החודש שחלף // מהדורת יוני 2021

חודש יוני – השישי בלוח הלועזי, מקביל לחודשים סיוון-תמוז העבריים.  ב-21.06 התחיל הקיץ באופן רשמי וזהו גם היום הארוך ביותר (כחמש עשרה שעות אור ביממה!). 
כפי שכולנו מרגישים  זאת היטב הטמפרטורות עולות בהתמדה (מסכנים הקנדים עם 49 מעלות חום – אולי אפשר קצת להתנחם…!), השמיכות העבות כבר מזמן מאוחסנות ופינו את מקומן
לשמיכות הדקות, למאווררים ולמזגנים, שעובדים שעות נוספות… לא נורא! – בעוד כחודשיים זה כנראה יהיה שוב מאחורינו!

אז מה קרה אצלנו לפני כעשר שנים?

* מתוך הקיבוץ לאזור המטע, ממנו דרך השדות ישר למשחטה…! ב-30.05 נגנבו מתוך הקיבוץ הטנדרים של לייזר רוזנפלד וניצן ליבנה ובתום חקירה "מאומצת" של המשטרה התברר שהגנבים   חדרו דרך הברושים שליד חוות חנה ומשם גם יצאו עם שללם. שלא נדע!

* ב-3.06 התקיים הקונגרס השרידאי השני – החברים שבאו (ותיקים, צעירים ותושבי ההרחבה) נהנו גם הפעם מטעמם של הקפה, עוגות השמרים, ארוחת הבוקר המפנקת המגוונת ובעיקר מנופו של העמק שנשקף ממרפסת המועדון לחבר. הפעם עסקנו בניסוח נושאי הליבה של שריד 2020 על פי העקרונות שצויינו בקונגרס הראשון. הצוות המארגן הוביל את הדיונים בחוגים לקראת ההחלטות הנדרשות בצוותי הניהול ואספת הקיבוץ. ממש אירוע מכונן ומכוון!.   וכיום – בעיצומה של שנת 2021 – האם לא הגיע הזמן לחידוש נושאי הליבה הרלוואנטיים לשנת 2030? 
יתכבדו מקבלי ההחלטות שלנו וירימו את הכפפה!

* ב-8.06 חגגנו את חג השבועות ברוב עם והדר עם שכנינו הקרובים מגבת, יפעת ורמת דוד באמפיתיאטרון הטבעי שלמרגלות גבת. בתכנית היתה תצוגה מרשימה של שלל כלים חקלאיים,  
מטוס ריסוס מעל לראשינו, כשעל הבמה חוללו עלמות חן. היתה זו אווירה מצויינת והיתה גם כוונה
לשוב על המתכונת המוצלחת בשנים הבאות. האמנם?

* ב-16.06 התקיים בגן התעשייה בתפן אירוע לציון 75 שנים להתיישבות הייקים בארץ.
את יוצאי גרמניה בשריד ייצגו נאמנה באירוע משפחות לב, זקס ופרסאי. נעים להזכר!

ובחזרה לימינו אנו החמים והמהבילים…

» 1.06 – החלה רשמית עונת הרחצה בבריכה שלנו, עם צוות מוביל נחוש ומציל אדיב ויעיל. שיהיה בהצלחה!

תמונה של בריכת השחייה בשריד

» 3.06 – טיול ותיקים לדרום רמת הגולן בהובלתם ואירגונם של חווי וגדעון ברטל. ביקרנו במלון הבוטיק החדש שהוקם במבנה של בית המכס העליון בגשר בנות יעקב. הלכנו בעקבות אלי כהן למוצב הסמוך שבו הוא ביקר בעת פעילותו הנועזת והחשאית בסוריה. ביקרנו במוצב שבו התרחשה העלילה המצמררת שהועלתה לאחרונה בסדרה "בשעת נעילה" לזכר קרבות מלחמת יום כיפור.
עצרנו וכיבדנו את זכרו של חברנו היקר אבי ברעם ז"ל ליד אנדרטת התותחנים. קינחנו בביקור מרשים במאגר המים הענק "בני ישראל" שליד ישיבת ההסדר בחיספין. בקיצור! טיול מהנה, מלמד וגם מזכיר נשכחות שלא תמיד חושבים עליהן בחיי היומיום שלנו. תודה על החווייה!

