החודש שחלף // מהדורת יוני 2023

יוני – החודש השישי בלוח השנה הלועזי, המקביל לחודשים העבריים תמוז-אב. חום יולי – אוגוסט הקדים השנה ופלש גם לחודש יוני ואומרים לנו שאנו צפויים  (ביחד עם כל העולם…!) לקיץ לוהט.
עכשיו לכו לספר לטראמפ ולכל המכחישים שאיתו שבכל זאת יש, כנראה, משבר אקלים חמור בעולם… מתנצל אישית על האיחור בהופעת הדיווח החודשי, אך הדבר נגרם מאילוצים אישיים ונקווה שזה  לא יחזור בעתיד. עם תום שנת הלימודים של היסודיים, התיכוניים והאקדמים נכנסנו לתרגולת קיץ שרידאית שכוללת, בין היתר, את "חמישי לח" בבריכה, בילוי של המרכזים בבריכה ועוד כהנה וכהנה, לשמחתם הרבה של הילדים/נערים בגילאים השונים. נקווה שזה יסייע בהתמודדות עם עומסי החום הכבדים שאנו חווים לאחרונה.    חידוש במקומותנו  –  חבר שריד הציג את מועמדותו לראשות מועצת עמק יזרעאל ואנו בהחלט מעריכים את המהלך ומאחלים לאלדר סיון הצלחה בהמשך, מעבר לכל דעה או נטייה אישית של כל אחת ואחד מבינינו. שאפו!

וכעת נעבור לדיווח על הנעשה אצלנו בימים חמים אלה, תרתי משמע…

» 1.06 – בצער רב אנו מביאים לידיעתכם שבת שריד – נירה וישניוב-דיין ז"ל הלכה לעולמה והובאה למנוחות ביישובה נהלל.
יהי זכרה ברוך!

» 2.06 – בקבלת השבת נהנינו (מאד!) מצילומיו של חברנו אסף אשל, שצולמו במחוז יונאן שבסין, בגואטמלה וגם…בעמק יזרעאל שלנו. נקווה שממש בקרוב נהנה שוב מתוצרי מצלמתו.

»  2.06 – היום החם ביותר בשנה (לפחות עד כה…), אך כדאי לדעת שנמדדו בו 42 מעלות צלזיוס. לאן פנינו בהמשך?

» 5.06 – יום איכות הסביבה העולמי  –  הרבה דיבורים בנושא ובהחלט פחות מדי מעשים להתמודדות עם המצב. כיום כבר רובנו, וכנראה שגם כאלה שלא מזמן פיקפקו בכך, חשים ומבינים את המצב החמור והשלכותיו. יש עוד הרבה מה לעשות בנדון!

ילדי המרכזים מנקים את חצר הקיבוץ | צילום: נועה דרורי

»  8.06 – מזל טוב מקרב לב לאורנה וחגי ולכל משפחת פקר לרגל נישואי הבן רון עם בחירת ליבו ליאת. הרבה אושר ונחת לכולכן/ם.

» נשלח מכאן ברכת החלמה מקרב לב לגלי אסטרייכר שנפגע במגלשת המים המאולתרת בחג השבועות. העיקר הבריאות!

» 13.06 – פתיחת חודש הספר העברי ברחבי הארץ, עם הדוכנים, המבצעים, ההנחות וההתעניינות המיוחדת. למרות כל המחשבים והספרים הדיגיטאליים אנו עדיין בין מובילי ההוצאה לאור של ספרים, לפחות יחסית, בהשוואה לענקיות ההוצאה לאור בעולם.

»  13.06 – קן השומר הצעיר בשריד ציין לאחרונה 8 שנים להקמתו המחודשת, בהתחשב בכך שהתנועה בשריד היתה קיימת לאורך רוב שנות קיומו של הקיבוץ, הרבה לפני העידן החדש הזה, אך בכל זאת ברכות חמות לתנועה, למדריכים ולחניכים על ציון המועד, על הגאווה ועל הפעילות המתקיימת.

»  15.06 – בבית אמנון התקיים ערב מהנה לציון תום השנה השלישית של פרוייקט "בשיריך שריד". במהלך השנה עבדו הבנות החמודות על לימוד וביצוע שירים נוספים של נתן יונתן ולצדם גם שירים רוסיים, שפעם אהבנו לשיר…    היה זה אירוע מרגש ומהנה ומתברר שהמסורת של אהבת השירים שמקורם רוסי עדיין קיימת אצלנו. תודה רבה לכל העוסקים בפעילות חשובה זו.

»  16.06 –  קבלת השבת הוקדשה הפעם למחווה ליהונתן גפן, בהשתתפות חבריו לכיתת בית הספר בנהלל – אליעזר יפה ועופר אבידוב – מהם שמענו פרטים ממש מעניינים על ילדותו וחייו של גפן בנהלל.

