החודש שחלף // מהדורת יולי 2023

יולי – החודש השביעי בלוח השנה הלועזי והשני לצמד החודשים הידוע משירו של שלמה ארצי "חום יולי-אוגוסט" הלוהטים. החודש מקביל לחלקים של החודשים העבריים תמוז-אב ואנו מתקרבים בצעדי ענק למבוא לימים הנוראים בחודש אלול ולחגי תשרי שבשנה העברית החדשה (שתבוא עלינו לטובה…מי יתן!). החום מתגבר והולך, גם באקלים, גם בפוליטיקה הישראלית וגם בתנועת המחאה ההופכת למחאה עממית אדירה,  עד כדי כך שכבר לא כל כך שומעים את הביטויים "בוגדים", "אנרכיסטים" ועוד כהנה וכהנה, אבל אל תטעו – גם בפגרת הקיץ של הכנסת המוחות האפלים שבה ממשיכים לחבל תחבולות, לתכנן תיכנונים ולקדם חוקים, שכל אחד מהם יותר הזוי מקודמו, והדבר גם נותן אותותיו במציאות הישראלית הציבורית, שיותר ויותר מתחרדת, יותר ויותר מתגזענת ויותר ויותר נשענת על מעשים פליליים שאמורים לקדם  את החזון המשיחי הנפשע. מסתמנת החלשות מסויימת מצד חלק מבינינו והדבר בא לידי ביטוי גם בכמות האנשים משריד הנרשמים לנסיעה לקפלן, אם כי המשתתפים במחאה בצומת נהלל עומדים איתן על משמרתם ואף מגדילים את כוחם משבוע לשבוע. לאלה שעדיין יושבים על הגדר או על הכורסא הנוחה בביתם – תתעוררו לפני שיהיה מאוחר מדי!!!

וכעת למה שנעשה אצלנו במהלכו של חודש יולי שחלף:

»   2.07 – התחדשה במלוא עוזה התעמלות המים בבריכה בהדרכתה המיומנת של חברתנו תמר חמדי.  "ואתם המתעמלים – היכונו!".

תמונה של התעמלות במים בבריכה

»  3.07 – ברכות חמות מקרב לב לנועה ניר בסיימה בהצלחה קורס קצינות במערך כיפת הברזל. השבח וההלל! בהצלחה בהמשך!

 
»   3.07-25.07 – התקיימה והסתיימה עונת החפירות הארכיולוגיות בתל שדוד שלידינו (שריד המקראית?). חגי ספר התנדב לכהן כמתאם מול משלחת החופרים ואליו הצטרפו לחפירות מדי יום חברים רבים שאף דיווחו על חווייה מהנה, למרות תנאי החום הכבדים. חגי מסכם: " החפירות בוצעו על ידי  משלחת מאוניברסיטת תל אביב ואוניברסיטה מגרמניה. הקשר עם שריד התקיים דרך הצבת מרכז האיסוף והרישום של הממצאים מהתל בבית אמנון. מתנדבים משריד עלו לסייע בחפירות וגם התקיימו הרצאות להסבר על חשיבות התל בתקופת השלטון המצרי ובתקופת ממלכת ישראל. במהלך החפירות נמצאו שרידים מחווה רומית וממצודה מהתקופה הצלבנית, כדוגמת נרות שמן, כדים, מטבעות וצלמית של אלה כנענית, ממצאים שהוצגו בפני חברים משריד בתום החפירות.  נמסר שמתוכננות חפירות  נוספות בשנים הבאות, שאמורות לחשוף את התקופות השונות ואת התרבות החומרית בתל שמעולם לא נחפר עד כה בצורה מסודרת. תודה לאיילת ולכל המתנדבים שסייעו  להצלחת עונת החפירות הראשונה". וכמובן שתודה גם לחגי על ריכוז התאום ועל הדיווח.  ב- 25.07 התקיים בבית אמנון אירוע סגירת עונת החפירות וכעת אנו נמתין לעונה הבאה בשנה הבאה.

»  4.07 – הצטערנו לשמוע על פטירתו של בן הקיבוץ וחבר הקיבוץ לשעבר דוד חיאל ז"ל אחיהן של חברותנו היקרות מלכה, שבי ומירי. לבנו עם המשפחה הנרחבת האבלה על האובדן הכבד ומשתתפים בצערה העמוק. שלא תדעו עוד צער!