תמונה של נח שגיא ברמת גולן

»  5.06 – יום איכות הסביבה הבינלאומי. אתגר אקולוגי ענק שלא צריך לפסוח גם עלינו בשריד. ראוי לציון הנוי המטופח והנאה שבתוך תחומי הקיבוץ להנאתנו הרבה, אך מה ביחס למבואות שער  הכניסה (בעיקר מחוצה לו)? אלה הפנים שלנו וכך אנו גם מקבלים את פני אלה הבאים אלינו. נקודה למחשבה ולטיפול!

» 6.06 – חזרנו לשיגרה וגם ילדי המרכזים חזרו לאכול בחדר האוכל. שיימשך ולא יהיה זמני! מי יתן שההתפרצות המחודשת שאנו חווים ממש בימים אלה לא תקלקל/תבטל את הקיים!

» 8.06 – שיחת קיבוץ שעל סדר יומה: – דו"ח ביקורת על השליטה שלנו בתאגידים בהם אנו שותפים (בהחלט ראוי לתשומת לב!).  – דו"ח ביקורת שני על דרך מינוי הנהלות, כמו גם משך הקדנציות שלהן ושל בעלי התפקידים למיניהם (מסתבר שבהחלט חשוב להקפיד ולדייק בנדון).  – דיון חוזר על תקנון הצמיחה הדמוגרפית. לאחר הצגת הנושא והשינויים המוצעים התקנון עבר לאישור בקלפי. בינתיים נוכל לדווח שהתקנון המתוקן אושר ברוב קולות וייכנס לתוקף בקרוב.

» 9.06 – שבוע הספר העברי נפתח ברחבי הארץ לאחר ההפסקה המאולצת שנגרמה בגלל מגפת הקורונה לפני שנה. דוכנים, מבצעים ומפגשים עם סופרים על יצירותיהם במקומות רבים בארץ, אם כי הפעם הדבר לא ממש הורגש אצלנו. ניתן להתעכב בהקשר זה ולציין לשבח את תרומתה הייחודית של חברתנו אוריין צ'פלין, שתרמה את חלקה עם שני הספרים המעניינים האחרונים שלה – "שחוקים" ו"מה שאלת היום?". מומלץ מאד לעיין בהם! כן ירבו!

» 10.06 – התקיימה מסיבת סיום י"ב ב"העמק המערבי" ביפעת.  מסיימי י"ב שלנו לא הגיעו הפעם כמדי שנה לציון האירוע בקבלת השבת במועדון, נספר לכם מי הם המסיימים  ומה הן תכניותיהן/ם העתידיות:
• עומר אלמוג לשנת שירות ב"השומר החדש".
• רז לב למכינה ירושלמית.
• גוני נאמן לשנת שירות בכרם שלום.
• קשת משעלי למכינת רבין.
• נועה ניר לצהל. 
• עדן ליבנה לשנת שירות לכישורית.
• תומר מרינובסקי לשירות כספורטאי מצטיין בצה"ל.
• רועי וירני לצה"ל.
• אלון נתיב לצה"ל.
• יובל אשר לצה"ל.
• אופיר שמש לצה"ל.
• עידו אבנרי למכינת רבין
ואילו לגבי גיא אברמוביץ וגבי ריכטר אין לנו עדיין מידע על תכניות מוגדרות לעת עתה.
שיהיה לכולכן/ם בהצלחה!

