החודש שחלף // מהדורת ספטמבר 2021

ספטמבר – שם החודש התשיעי בלוח השנה הלועזי, מקביל לחודשים אלול-תשרי בלוח העברי שלנו. אלה ימי פריחת החצבים הגבוהים והמרשימים במקומות רבים בארץ. המדוושים מדווחים\שהפריחה המרשימה ביותר באזורנו נמצאת באזור יפיע-כפר החורש, וגם בפינות מיוחדות בתוך החצר הקיבוצית שלנו, כדוגמת הריכוז שליד ביתו של נחום אברמוביץ. וכמובן שעם פריחת החצבים גם מזג האויר מתחיל להשתנות ולהפוך ליותר ויותר סתוי, עם נגיעות קטנות של גשם פה ושם.

נשוב כהרגלנו לעבר המיוחד שקרה אצלנו לפני 10 שנים:

» מי מכיר את האנשים שבקיר? בעזרת ציורי הקיר של ארז (בן זוגה של נירית לשעבר) כאילו חזרו לחיים ותיקי הקיבוץ: טרודה על קיר המטבח והשו על קיר הכלבו. מי שרוצה עוגת יום הולדת לאחד מילדיו, שיירשם אצל טרודה, מי שרוצה 2 סבוני רות או בקבוק פליט, שיגש למחסן האספקה של השו…     יהי זכרם ברוך!

» רקוויאם לקרוונים (מפרי עטו של דני נימרי): " עשרה קרוונים הובאו לשריד בתחילת שנות ה-90 ואוכלסו מיד במשפחות של עולים חדשים מחבר העמים. זה היה חלק קטן ממבצע ארצי ענק של אריק שרון שר השיכון באותה עת, שנועד לפתור במהירות ובנוחות יחסית את מצוקת הדיור שנוצרה עם גל העלייה העצום שהגיע באותם ימים מרוסיה. על פי התוכנית הראשונית נועדו הקרוונים לשמש מגורים במשך חמש שנים בלבד, אך בפועל הם היו אצלנו יותר מעשרים שנה. במהלך השנים התגוררו בהם לחילופין למעלה ממאה משפחות, מרביתן מחבר העמים, במסגרת שכונתה "בית ראשון במולדת". החודש פונו מהשטח ארבעת הקרוונים האחרונים, השטח כולו נוקה והוא פנוי עתה לבנייה חדשה לצעירים"  נעים להיזכר!

» "שנים טובות" – בשנתיים האחרונות חזרו להדפיס אצלנו כרטיסי ברכה. מחמם את הלב!   זוכרים שפעם לקראת ראש השנה היו תולים על לוח מיוחד בחדר האוכל את כל ה"שנים טובות" שנשלחו לשריד מכל הארץ (מהתנועה הקיבוצית, ממפעלים, ממוסדות ומאנשים שהוקירו את הקיבוץ)? תענוג היה לעמוד ולהשוות בין הברכות, שהפכו מכבר לנוסטלגיה.

ובחזרה לימינו אנו, הכל כך שונים ומשתנים:

»  1-2.09 – מטאטים את כל שבילי וכבישי הקיבוץ! אור לעיניים! הביצוע המבריק, תרתי משמע, מוזמן אלינו לעתים קרובות יותר, על אף העלויות הכרוכות בכך.

» 2.09 – מסיבת ראש השנה מוקדמת (מדי!), עם שירה בציבור בהובלת "הגרשונים" ועוד מאפייני החג, אך מדוע 5 ימים לפני המועד? בבוא המועד עצמו ניטלת ממנו אווירת החג הקיבוצי…

»ברכות למשפחת ארדי (סימי, זיו וילדיהם) לרגל המעבר המוצלח לביתם החדש בשכונת המכוורת. תתחדשו ותהנו ממשכנכם החדש!

» עוד מוסד בחיינו נסגר לאחרונה! כותבת לנו אילנה ויסבוך: "בימים אלה מפנה דליה ארדי את חדר התיקונים. בימים שעברו תפרה דליה שמלות וז'קטים שהוציאה מז'ורנל "בורדה" – שמלה או חולצה לכל אחת פעם בשנה, לפי תור ולפי קבוצת הבגדים. שנים רבות התמידה בעבודתה כשלימים רק בתיקוני הבגדים, כשאצבעותיה הזריזות מתקנות כל בגד לפי הצורך. בהגיעה לגיל פרישה בשנתה השמונים המשיכה בעבודתה. תודה רבה לך מאיתנו הנשים ( וגם מאיתנו הגברים שמדי פעם נזדקקו לתיקוניה)". אכן מפעל חיים! תודה לך!

