השומר הצעיר-קיבוץ-כדורעף-ונעורים- 1949-2008

תמונה של דוד כפרי מפייסבוק

אני דוד, אחיו התאום של שי כפרי. נולדנו במאה הקודמת, ב-1939 ב"הדסה" תל אביב. גדלנו עד הפעוטון בקיבוץ השומר הצעיר מעברות. התבגרנו עד הצבא בקיבוץ השומר הצעיר שריד. שיחקנו כדורעף מגיל 10. ב-01/09/08, החודש! התחלתי את העונה ה-60 על מגרשי הכדורעף, כשחקן ומאמן בארץ ובחו"ל, וללא הפסקה וללא החמצת אף לא עונה אחת! זה ניראה מדאיג אז הלכתי, אחרי 50 שנה,לרופא:"בריא כמו סוס,רק יש בעיה קטנה, אמר-אין לך כדורי דם!? זורמים שם כדורי עף…"
אז כך זה התחיל: ב-49, מיד אחרי המלחמה, חידשו את תחרות הכדור עף על גביע פסל זייד בשייך הברייק בקרית עמל. הוזמנו לתחרות הקבוצה טובות בארץ: הפועל קיבוץ השומר הצעיר ב. זרע- עם מוסה, עוזי ויוסקה הטייס ובגה, עודד חיטין, דנצ'ק,ארון רוטשילד ה"תרנגול"כמובן, חיים בורר האגדי ובנו רז ונוספים. והפועל קיבוץ השומר הצעיר גן שמואל עם שחור וקייג'י וג'ובק והניג הטייס ונוספים. והפועל קיבוץ השומר הצעיר יערי, סליחה, מרחביה עם זוביק הצעקן וגדי זוהר החייכן ואייסף הקטן והגדול מכולם אומניהו לבבי, איזה שחקן, איזה תחבולן. והפועל קיבוץ השומר הצעיר ספיח עם האחים יקי וראובן גרוף והמגיש הוירטואוזי יושקה. ענק! 160 גובה אבל וירטואוז. היה נורא קשה נגדם. כשהוצאנו סרוו, יקי היה צועק ;"יושקו הוטיה" במבטא הונגרי כבד. (בעברית זה-הטעיה) כן,כן זה שהיה אחראי רכב בבית הקיבוץ הארצי "הקרמלין", לאונרדו דווינצ'י תל-אביב. אז יושקו היה מוסר או ליקי או לראובן או אלינו… זה היה נורא מבלבל..!

וכמובן, הפועל השומר הצעיר שריד עם דננבוים ו אפנשקה ו צ'צ'יק ה"ארוך" ועם האחים רוזן, פרויקה ורפי "פינוץ" והמחנך והספורטאי הנפלא אליעזר "קש"אורן. וכשהיה לו זמן מי מפ'ם, מיערי, מחזן, מהממשלה, גם נתן פלד-נוסיה.
בקיצור, ועידת הקיבוץ הארצי השומר הצעיר.!  ספיח לא הגיעו כי הטנדר היחיד שהיה להם- קיבוץ חדש- לא הניע בבוקר. אז הזמינו את הפועל חיפה, שהיו הכי קרובים ,עם גנדלין וקוצ'ו ודולק אומשוויף הפטיש. הייתי בן תשע וחצי, הרימו אותי להוציא מהכובע פתקאות ההגרלה. פרויקה סינן קללה ואמר שהשמנדריק הזה לא יודע להגריל. ילדים שומע פרויקה. שמעתי,שמעת!! בסוף נצחנו וזכינו בפסל זייד. בטנדר,כל דרך חזרה שרו "הגביע הוא שלנו". כשנכנסנו לקיבוץ פרצה שירה אדירה;"הבינו שלום עליכם"ושמו את פסל זייד בחדר האוכל, על הפסנתר כנף…    בערב ,לפני שנפרדנו, מההורים ללכת לישון בבית הילדים, אמרתי לאבא שלי שאני רוצה להיות כדורעף ! אז אבי, דוליו, שהיה מראשי השומר הצעיר בווינה וחבר ב"הכוח וינה" אמר לי"טוב, אם אתה רוצה אתה צריך להתאמן כל יום"!! ואת זה הוא כבר ידע ב-49!! ומאז כאמור לא הפסקתי! אפילו שעברו כבר 15 שנה מאז שהוא ניפטר.  

