגם לילד המקבל. ואם תכיני ביחד עם ילדך תרוויחו אפילו זמן איכות ביחד. ואיך אומרים? העיקר הכוונה!

 7. בשבילכם רובליק :) (16/05/2012) הגב

  לרם, חינה וכל השאר…
  למתנה שקונים בכסף, עבור מישהו שיש לו כסף לקנות כזו בעצמו, אין כל ערך. הכינו יחד עם הילדים מתנות מעשי ילדיכם. היו שותפים ליצירה מקורית ובכך לא רק תחסכו בהוצאות, אלא תרוויחו ילדים וחינוך בענק!

 8. רון (18/05/2012) הגב

  שימו לב, רם מזהיר מהבאות !!!
  אל תיתפסו רק על ימי ההולדת בגילאים הקטנים.
  רם, וגם אנוכי, מודאגים מה"אינפלציה" של שוק ימי ההולדת.
  כולנו צריכים להיזהר מלהפוך את ימי ההולדת לאיפה שהגיעו היום החתונות והברי-מצווה. כל אלו התחילו בדיוק מאותו מקום, ותזכרו שגם אתם , מקבלים את ההזמנה לחתונה ורוטנים על ה"קנס".
  לסיכום, תחשבו פעמיים לפני הפיכת ימי ההולדת לעול כלכלי שאתם לא רוצים להגיע אליו בעוד שנתיים-שלוש כשלאט לאט הרף יעלה.

 9. דרווין (19/05/2012) הגב

  זה לא היום הולדת, זו התחרות שמעבירה.
  אותם על דעתם. למי יש יותר גדול ויותר מרשים זה חוק הטבע זו תוכנית ההישרדות של שריד. עד אתמול היינו כאן חבורה קצת יותר הומוגנית פחות תחרותית, ההסבר לכך פשוט, החזקים יותר והמוכשרים יותר והאגואים הגדולים יותר פשוט הלכו אחרי החופש הכסף והאפשרויות. עכשיו שהכנסנו אותם פנימה מרצונינו החופשי, יהיו הם קובעי סדר היום וכיוונו. זה לא נורא הם לא אנשים רעים חלילה וצריך רק להתרגל. יש לקוות שלאחר שיתבגרו קצת וישימו את האגו בצד יבינו ויתמתנו. בינתיים כמו שאומרים, שיהייה רק בשמחות. מזל-טוב !!

 10. המהרהר (19/05/2012) הגב

  רגע רם,
  אילו היה לך מספיק כסף לא היתה לך בעיה?
  דיי מקומם!!!!!!!!!!!

 11. רם בן יעקב (23/05/2012) הגב

  למהרהר
  נו כבר איתכם אולי תחתמו את שמכם במקום להסתתר מאחורי כל מני שמות מעולם הטוקבקים של YNET ! די מקומם… ולעניין עצמו, אם היה לי די כסף עדיין הייתי מתנגד לימי הולדת לחברים בגיל הזה. ולעניין המתנות, ובכן ברור שאז טכנית לא הייתה לי בעיה, אבל עדיין הייתי מתנגד. באותה מידה שאם היו לך ב&^^%&) היית כותב את שמך המלא.

 12. אמא (03/06/2012) הגב

  ואתמול גם הופקע המרחב הציבורי לקיומו של אירוע יום הולדת פרטי. למה מאפשרים לקיים אירועים פרטיים בבריכה בשעות שהיא אמורה להיות פתוחה לציבור הרחב ואיך אמורים להתנהג ילדים כשעל הדשא מונחים מתקני שעשועים השמורים לאורחי האירוע הפרטי בלבד?

 13. עוד אמא (06/06/2012) הגב

  אני חושבת שצריכה להיות החלטה שאירועים פרטיים בבריכה מתקיימים רק בשעות שהבריכה סגורה. במצב כזה המשפחה מממנת מציל ואז יכולה לקיים את האירוע. צריך להיות ברור שאי אפשר לקיים אירועים כשהבריכה פתוחה לציבור הרחב.
  12. ואתמול גם הופקע המרחב הציבורי

 14. יוסי נץ (14/06/2012) הגב

  מאז ומתמיד היו ויכוחים בעניין זה. כמספר המתוכים – מספר הדיעות. כמו שאומרים: במקום שיש שני יהודים, יש שלשה בתי כנסת: אחד שלי, אחד שלו ואחד שרגלי לא תדרוך בו לעולם.
  אני שמח שהביקורת המובעת כאן, היא בסך הכל ברוח טובה, בשובה ונחת. ראשית, ברור שיש לי דעה ברורה בעניין. יחד עם זאת, ביקשתי כי תוקם ועדה לצורך קביעת תקנון וכללי התנהגות בבריכה, כך שאוריד מעצמי עול זה של ההחלטה, שמסורתית רבצה, כעול כבד על שכמי, והאמינו לי, אין ניתן לרצות את כולם בכל עת. כי על כן, אכן, הוקמה ועדה, בה חברה גם יעל גל. הועדה יושבת על המדוכה בימים אלה. היא דנה כמובן, בעניין השיפוץ העומד לפתחינו וכן גם בתקנון וכללי התנהגות. לכשיגובש תקנון, הוא יפורסם והוא יכיל את כל כללי ההתנהגות בבריכה בעיתות השונות.

 15. יוסי נץ (14/06/2012) הגב

  שוב, בעניין השימוש בבריכה ע"י קבוצה בתוך הציבור.
  לצניעות דעתי, הבריכה משמשת ציבור שלם בפונקציות שונות: "שחיית בריאות", שעשוע קייטני, בילוי משפחתי בתוך ומחוץ לבריכה. יכולה לבוא קבוצה מן המרכז ולארגן על הדשא משחקים כמו כדורעף, שלשה מקלות ואפילו, לעשות על האש ולבשל תירס.
  אפשרי כי הציבור כולו (בגבולות הגיוניים, שהקבוצה לא תעלה על 40 איש לדוגמה.) יחיה בשלום עם פעילויות שונות. כך היה במשך עשרות שנים .
  יחד עם זאת, הדגשתי כי זו דעתי הצנועה. כאמור, קיימת ועדה, ומי שיש לו רעיונות, כמו אלו המובאים באתר, ישטח אותם בפני הועדה, ויתיחסו אליהם ויקחו אותם בחשבון, במלוא כובד הראש.

השארת תגובה

טלפונים

לוח וידאו

ע. שירות

קלפי

חירום

ס. רכב

דרושים

טפסים

צוותים

  רישום גשם

  מדידה אחרונה 18/2/2024

  מ״מ גשם ביממה האחרונה
  סה״כ מ״מ גשם העונה
  גלילה לראש העמוד
  X
  דילוג לתוכן