»  6.07 – חודש המיזם "חמישי לח" בבריכת השחייה כמדי שנה, לשמחתם של ילדים והורים כאחד. מה יכול להיות רע? רחצה מרעננת, מפגשי חברותא ואוכל טעים…סבבה!

»  6.07 – מזל טוב מקרב לב לרוני ואביב בז'רנו ולכל המשפחה להולדת הבת אורן אחות להילי וברי. רוב אושר ונחת!

»  הדסה ואסתי מ"ניגונים" מודיעות: " להורי גן אילן וגן תכלת ומרכז א'-ב' שלום!  לאחר ראש השנה אנו מתכננות לפתוח מעגל מתופפים עבור ילדי הגנים וכיתות א'-ב'. החוג יתקיים אחת לשבועיים בימי ראשון בשעות אחר הצהריים במועדון הסנדוויץ. על השעה המדוייקת של החוג ופרטים נוספים נודיע למשפחות שירשמו את ילדיהן. במידה ויהיו נרשמים רבים נקיים שתי קבוצות."  בהצלחה!

»   7.07 –  קבלת שבת שאירחה הפעם את יעל שמעיה, דיאטנית קלינית מפגיית המרכז הרפואי העמק, שהסבירה על אופן ההזנה המיוחד של פגים ועל ניסיונה האישי בגידול שתי בנות פגות.

»  9.07 -יום התאומים הבינלאומי. יתכן והיה מקום לבדוק מה המצב בשריד בהקשר זה, אך בשלב זה נסתפק בקביעה שזכות הראשונים בשריד שמורה לשי ודוד כפרי ולחגית ויעל מירון. לאחריהן עוד כמה וכמה לאורך השנים אך היריעה קצרה…

התאומות הראשונות בשריד יעל וחגית מירון

» 11.07 – שיחת הקיבוץ נדחתה בשל "יום השיבוש הלאומי" עליו הכריזו אירגוני המחאה למיניהם. בלי ספק סיבה טובה ומוצדקת!

»  11.07 – משתתפים באבלו של קובי ושל כל משפחת שטרית במות עליו אמו היקרה שרה ז"ל. שלא תדעו עוד צער!

»  14.07 – קבלת השבת אירחה את עופר מיכאלי, חבר קיבוץ להבות הבשן, עם סיפור חייו אותו פירסם בספרו "מתוק-חמוץ בקיבוץ" – סיפור חיים מרתק, המדגיש את אהבתו לבעלי חיים, שאף הובילה אותו לפציעה קשה, ששינתה את מסלול חייו. במסגרת השיקום הארוך הפך עופר למקימן ומנהלן של עמותות העוסקות בשיקום נכים בכל אזור הצפון. ראוי לציון!

»  16.07 – במכתב של ניר רושקין לחברי שריד התבשרנו שב-16.07 היה היום הקובע להפעלת השיוך החוזי הזמני, כלומר – שניתנת  ליורשים ו/או לחברי קיבוץ בחופשה האפשרות להשכיר את דירתם, בשלב זה עד לתקופה של שלוש שנים, שיסתיימו ב-15.07.26, או בעת השיוך הקנייני, הקודם מביניהם. במקביל ממשיכים לקדם את התב"ע והכנת התיק למנהל (רמ"י).

הפעם במסגרת הפינה הקבועה שלנו על עיסוקם המעניין של חברים שלא תמיד יודעים עליו:

לפנינו סיפורו ועיסוקו המעניין של חברנו רביב יתום, שכך הוא מספר: " ברוכים הבאים לתערוכת האמנות הראשונה שלי, אירוע שחוגג לא רק את מסעי האמנותי, אלא גם מסע של תראפיה ושל תגלית עצמית. התערוכה הזו – "חומר דוב" – היא מבחינתי עשור של רגש בקרמיקה, שבה אני חושף את המאמץ היצירתי, הנפשי, בכך ששפכתי לתוכו את כל לבי ונשמתי. המסע שהתחיל לפני כעשר שנים, הוליד את היצירות הייחודיות שלי – דובי הקרמיקה. בכל דוב ישנו מגע של חידוש וניסיון להפתיע את עצמי. תמיד נמשכתי לדפוסים וטקסטורות ולכן ככל שהדובים מאד פשוטים ומאד דומים לאבן, כך הקשר שלי אליהם מעמיק. חלק חשוב מהמסע הזה היה שיתוף הפעולה שלי עם אילן בק, האוצר שגילה אותי והאיר את דרכי. אני מוקיר תודה עמוקה לאילן, שראה את הפוטנציאל הטמון באמנות שלי ועבד ימים כלילות כדי להוציא את התערוכה הזאת לאור. אמונתו בי ובכוח של דוביי היתה עבורי כלי מרכזי בהפיכת המסע הזה לאפשרי.  דרך התערוכה הזו אני לא רק פותח לכם צוהר לתוך אמנותי, אלא אני מזמין אתכם להתרגש מהרגשות שנלכדו בדובי החומר האלו ולמצוא בהם סיפורים מרגשים, מעצימים ומעוררי השראה, בדרכים שלעיתים המילים לא יכולות להעביר. אני מקווה באמת שתצטרפו אלי לחגיגה זו של אמנות, ריפוי והתפתחות אישית.  נפתחה ב-9.06 בשעה 11:00 ברח' הדגניות 12 בטבעון ותהיה פתוחה בחודשיים הקרובים  –  "המבשלה לאומנויות הקרמיקה – Ilan Beck ".

