ראיון עם המועמדים לבחירות למועצה האזורית

תמונה של סוסים-בשדה

כשירות ייחודי לתושבי שריד יזם צוות האתר פנייה לכל אחד ואחת מהמועמדים לראשות המועצה, ושאל אותם שאלות הרלוונטיות לשריד.
להלן תשובותיהם:

המועמדים

שלומית שיחור רייכמן

בתם היחידה של חביבה ורם, שורדי שואה. אימא לשיר ונעם, נשואה להרן ומתגוררת בתמרת. סא"ל במיל. מגיעה עם ניסיון רלוונטי עשיר ובטוחה ביכולתי לערוך שינויים היכן שנדרש ולפתור סוגיות מורכבות בעזרת תכנון, נחישות רבה ובעיקר בזכות היכולת לחבר א.נשים למען מטרות משותפות.


שי יזרעאלי

שי יזרעאלי בן כפר יהושע דור שלישי. חקלאי בעל משק וחבר אגש"ח, יועץ מקצועי לראש הממשלה אריאל שרון, ממיסדי מפלגת "קדימה", יזם בעל מפעל מחזור פלסטיק מחקלאות, מייסד "תפארת בית חם" הוסטל לנפגעי נפש במגזר הערבי ומפעל שיקומי, פעיל חברתי.


שמוליק דודאי

בן 58 מתגורר בישוב שמשית. נשוי למירב, יש לנו 4 ילדים ועוד אחד שהצטרף למשפחתנו. נכד למיסדי כפר יחזקאל לפני 102 שנים. סבי וסבתי מצד אמא הקימו את קיבוץ חולדה, שם נולדתי וגדלתי.

ב- 4 שנים האחרונות משמש כמנכ"ל החברה הכלכלית, מנהל פיתוח עסקי ומנכ"ל פארק התעשיה תרדיון במוא"ז משגב.


אלדר סיוון

אני בן העמק שגדל בבית לחם הגלילית, נהלל, גבעת אלה ולבסוף בחרתי בקיבוץ שריד. בוגר הנדסה מהטכניון, שני תארים במשפטים ועו"ד. כיהנתי בתפקידי מנכ"ל וסמנכ"ל בחברות עתירות תקציבים ועובדים, עסקתי בחינוך ובהדרכה, מתנדב כסא"ל במיל וכיהנתי כחבר ההנהלה העסקית בשריד.

שלומית שיחור רייכמן

כיהנתי כחברת מליאה והנהלת מועצה בעמק יזרעאל וכיו״ר האגודה והוועד המקומי בתמרת. ניהלתי שני יישובים גדולים: שמשית ונופית. עד לאחרונה הייתי רשמת האגודות השיתופיות וחברת ההנהלה הבכירה של משרד הכלכלה, ושימשתי כרגולטורית ל-4200 אגודות שיתופיות ב-54 מועצות האזוריות. ההיכרות המעמיקה עם המגזר הכפרי ברמה הלאומית, המוניצפלית ורמת השטח ועבודתי הקודמת עם משרדי הממשלה מעניקה לי את היכולת לקדם תכניות אסטרטגיות לטובת העמק בשיתוף גורמי השלטון ובשיתוף עם היישובים והתושבים.


שי יזרעאלי

עשייה ציבורית: חבר הנהלת האגש"ח כפר יהושע (3 קדנציות) יו"ר הועד המקומי בכפר יהושע (קדנציה מלאה) נציג הישוב במליאת המועצה האזורית וחבר הנהלת המועצה בקדנציה הקודמת וכיום חבר מליאה והנהלת המועצה, סגן ראש המועצה ויו"ר ועדת יזרעאלים לתיכנון ובניה בהתנדבות מלאה.


שמוליק דודאי

ניהלתי את פרויקט הקמת שמשית, פרויקט ההקמה והבניה הגדול ביותר שנעשה במגזר הכפרי בישראל. הניהול כלל גם תהליך של בניית הקהילה תוך כדי הקמת הישוב.

