החודש שחלף // מהדורת ינואר 2022

ינואר – החודש הראשון בלוח השנה הלועזי, מקביל לחודשים טבת-שבט בלוח העברי. לאחר היובש המוחלט של חודש נובמבר וחודש קצת יותר שחון בדצמבר סיכמנו את ינואר עם כמות נכבדת של כ-160 מ"מ גשם ברכה ובסך הכל עד עצם היום הזה כ-353.7 מ"מ. לא רע! נקווה להמשך לא פחות טוב, ובאמת הימים הראשונים של פברואר מרמזים על כך…   הפריחה של סוף החורף הקדימה את זמנה  –  מרבדים של רקפות בחורשה שלנו וברחבי הצפון, מרבדי כלניות ב"דרום האדום" וביניהם הפריחה המדהימה של השקדיה.

וכעת, כהרגלנו, נשוב לימים של חודש ינואר 2012:

» מוכר לכם אולי? החודש נפרצו 3 דירות ברחבי הקיבוץ. על כך נכתב בעבר ונמשיך לכתוב גם בהווה עם מבט לעתיד – זה רק עניין של זמן, התקינו מיגון לפני שיגיע גם אליכם!

» לצאת קצת מהבית תמיד מומלץ, אבל חוה וגדעון דאגו לכך שהפעם באמת זה יהיה מצויין: בהדרכתו של דרור ויצמן ובמזג אוויר שמשי וזוהר יצאה חבורת "הסנדוויצ'ים" לדרך  –  פארק חדרה, הטיילת של נתניה, האנדרטה לזכר 22 ההרוגים בפיגוע בבית ליד ב-1995, ולקינוח – גן הפסלים של תומרקין בבורגתא ומצודת קאקון. טוב לגוף, לנשמה ולבריאות!

» בית הקומותיים משנה ייעוד  –  הקומה התחתונה של הבניין שינתה פניה וצורה ובמקום הקומונה ומחסן הבגדים הפכה למגורי תינוקות. המקלט הראשון של הקיבוץ נמחק מעל פני האדמה, מדרגות ברזל   הותקנו בחלק האחורי ומשמשות לכניסה נפרדת למתפרה והשטח מאחורי הבית הפך לחצר של בית התינוקות, כך שב-15 לפברואר שוב יצא קול הבכי הראשון מבית הקומותיים.
חשוב להיזכר!

» יהלי בר אילן זכתה במילגת לימודים בבית האמנויות לנגינה על צ'לו. איחלנו לה מקרב לב בשעתו המשך הצלחה והנאה מחריצותה, התמדתה וכשרונה בתחום.

ולאחר הנוסטלגיה והזכרונות מלפני 10 שנים נשוב כעת לימינו אנו:

» 1.01 – כמובן מאליו צויינה תחילתה של שנת 2022, בתקווה שתהיה לבריאות, להצלחה ולברכה!

» נודה מקרב לב לאסתי שנפלד על עריכה וכתיבה של 40 ראיונות קורות חיים של ותיקי שריד. כל הכבוד!   ל"נעליה הגדולות" בנדון נכנסו לאחרונה סיגל אטיאס, שמראיינת ותיקים בני שריד וגדי מסריק שקיבל על עצמו לראיין חברי קיבוץ ותיקים שהצטרפו לאורך השנים לשריד. בהצלחה רבה לשניכם!

»  תודה והערכה רבה לאסתר שפיר, שסיימה בימים אלה את פעולתה בסיוע לגידי צור בתחזוקה ובשימור בית העלמין. אין רבים כמוך וזה בהחלט לא מובן מאליו!

» 5.01 – שמענו הרצאה מאלפת מפיה של עו"ד ספי מנור מהזורע, שסיפרה לנו והינחתה אותנו בנושא "היערכות משפטית לגיל השלישי" ובכלל זה עריכת ייפוי כוח מתמשך ועוד נושאים חשובים בהקשר זה. היה מעניין וחשוב כהמלצה להתנהלות עתידית של כל אחת ואחד.

» ושוב כמדי שבוע קבוצת המטיילים על גבי מפות ניווט המשיכו בטיולים המעניינים בהובלתו המיומנת של עוזי שווייצר והגיעו בין היתר  למסלול בעמק הנעלם בגלבוע, למסלול פריחות מופלא קל"ב ביער בלפור, לדרך הנוף המדהימה ביער בית קשת  והיד (הרגל…)עוד נתונה! כל הכבוד!

