שגרת החירום בשריד – תמונת מצב

המלחמה בגבולות ארצנו מתחוללת כבר כשלושה שבועות וחצי, ואיש אינו יודע עד מתי היא תוסיף ותתמשך. בשבועיים האחרונים התייצב מעט המצב באזורנו, וההקלות בהנחיות פיקוד העורף איפשרו לנו להיכנס ל"שגרת חירום" (שיכולה כמובן להשתנות בין רגע).

קהילת שריד התגייסה כולה, בעזרת עשרות מתנדבים מופלאים, להיערך למצב חירום זה, לחזק, לתמוך ולבצע כל משימה נדרשת. ההתגייסות הזו מרגשת וראויה להערכה רבה. יש לנו קהילה חזקה ומחבקת.

זוהי תמונת המצב של שגרת החירום כיום בשריד:

 1. צוות הניהול של היישוב יחד עם נציגי צוות החירום היישובי (צח"י) מקיים הערכות מצב שוטפות ונותן מענה לכל אתגר חדש (ולא חסרים כאלה) ולכל עניין נדרש. הצוות מעדכן את וועדי ההנהלות הרלוונטיות (אגש"ח, ועד מקומי, ועד אגודה קהילתית) ומקבל את אישורם להחלטות הדורשות אישור שכזה.
 2. בטחון וצח"י: השמירה בשער הכניסה נמשכת בכל שעות היממה. עקב המצב אנו פועלים לתיקון/החלפת שער הברזל הכחול ואנו מקווים שנשלים זאת במהירות. כמו כן אנו פועלים לחסימת דרכי עפר שעדיין פתוחות.

כיתת הכוננות שודרגה וצוידה באמצעי לחימה נדרשים וכן בכלי נשק נוספים. אנו פועלים להמשך ביצוע הרכש של ציוד כיתת הכוננות. הכיתה אף קיימה מס' תרגילים, הן פנימיים והן על ידי מדריכים ייעודיים, שתרמו למוכנותה להגיב כנדרש לאיומי הייחוס.

ממשיך להתבצע גיוס למילואים של תושבים משריד במסגרת תוכנית "בני המקום" לצורך שירות בשריד. מס' תושבים כבר גויסו, חוילו וקיבלו נשק, והם ישמשו כחיילים בכיתת הכוננות ויסייעו במשימות אבטחה בשריד. עוד תושבים יגויסו בהמשך.

 • חינוך: מיד כאשר פיקוד העורף איפשר זאת התחלנו לפתוח את מערכות החינוך היישוביות – פעוטוני וגני הגיל הרך וכן המרכזים והמועדונים של החינוך החברתי. לצורך כך נדרשנו ליצירתיות וגמישות ואף פתחנו פעוטונים במקלטים.

חשוב מאד להדגיש שפתיחת מערכות החינוך היישוביות, שנעשתה בשריד בשלב מאד מוקדם ובהיקף נרחב, התאפשרה בשל ההתגייסות של נשות הצוות, המדריכים ומנהלות המערכות, ועל כך נתונה להם מלוא הערכתנו ותודתנו מעומק הלב.

 נכון להיום מערכות החינוך היישוביות פתוחות ועובדות בצורה מלאה כבשגרה.

 • מיגון ומקלוט: כל המקלטים נפתחו והוסדרו לשימוש ברמה בסיסית (חשמל, נגישות ובקבוקי מים). צוות הניהול דן בנושא רכישת והצבת מיגוניות בצמוד לפעוטונים וכן בשכונה הדרומית בה מספר המקלטים הינו נמוך. עלו שיקולים מגוונים לכאן ולכאן. לאחר דיון, ובשל היעדר מלאי זמין של מיגוניות מתאימות, בשל היעדר תקן פקע"ר למיגוניות הנ"ל ולאור מחירן הגבוה, הוחלט שלא לצאת ברכש מיידי, יקר ובלתי מבוקר זה, אלא להשלים את הבדיקות ולבחון השקעה זו בצורה מלאה ומסודרת במסגרת תקציב ההשקעות לשנת 2024. הוועד המקומי וועד הנהלת אגודת המתיישבים עודכן לגבי החלטה זו ואישר אותה. מובן כי לכל תושב פתוחה הדרך לבנות/לרכוש מיגון כזה או אחר לדירתו באופן עצמאי והקיבוץ יסייע לכך בכל שיידרש.
 • חוסן: צוות חוסן ממשיך לרכז את מתן הסיוע והתמיכה לכל תושב הזקוק לכך: תמיכה רגשית ונפשית, עזרה בבית והתמודדות עם כל קושי אחר. אל תהססו לפנות לחגית ברקן.

