החודש שחלף // מהדורת מאי 2021

תמונה של אור ארנון

מאי – החודש החמישי בלוח השנה הלועזי, בן 31 יום, על שם בתו של האל הרומי אטלס, מקביל בערך לחודש אייר בלוח העברי.

היה זה חודש מלא התרגשות ומתחים – עם תום הקורונה, או לקראת תום המגפה, "זכינו" למבצע נוסף במאבק הנצחי עם החמאס, שגבה קןרבנות והרס בשני הצדדים, ואם זה לא הספיק הפעם נוסף מתח ומאבקים בעייתיים גובי קורבנות ואיבה מיותרת בין ערבים ליהודים בתוך גבולות המדינה. עד מתי? מאידך, אמנם הניסיון הראשון להרכיב ממשלת שינוי שתחליף את ממשלות ביבי נקטע באיבו בשל המבצע בעזה, אך לעת עתה לשמחתנו (שמחת רבים!) חודש לאחריו   וכיום אנו ממתינים בקוצר רוח ובתקווה לכך שיחלפו הימים המתוחים וסוף סוף תושבע ממשלה אחרת בישראל, לא פשוטה, אך בכל זאת מעוררת תקווה מחודשת!

ואם ננסה להיזכר במה שקרה אצלנו לפני 10 שנים:

» ב-20.05 התכנסו כ-140 חברים ותושבים מכל הגילים, כולל הרבה צעירים שאיכפת להם, מהקיבוץ ומההרחבה, ודנו באולם הספורט בנושאי הליבה של שריד. אמנם לא "נשלפו שפנים", אך הוצפו לדיון הסוגיות והבעיות המרכזיות ובאה לידי ביטוי חשיבה יצירתית וחכמה. הכל נרשם והועבר לטיפולו של הצוות המוביל. מלבד הקטע הטעים שבאירוע, הכל התנהל בזכות ועל טהרת ההתנדבות והאוירה החברתית הראוייה לציון מיוחד. מסתבר שקיבוץ שריד חי ונושם ויש לו עתיד מבטיח!

» מחלקת הנוער של המועצה האזורית עמק יזרעאל נבחרה ליחידת נוער מצטיינת לשנת תשע"א מטעם משרד החינוך, כשבין מקבלי הפרס גם בת שריד הדר ספר. שאפו לזוכים!

» נחום אברמוביץ וחבורת מתנדבים מההרחבה הנהיגו מנהג חדש בשריד – כל שבת שלישית בחודש מתקיימת קבלת שבת באוירת "ניגון הלב" אליה הוזמנו כל המתעניינים  בכך. בהצלחה!

ובחזרה לימינו אנו:

» 1.05 – חג הפועלים! – מי זוכר? להשכלה כללית: זה לא נולד כחג קומוניסטי רחמנא ליצלן, אלא כמועד המציין את מאבקם של פועלים ברחבי העולם להגנה על זכויותיהם הלגיטימיות, ותחילתו דווקא ב…ארה"ב של אמריקה. מפתיע, לא?  מסתבר שהצורך להבטיח את זכויות הפועלים לא נעלם ואף ממשיך להתקיים ביתר שאת גם בימינו אנו.

» 2.05 – מזל טוב לסבים רחלה ועמיקם, להורים לינדזי ואלדר ולכל משפחת בן יוסף להולדת הבת/הנכדה עמליה. רוב אושר ונחת לכם! ואם במשפחת בן יוסף ידובר, אז נקדים ונברך את ההורים ואת כל המשפחה על כך שב-7.05 נישאו בשעה טובה ומוצלחת זיו ודולב. הרבה אושר ונחת בחייכם!

»  4.05 – התקיים הטקס השנתי לציון יום השנה לנפילת חללי התנועה הקיבוצית במערכות ישראל באתר שבהרי אפרים, זאת במלאת 15 שנה למלחמת לבנון השנייה. יהי זכרם ברוך!