» גאווה גדולה! מברכים ומאד מעריכים את נועם רושקין על קבלת דרגת סרן בטקס מצטיינים של חיל המודיעין בראש השנה כ"ח באלול תשפ"א!.

» 11.09 – עשרים שנה לפיגוע ולהתמוטטות מגדלי התאומים בניו יורק. טראומה לדורות לכל האמריקאים…ולא רק להם!.
חגית נימרי שלנו נזכרת בכך וכותבת: "גרתי באיסט וילג' בניו יורק   וכשהתחילו להגיע שמועות שמטוסים פגעו במגדלי התאומים, לקחתי מצלמה ועליתי לגג הבניין שגרתי בו. בדיוק כשלחצתי על כפתור המצלמה קרס המגדל הראשון…" !

צילום: חגית נימרי

ולמדורנו החדש – "ממעשי חברינו שלא ממש ידועים לנו":

» והפעם חידוש ופתיחת שער לחברים נוספים – גם לחברי גיל הזהב עשויות להיות תעסוקות ותחביבים מעניינים לאחר גיל פרישה, לכן אני -נח שגיא- ארשה לעצמי לפתוח בכך ולספר: "עם תום חמש שנים בתפקיד מנהל קהילה יצאתי בשנת 2015 ללימודי תואר שני נוסף במשפטים באוניברסיטת בר אילן. לימודים סופר מעניינים ומאתגרים! וכך קרה שבתום שלושה סמסטרים קיבלתי תואר שני במשפטים, ביחד עם עשרות סטודנטים נוספים, שרובם יכלו להיות בנותי ובני וחלקם הלא קטן נכדותי ונכדי… עם תום הלימודים שאלתי את עצמי – מה עושים עם זה? . בעקבות קורס מעניין במיוחד שנכלל בתכנית הלימודים פניתי והשתתפתי במספר השתלמויות
(3 במספר) בתחום הגישור, תחום שהולך ומתפתח במהירות בימים אלה, כאלטרנטיבה רצוייה להליך המשפטי.
לאחר קורסים בגישור בסיסי, פרקטיקום בגישור וגישור משפחתי הצטרפתי והשתלבתי במרכז הגישור של המועצה האזורית, שבמסגרתו אנו עוסקים בהתנדבות בתיקי גישור שבין פרט לפרט, בין פרט לקהילה והנהלתה, וגם בגישור בתיקי תביעות קטנות המופנים אלינו מבתי המשפט לתביעות קטנות בעפולה ובנצרת. המרכז גם מקיים סדנאות ומעגלי שיח קהילתיים ביישובים, בתאום עם הנהלות היישובים ולא פעם ביוזמתן, לצורך הצפת סוגיות וקשיים שהיישוב חווה ומתמודד איתם, בהשתתפות עשרות מתושבי כל יישוב ויישוב (גם קיבוצים, גם מושבים וגם יישובים קהילתיים). הנושא מעניין ומאתגר ובזאת אני מזמין את מי שזקוק לכך לפנות אל מרכז הגישור ולנסות להפיק תועלת מהשירותים שהוא מציע". 
אנו מזמינים חברים נוספים בגילאים המתקדמים שלאחר פרישה ולספר לנו על תעסוקות, מיזמים או תחביבים שעסוקים בהם ושאנו ברובנו לא יודעים על כך!

»  12.09 – משתתפים בצערה ובאבלה העמוק של חברתנו היקרה אסתי שנפלד על פטירתו של בן זוגה מזה 17 שנה אסף זיו ז"ל בעין השופט. שלא תדעי עוד צער!

» 12.09 – לפני 17 שנה נפתחה החשמליה במתכונתה הקולינרית המחודשת. זכור לכם אולי כמה גילגולים עברו עליה מאז ועד שהפכה פניה והופיעה אצלנו כמשרד עורכי הדין של הזוג המאירי, כשלצדו גם סוכנות ביטוח? היו זמנים…!

» 14.09 – שיחת קיבוץ, שעל סדר יומה: 1) דו"ח אקטוארי של שריד מפיו של היועץ הפנסיוני שלנו יובל דורי, 2) הצעת השקעה בפרוייקט אגריפוד במסגרת קרן הון סיכון טרנדליינס. הנושא הועבר להכרעה בקלפי.

