החודש שחלף // מהדורת נובמבר 2021

נובמבר – החודש האחד עשרה בלוח השנה הלועזי, בן 30 יום, מקביל לחודשים חשון-כסלו בלוח העברי. חודש דצמבר בפתח ואצלנו היורה הוריד עד כה בקושי 20 מ"מ גשם.  נקווה שהשמים יאירו לנו פנים יפות יותר בחודש הקרוב. לפחות שמשם תבוא הישועה…

ולגבי מה שקרה אצלנו לפני עשר שנים (בנובמבר 2011):

» חגית ברקן נרשמה למסע "מלכת המדבר" ולאחר מיונים ראשוניים ויום גיבושון ביער בן שמן נתקבלה למסע שהתקיים בסין. המסע כלל אתגרים פיסיים, נפשיים ומנטליים למיניהם. יצאו אליו 45 בנות/נשים למסע של 10 ימים במחוז הונאן, התחלקו לצוותים של ארבע, שלכל אחד מהם הוצמד ג'יפ שעם הזמן הפך לביתו הנייד של הצוות. היה עליהן להתמודד עם הבלתי נודע שזימן להן המסע – לא היתה הכנה מוקדמת, לכן ההתקדמות לאורך התוואי הצריכה יכולת אילתור ושיתוף פעולה גבוה של המשתתפות. חגית סיכמה זאת כחווייה מדהימה, זכתה להכיר נשים מעניינות ונפלאות וסיימה עם תחושה שהיא ממש קיבלה בו מתנה נדירה.   ממש נעים להזכר ואף להעריך!

» כבר אז חווה וגדעון פעלו רבות באירגון טיולי הסנדוויץ, בסיוע החשוב של עמי פומרנץ ז"ל ותמנע לבנה, שתיבדל לחיים ארוכים, שהובילו את טיולי הותיקים. במסגרת טיול בעקבות התעופה בעמק הועלו דמותו וזכרו של אלי פיינגרש שלנו, שהיה מראשוני הטייסים בחיל האויר ונחשב לאמיץ מביניהם, בעיקר בזכות טיסותיו הסדירות ליישובי הנגב.

» בימי חמישי ושישי ה-18-17 לחודש בקעו צלילי גיטרה מהנגריה המיתולוגית שלנו שליד הכניפס במסגרת יומיים של מיני-פסטיבל רוק בניצוחו של עדי רוזן רכז התרבות: הופיעו "דיגיטל פינגר" עם הגיטריסט התימני הידוע אבנר אפרים וזמר הבלוז גל ניסמן, במופע מחווה לאריק קלפטון.  אכן חווייה!

» ב-14.11 נשלח לרפי פרסאי מכתב מלשכת ראש המועצה לרגל בחירתו למתנדב המועצה לחודש דצמבר: "…ברכות על בחירתך כמתנדב החודש של המועצה האזורית עמק יזרעאל. תודה על   תרומתך והשקעתך הרבה.  …התברכנו באנשים כמוך ובזכותך הסביבה שלנו נעימה וטובה יותר ", כל זאת בזכות ההתנדבות שלו בעמותת אתגרים שמסייעת לנכים באמצעות פעולות של ספורט אתגרי בעת רכיבתו עם קבוצת האופניים של העמותה שמרכזה בנהלל. כל הכבוד!!!

תמונה של רפי פרסאי

וכעת נשוב למתרחש אצלנו בימים אלה ממש:  

»  1.11 – אמנם ירדו רק 6 מ"מ במזג אויר רטוב, גשום וחם, אך אולי זה פרומו לבאות?  אינשאללה!

» 1.11 – יום הטבעונות העולמי מאז 1994, יום שמוקדש בין היתר לשמירה על כדור הארץ בעולם, בארץ ואולי…גם אצלנו?  אם נשכיל להקים מחדש את הועדה לאיכות הסביבה אולי גם אנחנו נהיה שותפים למגמה. מי יתן!

