החודש שחלף // מהדורת דצמבר 2021

צילום: ענת חרמוני

דצמבר – החודש השנים-עשר בלוח השנה הלועזי, מקביל לחודש כסלו. 

מתוך "דצמבר" שירם של נתן אלתרמן ומשה וילנסקי:   "…דצמבר חודש מקוטר

                                                                               ריחות תפוח ומטר,

                                                                               אתה נותן כוחות גנוזים

                                                                               להרוגי התמוזים, 

                                                                               אתה יודע להשיב

                                                                               מעט אביב לתל אביב"

ב-21.12 מציינים את היום הקצר בשנה ותחילתו הרשמית של החורף.  אחרי חודש נובמבר יבש במיוחד ורוחות חזקות, במהלך דצמבר השמים קדרו, הרוחות סערו וגשם חורפי החל לרדת… ובשפע – סך הכל של החודש כ-131 מ"מ(!!!) ובסך הכל כ-165 מ"מ מתחילת עונת הגשמים. נקווה להמשך דומה!

ואם ננסה להזכר במה שקרה לפני 10 שנים באותו החודש, אז –

» בסוף חודש נובמבר נערך טקס שנתי לחלוקת מילגות מטעם "חבצלת" ושלושה נציגים שלנו זכו להן  –  אברהמ'לה פלגי ואדווה דרורי מהקרן לעידוד היצירה האמנותית  ודני נימרי מהקרן לספרי תנועה, על מאמציו ופעולתו להביא להוצאתו לאור של יומן אחווה. כל הכבוד להם!

» מאוצר הסרטייה של ארכיון הקיבוץ: החודש לפני 50 שנה (כיום כבר 60 שנה!) וליתר דיוק בדצמבר 1961 התגייסו ביחד 9 בנות קבוצת שלהבת ואלה הן: יהודית דרנגר ז"ל, ותבדלנה לחיים ארוכים יעל מירון, רוני דה קוסטה, אביטל אסטרייכר, נעמי נץ, הגר ניר, רינה כהן (שבקיבוץ נחשונים), גילה לפידות ומיכל שגיא. האם הזמן עצר מלכת?

תמונה של קבוצת-שלהבת

» ב-26.12 התקיים טקס חנוכה לציון עובדים מצטיינים ב"גמל" וביניהם חברינו חגית צוקר ממחלקת שיווק חו"ל, שלום מרדכי ממחלקת המחקר והפיתוח, רחל דננבאום ממחלקת מערכות המידע ואלן הירש ממחלקת הפלקס. שאפו לכולכן/ם!

» אחרי ספירה חוזרת של האצבעות פעם ועוד פעם, מסתבר שהתחלנו את השנה השישית לקיום קבלות השבת. ועוד ידו של הצוות איתנה…!

וכעת נשוב בשעה טובה לימינו אנו לסוף 2021:

»  זהו החודש של אירועי חנוכה למיניהם לקהל הרחב ולגילאים השונים. לכל גיל הפעילות המתאימה לו  –  החל מתהלוכת הלפידים המסורתית מהכל-בו לאולם הספורט, דרך טקס הדלקת נר ראשון של חנוכה באולם הספורט המלווה בפעילויות ומופע לקהל הצעיר, המשך בארוחת הערב החגיגית עם מיטב מאכלי החג האופייניים בחדר האוכל וכלה במפגש התרבותי-חברתי המהנה של הותיקים במועדון לחבר. בהחלט מגיעה מילה טובה של תודה והערכה לרותי ולצוות החג, ובהחלט לא יזיק גם לקחת ברצינות רבה את בקשתה ורצונה לחזור למה שהיה מקובל אצלנו בכל הקשור להתנהגות  הנאותה באירועי חג, תרבות וחברה של ילדינו ומבוגרינו כאחד… שווה מחשבה!

» 1.12 – תחילת שיפוץ המרפאה שלנו עם תקווה לסיום מהיר. מגיעה מילה טובה והערכה לצוות הבריאות המסור שהמשיך לתפקד במיטבו למרות התנאים הקשים במשך תקופה של יותר משבועיים ימים. אין כמוכם!

» 2.12 – שיחת קיבוץ שעל סדר יומה – 1) דו"ח ביקורת מפי מבקר הפנים על תהליך בניית שכונת המכוורת. 2) דו"ח מפי מאור פרסאי בנושא קרן המילואים. השיחה רשמה לפניה את שני הדוחות על כל ההערות וההתייחסויות שהושמעו בהקשר.