כעבור כ-9 שנים, ב-1958, גמר אליפות המדינה בכ.עף, שישי- שבת בירושלים!!  4 קבוצות הגיעו לגמר. מי??
נכון: קיבוצי השומר הצעיר בית זרע , שריד, נגבה  ואלופת המדינה המהוללת, עין שמר: עוזי'ש ועוזי'ל ויגאל, יורם, אבישי וחרודי, חגי ומיכה מילשטיין האדיר ובן אשר הנתרן ויסלחו לי אילו שלא הזכרתי כי חמי סל הגביל אותי בזמן. אבל, כן, כן-הגדול מכולם, איוד דקל! איזה ספורטאי נהדר, איזה ספורטאי, איזה כדורעפן. ענק! נו, ועל כולם מנצח המורה לספורט האגדי והמאמן אורי פינצ'וק האחד והיחיד. טוב, הוא בא ממכבי נתניה. כ.רגל! וכבר ידע דבר אחד או שניים אבל מהר מאוד הפך לשמוצניק ואפילו לקח את מלכת הכיתה וקפטנית העף לאישה. ביום חמישי, ערב הגמר, לקחנו שלושה בוקסים של תפוזים, אחד מלאנו בירקות ופרות. את השני בקציצות, שניצלים ופולקס ואת השלישי בלחם. מלאנו 5-4 קנקנים כאלה של הפלחה, עטופים ביוטה, בלימונדה ופטל ובבוקר שישי ב-6 יצאנו באוטובוסים לירושלים = עפולה, חדרה, כ.סבא, רמתיים, פתח תקווה ותחנה מרכזית תל-אביב. חיכינו בתור שעה וחצי ואחרי 8 שעות וחצי בדרכים, הגענו לירושלים -20 דקות למשחק! לקחנו את הבוקסים והקנקנים והתחלנו לרוץ לאולם ברחוב שטראוס, איזה חצי קילומטר בעליה. נכנסנו, זרקנו הכל בפינה, נעלנו נעליים ,לבשנו את גופיות המשחק והשופט שרק להתחלה! היינו כל כך נרגשים, כל כך חמים וכל כך רעבים ש"אכלנו" את נגבה 0-3! עם יגאל הנגבי ובני"לצ'ו" הרמן ושחור ותור וכל מי שהיה שם כולל המאמן שחקן הגדול,העולה החדש מרומניה, ג'אן הובר.

במשחק השני, כצפוי, ע.שמר ניצחה את ב.זרע. הגמר מחר בבוקר ב-10. תפסנו פינה באולם לשינה. על הרצפה כמובן. אכלנו קציצות ושניצלים וירקות והרבה לחם ושתינו לימונדה והתחלנו לתכנן את המשחק. אחד, אחד החברה התחילו ל"נקר" ונרדמו בין הבוקסים. אחי ואני עוד המשכנו לתכנן איך חוסמים את מיכה ואיוד ואיך עוברים את החסימה של חגי… ישנו אולי שעתיים, שלוש מקסימום. ב-6 השכמה. שלא נאחר שוב… כולם ידעו מי ינצח אבל אנחנו חשבנו אחרת. אז לא ידענו מה זה אנדרדוג!! היינו 6 יוד"בתנקים בשישייה: אורי פרידמן, חגי פרידמן (אין קשר משפחתי), שי כפרי, דוד כפרי (יש קשר), אברהם לביא וברי שיין. על הספסל היו לנו כמה צנחנים, בוגרי פעולות התגמול, מהיחידה של אריק שרון… יוסי שיין (אח של ברי), אלישע רושקין והטייס המהולל לוי צור וגם תותחן אחד, מאיר לינצ'צ'קי וכמובן המחנך והמדריך הדגול אליעזר "קש" אורן. שמוליק הבן שלו, מכרם שלום, בהפגנה אחרי של'ג, צעק לאריק – רוצח. והמשחק החל!! אוף, איך שהם הוציאו לנו את הנשמה !! יותר משעתיים וחצי..! במערכה החמישית ניצחנו אותם 11-15 וזכינו באליפות ישראל ב-58. אכלנו, זרקנו את הבוקסים לקחנו את הגביע והתחלנו את המסע הביתה.