* גאווה מקומית! נירן רוטשטיין שלנו קורע רשתות בליגה הלאומית בכדורגל בקבוצת האדומים של אשדוד. קבוצתו עלתה לאחרונה לליגה הלאומית ומהווה בשלב זה הפתעה מרעננת,כשלזכותה  שלושה נצחונות ברציפות על קבוצות מוכרות יותר בעולם הכדורגל שלנו כדוגמת הפועל פ"ת והפועל ראשל"צ. בשניים מהמשחקים הללו הבקיע נירן שערים חשובים שתרמו לתוצאות הסופיות. בהצלחה בהמשך!

» 15.09 – ערב יום כיפור – הוקדש השנה למעגלי שיח והקשבה תחת הכותרת "להודייה על הטוב". בתכנית במועדון לחבר היתה שירת רבים, הטקס המסורתי שלנו כמדי שנה ומעגלי הקשבה מאתגרים  ורגישים בנושא שצויין.

» ואם ביום כיפור ידובר, אז נזכיר לעצמנו שבהסכם הגישור שנערך אצלנו בנושא בית הכנסת הוסכם על דעת שני הצדדים, שפתיחת בית הכנסת לא תשפיע על אורח החיים החילוני של היישוב ולא אמור לקבוע לנו נוהלים והסדרים שלא מקובלים עלינו. אם כך, מדוע נסגרה הבריכה ביום כיפור? האם מותר לנסוע באופניים בכל אתר ואתר, בקיבוץ ומחוצה לו, ואסור להתרחץ בבריכה?

♦ תגובתה של שמרית, מנהלת אגודת המתיישבים: "עובדי הבריכה הם חיצוניים ולא יכולים להגיע בכיפור, מה גם שהמציל שומר מסורת וצם ואנחנו רוצים לכבד את האנשים שעובדים אצלנו".
• תגובה נכונה וצודקת, אך נרשה לעצמנו להעיר בהקשר זה, ש"לא אלמן ישראל" וניתן היה לנסות לגייס מציל מוסמך בקרב כוחותנו…

» 1-2.10 – ושוב בעניין הבריכה: למרות בקשות ועצומות שהוגשו בנדון נפלה החלטה שלא להאריך את עונת הרחצה עד אמצע אוקטובר כמבוקש, לכן עונת הרחצה הסתיימה בזאת ולא נותר לנו אלא להמתין בסבלנות עד ליום העצמאות שיבוא עלינו לברכה.
אי לכך ננצל את ההזדמנות ונאמר: לפפי, שניר ולכל מי שדאג לנו לבריכה כחולה, נקיה, מהנה ומבריאה לאורך כל הקיץ, מלא, מלא
תודה מכולנו מכל הגילאים, מ-0 ועד 120. להתראות ביום העצמאות 2022!

» בהצבעה שהתקיימה באגודת המתיישבים בנושא אישור המלצת המועצה האזורית שלא לאשר הקמת בתים חדשים עם קמיני עץ, נפלה הכרעה ברורה וההמלצה אושרה בשריד ברוב גדול. וכעת ניגש לביצוע ואכיפה…!

» 19.09 – אזכרה לבנינו/חברינו חללי מלחמת יום כיפור במלאת 48 שנים למלחמה הנוראה הזאת. ביחד עם המשפחות ועם כל עם ישראל מתאבלים ושרים "דמעות של מלאכים"! שלא נדע עוד צער ונמנע ממלחמות מיותרות נוספות.

תמונה של מלחמת-יום-כיפור-בשריד

» 23.09 – היום הראשון של הסתיו, שהוא גם יום השלום הבינלאומי, יום שכולו מוקדש לשלום ונגד מלחמות ואלימות מכל סוג שהוא.

» שבי הרוש כהרגלה הברוך מספרת לנו: "לקראת תערוכתה "כיבוי אורות" (מיומנה של שומרת לילה), שתתקיים בגלריה בקיבוץ גן שמואל, ביקשה אדווה דרורי שנעשה עבורה בבובתיק כ-100 ארנבונים. מיד ניגשנו למלאכה במרץ – זוהר הרוש, שבדיוק קיבלה חופשה מצהל, גזרה. אורה בלאיס תפרה. מרים גלר הפיחה בהם רוח חיים, תוך שהיא ממלאת אותם ותוך כדי כך חולמת  על הארנב האחרון, שסוף סוף יישלח לרבקה ברק לסיום התהליך בתפר מחבר, והיא תוכל כבר לנוח מהארנבים שהתחילו לבוא אליה בחלומות בלילה. ככה נולדו 105 ארנבונים ("התפקיד שלי היה לספור אותם…") בצבעי פסטל, שלא רעבים לגזר ורק מצפים ללבוש שילבישום הילדים בחגיגת היצירה שעומדת להתרחש במהלך התערוכה שנפתחה ב-2.10 ותוכלו להתרגש בה עד ה-4.12.21. איחולינו אדווה יקרה, שיתמלא החלל תנועה וקולות רבים ויצירתך תנוע דרך כל החושים אל הבאים בשער "כיבוי אורות" וידליקו קולות שמחה בתוכך!"  אכן, דיווח מרגש ומפרגן כאחד! תבורכנה ידי כל העוסקים במלאכה והיוצרים!