» הטיולים בהדרכתו של עוזי במסגרת הניווט על גבי מפות מתקיימים כסדרם ויצאו לפועל לאורך כל החודש במסלולים מגוונים, כדוגמת צפון הגלבוע, סובב כפר החורש ומעלול, דרום הגלבוע ועוד כהנה וכהנה… והיד/הרגל עוד נטוייה!

» 4.11 – סיור קבוצת הותיקים בבית שטורמן ובעין חרוד מאוחד. על כך מספרת לנו חווי ברטל: " הטיול התקיים לרגל חודש הזקן הבינלאומי וזכינו בו להדרכתה המיומנת והמסורה של עופרה ברעם, בתוקף תפקידה כמנהלת המוזיאון וכבעלת סנטימנט לחברי הקיבוץ. הסיור כלל ארוחת בוקר מפנקת, קבלת הרבה מידע והסברים מרתקים על התערוכות המתקיימות במקום –  תערוכת ילדים וספרי ילדים, שהיה ממש קשה להתנתק ממנה, תערוכת צילומי מחאה למיניהם בארץ ובעולם ועל מקומו של מי שעומד מאחורי התמונות המצולמות וכוונותיו, התערוכה על אורד וינגייט שהיתה עוד "שעור" בהיסטוריה של היישוב שלנו. בקיצור – סיור מאלף, שבהמשכו התקיים גם סיור קצר בעין חרוד בלוויית הסבר על ההיסטוריה המיוחדת של הקיבוץ מפיה של ענת ציזלינג, בת המקום החיה את פרטי ההיסטוריה המקומית". אכן טיול לעניין. כן ירבו כמוהו!

» ראש חודש כסלו ובערב מופע חדש של Sarid Live והפעם מופע של הסטנדאפיסט והזמר מאור כהן. מי שהגיע לחדר האוכל מדווח על חווייה טובה ויצא ממש עם מצב רוח מרומם. שאפו לצוות המיזם! בהמשך עברנו לאירוח של יעל בגיציה, על בסיס פינוקים, בירה ואוירה טובה. ערב מושלם!

» צוות צמיחה דמוגרפית מדווח: "…במסגרת ההיערכות לקראת השכונה החדשה – "שכונת הפרדסים " – מביאים להצבעה לקבלה לחברות מותנית 36 מועמדים (20 משפחות) בשני סבבים. רשימה מגוונת, הכוללת בנות/בני קיבוץ + בנות/בני זוגן/ם, משפחות יורשים ומשפחות חדשות. (הערת המערכת: קבוצה ראשונה כבר נתקבלה ושמות חבריה התפרסמו בדיווח הקודם ואילו קבוצה שנייה עומדת להצבעה בימים אלה ממש). קבוצת קליטה שלישית תעמוד להצבעה בתחילת השנה הבאה, וכך נשלים את הרשימה לפרוייקט הקרוב – סך הכל 28 משפחות! מודים לכל האנשים שעסקו בתהליך בשנים האחרונות – צוות הקליטה, מנהלי הקהילה ובמיוחד לליאור צוקר על הובלת התהליך החברתי שבפרוייקט. במקביל מתקדמים לקראת תחילת העבודות בשטח בכוונה להתחיל את העבודות  בחודש מרץ הקרוב, כך שהבונים אולי יוכלו להתחיל לבנות את ביתם ב-2023. להשלמת התהליך, ולאחר אישור תקנון הקליטה המעודכן, ממשיכים לעבוד על חוזה הקליטה ותקנון הבנייה, שנדרשו בהם עדכונים שונים ".  בהצלחה!  הצלחתכם – הצלחתנו!

» 11.11 – משתתפים באבלה ובצערה של חברתנו היקרה שלומית בירק על פטירתו הבלתי צפוייה של בן זוגה מזה 25 שנה שי מוזר ז"ל. נקבר בבית העלמין בעפולה עירו. שלא תדעי עוד צער!

» 12.11 – פגישת ריענון של צוותי צח"י, לרגל הצטרפות חברים חדשים ולצורך לימוד תכנים חדשים.