» 2-3.12 – היום שבו נוהגים לציין את היום הבינלאומי לזכויות האנשים עם מוגבלויות, יום בעל חשיבות רבה לכל האנשים בעולם, בארץ וגם בקיבוץ שריד. לא חסר מה לעשות בנדון!

» 4.12 – מרוץ שריד. הצלחנו סוף סוף לחדש את האירוע ברוב עם עם כ-300 נרשמים. על כך מספר לנו עטר קרן מצוות המארגנים: "זאת בעצם הפעם הראשונה שהמרוץ נערך בסתיו ולא באביב לאחר שבמהלך שנות הקורונה נאלצנו לדחותו פעמיים, הן בשל הקורונה והן בשל גשמי הברכה, אך "פעם שלישית גלידה"!… וכן, בשבת ה-4.12 נפגשנו במגרש הכדורגל והכל התחבר הפעם  –  ההכנות הסתדרו, מזג האויר היה מצויין ומעל לכל מצב הרוח היה בשמים!   באי המרוץ נהנו ממוסיקה טובה, כיבוד בריא ומפנק ומשחקי עץ מפתחי חשיבה לקטנטנים ולגדולים כאחד.  הפעם המרוץ כלל מספר מקצים: ממקצים קצרים לילדי הגן ועד למקצה תחרותי לרצים המקצוענים. השנה היו גם מרוצי שליחים גם תחרותיים וגם היתוליים. ענדנו מדליות לכל המשתתפים והענקנו בקבוקי שמן זית מתנת גד"ש העמק לזוכי המקצים התחרותיים. נודה לאדווה ולכלבו על תרומת בקבוקי המים וליסמין וענף המזון על הכיבוד. שמח להודות לצוות המרוץ שעזר לי לעבור את טבילת האש הראשונה שלי, על אירגון מרשים ואחראי ואלה הם: מיקה נגן, דביר חן, גלעד בירן, יסמין שווייצר ושרון צ'חנובסקי. נתראה במרוץ הבא ." 

» לאחרונה נתבשרנו על מינויים חדשים ואנו מביאים זאת לידיעתכם: עדי רוזן מונה לרכז את ועדת הותיקים וינסה להכנס ל"נעליה הגדולות" של חברתנו היקרה רותי פינקל ז"ל. כמו כן, מונתה רוזי   לבנה כאחראית לליווי וקשר פרטני עם החברים המבוגרים.
נאחל לשניהם ולנו הצלחה רבה בתפקידיהם החדשים ונמתין בסבלנות לדו"ח המעודכן שלהם בדבר תכניות ופרוייקטים.

» 10.12 – קבלת שבת עם יאיר מור, מנהל הקהילה בנהלל, דור חמישי ביישוב, לרגל מלאת 100 שנה להקמת מושב העובדים הראשון בישראל. התרשמנו מהסיפורים והאנקדוטות המשפחתיות   והיישוביות שהוא הביא אלינו.

» בטקסים רבים שהיו בארץ צויין מלאת 80 שנה להקמת הפלמ"ח, שרבים מחברינו הותיקים היו חברים בו לאורך שנות קיומו. חשוב לציין זאת, בין היתר, כדי לעמוד מול הניסיונות לשכתב את ההיסטוריה של היישוב.

» עם תחילת עונת הגשמים מן הראוי להודות מקרב לב למודדי הגשם "המיתולוגיים" שלנו – יוסי ונילי שיין – על תפקודם המסור לאורך שנים רבות. כמו כן נקבל בברכה את הצוות "החדש" שנכנס  לתפקיד  – יורם שטיינברג המודד וגיורא רמות המפרסם זאת. בהצלחה! שיהיה לכם מה למדוד!

» זכינו  בדצמבר לביקור מולדת נחמד ולא ממש שכיח בדמותו של זיו שטיינברג שבילה בקרבנו כשלושה שבועות. שמחנו לראותך בקרבנו.

» זוהר הרוש כתבה והוציאה לאור ספר ראשון חדש מפרי עטה בשם "משחק האלים" ועל כך היא מתראיינת:
" • זוהר, איך זה התחיל? 
קראתי הרבה ספרים, ראיתי הרבה סרטים ורציתי לעשות משהו מיוחד משלי. רוב הרעיונות באו לי מהחלומות ואחרי זה פיתחתי את העלילה בעזרת הדמיון והשיחות עם המשפחה והחברים.