» 20.09 – סוכות בשריד  –  בתכנית: בניית סוכות מחומרים ממוחזרים, הופעה נאה של אבי שדה בנגינה וסיפור ולקינוח הרקדה של ילדים והוריהם. ברוח טובה וללא כל התגרות נעיר, שהיתה חסרה לנו הסיבה המרכזית להתכנסות במובן התכנים של מסורת החג במקורות ובמסורות שלנו. פשוט הצעה לחשיבה ולתיקון עתידי.

» 23.09 – " אסיף שירים " כאירוע לחג השני של סוכות. ערב שכולו הוקדש לשירים שנכתבו, הולחנו ובוצעו (לפחות בחלקם) על ידי אנשי שריד. ערב שכולו הוקרה והערכה למשוררות ולמשוררים שלנו   לדורותיהם. האסיף ראוי לציון מיוחד והערב כולו, שאורגן במיומנות ורגישות על ידי מיטל פישל-ילינסקי, עדי רוזן, רותי בק-שמש וצבי ילינסקי, היה לערב לדוגמא. הלוואי עוד רבים כמוהו! שאפו למארגנים ולמשתתפים כאחד.

» למעין ברקאי עם גיוסך לחיל התותחנים. כל הכבוד! עלה והצלח!

» לרז לב – בהצלחה עם יציאתך למכינה הירושלמית!

» הצעת ההשקעה בפיתוח בחברת טרנדליינס לא אושרה בקלפי ולכן גם לא תצא לפועל.

» עדי רוזן מדווח לנו: "ספטמבר מלא עניינים עבר עלינו ב"רחוב התנשמות הטהורות". זה התחיל עם חגי ספר שהציב בכניסה יצירת פאר מקורית שעשתה לנו "דוב" על הנשמה. תודה לחגי המלך ולקורן הנסיך שעזר להביא ולהציב. זה נמשך עם דחליל נוסף, הפעם מתוצרת משפחת הדסה וארנון פרסאי. זה המשיך עם כלוב במימדים חריגים תרומת משפחת הרוש. תודה לשי חמדי   המופלא על מבצע הובלה ייחודי. אחר כך הגיע גם כלוב מדוגמן מתנת משפחת רייכל וציוד ממשפחת נתיב, וכלוב מרותם רודריך, ומחסן מתנת אשרת ודניאל יעקב, וגדר מיעל ומעוז, ואספקת מזון בלתי פוסקת משרה ושי רוזן, פטו וראובן רוטשטיין, צוות חדר האוכל, צוות הכלבו, המאפיה ותורמים אלמוניים נוספים, שמשאירים לנו שקיות עמוסות שאריות. תודה לכולכם!". ואנו נוסיף תודה ענקית לצוות פינת החי והצומח!

» יריב קליין מספר לנו: "ב-15.09 יצאנו – יובל צ'פלין ויריב קליין – למסע חוצה ישראל על אופניים בשטח מדן ועד אילת.  המסע תוכנן לכבוד 50 שנה להווסדנו והצטרפו אליו גם דור ההמשך -לו, יונתן ותום. למקטעים מסויימים הצטרפו חברים מתחנות שונות בחיינו, חלקם למקטע אחד וחלקם למספר מקטעים. המסע נערך במשך 16 יום (!), בהם גמענו כ-800 ק"מ (!!) בשבילי ארץ וטיפסנו במצטבר כ-9,000 מטר (!!!). ב-30.09 טבלנו את רגלינו בים האדום עייפים, מסופקים וגאים בדור הצעיר שהשלים את המסע יחד איתנו". ממש מתפעלים, מעריצים ומאד מכבדים!

» 26.09 – במסגרת אירועי החג השני של סוכות ממש נהנינו מערב מיוחד – "שירים וסיפורים מהחצר הירושלמית" בהנחייתו המיומנת והמקורית של אהרון פררה, שהעלה תוך כדי השירים והסיפורים את נוף ילדותו ואת נוף ילדותם של עוד כמה ירושלמים מבטן ומלידה שישבו בתוך קהל הצופים. היתה השתתפות ערה של הציבור שנכח, הן בשמיעה, כמו גם בתגובה ובשירה. ערב כלבבי!

