החודש שחלף // מהדורת אוגוסט 2021

אוגוסט – שם החודש השמיני בלוח השנה הלועזי, מקביל בערך לחודש אב העברי. נקרא לכבודו של הקיסר אוגוסטוס.

זהו חודש שבו החום מייבש את המוח וכמעט משבית את הפעילות הגופנית. יש לנו מזל גדול שעומדים לרשותנו מזגנים ובריכה, המאפשרים לנו לקרר במקצת את הראש והנשמה ולנסות להישאר שפויים. זאת גם ההזדמנות לאחל שנת לימודים שפוייה ומוצלחת, בעיקר  לילדינו העולים לכיתה א',   לנערינו העולים לכיתה ז' ב"העמק המערבי" ולכל תלמידי שאר הכיתות והלימודים הגבוהים, שייפתחו רק לאחר החגים. נסכם את הפתיח הזה ב- "חם, חם מאד!",
כבר אמרנו?

ואם כהרגלנו נחזור לאוגוסט 2011, נוכל להיזכר ב- :

 2.08 – "בזכות" קבלן שהתקין חניות נפגע כבל החשמל הראשי של השכונה הדרומית ועשרות מכשירי אלקטרוניקה וחשמל נשרפו וניזוקו. נחמה פורתא – החברים זוכו וקיבלו  מכשירי חשמל חדשים…

» לנוכח הרפורמה המתוכננת בחקלאות וענפיה נוכל להיזכר ולספר שב-3.08 התקיימה הפגנת הרפתנים הגדולה כנגד כוונת הממשלה (הקודמת…!) להוריד את מחיר החלב.  חברתנו ענת הרוש כתבה בשעתו ש"תחושה קשה מלווה אותנו שהמדינאים שלנו ובראשם ראש הממשלה אינם תומכים בחקלאות וברפתות ומגלים חוסר איכפתיות וניתוק מאוכלוסייה כה רבה, הנאמנה לעיסוקה ובאהבה רבה עושה את מלאכתה.   …נטפלו דווקא לציבור הרפתנים, שאינם קובעים את מחיר הגבינות ושאר מוצרי חלב, במקום  למחלבות ולמתווכים למיניהם.  …הדרישה להוריד את מחיר המטרה – מחיר החלב היוצא מהרפת – תיגרום לפתיחת היבוא של גבינות מחו"ל  –  כלומר: לפרנס רפתנים מאירופה ולפגוע בציבור הרפתנים מישראל. מחשבה מוטעית ומכעיסה מיסודה". מילים כדורבנות, ענת!  מזכיר לכם משהו מימינו?

» מנהג חדש בא לקיבוץ שלנו: מדפי ספרי ילדים הותקנו בספריית הקיבוץ. בינתיים האוסף קטן, אך כולנו נשמח אם קהל הקוראים שברשותו ספרי ילדים עודפים יתרום אותם לאוסף וכך יגדל קהל הקוראים הצעירים שלנו

וכעת, לאחר איזכורי הנוסטלגיה, נוכל לשוב לימינו אנו:

»  1.08 – התקיימה הפגנה גדולה בירושלים על עתיד החקלאות בישראל, לנוכח הרפורמה המקודמת על ידי שרי האוצר והחקלאות (???) – מהו תפקידו בעצם? לקדם ולטפח את החקלאות או להרוס אותה?  תמהני…

» ברכות חמות ואיחולי הצלחה רבה לנועה ניר שהתגייסה ליחידת ההגנה האוירית – נ.מ.   עלי והצליחי!

» 6.08 – מבצע חיסון שלישי מקומי בבית הבריאות, שבמהלכו חוסנו עוד 95 חברי קיבוץ ותושבים. שאפו על הרעיון ועל הביצוע לצבי ילינסקי ולצוות שגוייס לשם כך!

ממתינים בתור לחיסון השלישי | צילום: צבי ילינסקי

» לעדן לבנה הרבה עניין וסיפוק בשנת השירות בכישורית. מאתגר ותורם!

» לנטלי ביסקר עם סיום שירותך הצבאי. ברוכה השבה הביתה והצלחה רבה באזרחות!