• מה את מרגישה עכשיו עם צאתו לאור של הספר? 
תחושת הקלה מכך שהתהליך נגמר, כמו גם התרגשות והחמצה, כי אבא לא עד לזה. הוא שאל תמיד מה קורה עם הספר, גם בשבועיים האחרונים לחייו. 

• מה הן תכניותיך לעתיד? 
קודם כל אני מקווה שאנשים ייהנו מהספר. הייתי גם רוצה להוציא לאור את שלושת ספרי ההמשך שכבר נכתבו. במקביל התחלתי כבר לעבוד על ספר חדש.

• איך זה משתלב עם שרותך הצבאי? 
אני מצליחה למצוא זמן גם בתוך המסגרת העמוסה. היצירה עוזרת לי להתמודד.

• מה היית רוצה להוסיף? 
תודה על התמיכה וההתעניינות של כולם בקהילה. תודה מיוחדת לשרה רוזן שליוותה אותי, תמכה בי, עשתה הגהה, העירה הערות והארות ועודדה אותי מאד. כמו כן מזמינה את החברים שעשויים למצוא עניין בספר להשיג אותו ולעיין בו. תודה!" 
בהצלחה!

» נאחל מקרב לב החלמה מהירה ובריאות מלאה לדוד דרורי, עודד בירק, מיכל שגיא, מלכה בכר ובימים אלה ממש נשלח איחולי החלמה מיוחדים לחברינו שלמה הרוש ומאיר קורכין.

» למרות שהמפעל כבר לא ברשותנו, עדיין מקוננות בנו תחושות של קשר רגשי ואישי למתרחש בו, מה עוד שהוא ממשיך להיות ממוקם בקרבנו, לכן שמחנו לשמוע על ההנאה שבטיול הכיף של הצוות לרמת הגולן.

» בימים הקרובים ממש יתחיל סוף סוף פרוייקט התקנת שלטי שמות הרחובות בשריד. ממש ימות המשיח!  שמות הרחובות כבר מופיעים בווייז ולכן אפשר יהיה לכוון יפה על פיהם את נותני השירות והשליחים למיניהם.

»  11.12 – מזל טוב מקרב לב לסמדר ורן, לנועם ודגן ולכל משפחת אלמן להולדת הנכד/הבן אלון, אח לשי. רוב אושר ונחת לכולכם!

» 12.12 – לירון רוזנטל ממושב מולדת נכנסה בימים אלה לתפקידה החדש כרכזת החינוך החברתי בשריד. נאחל לה הצלחה רבה ונשמח לשמוע ממנה בקרוב על רשמיה הראשונים, תכניותיה   ותפיסתה החינוכית. בהצלחה!

» באירוע חגיגי שהתקיים באולם האזורי בעין השופט צויין בהתרגשות סיום פעילותה המוצלחת ורבת השנים של תזמורת כלי הפריטה המיתולוגית. על כך מספרת לנו אחת מחבריה הותיקים – חברתנו עדה רמון: " תזמורת כלי הפריטה "הר ועמק" סיימה בימים אלה 34 שנים של פעילות מוזיקלית מאומצת ומהנה – ממוזיקה קלסית, מוזיקה עתיקה, שירי עמים, יצירות ישראליות ומה לא…
היו בתזמורת נגנים מכל אזור הצפון (ובהם חברנו היקר פרויקה רוזן ז"ל ותיבדל לחיים ארוכים חברתנו עדה רמון), שהגיעו לחזרה שבועית בעין השופט. מאות הופעות, שתי נסיעות לחו"ל וארבעה מנצחים. האחרון שבהם – דורון אופיר ממשמר העמק – ניצח עליה מעל 20 שנה!  נגנים מרכזיים בתזמורת נפטרו במהלך השנים האחרונות והסתבר שאין דור המשך צעיר של נגני פריטה,  לצערנו, עובדה שלא אפשרה לתזמורת להמשיך בפעילותה. לפני כשלושה שבועות התקיימה מסיבת פרידה מרגשת עד דמעות עם כל הנגנים של היום, עם משפחות כל אלה שכבר לא איתנו, בהשתתפות כל המנצחים, ראשי המועצות שהתחלפו לאורך שנות הפעילות ,עם המון המון חברים שעם הזמן הפכו לקהל שבוי של התזמורת ועם כל הזמרים הנהדרים ששרו איתנו במשך השנים.
כך באה לסיומה תקופת מוזיקה נהדרת ונפלאה, עם המון סוגים של כלי פריטה, המון נגנים והמון אהבה למוזיקה…"  מרגש ומרשים! תודה לכם!