טיולי עוזי שוויצר

» 7.01 – קבלת שבת מעניינת במיוחד עם יאנוש חיאל ורויטל אלמוג על המסעות והמבצעים המופלאים של "גרוטראלי". אין כנראה גבול למקוריות ולתעוזה…     לצערנו, בשל מגבלות הקורונה נתבשרנו על הפסקה (נקווה שרק זמנית…) של קבלות השבת עד יעבור זעם. חבל, אך כנראה גם הכרחי לנוכח הנסיבות.

» לאחר ששמענו וקראנו על המחלה שפקדה את הרפת שלנו פנינו אל גדי רופאייזן ושמענו ממנו: " לפני הכל יש להדגיש שהרפת בשריד בריאה והפרות בריאות ונותנות הרבה חלב, הצוות מקצועי ומיומן, חרף הצורף לעבור את התקופה המורכבת באתגרים של בידוד והסגרים, בשל חיידק הברוצלה שהתגלה בנפל של עגלה לפני כמה חודשים. הלשכה הוטרינארית נקטה בפעולות    פרוצדוראליות ונלקחו דגימות דם מכל הפרות. נמצאו 12 חשודות, שהופרדו, נחלבו אחרונות ואת החלב שלהן שפכו במשך כשבוע עד לקבלת תשובות נוספות. כעת בודקים פעם נוספת את דמן של כל הפרות כדי לאפשר את השחרור המיוחל, אם לא תהיינה חיוביות נוספות." טוב לדעת ונקווה להמשך טוב.

תמונה של גדי רופאייזן

» 6.01 – ההנהלות קיימו פגישה עם גורמי המועצה האזורית הרלוואנטיים מתוך כוונה למצוא פתרון נאות ומהיר לבעיית חציית הכביש בכניסה לשריד. ההתרשמות היתה שיש מודעות לבעייה וגם נכונות לחתור למציאת פתרון, אם כי כנראה שלא במיידי. נציגינו דרשו בתוקף להסדיר בינתיים פתרונות זמניים לבעייה. נקווה להמשך יותר מוצלח…

* 6.01 – במבצע יזום ומשולב 148 חברות וחברים התחסנו חיסון רביעי בבית הבריאות שלנו. נודה מקרב לב ליוזמים המבורכים – צבי ילינסקי, מילוא מול, רעייה קליין, שרה וייס, הלן פלוגה, חוה בומס, ורום הרוש.  נקווה שלא יהיה צורך בחיסון חמישי… אינשאללה!

» 6.01 – נפטר והלך לעולמו היוצר , הפזמונאי, המלחין והמשורר יורם טהרלב. פרידה עצובה ממי שהיה לאורך עשורים רבים לקולה של ארץ ישראל היפה. יהי זכרו ברוך!

» נשלח מכאן כהרגלנו איחולי החלמה מהירה ובריאות מלאה לחברינו פטו רוטשטיין, רחל דננבאום ופני מור-שריד. רק בריאות ואריכות ימים!

» נודה מקרב לב לעופר חרמוני ולליאם בלנגה, שסיימו לאחרונה בהצלחה את תפקידם בחלוקה יומיומית של עתונים לחדרי החברים. נקבל בברכה את יהלי הראל שנכנס לתפקיד ונאחל לו הצלחה דומה.

» 11.01 – עדי רוזן ורום הרוש נפגשו עם ציבור החברים המבוגרים לפגישת היכרות ועדכון בנושאים השונים השייכים לקבוצת גיל זאת. השמיעו, שמעו, סיפרו ועדכנו ומסתמן שהכיוון שלהם חיובי ומבטיח.

» בהצבעה בקלפי שהתקיימה לאחרונה התקבלו לחברות מותנית החברות והחברים השייכים לקבוצה השלישית שהוצגה לאחרונה.אנו מאחלים לכולכם קליטה נכונה ומהירה והשתלבות טובה. כמו כן, אושרו תקנון הקיבוץ המעודכן, תקנון רשת הבטחון והצעת תקציב העסקים והקהילה לשנת 2022.

» 11.01 – יום הרופאה והרופא. ברכות מקרב לב לציבור הרופאים ולצוותים הרפואיים בארץ ובשריד על פעלם המסור והקשה בתקופה כל כך מורכבת ומאתגרת כמו זו שכולנו חווים בשנתיים האחרונות. חזקו ואמצו!

» אנו ממש שמחים וגם גאים לברך בחום מקרב לב את בת שריד – הדר' איימי איזנברג לרגל קבלת תעודת הצטיינות לאורך כל תקופת הסטאז' במרכז הרפואי שמיר (אסף הרופא לשעבר). גאים כבר אמרנו? אז הצלחה בהמשך איימי!

