עדכון המידע שנמסר על הזנחה בית העלמין

תמונה של בית העלמין בשריד

לאור המידע שנמסר על ההזנחה הממושכת בבית העלמין יצאנו – עורכי "סיכום החודש"  ביחד עם גידי צור – לבית העלמין לבדוק על מה התלונה:

לאחר סיור בכל בית העלמין ברצוננו לציין, שהאחזקה השוטפת עליה ממונה גידי צור בעזרת אסתר שפיר שמתנדבת במקום, נעשית בצורה טובה ומקצועית. המתחם כולו נקי מעשבים, לכלוך ופסולת של צמחים ואנשים. ניכרת תשומת לב רבה לגיזום של העצים והשיחים ואף הושקע מאמץ לחדש את הכיתוב שנמחק על חלק מהמצבות.

הנוי סביב הקברים ולאורך הדרכים מטופח, לכל קבר הותקנה מערכת השקיה נפרדת וברזים רבים פזורים לאורך שורות המצבות לנוחיות המבקרים.

לאחר הסיור במקום ברצוננו לציין, שנעשתה טעות בכך, שהתלונות על בית העלמין לא הובאו לידיעת גידי ולא התקבלה תגובתו.

אין זה אומר כמובן שאין מה לתקן ולשפר בתחומים שנמצאים באחריות הועד המקומי:

בית העלמין בנוי משלושה מתחמים. העליון הישן ביותר כולל את הקברים שהועברו מבית העלמין הראשון (ליד ברכת השחיה) וקברים בני חמישים ושישים שנה. להוציא את החלקה הצבאית, אין במתחם הישן תשתית להשקיית הקברים (רק ברזים) ואין כבר בני משפחה שבאים לבקר ולטפל בגינון. כתוצאה מכך הקברים חשופים וחלקם שקועים. לתיקון המצב הנתון נדרשים, החלטה, תכנון ותקציב ייעודי מהוועד המקומי ואין זה מתפקידם של העובדים במקום.

אזור נוסף הראוי לטיפול נמצא בצד המזרחי של השורה הראשונה במתחם החדש והתחתון. כאן נקברו עד לפני כ 15 שנים עולים מחבר העמים ממגדל העמק שלא נחשבו כיהודים. גם כאן חסר גינון וטיפוח סביב הקברים וצריך להחליט כיצד להחזיק את השורה.

בעיה נוספת של שקיעת מצבות נמצאת במתחם החדש שבו מתבצעת הקבורה של נפטרים חדשים. הקבורה בארון כנהוג אצלנו, יוצרת לאחר כמה חודשים חלל באדמת הקבר ויש צורך להרים את המצבות ולמלא מחדש. ניתן לפתור את הבעיה על ידי הכנה של שלד ברזל או בטון שיחזיק את המצבה. אך כמו בנושאים הקודמים זה מצריך תכנון ותקצוב מיוחד.

ולבסוף שתי בעיות עתידיות שכדאי להיערך אליהן כבר עכשיו:

הראשונה נוגעת לגידול ההכרחי בשטח בית העלמין שכבר עכשיו כמעט מלא. יש להיערך להכנת חלקה חדשה.

השניה לגישה עם רכב לבית העלמין. החציה של הכביש והעליה דרך החורשה מסוכנת. הרשות הלאומית לדרכים הכינה תוכנית כניסה לישוב שתביא בכל מקרה לסגירת הדרך שעולה לבית העלמין מהקיבוץ. דרך המצע המהודק שהקק"ל התקינה מהכניסה לפלעד, נמצאת בשיפועים תלולים ולא תחזיק זמן רב. אין ברירה אפוא, אלא לגשת לתכנון ותקצוב של כביש גישה חלופי על פי התב"ע של בית העלמין.

עירית, חי ונוח עורכי "סיכום החודש".

השארת תגובה

טלפונים

לוח וידאו

ע. שירות

קלפי

חירום

ס. רכב

דרושים

טפסים

צוותים

  רישום גשם

  מדידה אחרונה 18/2/2024

  מ״מ גשם ביממה האחרונה
  סה״כ מ״מ גשם העונה
  גלילה לראש העמוד
  X
  דילוג לתוכן