הצוות האחראי לסיוע לוותיקים הורחב. מתקיימות עבורם פעילויות מגוונות מדי יום, נקבעו אנשי קשר ומתקיימים ביקורי בית. התקיים ביקור של קונסטרוקטור בדירות הוותיקים לבחירת המקום הבטוח ביותר בדירה למקרה של אזעקה. קיים גם צוות נוסף המטפל ומלווה גם את ציבור המטפלים/ות הזרים.

כבר ביום הראשון של המלחמה הוקם צוות מטפלים המורכב מבעלי מקצועות טיפוליים המתגוררים בשריד, שנועד להעניק מענה ראשוני לצרכים העולים בתוך הקהילה. עד כה נעשו מעגלי שיח עם הנוער, הופץ שאלון מיפוי צרכים עבור הורי הילדים מלידה -י"ב ומפגש ראשון יתקיים בהמשך השבוע, התקיים מפגש עם הורי החיילים, ומתבצע ליווי אישי היכן שנדרש.

בנוסף, צוות החוסן נותן סיוע למשפחות שיש בהן מגויסים או חיילים, ובכוונתו להעמיק את הסיוע בעניין זה. אם אתם צריכים משהו – נא לפנות לחגית ברקן או לסיגל אטיאס.

 • פנאי ותרבות: עם הכניסה לשגרת החירום, לרבות פתיחת מערכות החינוך והחוגים, הפחתנו במעט את הפעילות ההפגתית האינטנסיבית שהתקיימה כאן בשבועיים הראשונים למלחמה. אך גם היום, בעזרת צוות המתנדבים המופלא, אנו ממשיכים לקיים אירועים קהילתיים רב דוריים שתורמים המון לחוזק הקהילתי שלנו, כמו למשל אפיית "חלות של תקווה" שהשתלבה נפלא עם הבראנץ' של יום שישי וכמו הארוחה הקהילתית שתתקיים ביום חמישי הקרוב לאחר פעילות הקרקס וההיכרות עם משפחות המפונים שנמצאים בשריד.
 • מפונים ומתארחים: בשריד ישנם כ – 120 מפונים. חלקם גרים בדירות אשר הקיבוץ וחברים העמידו בנדיבותם הרבה לרשות המפונים, וחלקם אצל קרוביהם תושבי שריד. קיים צוות מדהים של מתנדבות המפעיל את כל האופרציה המורכבת הזו, החל מאיתור הדירות וציודן ועד חיבור משפחות המפונים לקהילת שריד. לכל משפחת מפונים צמודה משפחה מארחת משריד. המפונים מיודעים על כל הפעילויות והשירותים שלנו כאן ומוזמנים לעשות בהם שימוש. ילדי המפונים נקלטים אצלנו במערכות החינוך היישוביות כמו גם בבית הספר. כמו כן, מתקיימים עבור המפונים מעת לעת אירועי פנאי מרעננים.
 • מגויסים: יש בשריד כ – 80 חיילים וחיילות בסדיר ובמילואים. צוות חוסן ממשיך לתת סיוע ככל הנדרש למשפחות המגויסים ומתכנן אף להרחיבו. ליבנו עם החיילות והחיילים, שימרו על עצמכם וחיזרו בשלום!
 • עסקים, חקלאות ופרויקטים של בנייה: שגרת הפעילות העסקית מתנהלת באופן שוטף. היום אף התנדבו לקטיף הלימונים קבוצה של בני נוער מבית הספר העמק המערבי.

השבוע החלו להתבצע עבודות הפיתוח והתשתית בשכונת כדורעף חופים. העבודה אושרה על ידי קב"ט המועצה ותואמה מראש מול גורמי הבטחון ביישוב. העבודה תתבצע לפי התנאים שהוכתבו ותוך בקרה ופיקוח שוטף.

 1. מוקד צח"י: פעיל ומאויש בכל שעות היממה וניתן להתקשר אליו בכל דבר, שאלה או עניין, בוודאי כאשר מדובר באירוע רפואי או בטחוני (אבל לא רק): 050-8594990.

זה בערך מה שקורה היום בשריד מבחינת שגרת החירום (אפשר היה להמשיך ולהוסיף אבל גם ככה המכתב הזה יצא ארוך מדי …).

אנחנו שוב אומרים תודה רבה מעומק הלב לכל המתנדבים הרבים שעושים כאן עבודה אדירה. בלעדיכם כל מה שכתוב פה למעלה לא היה קורה.

מאחלים לכולנו ימים שקטים.

שריד – קהילה חמה ומחבקת,

צוות הניהול וצח"י

השארת תגובה

טלפונים

לוח וידאו

ע. שירות

קלפי

חירום

ס. רכב

דרושים

טפסים

צוותים

  רישום גשם

  מדידה אחרונה 27/11/2023

  מ״מ גשם ביממה האחרונה
  סה״כ מ״מ גשם העונה
  גלילה לראש העמוד
  X
  דילוג לתוכן