תודה לרביב על הכנות, גילוי הלב והכישרון!   נכון מעניין ואף מפתיע?

»  19.07 – א' באב  –  ראש חודש  -כהקדמה ל-ט' באב (יום הצום והאבל) ולהבדיל ל-ט"ו באב (חג האהבה).

»  קבוצה גדולה של חברי שריד  היתה שותפה פעילה לצעדה הלוהטת לירושלים בנסיון לסכל ולמנוע את חקיקת ביטול חוק הסבירות. לצערנו הדבר עדיין לא עלה בידינו, אך כולנו תקווה שהרוחות הרעות תחלופנה וגם זה יזכה לתיקונו.

»  באחת השבתות במהלך החודש בשעות אחר הצהריים התקיים אצלנו מפגש במסגרת "חברותא ותרבותא " ופינוקים ,שנטלו בו חלק צעירי הקיבוץ עם חברנו ארנון מרום בנושא הפקת סרטונים עם הבינה המלאכותית. עושה רושם שלצד ההישג שבקדמה האנושית והטכנולוגית יהיה עלינו להתמודד עם סוגיה מורכבת ומסובכת, שעדיין לא מספיק ברורות לנו כל תוצאותיה והשלכותיה. חישבו על כך!

»  כותבת לנו בתחושת גאווה לגמרי מובנת האמא יסמין דה קוסטה: " מחנה "סילבה" 2023  – נסיעה למחנה אימונים בניווט ספורטיבי בצ'כיה. במשך 12 ימים קבוצת בנות ובנים ממיטב הנוער של ספורט הניווט בישראל בילתה ביערות צ'כיה באימונים ותחרויות. המחנה כלל ניווטי ספרינט, ניווטי יער, שחייה באגמים קפואים ותחרויות היתוליות, וכיאה למחנה בינלאומי של נוער, כמובן שגם מסיבות דיסקו, מדורות וריקודי עמים. בין בני הנוער היה גם אריאל דה קוסטה שלנו ואנו נאחל לו התקדמות והצלחה בעונת הניווטים הקרובה ובהמשך"    כל טוב ובהצלחה!

»  21.07 – קבלת שבת שהוקדשה הפעם לנציגות של יוצרים  ואומנים מקומיים הונחתה על ידי רותם בכר (אמנית מוכרת כשלעצמה!), שאירחה וראיינה את חברינו נילי רמות, צ ביה כפרי וגידי צור, כל אחת ואחד בתחום עיסוקה/ו ואמנותה/ו הייחודית. מדווחים לנו שהערב היה מעניין ומרתק!

»  21.07 – תחת שרביטה האירגוני של חברתנו יעל עזר התקיימה בגיציה הופעתם השנייה של אסי זיגדון והצדיקים, שהנעימו בנגינתם ובשירתם את כל אלה שהזדמנו למקום.

»  25.07 – התקיימה שיחת הקיבוץ שנדחתה בשעתו בשל "יום השיבוש הלאומי" ועלו בה  הנושאים הבאים: 1) נוהל השכרות לגרושות/גרושים שלאחר היום הקובע, 2) פניית תנועת השומר הצעיר לתרומה לשומריה על סך 15,000 ש"ח, 3) הארכה לשנת חופש שישית להדס ודרור ארנון. לאחר דיון מתוח בסעיף הראשון כל הנושאים הועברו כמקובל להצבעה בקלפי.  בהצבעה נדחו ההצעות לנוהל ההשכרה ולתרומה להשוה"צ ואושרה שנת החופש השישית למשפחת ארנון.