ולפינתנו המיוחדת שבה מספרים חברינו שפעילותם לא ממש מוכרת לנו:

הפעם מספרת לנו חברתנו היקרה שלומית רזניק: " 25 שנה שאני עובדת במה שנקרא "הפגייה" במרכז הרפואי "העמק".
פג בהגדרה הוא תינוק שנולד לפני השבוע ה-37 להריון וזה אומר שהוא בעצם אינו "בשל" כדי לשרוד בכוחות עצמו. "הפגייה" היא בעצם "יחידה לטיפול נמרץ בפג וביילוד", כלומר – בפגייה מטפלים גם בילודים שנולדו במועד, אך נזקקים לטיפול נמרץ בשל לידה שהסתבכה, מצוקה נשימתית/לבבית או בשל בעיות אחרות רבות. בצוות שותפים רופאים, נאונטולוגים, אחיות/אחים בעלי הכשרה מיוחדת, עובדת סוציאלית, פיזיותראפיסטית, קרדיולוג ועוד.
יחד עם התינוק החדש מצטרפים אלינו ההורים החרדים, שהופכים מיד לחלק חשוב מאד בתהליך הטיפול. עיקר עבודתי כאחות, מעבר להצלת חיים, נעשית מולם ואיתם. ישנם שני רגעים שתמיד מרגשים אותי בעבודה זו: הראשון – הרגע בו אמא/אבא מחזיקים בפעם הראשונה את התינוק שלהם. השני – השחרור הביתה אחרי תקופה ארוכה של חוסר ודאות. אני מאד אוהבת את מה  שאני עושה!  וגם מודה על הבמה שניתנה לי לספר על כך!" 
בהחלט מרשים שלומית!

» 22.12 – טיול ותיקים לחיפה עם נגיעה לשלושת הדתות הבאות לידי ביטוי בעיר. חוי ברטל משתפת אותנו בחווייה: "יצאנו לטיול דתות בכרמל ובחיפה והתכוננו להתחיל במוחרקה, אלא  שדווקא ביום זה מזג האויר לא חשב עלינו – הסערה אמנם חלפה לה, אך מעל למוחרקה "ישב" לו ענן שחור שאמר לנו  "לא כדאי להתקרב אלי…", לכן פתחנו את הסיור בבית הקברות האורתודוקסי והקתולי בחיפה, שיש בו גם קשר ל…שאול טשרניחובסקי. המשכנו לכרמל הרוסי והגרמני, מקומות שלא רבים מכירים בחיפה. בהחלט מגיע צל"ש למי שהתייצב ובא לטיול, למרות מזג האויר החורפי, כי ממה שראינו נהנינו…"  תודה לך!

» 23.12 – לצערנו יסמין סרטני, מנהלת ענף המזון שלנו, הודיעה על סיום תפקידה בשריד. נרשה לעצמנו להביע דעה אישית ולומר שיש על מה להצטער, כי בסופו של דבר כולנו(!!!) נפסיד מעזיבתה. אנו עדיין מקווים שיימצא מי שיסכים להרים את המטלה הזאת על כתפיה/כתפיו לטובת כל היישוב, כולל אלה שלא אוכלים בחדר האוכל…

» 23.12 – לרגל יום הולדתו של מחייה השפה העברית אליעזר בן יהודה צויין בארץ יום העברית ולכבוד האירוע נבחר במיוחד ביטוי חדש – "טירלול", שעקף את "חיסון" ואת "בוסטר"…

» 24.12 – בסמוך לאירועי חג המולד התכנסנו שוב לקבלת שבת, שבה, לאחר פרשת השבוע המיוחדת של חגי ספר, ארחנו את עמיר מורן מתמרת, שסיפר לנו על חפירות תל שימרון – הסיפור המקצועי, הקהילתי והאישי שבנדון.