» 13.11 – משתתפים באבלו ובצערו של יו"ר הקיבוץ שלנו שמוליק לשם על פטירתה של אישתו דבורה ז"ל בקיבוצה גבעת חיים. יהי זכרה ברוך. שלא תדע עוד צער!

ובפינה המספרת על עיסוקי חברינו שלא כל כך ידועים לנו נביא הפעם שני סיפורים יפים:

» אור שיפטן שלנו מספר לנו: "שלום לכל חברי! בשעה טובה, אחרי תקופה ממושכת ללא עבודה, פתחתי עסק עצמאי – "ארל"ה בשטח" – למנהלות וליווי לוגיסטי של טיולים נודדים בשטח, ליווי הכולל עמדות הטענת סלולריים, העברת ציוד כבד מחניון לחניון, מים ואוכל לכל ימי הטיול, כך שניתן לטייל עם תיק קטן בלבד. כאשר השמש פחות יוקדת זה הזמן לצעוד בשבילי המדבר או להנות מצבעי השלכת בצפון. אשמח לתיוגים לאנשים וגופים שאולי יזדקקו לשירותי ואבוא בראש פתוח לשיתופי פעולה" 
("ארל"ה בשטח or.shiftan@gmail.com   |  050-8594668)

»  ולסיפור השני: "הי! שמי הילה גל ויחד עם ערן עברנו לשריד לפני כ-12 שנה. מאז נולדו לנו מאיה, אמרי ודורון. לפני 4 שנים, לאחר שנים של נסיעות לעבודה בחיפה (הקמה וניהול מרכזים טיפוליים לגיל הרך בעיריית חיפה), חיפשתי מקום להקים בו את הקליניק השלי ולבסוף, ביחד עם שותפותי רחלי לויטה ושני אדמון, הקמנו את "מרכז פלא", מרכז טיפולי רב מקצועי (הממוקם בסמוך לגיציה באתר ה-DIY לשעבר). אני עובדת סוציאלית קלינית ומטפלת בעזרת בעלי חיים, לכן הריחוק והפרטיות שמאפשר המיקום, הפך את הבחירה לנהדרת! במרכז אני פוגשת הורים להדרכת הורים, ילדים צעירים יחד עם הוריהם, כמו גם ילדים בוגרים ומתבגרים רבים לפגישות פרטניות. לשמחתי הרבה אני עובדת בשנים האחרונות גם עם מבוגרים – מזוגות בעת ההריון לקראת לידה ועד לגיל השלישי. כיום אני עובדת רק עם שני הכלבים שלי – קוני ויוקי – שבאים איתי כל יום לטיפול. לצד העבודה ב"מרכז פלא" בשריד אני עובדת יום  בשבוע במרכז הטיפולי של המועצה במזרע, בו אני פוגשת ילדים, מתבגרים ומבוגרים. היה נעים מאד להכיר אתכם!"
אכן שני סיפורים מעניינים ואנו מזמינים חברים נוספים להציג עצמם!

» 13.11 – מפגש נוסטלגי של קבוצת חבצלת לדורותיה במועדון לחבר, עליו מספרת לנו מרים (קפלנר) דיין: " זה היה מפגש של חבצלת בסימן ימי הולדת 60 של הצעירים מהחמישיה הקטנה. "ילדי" חבצלת נוהגים להפגש לעתים קרובות ברחבי הארץ, אך הפעם, הודות לרינת רמון שהגיעה לביקור ורתמה לעזרתה את יותם, התאפשר מפגש בשריד, אליו הגיעו אפילו מאילת וסמר. היה מאד נעים להיות במועדון מול הנוף המוכר, להתרגש מפגישות עם הורי חבצלת שבאו להגיד שלום ו..מביקורו של "המחנך המיתולוגי" נח….   היה גם מעגל הקשבה ושיתוף עמוק ומרגש, באוירה טובה ומחבקת. נהנינו והתרגשנו".  הוי, פגישה שכזאת!