» 17.06 – ליגת הקיץ בכדורגל ע"ש אסף פוקס ז"ל  –  זו השנה ה-18 לקיום הליגה וזו השנה הרביעית ברציפות ששריד לוקחת חלק בטורניר. השנה הוגרלנו בבית 1 עם גבת, תמרת, גבעת אלה ושדה יעקב. במשחק הראשון הפסדנו 3:0 לגבת, במשחק השני ניצחנו את שדה יעקב 2:4, במשחק השלישי ניצחנו את תמרת 2:7 (!!!) ובמשחק האחרון בשלב הבתים נפרדנו בתיקו 3:3 עם גבעת אלה. העפלנו לרבע גמר והמשחקים במסגרתו עתידים להיערך ב-15.07 וב-22.07.    סגל הקבוצה :  המאמן – ג'יי ליבנה, השחקנים: אלעד ויסבוך, ביניה לב, אמיר רמון, יהודה מורנו, רועי ואוהד סביון, רותם לידר, יונתן קליין, גלעד לב וענבר אדמון, בתוספת שני שחקני רכש – גבי מיטצקי וגפן הגלעדי. בהצלחה בהמשך!

ובהמשך לדיווח הממצה של ביניה, נביא מפיו גם את סיכום שנת הפעילות: " מסיים שנה רביעית של חוג הכדורביניה בשריד. קבוצת גן-ב'  23 ילדים, קבוצת ג'-ד'  17 ילדים, קבוצת ה'-ז'  23 ילדים וקבוצת בנות  ג'-ז'  17 בנות. היתה זו עונה מדהימה, מעניינת ומאתגרת. אני מבקש להודות ליובל סלע ולרותי בק-שמש, שנותנים לנו גיבוי מלא להמשיך לקיים את המפעל הזה, לאלעד ויסבוך על הסדר והאירגון במגרש, לג'יי ליבנה ויהודה מורנו על העזרה באימונים ובמשחקים לאורך כל השנה. ניפגש בספטמבר לעונה החמישית!"   תודה על הסיכום ועל ההתמדה!

» 19.06 – זכינו לביקור חשוב של משלחת צ'כית גדולה בראשות יושבת ראש הפרלמנט, למען חיזוק הקשרים עם הצ'כים, הרואים בשריד וביער מסריק חשיבות רבה ואנו מקווים לתרגם זאת גם להשגת משאבים והמשך פיתוח הקשרים איתם. בתחילה ניפגשו עם חברינו ביער מסריק ובהמשך התקיים מפגש מסכם במועדון לחבר.
בהצלחה בהמשך!

»  19.06 – משתתפים בצער ובאבל של גלעד בירן ובני משפחתו על מות האם מירה בירן ז"ל. יהי זכרה ברוך!

» 20.06 – א' תמוז – מועד יציאת חטיבות הביניים והתיכונים לחופשת הקיץ, הפעם ללא תעודות, בשל שביתת אירגון המורים התיכוניים. גם ללא תעודות  –  חופש נעים ומילוי חמצן לקראת ההמשך!

» 20.06 – בהצבעה בקלפי אושרה ההצעה להנהגת הסכם שכירת דירות משולש ( המשכיר, הקיבוץ והשוכר ), זאת לאחר שהקיבוץ קיבל החלטה על הפעלת ההשכרות של היורשים כחלק מהשיוך החוזי הזמני. הכוונה היא להתחיל בהשכרות וללמוד תוך כדי תנועה כל הקשור לאיחוד דירות וצימצום מלאי הדירות הפנויות העומדות לרשות הקיבוץ.

» 21.06 – היום הרשמי לתחילת הקיץ, שהוא גם היום הארוך ביותר בשנה – יום ההיפוך, שממנו יתחילו הימים להתקצר אט אט.

» 22.06 – מזל טוב מקרב לב לענת ואמנון ולכל משפחת דנציג על נישואי הבן תמוז עם בחירת לבו אלכס. רוב אושר ונחת לכולכן/ם.

»  החודש סיימה בת שריד – לו צ'פלין –  את השנה במכינה  הקדם צבאית ע"ש רבין ונערכת לגיוסה הקרוב. שאפו ובהצלחה בהמשך!

» נברך מקרב לב את אסנת גיל, מרים לימאי ואת אודליה ומאיר בוסקילה לרגל כניסתם לדירותיהן/ם החדשות המשופצות. הרבה הנאה והתחדשות!