»  25.07 – במסגרת תרומת דם יישובית  נוספת התייצבו ובאו להם 38 תורמים. תודה להם וכל הכבוד! נקווה לבואם של מתנדבים נוספים בתרומות הבאות.

» ביקורי מולדת בחופשת הקיץ: נברך בברוכים הבאים את יונת, שמוליק וילדיהם, את מתת כהנא וילדיה ואת נועה (ילינסקי) הדס וילדיה. להתראות בקרוב!

»  ג'יי לבנה התפרסם לאחרונה בעתונות הספורט – "הכדורגלן המוכשר חתם לאחרונה בהפועל הרצליה". לא נותר לנו אלא לאחל לו ולקבוצתו החדשה הצלחה רבה בעונה הקרובה.

»  28.07 – בקבלת השבת צויין יום הולדתו ה-97 של קיבוץ שריד (!!!) – רק שלוש שנים לפני יובל ה-100 של קיבוצנו.  הושמעו קטעי זכרונות מעניינים ואף נוסטלגיים מפי דני נימרי בתחום הפוליטיקה והספורט, יעל אייזנר על חגי הקיבוץ ועדי רוזן על תחום העבודה. יצויין גם שקדמה לכך ארוחת ערב חגיגית בחדר האוכל, כמעין פתיחה לניסיון להחזיר את ארוחות הערב ביום שישי, לעת עתה פעם בחודש.    כדאי אולי ליזום את תחילת התכנונים וההכנות לחגיגות המאה הממשמשות ובאות.   אל תפיצו, אך יודעי דבר מדליפים,שלמרות הכל בנושא הזה כדאי אולי להתעניין וללמוד משהו אפילו(!) ממזרע, המצויים בעיצומם של האירועים והחגיגות ממש בימים אלה…

»  הסתיימה סדנה אזורית באירגון מש"א שריד של הכנת חברים ליציאה לפנסיה. המשתתפים היו מרוצים, במיוחד גם מכך שהצלחנו לרתום לסדנה גם את גבת ויפעת, שגם להם אוכלוסייה גדולה של חברים לקראת פנסיה ו/או בפנסיה.  רעיון מוצלח!

»  בשכונת כדורעף חופים העתידית (שכונת הפרדס) מתקדמים לקבלת היתר פיתוח ובמקביל נמצאים במו"מ עם קבלני תשתיות שונים. מקווים שנוכל להתחיל את עבודות הפיתוח בסוף חודש אוגוסט/ אמצע חודש ספטמבר. אינשאללה!

»  "בראש הגבעה" ממשיכים לחפש את הנתיב הנכון לפיתוח, כאשר בוחנים יחד עם האדריכל עמוס וכמן והשמאי זהר דרורי את אפשרויות הפיתוח והשימושים בקרקע. יש כבר כמה תובנות וכאשר יושלמו התכניות הן תובאנה לדיונים בהנהלות השונות ובשיחה.

נסיים במה בפתחנו: האירועים המתרחשים במדינה לא פוסחים עלינו ואפשר לראות התגייסות מרשימה מאד (עם עליות ומורדות…) של חברים, בני נוער וילדים, הנוטלים חלק פעיל במאבק. גיורא רמות, שמוביל את ההתארגנות בשריד ובעמק, משקיע בכך זמן רב ואיתו שותפים חברים נוספים המבינים את הסכנה האורבת לנו אם חס וחלילה תתקבל החקיקה המוצעת ואם יקודמו עוד מהלכים הזויים מידיה של הממשלה הכושלת המכהנת בימינו אלה. כל אחת ואחד יכול לתרום תרומה איכותית ומשמעותית להצלחת המאבק החשוב ואולי אפילו גורלי לעתיד המדינה. ראו הוזהרתם!
ובזאת תם דיווח נוסף מגוון וממצה על אודות מה שהתרחש אצלנו ביולי.   
להתראות בדיווח הבא במהלכו של חודש ספטמבר. בברכה וכל טוב לכולכם!

השארת תגובה

טלפונים

לוח וידאו

ע. שירות

קלפי

חירום

ס. רכב

דרושים

טפסים

צוותים

  רישום גשם

  מדידה אחרונה 5/5/2024

  מ״מ גשם ביממה האחרונה
  סה״כ מ״מ גשם העונה
  גלילה לראש העמוד
  X
  דילוג לתוכן