» 8.08 – מזל טוב לסבא צביקה, להורים כרמל וגיא ולכל משפחת פינקל-רחל אמנו לרגל הולדתה של הנכדה/הבת נויה.

» 8.08 – מה שיגורנו בא לנו! – כל הנחיות והנחתות/הגבלות הקורונה דלתא נחתו עלינו שלא בשעה טובה והכניסו אותנו שלא מרצוננו לתחושת דז'אבו. זה לא יגמר לעולם?

» 9.08 – גם הצ'יקונג וגם הפילטיס יצאו לפגרת קיץ עד לאחר החגים ואיתם גם המפגשים החברתיים השבועיים של ותיקינו. נתראה לאחר החגים!

» 10.08 – שיחת קיבוץ שעל סדר יומה: 1)הצגת קבוצה שנייה של נקלטים המועמדים לקבלה לחברות ולבניית ביתם, 2) עדכון ושינוי תקנון הקיבוץ לנוכח תהליכי השינוי והשיוך. הושמעו הערות והצעות לתיקון ולאחר בדיקה נוספת הנושא יובא לאישור בקלפי,  3)לקראת ההצבעה בקלפי הוצגו תיקוני תקנוני הבנייה הפרטית ושיפוץ דירות. בינתיים הם הובאו להצבעה בקלפי ואושרו ברוב גדול

» 13.08 – קבלת שבת עם אלכס הילבורן בנושא "האם לפני אלפיים שנה היו יהודים בארץ ישראל?", על חפירות בית הכנסת העתיק בואדי חמאם שלמרגלות הארבל. נקודה למחשבה…

» 13.08 – מבצע שני לנקיון חצר הילדים – "ויהי אור…!". לצערנו הגיעו למבצע מעט מתגייסים שהשלימו את המלאכה ומגיעה להם תודה וברכה מקרב לב, אך האם הנושא הוא עניין רק לאלה שהגיעו? היכן כל ההורים הנוספים? היכן גורמי החינוך? היכן הטיפול הקבוע והמתמשך במקום? שווה מחשבה? ואולי גם ביצוע…?!

» זוכרים את פרוייקט החיילים הבודדים שהתחיל אצלנו לפני 23 שנה (גם חיילות וגם חיילים, כמובן!)? לאחרונה נותרו רק 3 חיילים בודדים בשריד, שפונו מבית ה"ריש" שבמוסד לשעבר והועברו לדירות מתאימות אחרות בקיבוץ, כדי לפנות מקום לפרוייקט "הרועות למרחקים" המתפתח. נקווה שהפרוייקט ימשיך להצליח גם הלאה, אך כאן המקום וההזדמנות  הנאותה לברך ולהודות מקרב לב לעידית הילדסהיים על פעלה המסור וארוך השנים בטיפול בחיילים הבודדים שזכו להתארח אצלנו ולהנות מטיפולה המסור.

» 15.08 – התקיימה הרצאה מרתקת עם גלעד האן בנושא " מקישורים וירטואליים לכישורי חיים". מצאנו עניין בנושא וגם החכמנו.

» 16.08 – שיחת קיבוץ שעל סדר יומה: 1) דוחות עסקיים וקהילתיים חצי שנתיים, 2)עדכונים ותכניות בנושא הפיתוח העסקי. נקווה להמשך נאות!

» 17.08 – מלאו 5 שנים לפטירתו של נחום (נחצ'ה) היימן ז"ל, שלחניו ושיריו ליוו אותנו שנים ארוכות וממשיכים ללוותנו גם בימים אלה ממש, כולל אלה שהולחנו וחוברו  בשיתוף פעולה הדוק ופורה עם חברנו היקר נתן יונתן ז"ל. יהי זכרם ברוך!

תמונה של נתן יונתן

» 19.08 – הרצאה מרתקת בפני מועדון לחבר מלא וגדוש מפיו של מיודענו החביב מוקי צור מעין גב, שהפליא להעלות בפנינו היבטים מעניינים ומיוחדים, תחת הכותרת "כיצד השפיעה הילדות על הקיבוץ?" (ולא כפי שנהוג לשאול במקומותנו –  כיצד השפיע הקיבוץ על ילדות ילדינו וחברינו?). מחשבה מעניינת ובהחלט לא שיגרתית!