» 4.05 – יום הכבאים הבינלאומי, שבימינו מכונים בצדק "לוחמי אש". ואצלנו, מאז ימי יוסף רזניק ז"ל, שידו היתה בכל גם בהקשר זה, דרך כל ממשיכי דרכו לדורותיהם ועד לצוות צח"י של ימינו, שלו אנו חבים תודה והוקרה על התייצבותו המהירה והזריזה ככל שהדבר נדרש. רק שלא נזדקק לזה! עיקר שכחנו – גם סמי הכבאי של הילדים ברצף החשוב הזה…!

תמונה של יוסף רזניק ז"ל

» 6.05 – יום המיילדת הבינלאומי – אצלנו הדבר התחיל, כנראה, עם דמותה הכמעט מיתולוגית של אילזה קפלנר ז"ל, דרך נעמי ברקן, שתיבדל לחיים ארוכים, ועד לנציגתנו בתחום בפגייה במרכז הרפואי העמק -חברתנו שלומית רזניק. ויסלחו לי אם מישהי/ו נשכח מלב (נשמח להתעדכן!). שאפו לכולכן!

» 7.05 – קבלת שבת עם ד"ר אסתר חכים מרמת השופט בנושא "נשים יוצרות מציאות בעמק יזרעאל בעשורים הראשונים של המאה העשרים". ההדים מהמפגש נעים מטובים ועד לנלהבים. תודה!

» 10.05 – כאמור, פרץ מבצע "שומרי החומות" (איזה חומות?), במלאת 54 שנים לאיחוד ירושלים. מסתבר שזה לא בדיוק איחוד, אם להסתמך על המצב הקיים בשטח, ובמיוחד אם חדשות לבקרים קמים להם גורמים קיצוניים משני הצדדים שלא חוסכים מאמץ בניסיון להלהיט את הרוחות ולהפר את השקט. התוצאה – מבצע בן כמעט שבועיים שגבה קורבנות פיסיים ונפשיים כאחד משני צדי הקו המפריד, כמו גם בקרב האוכלוסייה של המדינה. נקווה לקצת רוגע ושלווה ואולי גם… להחלפת הדיסקט!

» נאחל מכאן החלמה מהירה, שלמה וטובה לאבי אביטל, המשקם בימים אלה רגל שנשברה, ולרותי פינקל המחלימה ומתאוששת ממש בימים אלה בבית החולים. תיהיו בריאים וחיזרו לסדר יומכם הרגיל במהרה בימינו!

תמונה של רותי פינקל ורותי בק

» הושק המיזם של שלטי הרחוב בשריד, זאת לאחר שנערך סקר בקרב תושבי היישוב. מבין שתי האפשרויות שהוצגו נבחר שילוט החיתוך הצורני, שגבר ברוב קולות על  אופציית השילוט הצבעוני. נקווה שהפעם הפרוייקט יצא לפועל במהרה, כך שלא נסבך אורחים ושליחים למיניהם במציאת מיקום המגורים שלנו. 

» 11.05 – "קן הסנונית" – אסתר שפיר מספרת לנו, שבתחילת חודש מאי נפל קן הסנונית המיתולוגי שבבית המשרדים מול משרד הדואר. בעצתו של עדי רוזן אספה אסתר את הגוזלים לסלסלה וחגי ספר תלה אותה ליד הקן המנופץ. ההורים המודאגים שבו להאכיל את הגוזלים ואלו פרחו לאחר כמה ימים לדרכם. כל הכבוד ליוזמה היפה!

» 14.05 – קבלת שבת עם יוסי אקרמן, הנשיא לשעבר של קונצרן אלביט, וחברתנו אוריין צ'פלין, ששוחחו בנעימים וסיפרו לנו על ספרם המשותף "מה שאלת היום?", ספר שתוך כדי  השאלות והתשובות שבו חושף בפנינו את תולדות חייו המיוחדים והמעניינים של יוסי אקרמן. מומלץ לקרוא! היה זה ערב מרתק, מעניין ולעתים אף מאד מפתיע. שאפו!

» 14.05 – מרוץ באחוזת ברק  " לרוץ איתה", מרוץ לזכרה של נערה בת המקום שנפטרה בגיל צעיר ממחלת הסרטן. במרוץ השתתפו גם נציגים משריד שהשלימו אותו בהצלחה וביניהם גם נועה שמואלי שאף זכתה בו במקום הראשון בקטגוריה שלה. יפה לכם!

