שיחת הקיבוץ של הכל או כלום

חזית הארכיון

מאת: רביב הרוש  |  פורסם בתאריך: 9/3/2011

כל מה שכתוב פה הוא הרגשה ודעה אישית שלי אין שום כוונה להאשים או להפיל אחריות על אף אחד אלה רק הרהור על דף ניר.
בשיחת הקיבוץ של אתמול בערב הרגשתי שאני היחיד שמנסה למנוע מצב של מאבק סקטוריאלי בו יש מנצחים ומפסידים ואין שום מקום לפתרון יצירתי אשר עשוי להגדיל את הבסיס לתמיכה ולטובת כל הצדדים.

בשיחה נאמר שחוכמת הציבור תיראה בהצבעתו בקלפי. על אמירה זו אני חולק כי בקלפי מצביעים רק על ההצעות שיש ולא על ההצעות שלא הגיעו לקלפי. סיטואציה כזו מנטרלת את האפשרות לחפש פתרון אחר לאלטרנטיבות המוצעות ויוצרת מלכוד. לדעתי האישית חוכמת הציבור הייתה צריכה להיראות אתמול בשיחה. לצערי ציבור גדול מתוך באי השיחה (17 איש) הצביע בעד העברת הנושא להצבעה כמו שהוא הוצג חניות מול שיפוץ שכונת הלולים. במצב כזה כל תוצאה אפשרית תשאיר ציבור שלם ממורמר וכועס.

לפתרון הביניים שהצעתי היה הפוטנציאל לדעתי להוות מענה לאוכלוסיה רחבה יותר ולמנוע מצב של פגיעה בציבור שלם. הפתרון הציע להחזיר את הנושא להנהלה כללית אשר תביא (ואפשר לקצוב זמן) הצעה רחבה יותר המתייחסת לאוכלוסיות נוספות אשר דרוש להם פתרון בנושא דיור (בניה), כגון משפחות שאינן יכולות לקבל במצב הנוכחי משכנתא או בעיות נוספות. לפתרון זה היה את הפוטנציאל לענות על מצוקות של ציבור רחב יותר, ובכך גם מקטין את הסיכוי לקרע בין שכבות האוכלוסייה בשריד.

לצערי, דווקא דיירי שיכון הלולים התנגדו להצעה. אני יכול להעלות בדעתי שקיים אולי חוסר אמון בתהליך או במערכת, או חשש שבדרך זו השיפוץ יקבר לשנים רבות. יהיו הסיבות אשר יהיו, צר לי שהצעתי לא התקבלה מכיוון שלדעתי מעבר להגדלת הסיכוי למניעת עימות בין דורי היא גם הייתה מעלה את הסיכוי ששיפוץ שכונת הלולים באמת יתבצע.

כרגע אנחנו במצב של win-lose ומה שנשאר לעשות הוא לחכות להכרעת הציבור בקלפי לגבי המנצח והמפסיד. אני לא חושב שחכמה קשורה לתוצאות ההצבעה יהיו אשר יהיו. אני מקווה שנהיה מספיק חכמים וחזקים לטפל בהשלכות החברתיות של כל החלטה שתתקבל.
 
ברגשות מעורבים
רביב הרוש  
אל מזכיר הקיבוץ ואל כל מי שקרא את דבריו וקורא כעת את תגובתי!
צר לי שכך אנו חשים לאחר השיחה של אתמול ותקוותי שלאחר ההצבעה הרגשית שהיתה אתמול ההגיון שוה ישתלט ונבין שגם אם נרוויח את הדבר המאד אישי אנו עלולים לאבד משהו הרבה יותר חשוב ומשמעותי, את היכולת לשקול את הדברים ביחד, לראות את התמונה הכללית , את צרכי הכלל ואת היחד שכל כך נחוץ כאן ובכל מקום שפוי אחר כדי להמשיך לחיות ביחד בהארמוניה.
ולרביב! היה הרבה הגיון בהצעתך ולראייה – לא רק אתה דיברת בעדה ואם אינני טועה גם אני נסיתי להסביר מדוע יש בה הגיון, אך מי שלא רצה לשמוע ולהבין טען שלא הבין מה נאמר שם… וחבל מאד!
עובדה ש-17 הצביעו כפי שהצביעו ו-16 חשבו כמוך/כמוני.
גם אני חושש מתוצאות ההצבעה בקלפי, אך לא צריך לראות בזה סוף פסוק ותקוותי שנתעשת
כדי לעלות בסופו של דבר על מסול יותר הגיוני ומגובש שיתן פרספקטיבה לציבורים יותר רבים ומגוונים בקיבוצנו.
מסכים! לא תמיד חכמת הקהילה באה לידי ביטוי בקלפי!
בואו נקווה לטוב וגם נשלב ידיים ומאמצים כדי לנסות להבטיח שהטוב גם יבוא ליד ביטוי 

בברכת חבר מודאג
נח שגיא
מנהל הקהילה הטרי!

השארת תגובה

טלפונים

לוח וידאו

ע. שירות

קלפי

חירום

ס. רכב

דרושים

טפסים

צוותים

  רישום גשם

  מדידה אחרונה 29/4/2023

  מ״מ גשם ביממה האחרונה
  סה״כ מ״מ גשם העונה
  גלילה לראש העמוד
  X
  דילוג לתוכן