במשך כ-15 שנים ניהלתי חברה שהקמתי ועסקה בייזום ופיתוח ישובים כפריים בישראל (קיבוצים, מושבים וישובים קהילתיים). הכול תוך פיתוח קרקעות ביחד עם פיתוח הקהילות. בסה"כ עבדנו ביותר מ – 140 ישובים בכל רחבי הארץ.

אני חבר מליאת המועצה שתי קדנציות וחבר בהנהלת המועצה ובוועדות כספים וחינוך. חבר בחבר הנאמנים של המכללה האקדמית להנדסה בראודה.

שימשתי במשך עשר שנים כמנהל עמותת החינוך הגדולה בעמק – מפעילה שני בתי ספר ושלושה גנים.


אלדר סיוון

יש להבדיל בין וותק לניסיון. לא הייתי סגן במועצה ולא כיהנתי כפקיד ממשלתי. אני מביא ניסיון עצום בתחומי עבודת המועצה: השכלה משפטית והנדסית, ניהול בכיר והובלת ארגונים בני מאות עובדים ותקציבים גדולים, הובלת עסקים קטנים, חינוך והדרכה, חקלאות וטכנולוגיה, וזכיתי להכיר את אתגרי הקיבוץ כחבר ההנהלה העסקית של קיבוץ שריד.

שלומית שיחור רייכמן

ראשית, המועצה תתמוך ותשקיע בביה"ס ותקדם אותו בתחומים שונים ומגוונים כדי להבטיח מיידית את איכות החינוך. הירידה במספר התלמידים בביה"ס נובעת משינויים דמוגרפיים ביישובים השייכים לביה"ס לפי המיפוי הנוכחי. אנחנו נוביל תהליך מיפוי בשיתוף פעולה עם היישובים, כדי להגיע לאיזון ראוי. מחויבותה של המועצה להפיכתו של בית ספר זה לאטרקטיבי, תקל מאד את תהליך המיפוי. בד בבד נפתח מרחבי חינוך חדשניים איזוריים, נחזק את ייחודיותם של בתי הספר ונפתח מגמות חדשניות, תוך בחינת האפשרות למיפוי כפול בתיכונים.


שי יזרעאלי

המועצה מעבירה תקציבים לבי"ס מתוך תכנית הגפ"ן בתיאום עם הנהלת בית הספר, אני יכול להתחייב שלא יהיו תלמידים מקופחים באף בית הספר במועצה כתוצאה ממחסור בתקציב! בנוסף, בית הספר עתיד לעבור שיפוץ והתאמת המבנים הקיימים לתקנים המקובלים בהיקף של יותר מתשעה מיליון ש"ח כבר בתחילת שנת 2024 כאשר הצפי למיפוי מעודכן של יתר הישובים עתיד לקרות בתחילת 2025.


שמוליק דודאי

עם כניסתי לתפקיד ראש המועצה אפעל להוציא לפועל את הדבר שנמנעו ממנו זמן רב: מיפוי של ישובי המועצה למוסדות החינוך העומדים לטובת תלמידות ותלמידי העמק. מיפוי הכולל היערכות אסטרטגית צופה פני עתיד ימנע מצב שבו בתיכון אחד יש עומס ניכר ובשני חלק מהכיתות ריקות. כמובן שכל התהליך הזה יבוצע באופן קהילתי ומשתף ציבור, כמו שעשיתי בעשרות הישובים שעבדתי בהם.


אלדר סיוון

אין ספק כי מדובר בכשל מערכתי. מהלך נרחב של התווית ייחודיות ביה"ס תוך פתיחה מבוקרת של אזורי רישום תאפשר משיכה טבעית של תלמידות ותלמידים ותקצוב שוויוני לביה"ס ביפעת. המועצה תשקיע את המשאבים הנדרשים למהלך נרחב זה בתאום ועדי הורים, תלמידים והנהלות ביה"ס.

שלומית שיחור רייכמן

הצבת החינוך בראש סדר העדיפויות  – הכשרה מקיפה וליווי צוות החינוך, ליווי היישובים בניהול המערכות וייעול המבנה הארגוני במועצה לטובת ראייה הוליסטית של החינוך מלידה ועד י"ב הם מקור משיכה לכח אדם איכותי. בנוסף נעניק מענקי "עבודה מועדפת" לצעירים וצעירות איכותיים, הן בחינוך בגיל הרך והן למדריכים איכותיים בבלתי פורמלי. זאת לצד מענה ארוך טווח לסוגיית איתור ושימור ההון האנושי בעמק, בקידום פתרונות דיור לצעירים, תחבורה "חכמה", פתרונות תעסוקה, פנאי ותרבות.