» 16.05 – חגגנו בשמחה את חג השבועות  והפעם שוב במתכונת היפה המוכרת לנו מימים ימימה – שיירת חוגגים נעה בשמחה ובששון מהכולבו אל עבר אתר הטקס בשדה שמדרום לשכונה הדרומית. לאחר שיטוט עליז בתחנות השונות שבשטח, לאחר אכילת ארטיק, אבטיח, סוכריות מגומי  וכד', שתיית בירה למבוגרים מבינינו והתלהבות מהמוצגים, עברנו לחלקה הסמוכה לטקס המרשים בהשתתפות אוכלוסייה רבה ומגוונת, שכללה הפעם גם משפחות שהוזמנו במיוחד מיישובי עוטף עזה המופגז. עם תום הטקס עברנו למסיבת מדרחוב ססגונית בכביש שליד ההרחבה, עם שפע מאכלי אמג'ד, בית קפה, צמר מסוכר ותחנות בילוי שונות, וכקינוח – חגיגה בגיציה למפגש חברתי, שתייה, מוסיקה טובה ושבת אחים. עיקר שכחנו – לכבוד החג "זכינו" לארבעה ימי חסד בבריכת השחייה שלנו… לא נוכל לסיים את דיווח מבלי להודות מקרב לב לצוות החג בראשותה של רותי תרבותי  וצוות מתנדבים מופלא של מארגנים, מופיעים, מתחרים, רוקדים ומנחים  במקצועיות והומור טוב. תודה לכולכם מקרב לב!

צילום של חג שבועות בשריד
צילום: שי פרסאי בר-ניב

» בהמשך לאירוח משפחות מהעוטף בטקס השבועות מוסרת לנו רותי, שבנוסף להן הגיעו גם משפחות מהעוטף שהתארחו בדירות הפנויות המועטות העומדות לרשותנו. בנוסף להן הגיעו גם משפחות ויחידים בקשר ישיר עם סימי וזיו ארדי ועם משפחת וירני. בחדרי החיילים התארחו עוד זוג ויחיד, שזכו לטיפולן המסור של אושרת ונגר ורותי.
כל זאת נעשה כיוזמה שהיא חלק מהתאום ושיתוף הפעולה עם קבוצת מתנדבים מהאזור, שגילתה יוזמה רבה וזכתה מהמתארחים לשבחים רבים, שלא מובנים מאליהם. כבוד!

» עדי רוזן ואייל אטיאס מדווחים לנו מפינת החי והצומח שקמה במקומותנו לאחרונה: "פינת החי והצומח, או בשמה המוכר – "רחוב התנשמות הטהורות", לא נחה לרגע: כחלק מהליכי קבלת אישורי פעילות לקראת שנת הלימודים הבאה הוצמדה לפינה וטרינרית המגיעה תכופות ומדווחת לרשויות על רווחת בעלי החיים ובריאותם. לבקשת רוזי התחלנו להגיע לביקורים בבית הבריאות ומרגש לראות את השפעתן של החיות על שמחת הדיירים. השבוע תגיע אליהם הגדיה (חג גדיה!). את כיתות המדעים של שגי"א הפנינו לסרטו של גל נימרי, שעורר התלהבות והנה כבר מתחילים בפרוייקט משותף לבניית קופסאות קינון ותלייתן ברחבי הקיבוץ. מזל טוב! מחזור ראשון של אפרוחים בקע במדגרה שלנו ושמונה ברווזונים (דור שני לברווזונים המקומיים) הגיחו לעולם, בעוד הילדים שליוו את ההליך הציצו תוך כדי כך לתוך הביצים בעזרת פנס ועקבו אחר התפתחות העוברים.  שביל הכניסה לפינה נמצא גם הוא בטיפול ופס אדמה נפרש לצדו בכדי לקיים פעילות לימודית-חקלאית בה ילמדו המעוניינים על גידול הידרופוני, גידול במיכלים וגידולים מיוחדים עם ההבנה כיצד זה משתלב עם אנרגיית השמש. במהלך שבועות התחלנו בנטיעת שדרת שבעת המינים. בשלב זה נטענו שניים מביניהם והשאר עדיין ממתינים לתורם. והיד עוד נטוייה…!"   
תודה רבה לעדי ולאייל על הדיווח ולא פחות מזה על פעילותכם המבורכת!