הגענו לחיפה חמש דקות אחרי שהאוטובוס האחרון יצא. לקחנו את האוטובוס לנצרת וירדנו בצומת נהלל. את ה-6 ק"מ לשריד עשינו ברגל. כל הדרך שרנו "הגביע הוא שלנו". כשנכנסנו בשער פרצנו בשירה אדירה "הבאנו שלום עליכם" וכל הקיבוץ התעורר ושמנו את הגביע בחדר האוכל על הפסנתר כנף. אבא שלנו גם התעורר. הוא קרן מאושר! הרקדנו קצת הורה והלכנו לישון כי ב-4 הייתי צריך לקום למשמרת בוקר בפלחה, על ה– ד'4 … 50 שנה אחרי, ב-1999 זכיתי באליפות האחרונה,  כמאמן. נחשו עם מי!?  כן,נכון, עם "הפועל קיבוצי השומר הצעיר גליל מערבי מ.אשר".
שומרים-כדורעפנים, הקשב! מפת הכדורעף הייתה מפת קיבוצי השומר הצעיר. ומפת קיבוצי השומר הצעיר הייתה מפת המדינה של אז, תרתי משמע!! 

האמת, מידי פעם אני מהרהר האם הכ.עף הדרדר בגלל משבר הקיבוצים או שהמשבר פרץ כי הכ.עף עזב לעיר?? אז,זה היה כך:"שחק (כ.עף) וטייל ברחבי מדינת ישראל" – קיבוץ דן- עמוס פורת, ראובן, מיכאל, חיים אלמליאח. קיבוץ עמיר ושמיר. איילון, עם עמירם זכין הצנחן ויערי הטיס ואחיו ובנו, ודב שיבא העסקן ונכדו,"שיבלה", ועברון עם האחים כהן, ושלושת האחים- ה"שרוכים" לחוביץ'. ומוטל'ה –גיבור המלחמה. ושני "הנפילים" מהגעתון- ערן 2.03 מ' וארנון עמיר, 2.07מ'  וע.המפרץ – צבי, אריה, מאיר ובניו וזבולון הטיס אמיצי  ויוזק האגדי ומאיה ויונתן גם. כ.מסריק-גיורא מסד ובנו ואחיו ושחור. וב.זרע, וש.הגולן עם יובל תורן. מרחביה, שריד, ש.העמקים. . ע.שמר, גן שמואל (את השמות אתם כבר יודעים).
המעפיל-דוד בר נצר הענק!! ויניב וזוהר וזיו וקרפובסקי ובנו ותאומיו וקגן הצ'לן. ע.החורש – עמוס מלר החלילן והאחים רבינא. העוגן-מיכאל עזר, האחים ורדי, גלילי, יונה פלד ובנו ודורון. מעברות – הלל פסח ואחיו הצייר וחיים מדינה, אסף וגיורא פורמן; אוף! אי אפשר היה לחסום אותו, את הפורמן הזה: היה עושה ככה וככה עם היד,טרח הנחתה! אמרו לי שהיה עושה ככה וככה עם הסטיק, טרח הפצצה!! אומרים לי שהיום הוא עושה ככה וככה, בום טרח ויוצא אוכל לכלבים, חתולים ותינוקות ביחד!!! איזה כדורעפן! איזה טייס! איזה תעשיין! וד'ר איה שלם ואלדד.  וחצור-ג'קו ורון וביתו, ואוריאל אייזן-בטון…  ונגבה- אבו וילן גם… וספיח- בית קמה ושובל-עם עליזה הנהגת, וג'ו רר- הסנה הבוער! של הכ.עף בנגב… ונירים שבנגב-היום עוטף עזה-עם דודי גולובוביץ', פזאוטרפיסט באפקה…?

כבר ב-56 ידעתי שכדורעף זה "קיבוצניק, השומר הצעיר, שמוצניק". זומנתי לנבחרת ישראל להכנות לאליפות העולם בפריז. הייתי בן 15 וחצי כשנכנסתי לאולם בג.ברנר אורו עיני. היו שם 16-15 שחקנים כ ו ל ם מהקיבוץ הארצי השומר הצעיר. להוציא אחד שהיה מנען="פיוץ" האיטריה, עמוס ירושלמי. ערב אחד הודיעו לנו כי המחנה מופסק ליומיים כי "ההנהגה הראשית השומר הצעיר"הודיע להתאחדות לספורט שאנחנו צריכים לשחק באליפות ה"שומריה" על הכרמל. וכך היה! איפו בר-גיל? ניראה אותך היום, עושה את זה לורשביאק!? כשבאתי למשרד הפנים בחיפה להוציא דרכון, שאל אותי הפקיד, באיזה ספורט? עניתי-כ.עף. אז הוא אמר "אהה, קיבוצניק, השומר הצעיר, שמוצניק"!לפני כחודש נכנסתי לבנק בכפר אחד מאחורי זיהה אותי; איך הכדורעף באולימפיאדה? הוא שאל. שאלתי אותו מהיכן אתה? נקב בשם של קיבוץ…"אהה, קיבוצניק, השומר הצעיר, שמוצניק"… ניפלט לי. האמת תאמר מיד; היו גם שחקניות כ.עף נהדרות..