שי יזרעאלי

המטפלות, הסייעות והמלוות בהסעות והמד"בים עושות עבודת קודש והן זכאיות לשכר הולם ומתגמל. אנו נילחם עבורם.ן דרך עמותות המועצה (חתנ"ס/בית האומנויות) על מנת לייצר עדיפות בעבודה ולמשוך הון אנושי במטרה לשמור על ערכי החינוך היזרעאלי.


שמוליק דודאי

מערכת החינוך היא יחידה הומוגנית אחת. בנות ובני כל הגילאים צריכים להעסיק את מקבלי ההחלטות במועצה בכלל ובאגף החינוך בפרט בנוגע למסגרת שבה נמצאים הילדים מהשעה 8 בבוקר ועד לשעות הערב שבהן מסתיימת הפעילות בחינוך החברתי (הבלתי פורמאלי). עלינו לפעול כדי לספק מענה תקציבי וארגוני שישפר באופן משמעותי את התנאים ואת סביבת העבודה של כל אנשי ונשות החינוך. נספק מעטפת שתעניק למורות.ים ולמדריכות.ים ליווי, מנטרוינג והנחייה שיתחזקו אותם ויעניקו להם את הידע ואת הגיבוי הקהילתי שהם ראויים לו.

נפעל על פי מודלים קיימים בישובים אחרים שביקרתי בהם ברחבי הארץ, כדי לאתר את הטובות/ים שבאנשי החינוך, לקלוט אותם מתוך המגרות האקדמיות או מתוך ההון האנושי המצויין שיש בשפע בעמק יזרעאל.

גימלאיות.ים מישובי העמק יעניקו מן הידע והנסיון שלהם וילוו את אנשי ונשות החינוך במערכת הפורמאלית ובחינוך החברתי במעטפת של חניכה, תמיכה פדגוגית ואחרת ומנטורינג כנהוג אצל אנשי מקצועות הטיפול השונים. (פסיכולוגים, עו"סים ועוד)  


אלדר סיוון

אחריות המועצה להבטיח מערכת חינוכית פורמלית וא-פורמלית מלידה ועד בגרות. המועצה תשקיע התקציבים הדרושים, תגדיל סגלי החינוך ותבטיח להם שכר הולם. זאת בפעילות אקטיבית להגדלת תקציב המועצה באמצעות קידום מערך עסקים קטנים שבמרכזם טכנולוגיה, תיירות וחקלאות.

שלומית שיחור רייכמן

בהחלט! לא רק במליאת המועצה, גם בהנהלת המועצה, וגם בתאגידים – גם כיושבות ראש (אין כיום בכלל) וגם כנציגות ציבור. מניסיוני שילוב נשים מוביל לשינוי משמעותי בארגונים, ומכניס שיח של חיבורים ושותפות שהם מפתח להצלחה. גם מטה הבחירות שלי נהנה מייצוג שוויוני.


שי יזרעאלי

אולי זה יישמע מוזר אבל אני לא עוסק במגדריות. נשים וגברים מבחינתי שווים לכל דבר ועניין. לראייה בראש הוועדה לתכנון ובנייה עומדת מהנדסת מקצועית מהשורה הראשונה, לצידי, כראש מועצה, יכהנו  שתי נשים מקצועיות, האחת תושבת אחוזת ברק והשניה ממזרע. בנוסף, רוב בעלות התפקידים במועצה כיום הן נשים וכך יהיה גם בעתיד.


שמוליק דודאי

חד וחלק – כן. כפי שעשיתי בכל מקום שבו שימשתי בעמדת הנהגה, מאז היותי יו"ר אגודת הסטודנטים בבאר שבע דרך ניהול החברתי שהקמתי, הפעילות הקהילתית והחברתית שלי בשמשית וכמובן בחברה הכלכלית  במשגב ועוד.