» 20.08 – קבלת שבת עם אורית שלף – גרפולוגית משפטית מתמרת (וגם ממובילות ההפגנות הרבות שעל גשר מנשייה) בנושא "הגלוי והחבוי בקו ובכתב". לא רק שמענו ממנה דברים מעניינים שלא כל כך היינו מודעים להם, אלא גם הופעלנו על ידה בכל מיני תרגילים וניסיונות להמחשת הנושא. שווה פגישה נוספת!

וכאן הזמן לעבור למדור חדש שאנו פותחים היום  "ממעשיהם הלא מוכרים לנו של חברינו"

» נפתח עם אורן רמות, שמספרת לנו: " ב-5 השנים האחרונות אני עובדת כעובדת סוציאלית בכפר הנוער "נירים" שבבוסתן הגליל – ממש על יד הים. הכפר שייך לחסות הנוער שבמשרד הרווחה ומונה כ-110 נערות ונערים, שהופנו אליו תחת צו של חוק הנוער או שירות המבחן, למסגרת תהליך של 3 שנים. הכפר הוקם לזכרו של ניר קריצ'מן ז"ל, לוחם שייטת 13, על ידי מפקדו זיו גרשוני, שהיה בעצמו נער בסיכון שנשלח לטיפול במוסד בהרי הרוקי. בכפר יש 4 זירות, שהן המקומות שבהם הנערים יכולים לבטא את החוזקות שלהם ובתהליך איטי לשנות את מסלול חייהם – בית ספר, פנימייה, טיפול ושטח. הזירה האחרונה היא מהאלמנטים המרכזיים שהופכים את "נירים" למקום ייחודי, המופעל על ידי גישה הלקוחה מ-  wilderness therapy , גישה המופעלת בהרי הרוקי, בה הנערים יוצאים למסעות של 4 או 5 ימים במדבר, עם כל הציוד על הגב, ללא אוהל או מקלחת, שבמהלכם הם צריכים להתמודד עם עצמם, עם הקבוצה ועם הטבע (לבנות מחסה, לבשל, לעזור לחבר במשבר, לנווט, לשתף את התחושות שלהם שלהם ולהתמודד עם רגעים רבים ביום של תסכול ורצון פשוט לוותר. זה מאד עצימותי ובהחלט לא מתאים לכל נער בסיכון, אך מי שמצליח לעבור את הדרך הקשה נפתחת בפניו האפשרות להוכיח שתיקרות הזכוכית יכולות גם להתנפץ ומסוגלים לכתוב את סיפורי חייהם מחדש. 

עוד פרטים על הכפר והתכנית ניתן לקבל בתכנית "זמן אמת" בפרק המתעד את העבודה בשטח ומספר עוד על הכפר – "מסע חייהם". פתיח מאלף למדור החדש! בהצלחה לך אורן! אנו גאים בך!

» ביקור בני משפחת ניב מור-שריד, המחלקת את זמנה בין שריד לתל אביב, בהתאמה לעבודתו של ניב בארץ.

» לרותי בק-שמש ובני משפחתה – מזל טוב ורוב אושר ונחת לרגל נישואיהם של יובל ועמית. שמחים בשמחתכם!

» מחזור חיסוני קורונה שלישי לצעירים שבינינו התקיים ב-27.08 במועדון לחבר. היענות יפה מלווה באיחולי בריאות טובה ושלמה. בסך הכל התחסנו במבצעים בשריד 96 ותיקים בבית הבריאות ועוד 70 צעירים יותר במחזור שבמועדון לחבר. כל הכבוד. 

» תודה גדולה מקרב לב לפולה קורכין על השנים הארוכות שבהן טיפלה בנאמנות ובמסירות רבה באצבעות רגליהם של רבים מבינינו ובכך הקלה על מכאוביהם. לצערנו פולה החליטה לפרוש ולהתמסר להיבטים פרטיים אחרים בחייה.
נאחל לה הצלחה רבה בכל מעשיה הבאים.

» לגוני נאמן עם צאתך לשנת שירות בכרם שלום – חזקי ואמצי וכל הכבוד לך!

» למיקה אסטרייכר עם גיוסך לצהל כמש"קית הוד (הוראה והדרכה בקרב אוכלוסיות ייחודיות שונות). בהצלחה לך במשימה החשובה!