» ונברך עוד רופאה בת וחברת הקיבוץ – לדר' סיון דרורי- קליל ומשפחתה עם חזרתה לקיבוץ מחופש עבור פוסטדוקטוראט בחו"ל. ברוכים הבאים, הקלטות מחודשת מהירה והשתלבות טובה!

וכעת לפינתנו האהובה – מעשי חברינו שלא תמיד ידועים לנו:

והפעם נכיר יותר מקרוב את חברנו טל עופר ואת עיסוקיו המעניינים: " לכל מי שאולי לא מכיר אותי, אני נשוי ליפעת ואבא לגלי בן השלוש. אני מלמד היסטוריה בתיכון האזורי מגידו בעין השופט וכל בוקר אני חוצה בג'יפ שלי את שדות העמק כדי להגיע בזמן לכיתה. בית הספר שלנו נבחר להיות חלק מתכנית מיוחדת בהיסטוריה, לפיה התלמידים לומדים בדרך של הכנת עבודות חקר, סיורים באתרים ובמוזאונים ושיעורים המבוססים על עבודה בקבוצות. בנוסף להוראה אני ממלא בבית הספר עוד שני תפקידים: רכז צוות היסטוריה ורכז עבודות גמר. בשנתיים האחרונות אני גם מכין וכותב לאתר של משרד החינוך שיעורים מתוקשבים בהיסטוריה לחטיבת הביניים, שיעורים המאפשרים לתלמידים ללמוד בדרך יצירתית ולמורים להכין שיעורים מעניינים ומאתגרים. עם כל זה הדבר שאני עדיין הכי אוהב הוא החופש בגדול  –  לשחות, לנווט, לרכב על אופניים ובעיקר לטייל עם המשפחה שלי".   נכון שלא ידעתם? אז תנו צ'אנס וכתבו לנו על עיסוקיכם ואנו נתרשם מכך! כל הכבוד לך טל!

תמונה של טל עופר

» 14.01 – אמרי גיל וילדי הגנים שתלו שתילי אלת המסטיק בכניסה לקיבוץ ליד השער. אנו מצפים לראותם מייפים ומוריקים את הסביבה שלנו, כל זאת כפרומו מבטיח לט"ו בשבט.

» 17.01 – ט"ו בשבט הגיע ואיתו המטעמים שאסורים על רבים מבינינו לאורך רוב השנה – הפירות היבשים, השקדים, האגוזים, הצימוקים והדבלים, שלא נחטא לכמויות הסוכר הנדיבות שהם מכילים. אבל פעם בשנה עוצמים עין ו…נהנים!  חג האילנות לא צויין השנה כמקובל מפאת הגבלות הקורונה ותנאי מזג האויר החורפי והגשום. אנו נמתין בסבלנות לזמנים טובים יותר.

» אוריין צ'פלין כותבת לנו: "   "ישראמן"  – היא תחרות בטריאתלון למרחק איש הברזל המתקיימת מדי שנה באילת.  חמישה נציגים היו לשריד השנה בתחרות: יותם מור (י"א) ויונתן קליין (י"ב), שהתאמנו חודשים ארוכים כדי להתחרות בכל המקצועות  –  שחייה (1.9 ק"מ), רכיבת אופניים ( 90 ק"מ) וריצה (21.1 ק"מ)  – אתגר מרשים ומרגש מאד! , עופר חרמוני ולו צ'פלין (י"ב), שהיו חלק משלושה ורצו כל אחד חצי מרתון. עופר חרמוני הגיע עם השלושה שלו למקום הראשון לשלישיות. לו צ'פלין הגיעה עם השלושה שלה למקום השני. נציג נוסף ומצויין היה נאור וירני עם פודיום היסטורי לשלישיית 40 פלוס!.    השמש חייכה למתחרים ולבני המשפחה וחברים שבאו לעודד. היתה תחרות מרגשת שסיימה חודשים של אימונים והתמדה מעוררת הערצה  –    נציגות ספורטיבית ומשמחת מאד!"

ואנו מוסיפים על כך – באמת מדהים! דור ספורטאים צעירים עם הורים מפרגנים שנותנים דוגמא אישית. זקני שריד לא זוכרים כזו תופעה. רמת דוד אדומה מקנאה! באמת שאפו! ובנוסף לכך נציין עוד שמכבי חיפה נהלל, שנתון 2008 בכדורגל, בה משחק בין היתר יהלי חרמוני, עלו לחצי גמר גביע המדינה, אחרי ניצחון על מכבי תל אביב. בהצלחה בהמשך!