» 23.06 – בקבלת השבת התארח דובי אביגור – רב חילוני בוגר תנועת השומר הצעיר, שהעשיר אותנו בידע על התפתחות הרבנות החילונית. בנוסף הוא גם סיפר לנו על עיסוקו הנוסף כחבר הנהלת עמותת לילך, המסייעת למות בכבוד. במסגרת הפעילות הוא ואשתו משמשים כמלווים רוחניים של אנשים המגיעים לסוף חייהם. היה זה ערב יוצא דופן, שהעז לגעת בנקודות רגישות ועדינות בחיי כולנו. תודה רבה לך!   (דיווחו של חברנו דוד דרורי).

» 25.06 – חגי פקר מדווח לנו: " במלאת כשלוש שנים להפעלת מערכת האינטרנט בשריד על גבי סיבים אופטיים ולאור הצרכים הגדלים והולכים בשימוש באינטרנט, שודרגה לאחרונה המערכת לעבודה יותר מהירה, הבאה לידי ביטוי בהורדה והעלאה מהירה יותר של נתונים למכשירים המחוברים בכבל למודם. חשוב לציין שהשינוי לא משפר את איכות ה-WiFi בדירות".  תתחדשו! 

» 27.06 – תלמידי ביה"ס היסודי שגיא יצאו בשעה טובה לחופשת הקיץ עם תום שנת הלימודים הנוכחית. נאחל לכולם חופש נעים, קריר ומהנה, וכנראה שלקראת סופו בכל זאת יתעוררו געגועים לבית הספר ולבני בני המחזור.    ובמקביל, לאור מסיבת הסיום שלהם, נברך את בני שריד בוגרי כיתה ו', המסיימים את חוק לימודיהם ביסודי ועוברים לשלב הבא בחינוכם בבית הספר התיכון ביפעת "העמק המערבי". ואלו הם: אדר יעקב, אביתר סקוברוניק, אייל צוקר, נועם וולף, עידו בירן, הדי מרום-רוזן, תומר וירני, מירן אגם, נעם קרן, עטר שווייצר, עילי אלמוג, עילי ריכטר, פלג ארנון, איל סוננברג, אמיתי רייכל, דניאלה אשכול, נועה ונגר, נטע להב, נרי מילוא, מתן ברק, אלה אביטל, תומר סביון וגפן ניר. עלו והצליחו בחופשה ובשלב הבא בחייכם!

»  27.06 – נברך מקרב לב את חברתנו היקרה רעיה נימרי במלאת לה 80 שנה (!). שפע ברכות ואיחולים, נחת  מבני משפחתך, אושר והעיקר…הרבה בריאות!

»  חומר למחשבה!   לפני שנים האנתרופולוגית מרגרת מיד נשאלה על ידי סטודנטית מה היא מחשיבה כסימן הראשון לציביליזציה בתרבות. הסטודנטית ציפתה ממיד לדבר על קרסי דגים או כדי חרס או אבני שחיקה.  אבל לא ! מיד אמרה שהסימן הראשון בציביליזציה בתרבות העתיקה היה עצם ירך שנשברה ואז נרפאה. מיד הסבירה שבממלכת החיות, אם אתה שובר את הרגל, אתה מת. אתה לא יכול לברוח מסכנה, להגיע לנהר לשתות או לצוד מזון. אתה בשר לחיות משוטטות. אף חיה לא שורדת עם רגל שבורה מספיק זמן כדי שהעצם תתרפא. עצם ירך שהחלימה  היא עדות לכך שמישהו הקדיש זמן להישאר עם מי שנפצע, קשר את הפצע ונשא את האדם למקום מבטחים. חשבתם על כך?

» אסתי שטיינברג והדסה פרסאי מסכמות בתודות את שנת הפעילות המוצלחת של פרוייקט "ניגונים" : " תודה גדולה לכל המנגנים, המורים, המשפחות והחברים שהשתתפו עמנו במפגש לסיום השנה. תודה ליוסף המתופף על הנחיית מעגל המתופפים העליז לילדי שריד". איחולים להמשך הצלחה בשנת הפעילות הבאה עלינו לטובה!

וכעת לפינתנו הקבועה המביאה עדות מכלי ראשון אודות פעילותם ועיסוקם של חברנו, שלרוב לא ידועה לנו. הפעם בצורה מיוחדת:

