מבצע לשיפור יער מסריק מעל שריד

תמונה של שדרוג-יער-מסריק

 300 צפיות

פרויקט "יער מסריק" אשר החל קורם עור וגידים במהלך החודשים האחרונים וכבר אפשר לראות סימנים ראשונים לעבודות בשטח (שתי פינות ישיבה במרכז היער).

הפרויקט צמח מתוך קשרים שנוצרו עם אנשים בצ'כיה על רקע חיפוש אינפורמציה הקשורה בקבוצת המייסדים הצ'כית "ביברכה". העניין סביב היער צץ ועלה בעת ביקור שערכה אצלנו מיכאלה, אורחת מצ'כיה שבאה לחפש חומרים הקשורים באביה, אליהו לאושר, שהיה חבר קבוצת "ביברכה" ונמנה עם המייסדים. בראשית שנות השלושים קם אליהו ונסע לצ'כיה כדי להביא לכאן את חברתו, לימים אשתו, אך מסיבות שונות הם לא הצליחו לחזור (סיפור מרתק בפני עצמו).
באותו ביקור הלכנו בשבילי הקיבוץ, תרנו אחר מסמכי ארכיון, יצאנו אל הסביבה הקרובה ובסופו של יום הגענו ל'חורשה הגדולה' שמעבר לכביש הראשי – "יער מסריק" בשמו הרשמי. זה היה בסוף הקיץ כשעצי האורן נראו אפורים, מעולפים מחום וכפופים כמו מתפללים לגשם שכבר יבוא.

תמונה של שדרוג-יער-מסריק

סיפרתי למיכאלה על היער שניטע כאן ב- 1930 לכבוד יום הולדתו השמונים של נשיא צ'כוסלובקיה הראשון תומס גריג מסריק, והוספתי כמה מילים של התנצלות, או אכזבה, ממצבו של היער שברבות השנים נשכח וגם שמו נשמט ממפות הקק"ל, ושבעצם היום רק זקני שריד וילדיהם עוד יודעים לספר בשבחו ולקרוא לו בשמו.

כשמיכאלה חזרה לצ'כיה היא גלגלה את סיפור היער ומצבו העגום לפתחו של מר מיכאל פקובסקי, נשיא הקק"ל בצ'כיה. הימים עברו וכלום לא קרה עד שיום אחד, באמצע חודש ינואר השנה, הגיע לארכיון שלנו מר פקובסקי מלווה בפמליה מכובדת של אנשי הקק"ל בארץ ונציגים מהקיבוץ. לאחר סקירה היסטורית קצרה עם שימת דגש על הקשר המיוחד שהתקיים בימי ראשית הקיבוץ בין שריד לבין צ'כיה (אז צ'כוסלובקיה), קשר שהיה משמעותי ביותר והיווה מנוף לצמיחה חקלאית וטכנולוגית (נרכשו מכונות חקלאיות, נשתלו שני יערות, סודר קו טלפון ועוד), ולאחר שמר פקובסקי הציג את החזון שלו לגבי עתידו של היער, יצאנו אל היער…

ביער נבחנו תנאי השטח ואפשרויות השיקום והפיתוח.
בפרוטוקול הסיכום נרשם תיאור מפורט של אירועי אותו היום, היעדים, לוחות הזמנים, ונושאי האחריות המוטלים על כל השותפים להצלחת פרויקט שיקומו של היער והנצחת שמו של נשיא צ'כוסלובקיה הראשון.

בתקווה שהיער ישוב לצמוח
ובתודה לאנשים הטובים בצ'כיה שלקחו זאת על עצמם.

אילת רוזן קרוא
ארכיון קיבוץ שריד

תגובה אחת

 1. אסתי עשת (10/06/2018) הגב

  יער מסריק – כפי שנאמר "ובא לציון גואל" יופי של מבצע

השארת תגובה

טלפונים

לוח וידאו

ע. שירות

קלפי

חירום

ס. רכב

דרושים

טפסים

צוותים

  רישום גשם

  מדידה אחרונה 5/5/2024

  מ״מ גשם ביממה האחרונה
  סה״כ מ״מ גשם העונה
  גלילה לראש העמוד
  X
  דילוג לתוכן