» ובאותו ההקשר מדווחת לנו רותי בק-שמש, שבסוף חודש יוני התאספו הורי וילדי ה-י"ב שלנו למסיבה בבריכה, שבה נהנו כולם ממזנון מפנק ומברכות שהושמעו מפי לירון – רכזת החינוך הבלתי פורמלי – ומפי נציגי ההורים המאושרים והגאים. כמו כן ניתנו להן/ם מתנות יעילות ומועילות להמשך דרכם. גם אנו נאחל להם הצלחה רבה בכל מעשיהם – צאו לשלום, מלאו את תפקידיכם על הצד
הטוב ביותר וחיזרו אלינו בריאים ושלמים!

» וכאן גם המקום לאחל לכל תלמידינו ומורינו היקרים חופשה מהנה ובטוחה עם סיומה של עוד שנת לימודים מורכבת ולא פשוטה. מגיעה לכם חופשת קיץ, שהיא גם הזמן לצבור חוויות וכוחות מחודשים לקראת השנה הבאה. כל טוב לכולכם!

» 11.06 – קבלת שבת עם יוסי ארזי תחת הכותרת " משקפיים חכמות ומציאות מדומה". עולם חדש ומפתיע ללא מעטים מבינינו. מה עוד טומן לנו העתיד? היה בהחלט מעניין ומעורר מחשבה.

תמונה של יוסי ארזי

» 13.06 – "מהפך!" – כך היה מדווח זאת חיים יבין בשעתו!    אחרי 12 שנות שלטון נתניהו והליכוד הושבעה בשעה טובה ממשלת השינוי, שבראשה עומד בנט למשך השנתיים הבאות (הלוואי!), עד להעברת השרביט לידיו של יאיר לפיד. בהצלחה לממשלה ולעומדים בראשה מקרב לב אוהד!

» איחולי החלמה זריזה וטובה לאיריס בן ישי ששברה את רגלה, לבנימין לב ששבר את ידו במשחק כדורגל ולרביב לויטה, שרק לאחר 5 שבועות נזכר להיבדק ולגלות ששבר את ידו. לבריאות!

» מאז ראשית שנה זו מקיים אצלנו היועץ הפנסיוני החדש ישן שלנו – יובל דורי – פגישות עם חברים, בין אם ביוזמתו ובין אם על פי פניות של חברים שמבקשים לברר איתו מהו מצבם הפנסיוני. יוזמה חשובה וטובה מאין כמוהה, ואתם – אם הדבר מתאים או נחוץ לכם, פנו אליו ותיענו ברצון ובסבר פנים יפות.

» להורים ענת וחי ולכל משפחת ברקן ברכת מזל טוב חמה ואיחולים טובים לרגל נישואיו של הבן סער עם בחירת לבבו גבי בקיבוץ מזרע. רוב נחת ואושר!

» מזל טוב ואיחולי כל טוב לסבים גאולה ויובל, להורים רז וקורן ולכל משפחת רביד להולדת הנכדה שיה, אחות לניב. 

»  16.06 – הגיעו לחופשת מולדת קצרה, באותה טיסה ומאותה העיר – ניב מור לביקור עבודה וסיוון דרורי קליל עם ילדיה לביקור קיץ מפנק. אליהם הצטרף גם זיו שטיינברג שהגיע מניו יורק לחופשה קצרה בחיק משפחתו. ברוכים הבאים!

» 18.06 – קבלת שבת עם גל נימרי על סרטו המופלא " תקופת דגירה ", מסיפורי תקופת הקורונה אצל בני אדם בהשוואה למצבם המקביל של ציפורים ובעלי חיים בסביבתנו. מעניין, מרתק, משכיל ומרשים, הן מבחינת הביצוע והן מבחינת התוכן, הרגישות ודרך ההגשה. תודה לגל!

» 20.06 – אחרי שנה של מסכות ושיעורים באמצעות הזום יצאו תלמידי החטיבות לחופשת הקיץ. חופש נעים ומהנה ושיהיה בהצלחה!