אריאל מור הבלתי נלאה מספר לנו: " הדרך ( El Camino) שהלכתי וחוויתי בחודש שעבר. לבקשת צוות "החודש שחלף…" אספר על החווייה בשעה שהלכתי, עם שני חברים, בשתיים מדרכי " אל קמינו" בספרד (מתוך כ-400 האפשריות). זוהי רשת דרכים, בת כאלף שנים, בכל רחבי אירופה המערבית, שכולן מובילות לעיר אחת בצפון מערב ספרד בשם Santiago de Compostela. צליינים מכל העולם  ומכל רחבי אירופה יוצאים מזה כאלף שנים למסע עלייה לרגל שמסתיים בעיר הזאת.  לאורך הדרך נבנו כפרים ושירותי דרך, כמו אכסניות, פונדקים, בתי חולים ועוד, כדי לסייע  לצליינים בדרכם הארוכה.
מאז שזה נפתח גם לתיירים הפכה ליעד תיירותי מאד ידוע ומבוקש.  התברר לי ש"הדרך" היא גם חווייה נפשית המתחילה עם ההכנות להליכה. איזה דרך תתאים לי, לא ארוכה/קצרה מדי, איך מגיעים לנקודת ההתחלה, היכן ישנים,, מה לוקחים ועוד הרבה פרטים קטנים וחשובים שיבטיחו את ההנאה ואת סיום המסע על פי המתוכנן – התעסקות מהנה של חודשים רבים.  בחרתי את "הדרך האנגלית", שהלכו בה צליינים שהגיעו דרך הים מאנגליה ומארצות שלאורך התעלה הצפונית. אורכה 116.9 ק"מ מהעיר Ferrol בצפון מערב ספרד, שהיא נמל השוכן לאורך לשון ים ולכן לא מושפעת מהסערות של האוקיינוס האטלנטי.   טסנו לספרד וכבר למחרת התחלנו ללכת דרומה לכיוון סנטיאגו. הלכנו 6 ימים, כ-20 ק"מ ליום, עם עצירות ביעדים מתוכננים שהזמנתי מראש לפני היציאה. החלטתי ששישה ימי הליכה בלבד לא מצדיקים את הוצאות הטיסה, לכן חיפשתי מסלול נוסף  –  3 ימים נוספים לכיוון Finnisterra – סוף האדמה.  צליינים הלכו בדרכים מאות שנים לפני גילוי אמריקה ולכן חשבו שכאשר מגיעים לנקודה זו, שהיא הנקודה המערבית ביותר בספרד, הם בעצם מגיעים לסוף האדמה. גם כיום המסורת היא להגיע לקומפוסטלה ולהמשיך עד ל-Faro de Finnisterra' המגדלור של פיניסטרה. סך הכל הלכנו 200 ק"מ בתשעה ימים וכפי שכבר אמרתי,  ההליכה והעמידה הפיסית במשימה היא חלק מהסיפור. ההרגשה והחווייה להגיע ליעדים, לראות את המוני ההולכים, הנופים, והאוכל כמובן, כל אלה מוסיפים להעצמת החווייה.   אני בוגר שביל ישראל וטיולים רבים אחרים בארץ ובאירופה, אך זוהי בלי ספק חווייה אחרת  –  מרגשת הרבה יותר בשל המאמץ המתמשך, הנופים, האישים הטובים שפוגשים באמצע הדרך והעמידה בתכנית שהכנתי על פי גוגל ללא הכרת האזור.   לסיכום!  היה נפלא!!!".  להעריך, להעריץ ולהוקיר. כל הכבוד אריאל!

» 30.06 – ארחנו בקבלת השבת את נועם מרגלית, שלימד וחינך בעברו במוסד "עמקים" במזרע, אך מאז ומתמיד גילה אהבה מיוחדת למשחק השחמט. במפגש הוא סיפר כיצד עם יציאתו לפנסיה הצליח להגשים חלום ומאז הוא עוסק בהתנדבות בלימוד שחמט לילדים ובני נוער בבתי ספר ברחבי הארץ. מעניין ומרתק. כל הכבוד!

וכאן בא לסיומו גיליון נוסף של "החודש שחלף…" שכאמור יגיע אליכם קצת באיחור, אך נראה לי שגם אז אתם עשויים למצוא בו אייטמים מעניינים וחידושים רבים, בין היתר כאלה העוסקים במעשים ועיסוקים ממש מעניינים של רבים מתושבי המקום שלנו. עיקר שכחתי – המחאה והמאבק בעיצומם וחשוב ביותר שכל מי שהכוח עדיין במתניו יירתם למאמץ ויצא למקום שהכי מתאים לה/לו, כדי להעביר את המסר החשוב מאין כמוהו לממשלת הזדון המכהנת – הם לא יעברו, לא יצליחו, וישראל תישאר דמוקרטיה סוברנית וחפשית.  הימים הקרובים עד לתום מושב הכנסת הנוכחי הם ממש קריטיים וגורליים. ראו עצמכם מגוייסים והקפידו לגייס נוספים מקרב המשפחה, החברים והידידים!  
להתראות בגיליון הבא במהלכו של חודש אוגוסט הקרוב!

השארת תגובה

טלפונים

לוח וידאו

ע. שירות

קלפי

חירום

ס. רכב

דרושים

טפסים

צוותים

  רישום גשם

  מדידה אחרונה 29/4/2023

  מ״מ גשם ביממה האחרונה
  סה״כ מ״מ גשם העונה
  גלילה לראש העמוד
  X
  דילוג לתוכן