אלדר סיוון

אני מתחייב לכך חד משמעית. יתרה מכך, אני קורא במסע הבחירות להצטרפות נשים למערך המועצתי כנבחרות ציבור וכצוות ניהולי במועצה שלנו. בכוונתי לממש מדיניות העדפה מתקנת בה יינתן יתרון ועדיפות לנשים אשר ימצאו שוות בכישוריהן לגברים שהתמודדו מולן.

שלומית שיחור רייכמן

אנו נקדם מאבק נחוש בהקמת שדה תעופה אזרחי בעמק יזרעאל בכל אמצעי נדרש תוך גיוס רגולטורים וגורמי שלטון, ותוך קידום שיתופי פעולה עמוקים עם רשויות הדרום, רשויות שכנות ועם מטה המאבק נגד שדה התעופה. בחודשים האחרונים יצרתי שיתופי פעולה והכרות עם גורמים רלוונטיים, כדי להניח את התשתית המלאה למאבק עיקש ובלתי מתפשר נגד הקמת השדה מרגע כניסתי לתפקיד.


שי יזרעאלי

לא יהיה שדה בינלאומי בעמק! נתחיל מזה שאני בעל עניין אישי כמי שמתגורר בכפר יהושע ממש על קצה המסלולים. בנוסף, פעלתי רבות בעבר כאשר הקמתי את פורום ישובים צמודי הגדר לרמת דוד ופעלתי במליאה לקדם את המאבק כנגד הקמת שגה התעופה כך אפעל לשיתוף פעולה מלא בין המועצה למטה המאבק האזרחי ואדאג למימון של כל פעולות המחאה הדרושות!


שמוליק דודאי

הובלתי בעבר בהצלחה יתרה את מאבק הסטודנטים ב-1993/4, ואוביל גם מאבקים נוספים שמטרתם להגן על עתיד הישובים ואיכות החיים של תושבות/י עמק יזרעאל. המטרה שלנו חייבת להיות לרתום כמה שיותר שותפים באזור כולו, כולל ראשי רשויות שמצהירים כעת (מסיבותיהם) שהם מעונינים בהקמת השדה. נהפוך את המאבק כנגד שדה התעופה לאינטרס לאומי כלל ארצי של תושבי מדינת ישראל, תוך שכנוע עמוק שהקמת השדה בעמק יזרעאל תהיה בכייה לדורות. 


אלדר סיוון

דגל שחור מתנוסס על פעילות המועצה במאבק נגד שדה התעופה וביחסה למטה התושבים. נשקיע את המשאבים הנדרשים, נוביל מאבק ארצי ואזורי, תוך שיתוף פעולה עם אנשי הדרום להקמת שדה תעופה בינ"ל דרומי תוך השאת ערך לאומי ממשי למרחב הכפרי של עמק יזרעאל.

שלומית שיחור רייכמן

אני מאמינה שתנועת נוער היא חלק יסודי ומהותי בזהות היישובית. גיוון זה הוא סוד כוחו של העמק. אפעל לייצר סנכרון בין לוחות הזמנים של תנועות הנוער השונות, תוך תקצוב הולם ושווה לתנועת השומר הצעיר.


שי יזרעאלי

על פי תפסתי כל תושבי המועצה שווים וכך גם תנועות הנוער! עסקנו בזה בקדנציה (במליאה) האחרונה והדבר יהיה שוב על סדר היום עד שהדברים יסתדרו. לא נחסוך בחינוך היזרעאלי של ילדינו.


שמוליק דודאי

כל תנועות הנוער במועצה נמצאות במשבר בשנים האחרונות, בעיקר אחרי פיצול בני המושבים. הייתי שם שזה קרה, הזהרתי והתרעתי, אבל לצערי המועצה בחרה לפעול באופן שבחרה.

גם בנושא תנועות הנוער – יש לפעול בשקיפות, באופן הוגן תוך כיבוד השונות של כל ישוב וכל קהילה.


אלדר סיוון

השומר הצעיר הינה תנועה בעלת ערכים התואמים את ערכי העמק ויש להבטיח את שגשוגה לצד תנועות נוער מגוונות כפי שיבחרו במערכת החינוך היישובית. בהתאם לכך המועצה תפעל אקטיבית ובאופן יזום לחיזוק מערך החינוך היישובי שיפעיל את תנועות הנוער.