» 20.06 – התקיימה פגישה עם שי גרוסמן, שליווה והינחה אותנו בתהליך השיוך במשך תקופה ארוכה. הוא סיפר, הסביר, הבהיר וענה על שאלות החברים בכל הקשור לשיוך החוזי הזמני המקודם  אצלנו. שוב תודה לשי!

» 21.06 – כאמור, היום הארוך ביותר בשנה, עם הכי הרבה אור, שהוא גם יום היוגה הבינלאומי. ברכות לכולנו על שפע האור שזכינו לו וברכות גם לנאמני היוגה שבקרבנו ביום שלהם.

» 22.06 – התקיים מפגש מעניין ומרשים במנשייה זבדה תחת הכותרת "חיים משותפים". בפני הקהל הגדול שהגיע ברכו והרשימו בין היתר האימאם של המסגד בזרזיר, שיח מחורפיש שגם הקים     תנועת שלום עולמית בעלת  השפעה ניכרת למדי, רב נמרץ וצעיר מחנתון, ראש המועצה האזורית שלנו, פעילה חברתית צעירה ונמרצת מאזור הצפון והעמקים והממונה לשעבר מטעם משרד הפנים במחוז הצפון. אם להתייחס לרוח דברי הנואמים והמברכים במפגש מסתמן שיש עדיין תקווה, אם נשכיל להתמודד ביחד עם הסכנות האורבות ולהגן על הדמוקרטיה השברירית  שלנו. מי יתן!

» 25.06 – קבלת שבת עם ארנון מרום בנושא הפירסום בעולם הדיגיטלי המודרני.  עוד מפגש בנושא זה שקיבלנו בו עוד היבט חשוב ומעניין בדבר הדרכים והאמצעים שבהם משפיעים על התודעה שלנו ומפרסמים נושאים שונים ומגוונים. אין סוף ליצירתיות ולחשיבה שמחוץ לקופסה. היה מאד מעניין, מפתיע וגם מחדש.

» 28.06 – מזל טוב לרינת ואלון ההורים, לסבתא עדנה ולכל משפחת בק להולדת גאיה, אחות להראל. רוב אושר ונחת לכולכם!

» 28.06 – על פי האקדמיה העברית ובאישורו של דר' רוביק רוזנטל מהיום כבר מותר לומר "גרביים יפים" וגם "גרביים יפות" – שתי האפשרויות תקינות ולגיטימיות. העיקר – שהגרביים נקיים/נקיות…

» מחזור שלישי של המכינה " הרועות למרחקים "נסתיים זה עתה בהצלחה מרובה!   נמסר לנו שבספטמבר עתיד להיפתח המחזור הרביעי של המיזם המוצלח הזה. ברכות למסיימות והצלחה בדרכן העתידית!

» גיורא רמות, ממובילי המחאה באזורנו, מספר לנו ש"במוצאי שבת ה-19.06 עלינו בפעם האחרונה (לעת עתה…) לגשר מנשייה לאירוע שסיכם שנה של מחאות. אנו, חברי שריד, היינו שותפים למאמץ הגדול הזה בעמידה בכניסה לשריד, בצומת כפר ברוך, בצומת נהלל, בצומת רמת ישי, בגשר מנשייה, בשיירות השונות וכמובן בבלפור, לשם הגיעה נציגות נכבדה שלנו כמעט כל שבת. חודשים ארוכים התייצבנו בכל מקום שבוע אחרי שבוע, בשמש, בסגר ובקור, לא מתוך יאוש ולא מתוך כעס, אלא כדי לדרוש יושרה ותקווה. באנו שוב ושוב להרים דגל שחור על הנהגה מושחתת, אטומה, מנותקת, מסכסכת, כשלנגד עינינו ארץ המשנה את פניה. היתה בנו תקווה אמיתית שאנו תורמים למאמץ האדיר, לכן הנפנו את דגלי ישראל ואת הדגלים השחורים והורודים, תלינו שלטים, צפרנו ושרנו בכל הכוח את שירי המחאה. אשרינו שזכינו לראות את מאמצינו נושאים פרי וכל השותפים, כמו כל אלה שתמכו מקרוב ומרחוק רשאים להיות גאים.  נמשיך לעמוד על המשמר, נתמוך בממשלה החדשה שקמה ואם שוב יהיה צורך בכך חורשי רעת המדינה ימצאו אותנו מולם שוב באותה נחישות והתמדה." שאפו לכל מי שהשתתף, מחא, הפגין ותרם, אך הפעם נייחד ברכה מיוחדת לגיורא על התגייסותו, מסירותו והנהגתו. כל הכבוד לך!