» 14.11 – אסיפת מתיישבי שריד להצגה ואישור דוחות כספיים ותקציבי 2022. בהצלחה!

»16.11 – למבוגרים שבינינו נוכל לספר בסוג של נוסטלגיה, שמלכה האס ז"ל, ממובילות שיטת חצר הגרוטאות המוכרת לכולנו בתנועה הקיבוצית ואצלנו, הלכה לעולמה בשיבה טובה. יהי זכרה ברוך!

» 16.11 – בהתרמת דם שנערכה אצלנו התייצבו ותרמו 37 צדיקים. אמנם תדירות התרומות רבה יותר בשל המצוקה והמחסור במנות דם, שכולנו עלולים להזדקק להן ביום מן הימים, לכן כל כך  חשוב שעוד תורמים יתייצבו בהתרמות הבאות. חשבו על כך!

» 17.11 – לאחר סדרת הרצאות מעניינות במיוחד שנשא בשריד מיודענו מוקי צור מעין גב בנושאים שברובם יש להם נגיעה לחיינו בקיבוץ ולתנועה הקיבוצית, הגיעה אלינו הרצאתו האחרונה (בשלב זה!) בנושא הפמיניזם כתפיסת עולם בעולם, בארץ, בתנועה הציונית מראשיתה ובמציאות הקיבוצית לדורותיה. כרגיל בהרצאותיו – שוטף, רהוט, מעניין ובמקומות המתאימים גם עם קורטוב הומור טוב. יש לזה טעם של עוד…! מרימים לך להנחתה עדי!

» 15-17.11 – ועידת התנועה הקיבוצית ובהמשך ישיר כנס ההנהגות המסורתי, שחזר לאחר פגרת הקורונה. על כל אלה מספר לנו מנהל הקהילה שלנו ניר רושקין:" …ביום הראשון עסקה הועידה בעדכון מחודש של חזון התק"צ ובהחלטה המעשית של הקמת "חבצלת החדשה", כצעד המשלים את האיחוד בין התנועות לטובת פעילות חברתית, תרבותית וחינוכית. בחוגי דיון הועלו תיקונים  והסתייגויות לטיפולה של ועדת הניסוח שמונתה לשם כך. כך הוכן המסמך המסכם שבסופו של דבר אושר במליאה. להערכתי התנועה חוזרת על עצמה בניסוחים שונים ולא הושקע מאמץ מספיק להביא הסתכלות רחבה יותר. הבשורה הגיעה מהקיבוצים שרבים מהם שלחו הפעם נציגים צעירים, נשים וגברים, שיצרו פסיפס אנושי מעניין ושידרו תחושה של יציאה מהמשבר, גידול דמוגרפי וקליטה, שיפור בתחושת הבטחון וחיזוק הקשרים בין הקיבוצים…   בכנס ההנהגות שהתקיים בהמשך השתתפו מנהלי קהילה ומנהלי עסקים. מלבד מפגשים והרצאות של שרים וחברי כנסת התקיימו חוגי דיון בנושאים העיקריים המעסיקים כיום את הקיבוצים – צמיחה דמוגרפית וקליטה, קרקעות ושיוך, משמעות הערבות ההדדית בקיבוץ     המתחדש ועוד. התרשמנו שגם אנו בשריד מתקדמים בכיוונים הנכונים – חיזוקו ופיתוחו של היישוב לצד המשך קליטה והנאה מחזרתם של הבנים. בסיום הכנס היתה תחושה שישנם לא מעט הישגים בשנים האחרונות לצד לא מעט הזדמנויות לעתיד.   …חזרנו, עוזי ואני, לקראת האתגרים המחכים לנו בשריד…!"      בהחלט מרשים ומעניין!