אבל בבנות לא הייתי כל כך טוב… נו, אני זוכר אותן, את כל השמות אבל… חמי סל מקצר לי את החיים, אופ סליחה, את הזמן… ולא הייתי רוצה לקפח אף אחת! נו, טוב-רותי רחמן ומירי לוכהיימר, ויעל ממענית, שיש לה בן טייס ובן שחקן והיו שלוש דליות יפות. איזה פרח יפה זה דליה! ולנאוה טלמון יש שלושה בנים שחקני כ.עף פעילים. ולנורית ונתן מילא מ"שלישית שריד"(חמי למה לא נותנים להם לשיר כל הערב, למה???) יש 4 בנים, כמו בהגדה. סתם. כל אחד שחקן יותר טוב מהשני. נו, מה הפלא – הפועל השומר הצעיר קיבוץ שריד… והאמא של אורי חבר משער העמקים, מהשחקנים הכי טובים שהיו לנו בארץ, דרורה היפה. ודורית ראובני" מישהוא נופל באמצע הלילה"… ואוסנת פז-"שיר שלכת אדומה", ופקו המהולל. חמי, למה הן לא שרות כאן למה?? ותלמה, מלכת הכיתה שלנו – 4 בנים אף שחקן… דיויד תירגע. זה מאהבה. ומיכל. כן, כן. המשוררת מיכל סנונית, "ציפור הנפש", האימא של טל, השחקן הכי טוב בארץ בכדור מים ! לא נורא, העיקר מקיבוץ השומר הצעיר ע.החורש. ונחום הרצברג… ועירית מלר גם…הזמרת הכי טובה בין השחקניות והשחקנית הכי…יפה בין הזמרות. וזיוה ממעברות! גדלנו יחד שלושתנו, בלול. תמיד בתמונות היא  למטה… אבישי תירגע. היינו בני שנתיים שלוש…  ועדה למפרט, כשראיתי ושמעתי אותה בטי.ו קיבלתי שוק! אז רצתי לספריה לקרוא הספר שלה. אחרי שני עמודים הרגשתי שאני נהיה פסיכי יותר ממה שהיתי קודם. סתם ! איוד אתה שומע? אל תיקרא את הספר הזה…

כאמור, סליחה עם כל מי שלא הזכרתי. חמי לוחץ, חמי לחוץ..! חמי, מודה לך שנתת לי זמן. (אברי בן שלום וי.פז, מ"ספורט על המישמר ’ו"קקאו" מתל עמל ושטרנבאום מקן רומניה).
טוב, היום כבר כמעת לכולם ברור שהכדור עף בקיבוצי השומר הצעיר היה התחליף לדת היהודית המסורתית שכל כך התנגדו לה. מבשר הדת הזו היה חניך השוה'צ מרומניה הלו הוא מיכה שמבן האלוהי!! אלוהים בכבודו ובעצמו. שמבן עבורנו, היה יותר מאשר הרבי מליובוויץ', הרב שך והרב עובדיה יוסף ביחד, עבור חסידים שלהם.  נכון מנו? דרורי, מה אתה אומר?? הוא, הוא שהשריש את הכ.עף בקיבוץ הארצי, השומר הצעיר. רייב שמבן, אז שיהיו לך, עוד שנים טובות וחיים טובים.  טוב, חמי שוב לוחץ. אז הנה אחד אחרון לסיום: סמלי בוגרים זוכרים? הימים הכי יפים של החיים זוכרים? שחבר היה חבר, זוכרים? אז מסתבר שמי שייצג את המוסד החינוכי השומר הצעיר שריד, באליפות המוסדות ובגביע יתום ובגביע שחר ועם נבחרת הקיבוץ בגביע זייד ואליפות המדינה וזכה במדליות וגביעים והיה זמן, שעל "הפסנתר כנף" עמדו 6 ו-7 ו-8 גביעים ועם נבחרת ישראל יצג את המדינה באליפות העולם, באליפות אסיה ובאירופה,   אינו צריך סמל בוגרים!! אז אחי התאום שי ואנוכי לא קיבלנו סמל בוגרים…   