» 30.06 – סיום שנת הלימודים של תלמידי ביה"ס שגיא שלנו. לרגל האירוע נסתפק הפעם בציטוט מתוך שירה של נעמי שמר בזו הלשון: "הכל אני יכול בחופש הגדול…"! בהצלחה לכולכם!

» 30.06 – מסיבת ימי הולדת עגולים לבני ה-70-80-90 בחדר האוכל שלנו בהובלתה המסורה של רותי בק-שמש. הושמעו ברכות, ניתנו מתנות וגם נהננו מארוחה טעימה ומושקעת. בסיום הערב זכינו להופעה יפה ונעימה  של להקת נגנים וזמרים המלווים את דברי הקישור המעניינים של ללי, בתה של נעמי שמר. שרנו בגרון ניחר את שיריה בהנאה מרובה. תודה!

לא נוכל שלא להביא בפניכם את הברכה המחורזת הנהדרת שחיבר לכבוד האירוע חברנו היקר יורם ש., שהיה בין חתני השמחה:

 "עשינו לנו מנהג

להוסיף לשנה עוד חג.

לחגוג במשותף לחברים המבוגרים

ימי הולדת עגולים.

לפני שנה הקורונה הפילה עלינו סגר

וחגגנו עגולים לבד בחדר.

עכשיו, כשהמגפה דועכת

קמים ומתחילים ללכת.

קיבצנו שש עשרה חברות וחברים

שסכום שנותיהם אלף מאתיים וחמישים.

הוספנו מאשתקד שלוש עשרה חברות וחברים

שסכום שנותיהם תשע מאות וחמישים.

עשרים ותשע עולמות, בני שבעים, שמונים ותשעים, 

אנסה להקדיש לכל אחד מספר מילים,

נתחיל את התרגיל לפי הגיל:

 

בני תשעים –

עמי, שמסוגל בעיניים עצומות לפרק ולהרכיב מנועים.

גד ברק, שגמא קילומטרים בריצה למרחקים.

עדה, משוררת ומספרת סיפורים,

ויאיר חרמוני שמלווה את חיינו בצילומים.

 

בני השמונים –

רן אלמן, שמייפה את חצרנו בשיחים ופרחים.

שלמה הרוש, שהתחיל עם אגסים ותפוחים,

המשיך בתרבות ובענף המזון בבגרות.

יורם, החורז חרוזים בערבי שבתות

ודן עופר, טכנאי השיניים התותבות.

אלכס, איש המים בעבר,

אמן בקרמיקה וצלם מוכשר.

יעל אייזנר, בעלת זיכרון פנומנלי לשמות,

ועדיין מקפצת ורוקדת על במות.

נורית מילוא, האישה מאחורי הקלעים

של "שלישיית שריד" הנפלאים.

סוגרות את רשימת השמונים

בטי ויינברג, ממי"ת מקצועית,

ורינה לופי המזכירה הרפואית.

 

הגענו לגילאי השבעים –

כאן לא אוסיף הרבה מילים.

כי עוד נכונו להם חגיגות של שני עשורים.