» כפי שכבר פורסם התחיל אצלנו בימים אלה התהליך לבחינת אופציית המיזוג של הנהלות האגש"ח, אגודת המתיישבים והועד המקומי. מוביל את התהליך מכון "מודוס" בהנהלתו של  עו"ד גלעד לוי ובשריד מקודם התהליך על ידי אמיר קורן. חברים הוזמנו, הזמינו את עצמם ועוד יוזמנו לשיחות היכרות ורקע, כך שיינתן סיכוי להצלחת התהליך ונשכיל למצוא את השביל המאחד לשם יותר יעילות, יותר אחידות ותחושת שותפות, גם בניהול וגם בצימצום בסטטוסים השונים. הלוואי שנצליח בכך!

» 17.11 – משתתפים בצערה ובאבלה של חברתנו היקרה בטי ויינברג על פטירתו של אחיה מאיר מלר ז"ל בקיבוצו גת. יהי זכרו ברוך. שלא תדעי עוד צער!

» 19.11 – נברך את מיטב תלמי בברכת ברוכה הבאה, בהגיעה לביקור מולדת/משפחה בשריד.תבלי יפה ואנו נשמח לראותך בקרבנו.

» 19-20.11 – סוף שבוע גשום וסוער, עם רוחות חזקות במיוחד, אך אצלנו ירדו בקושי קרוב ל-20 מ"מ, יחסית מעט בהשוואה לגשמים שירדו במקומות ממש קרובים אלינו, כדוגמת אזור הגלבוע, עליו ירדו יותר מ-60 מ"מ. נקווה להמשך יותר טוב ויותר גשום.

»21.11 – יום הוקרה לפצועי ונפגעי מערכות ישראל ופעולות האיבה, היום בו שמים בראש סדר העדיפויות שלנו את האנשים שהקריבו מנפשם ומגופם למעננו. כבוד והוקרה להם, כולל את אלה החיים ממש בקרבנו!

» 22.11 – תוצאות ההצבעה להנהלת אגודת המתיישבים: נבחרו לכהן בהנהלה גיורא רמות, דביר חן, מנור ברק ורביב לויטה (היכן הנשים שלנו?). בהצלחה לנבחרים ולכל ההנהלה בהרכבה החדש.

» 23.11 – שיחת קיבוץ שעל סדר יומה: 1)קריאה ראשונה של תקציב הקהילה והעסקים לשנת 2022, 2)אישור העברה לקלפי של תקנון ביטוח בריאות השיניים המחודש והמעודכן, 3) הצגת ההסתייגויות שאושרו בהנהלה והעברה לקלפי של תקנון הקיבוץ המעודכן על השינויים שבו, שהוצגו בשיחת הקיבוץ שקדמה.

» 23.11 – ברכות חמות מקרב לב לאופיר שמש עם גיוסך לצהל – מחזיקים לך אצבעות ובטוחים בהצלחתך בחיל הגנת הגבולות. חיזרי אלינו בריאה ושלמה!

» 24.11 – משתתפים באבלם ובצערם של נעמה קריספין ועמרי אשכול ובני משפחותיהם על פטירתו של הסבא/סבא רבא אריק נחמקין ז"ל בנהלל. מעשיו ועלילותיו ייזכרו לדורות רבים!

» 25.11 – מופע מוסיקלי חורפי של אסף אשכנזי בגיציה. אלה שהגיעו אליו נהנו מערב נעים, חמים ומהנה.

» 25.11 – היום הבינלאומי למאבק באלימות נגד נשים. גם אנחנו תומכים במאבק ומקווים/מצפים למעשים ושינויים מהותיים בנדון!

» נברך במזל טוב מקרב לב את סבתא רבא עופרה, את הסבים גלית ורונן, את ההורים רוני ואסף ואת כל משפחת רושקין להולדת הבן גיל. רוב אושר ונחת לכולכם!

» 26.11 – קבלת שבת כפרומו לחג החנוכה: רן נימרי, רמי לופי, עקיבא בלומברג, צבי ילינסקי ונח שגיא סיפרו לנו על הנסים והמזלות שהם חוו והיו מנת חלקם בעברם, שכנראה שבזכותם הם איתנו כיום. לא לחינם אנו שרים בחג "על הנסים ועל הנפלאות… ועל המזלות שחוללו…". חג חנוכה שמח!