שלומית שיחור רייכמן

*יוזמה של המועצה לקידום תוכניות הרחבה בשיתוף הישובים המעוניינים בכך, לרבות הגדלת מספר יחידות הדיור בשטחים מתאימים, עם שימת דגש על בנייה ירוקה וחדשנית.

*הקמת תשתית לקידום דיור בר השגה בייזום המועצה, החברה הכלכלית והיישובים, לרבות קנייה, השכרה והשכרה לטווח ארוך כדי לאפשר חסכון בהוצאות בנייה ותחלופת תושבים.

*הובלת לובי ממשלתי ועבודה למול הרגולטורים הקשורים למרחב הכפרי להורדת מחירי הקרקע והדיור.


שי יזרעאלי

אין אחד שמבין ממני את נושא מצוקת הדיור ביישובי העמק. בנותינו ובנינו צמאים לחזור לעמק ונאנקים תחת מחירי קרקע לא הגיוניים מצב של חוסר היצע וביקוש גובר שגורם לעליית מחירים, ולכן אחד מעיסוקי המרכזיים כיו״ר הוועדה לתכנון ובנייה היה להגיש תיכנון לישוב חדש של כ- 700 בתי אב בין היישובים עדי והרדוף אשר הוצגה למועצה ולועדה המחוזית ועומדת להצגה למינהל התיכנון בירושלים וזאת ביחד עם משרד השיכון והחטיבה להיתישבות.

הדבר יגרום לצמצום הביקושים ולאפשרות לקבל את ההנחה על הקרקע עד 90 אחוז לזכאיים. במקביל, נקים קבוצת רכישה למשכנתאות לתושבי המועצה בעזרת החברה הכלכלית של המועצה במחירים אטרקטיביים ונוחים. יש בידינו עוד פתרונות אבל כל דבר בעתו.


שמוליק דודאי

שאפו על ההתעקשות לא לקבל סיסמאות!

הייתי שותף פעיל בשנים האחרונות בשני מאבקים שהסתיימו לאחרונה בהצלחה: 1. הורדת מחירי הקרקעות לבנייה לזוגות חסרי דיור בפריפריה.  2. שינוי חוק ועדות הקבלה שמאפשר לישובים בעמק יזרעאל לשמור על ציביונם ולהמשיך לקדם הרחבות.

השלב הראשון בדרך להביא את הבנות והבנים להתגורר לצד הוריהם בעמק יזרעאל – צריך להתחיל ביצירת אפשרות ריאלית להתגורר בשכירות בישובים, על ידי הקמה של מתחמי השכרה על שטחי ציבור (שטחים חומים) בישובי העמק. כל ישוב יבחר את היקף הבנייה, את תנאי ההשכרה ואת הבחירה מתי ואיך להקים. כראש מועצה תפקידי יהיה לסייע בקידום פרויקטים אלו (אני עושה דבר דומים כיום).

אני מתכוון להקים מנהלת הרחבות שבראשה עומד ראש מועצה. אנצל את הניסיון הרב שלי בנושא (כ-60 הרחבות עד כה) לזיהוי הבעיות ויצירת פתרונות חכמים לחסמים שעולים.


אלדר סיוון

מצוקת הדיור במרחב הכפרי צריכה להיפתר בשלל פעולות משולבות ומתואמות מול רשויות המדינה, יוזמות מועצתיות ושל הישובים עצמם. המועצה תפעל אקטיבית לבנייה רוויה מוגבלת, זירוז הליכי תכנון הרחבות, הגדלת זכויות בנייה למבנים קיימים, יציאה מקו כחול והמשך הפחתת מחירי קרקעות.

השארת תגובה

טלפונים

לוח וידאו

ע. שירות

קלפי

חירום

ס. רכב

דרושים

טפסים

צוותים

  רישום גשם

  מדידה אחרונה 5/5/2024

  מ״מ גשם ביממה האחרונה
  סה״כ מ״מ גשם העונה
  גלילה לראש העמוד
  X
  דילוג לתוכן