» 19.01 – מספרים לנו שזה היה היום הכי קר בשנה, לעת עתה, ולדעת סוקרי תופעות אקלימיות שונות יודעי דבר כנראה שהכי קר גם בהשוואה לשנים רבות שקדמו לשנה זו.

» 22.01 – תמר, שי וילדי משפחת חמדי הצעירה חנכו בשעה טובה ומוצלחת את ביתם החדש באתר האולפן לשעבר. תתחדשו ותהנו בגדול!

» 23.01 – באדיבות המועצה האזורית שלנו ובהובלתה של רותי בק-שמש הבלתי נלאית נפתחה סדרה של שישה מפגשים/הרצאות עם עו"ס רונית סלע בנושאים הקשורים להתמודדות במצבי לחץ  בגיל השלישי. לאחר שלושה מפגשים בהשתתפות ערה נראה ונשמע מאד מעניין ותכליתי.

» 23.01 – בשעה טובה הותקן סוף סוף מחסום צבעוני מואר חדש בשער הקיבוץ, אך כפי שאנו לצערנו רגילים ממקרים דומים בעבר, מישהו כבר דאג לפגוע בו ולהשביתו לאחר ימים ספורים… קצת תשומת לב וזהירות מצד ציבור הנהגים לא תזיק!

» רצינו לכתוב ולתאר את מצב העניינים בכל הקשור למגפת הקורונה, אך ביקשנו וקיבלנו רשות מיורם שטיינברג להביא את מה שפרסם מפי עטו ב"מקומי", בצורה שהכי ממחישה את המצב:

"חשוב שנדע, שכוחו של הרגל,
כמו כדור שלג מתגלגל.
מוריד, לאט לאט, תחושות וריגושים,
אך צובר בדרך הרבה מוקשים.
לפני שנתיים פרצה בעולם מגפה,
עמדנו בפרץ וחיכינו לסופה,
אבל היא שינתה צורה והופיעה בגלים,
לא הרמנו ידיים ושמרנו על הכללים.
עד שהגיע גל האומיקרון,
הרפינו את המושכות ונתפסנו בגרון.
התחלנו לזלזל קצת בחיסונים,
הורדנו את המסכות מהפנים,
אטמנו אוזננו כשצילצלו הפעמונים.
הוירוס "ניצל" את ההזדמנות 
וחדר לבתי הספר ולגנים.
עכשיו אנו סופרים בין 60 ל-70 חולים בשבוע,
כשהסוף עדיין לא ידוע.
לא צריך לקבל את הכל כגזירה משמים!
רצוי להדק שיניים ולשלב ידיים,
והעיקר להקשיב ולסמוך על צח"י, שעושה עבודת קודש
ובתקווה שהוואריאנט הזה ייגמר בסוף החודש."

כל מילה מיותרת! המבין יבין!

» 26.01 – "מה בוער?" של רזי ברקאי – פס הקול של גלי צהל. רזי פורש לצערנו לאחר 27 שנות שידור. כמה שעות האזנה היו לכל אחד מאיתנו לתכניותיו המרתקות? היה תענוג להקשיב לעתונאי עם עמדה וערכים, ללא מורא ועם הרבה אומץ. ומה משאירים לנו במקומו? עצוב!

» 27.01 – צויין ברבים יום השואה הבינלאומי, שנקבע על פי היום שבו שוחרר מחנה ההשמדה אושוויץ מידי הנאצים ב-1945. זהו יום שכל אחד צריך לציין ולזכור לעולמים!

» מזל טוב מקרב לב לחברנו היקר יוסי נץ במלאת לו 80 ! שיהיה זה בשעה טובה ומוצלחת, עם הרבה אושר, נחת, בריאות ואריכות ימים! 

תמונה מתוך מגזין "כאן שריד

וכאן שוב בא לסיומו הדיווח החודשי הראשון לשנת 2022. אנו בהחלט מקווים שתמצאו בו עניין וחידושים ואם הרוח הטובה גם תשרה עליכם ולו לרגע, אולי גם תמצאו לנכון להגיב, להעיר, לבקר, לעדכן ולהוסיף מצדכם.   להתראות בדיווח הבא בימים הראשונים של חודש מרץ!        

השארת תגובה

טלפונים

לוח וידאו

ע. שירות

קלפי

חירום

ס. רכב

דרושים

טפסים

צוותים

  רישום גשם

  מדידה אחרונה 5/5/2024

  מ״מ גשם ביממה האחרונה
  סה״כ מ״מ גשם העונה
  גלילה לראש העמוד
  X
  דילוג לתוכן