נתחיל באברמלה, האמן אשר בברזל מפסל,

נמשיך באחת והיחידה…הרי היא מרסל,

פעילה, אנרגטית, אופה, סורגת ומבשלת,

שיאנית בנכדים וימי הולדת.

אילנה ועקיבא, מומחים בשיווק חקלאי,

היא על החשבונות והוא הסיטונאי.

שני נציגים נוספים נושאים את דגל זמיר בגאון:

לייזר, בעל תבונת כפיים, ואילן בפסנתר ואקורדיון.

ויקי וצקו, גולנצ'יקים בנשמה,

היא על משק הבית חתומה והוא מפקח בנייה לדוגמא.

קרלוס הרפתן, שהגיע מברזיל הרחוקה,

יעזוב את הרפת רק על אלונקה.

קבוצה גדולה ואיכותית הגיעה אלינו מקנדה וארצות הברית:

גילה, המבשלת והמחשמלת.

דתיה, שחזרה לאחרונה למולדת,

משכילה, גם כותבת ומתרגמת.

סנדי, מורה הדרך, מומחה לירושלים,

בקיבוץ מסתובב רק על האופניים.

הלן, מומחית לשפות, ממש בלשנית.

ואחרונה חביבה, פני מור השיננית.

את רשימת השבעים סוגרות שתי אסתרות:

האחת, אסתר שפיר, שדואגת לשפר לנו את הסביבה,

והשנייה אסתר שנפלד, הגננת המהוללת, של גן תכלת.

אספנו כאן ביחד אלפיים מאתיים שנות חיים.

זה מקביל לתקופה שעברה ממרד החשמונאים.

מזל טוב לכולם!"

כל הכבוד ליורם!

» ובינתיים מפגשי הצ'יקונג והפילטיס ממשיכים לשמור את ותיקינו בכושר ובאושר.

» נשלח מכאן ברכה מיוחדת למשפחת כוזר (הדר, רוני והילדים) בהכנסם למשכנם החדש בשכונת המכוורת. תתחדשו ותהיו מאושרים בביתכם היפה!

בית בשכונת המכוורת בשריד

ושוב לדאבוננו עלינו להקדים דיווח מראשית חודש יולי בשל הצער והנסיבות העצובות – רותי פינקל ז"ל הלכה לעולמה לדאבון ליבם של כל בני משפחתה, חבריה וידידיה הרבים ובעצם כל מי שהכיר אותה לאורך סיפור חייה המורכב והמלא חיות ועשייה. לא מעט צרות וקשיים עברו עליה בחייה, אך בזכות נחישותה, אומץ ליבה ואהבתה הצליחה להתגבר על רוב הקשיים, לחתור קדימה בהתמדה ולבנות משפחה למופת. רותי היקרה השאירה חותם על מגוון רחב ביותר של תחומי חיים שלנו בהם היתה מעורבת ופעילה ללא לאות. מצבה הבריאותי הכריע אותה בסופו של דבר והותירה את כולנו עצובים, אבלים וחדלי אונים. זכרה ישמר בכל אחת מתחומי עשייתה המבורכת כמו, ובעיקר, בקרב בני משפחתה האבלים וחבריה הרבים. יהי זכרה וזכר פעילותה ברוכים!"

וכאן, בנימה העצובה הזאת, בא לידי סיום הדיווח החודשי של חודש יוני. נקווה שהדיווח הבא יהיה חפשי מצער ואובדן ונוכל לסיימו בנימה שונה. שלא נדע עוד צער!

השארת תגובה

טלפונים

לוח וידאו

ע. שירות

קלפי

חירום

ס. רכב

דרושים

טפסים

צוותים

  רישום גשם

  מדידה אחרונה 5/5/2024

  מ״מ גשם ביממה האחרונה
  סה״כ מ״מ גשם העונה
  גלילה לראש העמוד
  X
  דילוג לתוכן