אימא שלנו לקחה את זה מאוד קשה ולא סולחת להם עד היום, למרות שנפטרה כבר לפני 15 שנה.
אז בערב המפקד, לבשנו את שמלת השבת… אופס, את חולצת השבת הלבנה, את מכנסי הגרנט הקצרים ואת הסנדלים החדשים שקיבלנו לפסח ובלי שירגישו עלינו לאוטובוס לחיפה. נכנסנו להצגה ראשונה לקולנוע מאי "האורז המר" זוכרים? סילבנה מנגנו זוכרים?  לא, לא זה… איך היה שיחקה? איזו שחקנית! לא כ.עף, קולנוע!
יצאנו מהסרט וקנינו מנת פלאפל שלמה! לכל אחד. מזה נהנינו! נכנסנו להצגה שנייה, לקולנוע ארמון-"מרד הנעורים"זוכרים? בנות, אתן זוכרות?
חזרנו בלילה באוטובוס האחרון לשריד. בדיוק כיבו את כתובות האש, הלפידים והמדורות. כיבוי צופי, כיבוי צופי. איזה ריח! עמדנו שם בין העצים, בתוך העשן והריחות, אחי ואני והתמוגגנו על…"מרד הנעורים" ופנטזנו על… סילבנה מנגנו…
(בהצדעה שומרית) נשבע לכם במילה שומרית. השומר הוא איש אמת ועומד על משמריו. חזק ואמץ ההנהגה הראשית.

20/09/2008  ד.כפרי
052/3756349  

5 תגובות

 1. יוסקה גרוף (גבע) (16/07/2018) הגב

  אני בנו של ראובן גרוף. גדלתי על סיפורי קבוצת הכדור עף ועל המאבקים עם נבחרות הכדור עף של קיבוצי השומר הצעיר. מרגש ויפה

 2. ארז פרידמן (14/05/2016) הגב

  דויד תודה רבה!
  ביום הזיכרון 2016 לאחר הטקס סיפר לי אבא את סיפורה המופלא של שישית שריד, לא הכרתי את הסיפור אך הוא מאוד ריגש אותי! מיד חיפשתי ברשת משהוא על כך ורק סיפורך המרגש עלה בחיפוש.
  אז תודה רבה ואשמח לשמוע עוד פרטים על אותו מסע מופלא שעשיתם בשנת

  • עוזי בן צבי הגב

   וואהוו…דוביד חברי הטוב, איך הלכת איך…נפגשנו על המגרשים לפני למעלה מחמישים שנה, אתה בדיוק עשר שנים בוגר ממני, אתה כשחקן ומאמן, אני כשופט…תמיד הוגן…השמות שהבאת, וואהווו…הכרתי המונים ועלו נשכחות…בדרג העליון, הייתי שופט קיבוצניק בודד, איך? ואפילו לא שמוצניק, אבל סלחו לי
   חבל שהלך, על יד מי נשב בגמרגביע הבא?

 3. דודלוי (שחור) הגב

  אני מכיר את דוד מגיל12 ששחקנו נגד קבוצתשריד אנחנו מוסד מסריק
  עד הבוגרים ואחר כך עשרות. משחקים
  לשנתיים בוינגייט הצטלבו דרכינו מיסטר כדורעף יהיה זכרוברוך

  דוד

 4. הראוןרענן הגב

  גםאני זכיתי להיות שחקן כאשר דוד בן אשר אימן בקיבוץ נען ולאחר מכן הלכתי איתו לעוד 7 שנים בהעוגןגןמ 1968/9
  יפה להזכר באותם שנים.

השארת תגובה

טלפונים

לוח וידאו

ע. שירות

קלפי

חירום

ס. רכב

דרושים

טפסים

צוותים

  רישום גשם

  מדידה אחרונה 5/5/2024

  מ״מ גשם ביממה האחרונה
  סה״כ מ״מ גשם העונה
  גלילה לראש העמוד
  X
  דילוג לתוכן