» לקראת סיום מספר לנו אריאל מור ממקום מושבו בקנדה הרחוקה: " כבר 10 שנים שאני חבר בקבוצות שצועדות ב"שביל ישראל" ובשבילי ישראל למיניהם. קבוצות אלה לא צועדות בקיץ ולכן החלטתי לצעוד בחודשי ההפסקה (מאי-ספטמבר) לאורך הים התיכון מצפון לדרום. לפני שנתיים הקמתי קבוצת ווטסאפ והתחלנו את הקטע הראשון מראש הנקרה לנהריה. במשך הזמן התגבש גרעין קבוע של צועדים, שמשריד חברים בו רעיה קליין ונח שגיא. בשבוע שעבר סיימנו את הקטע האחרון מאשקלון לחוף זיקים, וכך קרה שבמשך 3 עונות צעדנו כ-200 ק"מ לאורך 14 קטעים. מה להגיד? היה כיף!  לראות את ארצנו ונופיה מזוית שאנו לא כל כך רגילים לראות ממנה זאת חווייה מיוחדת. אתם שואלים…?היה קשה? היה קשה, אך מנסיוני הצעידה מאתגרת והקושי אינו סיבה שלא לבצע. ההרגשה בסוף כל קטע, ובסוף המבצע כולו היתה נהדרת! תיכננתי לרחוץ בחוף זיקים, אך לצערי הים היה סוער ולא ניתן היה להכנס למים. חבל! אך צריך  להשאיר משהו לעתיד."  שאפו לאריאל ולחבר רעיו הצועדים!

»  ברכה מיוחדת מקרב לב למגד שפיר שסיים בהצלחה יתרה תואר ראשון בהנדסת חומרים באוניברסיטת בן גוריון – בהצטיינות! 

» תמצית סיכום חגי תשרי מפי רותי בק-שמש ובסיוע עדי רוזן: " ראש השנה בטקס מעברים  בבריכה עם הופעה מהפנטת של צמד אקרובטים, יום הכיפורים עם "הודייה לטוב" ומעגלי הקשבה בהנחיית אוריאל שץ, מילי לב ומיכל וירני, סוכות עם בניית סוכות, הפנינג פעילויות ודוכנים של יוצרי שריד. מצב רוח מרומם ותאבון בריא בו נלחם צוות חדר האוכל מחוזק. ערב מתוצרת מקומית "שירים מכאן" או "אסיף שירים" ולסיום המופע העליז של אהרון פררה". רותי ועדי מודים לכל העוזרות והעוזרים שנתנו יד ולב!

» 29.09 –  יום האזרח הותיק הבינלאומי.  מוקדש בעולם, בארץ ובשריד לאזרחים שהגיעו לגיל פרישה מהעבודה. בשלב זה מדובר  בנשים החל בגיל 62 ובגברים החל מגיל 67. אי לכך יהיה מעניין  לספר לכם שבשריד חיים כיום 165 חברים ותיקים, מהם 97 נשים ו-68 גברים. טוב לדעת ולהעריך! נאחל לכולן/ם בריאות ואריכות ימים מעניינים!

ובכך בא לסיומו הדיווח הארוך, המגוון והמפורט של חודש ספטמבר 2021. אם נשמעו בו הערות או ביקורת מרומזת, זה נעשה ברוח טובה ובונה – אם עושים…גם מתקנים לאחר מכן במידת הצורך.
רק בריאות, הנאה מהחיים ושמחות לרוב.   להתראות בדיווח אוקטובר ממש בימים הראשונים של חודש נובמבר.  תבורכו!!!

2 תגובות

 1. גילה הגב

  קראתי בהנאה כל מילה ומילה. תודה לכם.

 2. חוה בומס הגב

  שאפו לכותבים ולאוספי המידע. כך ניתן לראות עד כמה רבה הפעילות בקיבוץ שבטוח שלא כולם יודעים על קיומם של כל הדברים.
  לגבי ההערות, בהחלט לגיטימי להעיר ולהגיב כל עוד וזה נעשה בצורה תרבותית ומכובדת. ללא ההערות איך נפיק לקחים?
  תבורכו ואל תרימו ידיים

השארת תגובה

טלפונים

לוח וידאו

ע. שירות

קלפי

חירום

ס. רכב

דרושים

טפסים

צוותים

  רישום גשם

  מדידה אחרונה 5/5/2024

  מ״מ גשם ביממה האחרונה
  סה״כ מ״מ גשם העונה
  גלילה לראש העמוד
  X
  דילוג לתוכן