תמונה מפינת החי בשריד

» 15.05 – במקלט הגלריה נפתחה רשמית תערוכת ציוריה היפים של חברתנו היקרה נילי רמות. המשוטט מציור לציור מגלה עושר של צבעים, הבעות, יכולות וכשרונות, כל זאת ברמה אמנותית מרגשת וראוייה לציון מיוחד. "כעומק הגעגוע" זוכה להדים חיוביים ונלהבים ביותר. מי שעדיין לא הזדמן למקום מומלץ מאד לעשות כן ולהנות מאד מהחווייה!

» נאחל מזל טוב מקרב לב ללורי ושמעון הסבים, למריה ואלעד ההורים ולכל משפחת ספיר להולדת הבן/הנכד אלון. כל טוב ורוב אושר ונחת לכולכם!

» באדיבותה של הדר ספר נודע לנו ש"פומות וכבשי מושק: הצלמים הישראלים שזכו בתחרות יוקרתית": "הצלמים עמית אשל, נועם קורטלר ועמוס נחום הגיעו למקומות הראשונים בתחרות Maria Luisa Memorial עם תמונות מרהיבות של בעלי חיים. הצלם הישראלי עמית אשל זכה במקום הראשון בקטגוריית "עולם החיות" בתחרות היוקרתית שבה השתתפו 1,511 צלמים מ-89 מדינות.
על התמונה "העתיד של פטגוניה" (Patagonian Future) סיפר אשל ל-ynet, כי ביוני 2019 נסע לפטגוניה הצ'ילאנית במטרה לצלם את הפומות אשר 
חיות בסביבת הפארק הלאומי טורס דל פיינה. הוא הצליח לעקוב אחר ארבעה גורים ולתעד אותם במהלך רגעים מיוחדים כמו הרגע שבו עלו כל הארבעה על תלולית קטנה, עליה השתזפו להנאתם בשעת בוקר מוקדמת, כשמאחוריהם נמצאת אחת הפסגות המושלגות המרשימות של האזור". תמונה נוספת של עמית "יחד כאחד" (Together as One) זכתה למחמאות וקיבלה ציון לשבח בקטגוריית "עולם החיות": "כבש המושק הוא שורד אמיתי מעידן הקרח ומצוי אך רק ברחבי האזור הארקטי. לצורך הצילומים טיפסנו להרים בעזרת סנדלי שלג מיוחדים עד לגובה רב מעל קו העצים. התרשמנו במיוחד מהקשר החזק והבעות החיבה התכופות שבין האם לצעירים, חיכוך ראשים ומשחקים משותפים, תוך התמודדות עם הרוחות העזות ששררו באותו היום".  כל הכבוד לך עמית! אנו גאים בך! 

צילום של עמית אשל
הצילום הזוכה | עמית אשל

» 21.05 – אירוע לציון פרידה ממנכ"לית "מעברים בעמק" היוצאת, חברתנו ליאת ויסבוך, אירוע שבמסגרתו ראש המועצה האזורית – אייל בצר – העניק לה את קטלוג תערוכת האמנות " נשים יוצרות מציאות בעמק יזרעאל", לצד איחוליו 
(להם אנו מצרפים את איחולינו מקרב לב!) להצלחה רבה בהמשך דרכה המקצועית. שאפו לך ליאת!

תמונה של ליאת ויסבוך

» 21.05 – קבלת שבת עם תמי אדלשטיין, המכהנת בראש עמותת הותיקים במועצה האזורית. נפרש לעינינו ולאוזנינו מרחב רחב במיוחד של פעילויות ענפות, מעניינות ומגוונות להן אחראיות תמי וחברות העמותה, שכנראה רק חלק קטן מהן הוא מנת חלקם של ותיקי שריד. תמי סיפרה על האפשרויות הרבות, על ההצלחות המרשימות וענתה בחפץ לב לשאלות הנוכחים באירוע, שחלק גדול מהם עוד זוכרים אותה לטובה מהתקופה בה היא גידלה את התאומות שלה במערכת החינוך שלנו, וגם מהתקופה בה היא כיהנה כמורה לחינוך גופני בעמקים-תבור. 
תודה לך תמי! נהנינו והשכלנו!