» 28.12 – שיחת קיבוץ שבה התקיים דיון ראשון על גורל השצ"פים (שטח ציבורי פתוח)  והשפ"פים (שטח פרטי פתוח) שלנו, עם הסבר, הערות, הצעות והסתייגויות, שאמורות לחזור לדיון נוסף בהנהלה ולחזור לדיון מסכם בשיחה. בנוסף, פורסמה רשימת המשפחות המועמדות להצבעה לקבלה לחברות מותנית בקלפי בחודש ינואר 2022,
ואלו הן:
• כרמל (פינקל) וגיא רחל אמנו
• יהל (פינקל) ותום בארי
• שקד (לויט) ומור ברקן,
• מריה (לופנסקי) ואלעד ספיר,
• ינאי (יאנוש) חיאל,
• טל ואמנון שחם.
בהצלחה לכולכם…ולנו!.   סעיף נוסף בשיחה העביר להצבעה נדחית בקלפי את תקנון הקיבוץ המתוקן והמעודכן.  בסעיף האחרון בשיחה הוצגה הצעת ההנהלה לשינוי (קוסמטי בעיקרו) של תקנון רשת הבטחון שלנו.

» 29.12 – ברכות מקרב לב לסבים ויקי וצקו, להורים רון ומיכאל ולכל משפחת ישראל להולדת הנכד/הבן ארז. שפע ברכות, איחולים, אושר ונחת לכולכם!

» 31.12 – קבלת שבת אחרונה לשנת 2021, שבה ארחנו את פרשת השבוע של חגי ספר ואת גדעון ברקני משער הגולן, בנו של חיים ברקני (הניק) ז"ל, שסיפר לנו על אביו, פעלו המוזיקלי ועל הקשר שלו לחגיגות יובל ה-40 של שריד. בעזרת סרטון/קליפ שהוכן לאחרונה שוחזרו לפנינו הרגעים היפים והטובים של החגיגות, על תהליך ההכנה, החזרות, הביצוע המעולה, החוויות הרבות והאוירה המיוחדת שהיתה מנת חלקו של הקיבוץ בעת ההיא. היה מאד נעים ומרגש להיזכר בזאת!    חשוב מאד לציין שלקראת סיום המפגש נפרדנו בתודה עמוקה ובהתרגשות רבה מעירית ספר שהחליטה לסיים את פעילותה המסורה בצוות קבלות השבת לאחר 15 שנה ו-700 קבלות שבת. תודה רבה לך מקרב לב ובהצלחה רבה בכל מה שתבחרי לעסוק בהמשך!

» 31.12 – למרות סכנות האומריקון המשתולל במקומותנו הוחלט לקיים בכל זאת את חגיגת הסילבסטר בגיציה, באוירה טובה, חמה ועליזה, כדי לציין בכך את סיומה של שנה בעייתית ואולי תחילתה של שנה שאנו מקווים שכל תקוותנו הטובות ילוו אותה.

היה זה "החודש שחלף…" האחרון לשנת 2021!   חשוב להדגיש שעומד לפנינו מבחן משמעותי חדש בדמות האומריקון, הוריאנט החדש של הקורונה, ויש להיערך ולהתארגן בהתאם. נקווה שכל מה שאפיין אותנו בגלי הקורונה שקדמו ימשיך לאפיין אותנו גם במבחן החדש הזה, אך זה עדיין תלוי במנהיגות הטובה והאמיצה של ההנהלות ,של צח"י  ושל הצוות הרפואי, ולא פחות מזה בהתנהגות הזהירה והאחראית של כל אחת ואחד מאיתנו, קטנים, גדולים ומבוגרים כאחד. אם כך יקרה נוכל כנראה גם למבחן החדש הזה!
נאחל לכולנו שנה חדשה וטובה, מלאת תקווה, שינוי, בריאות והתקדמות בכל תחומי החיים שלנו!
ולהתראות בדיווח החודשי הבא בתום החודש הראשון של שנת 2022!

השארת תגובה

טלפונים

לוח וידאו

ע. שירות

קלפי

חירום

ס. רכב

דרושים

טפסים

צוותים

  רישום גשם

  מדידה אחרונה 5/5/2024

  מ״מ גשם ביממה האחרונה
  סה״כ מ״מ גשם העונה
  גלילה לראש העמוד
  X
  דילוג לתוכן