» 28.11 -מזל טוב מקרב לב לסבא הטרי אברהמ'לה, לסבתא ג'וייס, להורים לינדזי וניסן (מארק) ולכל משפחת פלגי להולדת הנכד הראשון נח דב בלואיסביל, קנטקי בארה"ב. רוב נחת ואושר לכולכם!

» 28.11 – נר ראשון של חנוכה בשריד: תהלוכת הלפידים המסורתית מהכלבו ועד לאולם הספורט, טקס הדלקת נר ראשון של חנוכה באולם הספורט באוירה חמה, עליזה וחגיגית בהשתתפות ילדים, הורים וסבים לרוב. לקינוח טעים ומהנה – ארוחת ערב חגיגית בחדר האוכל עם מאכלי חנוכה טיפוסיים ותוספות מעניינות. בקיצור – ערב לחיך ושמח!

» 29.11 – מפגש סיכום שנת הפעילות בעמותה הפועלת נגד הקמת שדה תעופה בעמק ברמת דוד. המפגש התקיים ברוב עם ובאוירת חג ב"סילו" ברמת דוד ואירח לברכות ולמתן תשובות לשאלות והערות שהושמעו את שרת איכות הסביבה תמר זנדברג, מהתומכות הידועות במאבק. התרשמנו שלאחרונה נפתח סיכוי מחודש, אך המלאכה והמאבק בעיצומם. נקווה לטוב.

» 30.11 – מפגש היכרות עם קבוצת הצ'כים השוהה אצלנו בימים אלה ועובדת בהתנדבות בחורשות, בפינת החי והצומח ובאתרים נוספים ברחבי החצר שלנו. במפגש הדלקת נר שלישי של חנוכה, אוירה חמה ולבבית. 

»   30.11 – עם סגירת הגיליון נודעו תוצאות ההצבעה האחרונה בקלפי:  1)תקנון הקיבוץ המעודכן לא אושר בהצבעה זאת, כשקיבל "רק" 120 קולות בעד מול 23 מתנגדים. אישור התקנון בהצבעה הראשונה טעון רוב מיוחס של שני שליש מקולות בעלי זכות בחירה. לכן הוא יובא בהמשך להצבעה שניה, הפעם ברוב רגיל.  2) נתקבלו לחברות מותנית ברוב קולות כל המועמדים שעמדו לבחירה ואלו הם: אילה סרפוס (ברקן) ואורי ברקן, רון טקוני (ישראל) ומיכאל טקוני, נועה (מאיר) רוזן ופלג רוזן, אפרת וגור הילדסהיים, אלה (ברק) ורונן קופמן, צפריר פיקס, אתי ומשה קורן, אליה וליאור בוזגן ואהוד פילר. נאחל לכולכם קליטה נכונה, השתלבות מהירה וכולנו נקווה יחד איתכם שבקרוב תוכלו לבנות את ביתכם ולממש את חברותכם הלכה למעשה!

ובכך בא לסיומו עוד גליון של "החודש שחלף…" נאחל לכולכם ולכל עם ישראל חג חנוכה עליז ושמח, מפגשים משפחתיים חמים ועליזים, בילויים וחוויות לרוב. נתראה בשעה טובה בגליון הבא ממש עם פרוץ שנת 2022.   כל טוב לכולכם!

תגובה אחת

 1. חוה בומס הגב

  ברכות ליוזמים, למלקטי החומרים ולכותבים. מי היה מאמין שכזו פעילות ענפה מתקיימת בקיבוץ בחודש אחד. טוב ויפה שיש מי שמביא לידיעה את הנעשה.

השארת תגובה

טלפונים

לוח וידאו

ע. שירות

קלפי

חירום

ס. רכב

דרושים

טפסים

צוותים

  רישום גשם

  מדידה אחרונה 8/12/2023

  מ״מ גשם ביממה האחרונה
  סה״כ מ״מ גשם העונה
  גלילה לראש העמוד
  X
  דילוג לתוכן