» עידו אבנרי יצא למכינה הקדם צבאית על שם רבין, הממוקמת בקיבוץ אדמית. כל הכבוד לך!

» לעומר אלמוג בצאתך לשירות ב"השומר החדש". תצליח בגדול ו…תפקח עין!

» 31.08 – טקס מעברים בבריכה לילדי הגנים העולים לכיתה א' (לירי מילוא, שקד ונטע דרורי, משי סקוברוניק, ליאור שטרית (רושקין), תום פרסאי, אור מרום, שני צוקר, אמרי גל, ליאם בארי, עמית נגן, אמיליה בוסקילה, ליאור שמואלי – בסך הכל 13 בנות ובנים המסודרים לפי סדר תאריכי הלידה שלהם), המתעתדים ללמוד את שלוש המילים הראשונות שיילמדו – "שלום כיתה א'". בהצלחה!

באותו טקס בורכו בין היתר גם ילדי שריד העולים מכיתה ו' לכיתה ז' ב"העמק המערבי" ביפעת.
אנו נתרום תרומה צנועה ונברך נאמנה את כל ילדי מערכת החינוך בגיל הרך, את התלמידים ביסודי, החטיבה ובתיכון, את העובדים המסורים במערכת החינוך הפורמלי והחברתי – שתהא לכולכם שנת לימודים מהנה, פוריה ומאתגרת, ללא קורונה, בידודים וזום. בהצלחה מבית שריד!

» "ונסגר מעגל" רב שנתי שהתחיל אי שם בשנות ה-60 של המאה העשרים, כשקמה שלישיית "דרך הגב" באזור המועצה האזורית מגידו, שחבריה  היו דודו זכאי, אמיר גינת ומיכה אדיר. שמעון ספיר חברנו, שהיה אז חבר רמת השופט, כתב להם מספר שירים ובהם "בא לי בא" ואחרים. עם השנים כתב שמעון את מילות השיר המפורסם "ברחוב הנשמות הטהורות" וגם "בעיר הזו שלום", "שניים" ואחרים.  כעת, בסוף חודש אוגוסט, יושק השיר "אהבה של סתיו", שהוא פרי שיתוף פעולה קיבוצי – מפרי עטו של שמעון שלנו, שהולחן על ידי אבנר גאנם מרמת השופט, עובד על ידי אורי אופיר ממשמר העמק ומבוצע על ידי דודו זכאי, בן עין השופט וחבר דליה. מעיין היצירה של שמעון ממשיך לנבוע, למרות קשייו האישיים בשנים האחרונות ואנו שמחים מאד בהישגיו ובהמשך יצירתו. בדומה לחבריו לשיתוף הפעולה ביצירתו גם אנו מצפים לשיריו הבאים. שאפו!

»  31.08 – "סוף" החופש הגדול מגיע היום לסיומו, כמו כל דבר.
מחר יתחיל משהו חדש – שנת לימודים חדשה, 
שמחות חדשות, דאגות חדשות, יומיום חדש.
יש שיחגגו היום את סיומו של החופש הגדול,
יש מי שיבכה את סופו.
אבל סוף, כמאמר הקלישאה,
הוא תמיד התחלה של משהו חדש".

ובזאת אנו מסיימים את "החודש שחלף…" של חודש אוגוסט, בתקווה לשיפור בתחלואה בארץ ובביתנו הקיבוצי, בתקווה לחזרה המצופה לשיגרת חיינו, על עליותיה ומורדותיה, לחיזוק וטיפוח הערבות ההדדית והאחריות המשותפת, כבסיס החשוב לשמירה על בריאותנו ועל ההמשך הנאות והמוצלח של חיינו המשותפים במקום האהוב הזה.
להתראות בדיווח הבא בראשיתו של חודש אוקטובר! כל טוב לכולכם!

השארת תגובה

טלפונים

לוח וידאו

ע. שירות

קלפי

חירום

ס. רכב

דרושים

טפסים

צוותים

  רישום גשם

  מדידה אחרונה 27/11/2023

  מ״מ גשם ביממה האחרונה
  סה״כ מ״מ גשם העונה
  גלילה לראש העמוד
  X
  דילוג לתוכן