» 22.05 – התקיים מפגש סיום שנה מיוחד של "ניגונים" שהוקדש הפעם לציון יום השנה לפטירתה של חברתנו היקרה צפירה יונתן ז"ל. הטקס נוהל בצורה נאה ומכובדת על ידי מנהלות המיזם אסתי שטיינברג והדסה פרסאי ובמהלכו לצד הדגשת חלקה של צפירה בפיתוח וטיפוח החינוך המוסיקלי והופעות של התלמידים נקבע גם שלט זיכרון על שמה של צפירה ז"ל. נוכחו בטקס בני משפחתה לילי וזיו יונתן, תלמידי ומורי "ניגונים", בני משפחותיהם לצד חברים נוספים המוקירים את דרכה ותרומתה של צפירה לעולם המוסיקה. בהצלחה לפרוייקט חשוב זה. יהי זכרה של צפירה ז"ל ברוך!

» 26.05 – מזל טוב מקרב לב לסבא גדי, להורים אפרת ונימרוד ולכל משפחת סלוצקי להולדת הבן/הנכד דגן, אח לגפן ותמה. רוב אושר ונחת לכולכם!

» ברכות מקרב לב ושאפו גדול לאלמוג דנציג ולכל משפחתו לרגל קבלת תואר דוקטור לפיזיקה מטעם הטכניון. כל הכבוד לך! עלה והצלח גם הלאה!

»  בתערוכת אמני העמק שהוצגה ביפעת במסגרת אירועי "פסטיבל חלב ודבש" הציגו בה בין היתר נציגי שריד המוכשרים אדווה דרורי, תירזה פרסאי ואברהמ'לה פלגי.
שפע ברכות לכולכם!

» ברכות חמות מקרב לב למאיה, יוסי וכל משפחת ברכה לרגל כניסתם הטרייה לביתם החדש בשכונת המכוורת. תתחדשו ותהנו ממשכנכם החדש ותרוו נחת! ברכות!

» "גילגולו של מחזיק ספרים" – גדעון ברטל מספר לנו, שמחזיק ספרים מעץ מפרי עבודתו בשנת 1952 בשיעורי הנגרות בבית הספר בכיתה י' צץ לו לפתע למכירה בפייסבוק, כשבתחתיתו הכתובת " מוסד חינוכי שריד, 1952, גדעון". מיכל, מפרסמת המודעה, התקשרה מאד נרגשת לגדעון והסתבר שהיא תושבת רמת אביב שמצאה את המחזיק בשוק הפישפשים בחיפה בדוכנו של גבי. המחזיק הועבר במהרה לגדעון היוצר שלו שלא הצליח לשכנע את מיכל לקבל בעדו תשלום. בהמשך הגיעו חוה וגדעון לדוכן של גבי בשוק, והוא סיפר שהמחזיק הגיע לידיו מהמחסן שמתחת לביתה של יערה אסטרייכר, מקום בו הוחזק בין היתר ציוד של סבה אליעזר (פינצוק) פלג ז"ל, מהנגרים הותיקים של שריד ומורה של גדעון לנגרות. המחסן פונה לרגל השיוך המתקרב ותכולתו נמסרה לגבי, שמחזיק מחסן בשריד והוא גם בעל הדוכן בשוק הפישפשים. כך עבר המחזיק מהמחסן בשריד, לשוק בחיפה, לידיה של מיכל ברמת אביב ובאורח פלא בחזרה לידיו של גדעון… לשריד! כמעט על משקל גילגולו של ניגון. עולם קטן…ומרתק!

» במלאת 110 שנים להולדתה של המשוררת הגדולה לאה גולדברג ז"ל מצאנו לנכון להביא בפניכם שיר יפה מעזבונה שלעניות דעתנו מייצג יפה את יפי שירתה  

                "והשיר אשר לא כתבתיו

                 כאשר כתבתי שירים

                 ואני עוד זוכרת הכל

                 כל צליל, כל ניב.

                 ולא יכתב גם עכשיו.

 

                לו כתבתי אז, היה

                אמת מעורטלת מדי.

                ואם אכתבנו היום

                יהיה שקר גמור.

 

                בואי, רדי אלי, בת האלים.

                הרכיני עלי

                את ראשך המלבין.

                נשחק במילים-"

  נעים להיזכר בה וביפי שירתה/יצירתה! כאז גם היום!

» 30.05 – ההנהלה כינסה מפגש שיתוף ציבור מס' 1, בהשתתפות האדריכל המתכנן עמוס וכמן, לצורך הצגה ודיון בתכנית "ראש הגבעה" המתהווה. לאחר המפגש נשלחה המצגת  שהוצגה בו לציבור החברים לעיון, להגשת הצעות והערות ואף להעלות הסתייגויות אפשריות לגביה. בהמשך צפויים צעדים ומפגשים נוספים בנדון בטרם תובא התכנית הסופית לאישור.

» בשעה טובה, אך גם בלא מעט צער ועגמה רבה, נסתיים סוף סוף מבצע "שומר החומות" ובכך נסתיימו גם ההפגזות והטילים שנשלחו מעזה לעבר יישובי עוטף עזה, אשקלון, אשדוד, באר שבע ו…מרכז הארץ. במקביל הופסק גם המבצע של חיל האויר בערים וביישובים של רצועת עזה. לצד המבצעים הצבאיים יש להצטער על קורבנות חפים מפשע משני צדי הגבול ועל ההרס שנגרם לבתים ולרכוש. נותר לנו רק לקוות שההגיון יגבר סוף סוף ונבין שעם כל החשיבות שיש לייחס לעצמה הצבאית, יש להניח שהפתרון לסיכסוך לא יצמח מכיוון זה…! נקווה ונייחל לתקופה רגועה ושלווה ממושכת, עד כמה שהדבר אפשרי.

» גם הפעם נקדים ידיעה השייכת לעוונותנו לראשית חודש יוני, אך הפעם נעשה זאת בצער, ביגון ובלב שבור!  ליבנו ונפשנו עם משפחת הרוש האבלה והכואבת על לכתו בטרם עת של חברנו האהוב והיקר רביב הרוש ז"ל, שנקטף בטרם עת ובהפתעה מהממת.  המשפחה הענפה, הקיבוץ, ידידיו הרבים מספור מכל התחומים בחייו ועשייתו התכנסו בהמוניהם ובאו ללוותו בדרכו האחרונה בבית העלמין שלנו בשריד ביתו. לא היה נחוץ לשמוע את ההספדים הנרגשים והכואבים כדי להבין עד כמה אהבנו אותו ועד כמה תחסר לנו דמותו הייחודית בנוף חיינו. נעמוד לצידם של ענת והילדים, לצד ההורים האבלים ולצד כל בני המשפחה הגדולה וננסה לתמוך בהם, גם אם די ברור לכולנו שבכך לא נצליח להקטין את עצמת הצער ואת גודל האבדה. יהיו זכרו וזכר פעלו של רביב יקירנו ברוכים!

ובידיעה העצובה הזאת נסיים הפעם בלב כבד את הדיווח החודשי ונקווה כולנו לזמנים טובים יותר, אולי תחת כנפי ממשלה חדשה אחרת, שאולי תפיח בנו תקווה מחודשת ואמונה בעתיד טוב יותר.  להתראות בדיווח הבא בראשית חודש יולי 2021!

תגובה אחת

 1. רוני דה קוסטה בק הגב

  יופי של דיווח תודה

השארת תגובה

טלפונים

לוח וידאו

ע. שירות

קלפי

חירום

ס. רכב

דרושים

טפסים

צוותים

  רישום גשם

  מדידה אחרונה 5/5/2024

  מ״מ גשם ביממה האחרונה
  סה״כ מ״מ גשם העונה
  גלילה לראש העמוד
  X
  דילוג לתוכן