החודש שחלף // מהדורת מאי 2023

מאי -החודש החמישי בלוח השנה הלועזי, המקביל לחודשים אייר-סיוון בלוח העברי. אחרי "קדחת" החגים והמועדים שעברה עלינו נכנסנו כעת לתקופה רגועה יחסית, ללא חגים ומועדים מיוחדים, עד לחגי תשרי שעוד יגיעו אלינו בתום החופש הגדול. ואם בחופש הגדול ידובר, הרי שבעוד שבוע יצאו לחופש תלמידי חטיבות הביניים והחטיבות העליונות, ואילו בעוד כשלושה שבועות יצטרפו אליהם תלמידי בתי הספר היסודיים, כשכולם ממתינים לזה בקוצר רוח, מלבד ההורים, כנראה…  בעבר הדי רחוק, בחודש מאי, באחד בו, היינו יוצאים להפגנות נלהבות לערים הגדולות ומרבים בדגלים אדומים וסיסמאות מפצצות, כדוגמת "נוער הזהב, רד לנגב…".  כיום הדבר כמעט נשכח מלב, למרות שאירגוני הפועלים, במיוחד בעולם המערבי, ממשיכים להיאבק על זכויותיהם הצודקות ואפילו לקיים עצרות והפגנות במתכונת יותר מצומצמת. לעומת זאת, לנוכח האירועים הפוליטיים שאנו חווים מזה כחצי שנה נמשכים בקצב הולך וגובר ( מזה 23 שבועות!!!) המחאות וההפגנות כנגד ההפיכה המשפטית וכנגד אוזלת ידה של הממשלה המכהנת.  אסור לוותר ואסור לקחת פסק זמן, כי עתידה של המדינה מוטל על כף המאזניים!

וכעת נעבור לאירועים, החידושים והמאורעות שעברו עלינו בשריד במהלכו של חודש מאי:

»  1.05 – נודע לנו שהתקיים כנס ארצי של מקפלות מצנחים לדורותיהן, גם אם פה ושם שרתו גם מקפלי מצנחים מעטים מדי פעם… הגיע לידיעתנו שבין היתר חברתנו רחלה בן יוסף שרתה בתפקיד זה ואנו נשמח לשמוע ממנה רשמים על כך ואולי גם על הכנס עצמו.

»  1.05 – "היו לילות" – בנות/נשות בית שאן עם בנות/נשות עמק יזרעאל התכנסו למפגש מרגש לכל הדעות בהנחייתה/הובלתה של חברתנו אוריין צ'פלין. רעיון מבריק ומבורך, שרק מתבקש שיהיה לו המשך!

 »  3.05 – ברכות מזל טוב מקרב לב לסבים פטו וראובן, להורים נוי ונירן ולכל משפחת רוטשטיין להולדתו של הבן/הנכד ארי דוד, אח לליאם.

»  3.05 – נברך במזל טוב את הסבים נעמי ויורם, את ההורים חגית ורועי ואת כל משפחת ברקן לנישואיה של הנכדה/הבת רז עם בחיר לבה אסף אביטל מאור יהודה.

»  – 5.05 – אירוע הפראגרוטראלי בקיבוץ נגבה, עליו מספרת לנו חברתנו רויטל אלמוג:
"פראגרוטראלי מגשימים חלומות. פעם בחצי שנה לוקח על עצמו קיבוץ זה או אחר לארח את אירוע המירוץ הקטן לילדים אדירים. הפעם היה זה קיבוץ נגבה, שהפליא לגייס את כל חבריו, מקטן ועד ותיק, לארח את המירוץ הכי מיוחד שיש. זהו יום שיא על מסלול המירוצים, מקום בו משאירים על הדשא את כסאות הגלגלים וילדים מיוחדים נוהגים על המסלול ברכבי החלומות שלהם, כלי רכב חשמליים שנבנו במדוייק עבורם על ידי צוות מתנדבים, כולם יוצאי מסעות גרוטראלי. אלה חברה מכל רחבי הארץ, שלוקחים על עצמם לפעול לשם הגשמת חלומות.   היכן זה התחיל?  אי שם לפני כ-8 מירוצים, ישבו חברים סביב למדורה וחשבו – היכן הם יכולים להרבות טוב בעולם הזה? התוצאה: הקמת הפראגרוטראלי, שבמסגרתו קבוצות בכל רחבי הארץ חוברות לילדים עם מוגבלויות שונות שחולמים "לטוס" על המסלול ובונים להם כלי רכב חשמליים המותאמים ליכולות שלהם וכך מנטרלים את המגבלה.   כך למשך: למאשה יש אוטו גלידה אמיתי, לנתנאל מטוס קרב, לדוניא קטר ולליאור רכב מירוץ מהיר במיוחד. במהלך המפגשים עם הילדים המתנדבים לומדים את הצרכים שלהם ובונים רכב חשמלי משוכלל, שהיה פעם קלנועית ישנה והפכה לחלום שהתגשם. גם השנה חבר אלמוג משריד לאופיר ממזרע ובנו קטר לאור המתוק. עומר אלמוג הגיע במיוחד מהבסיס להסיע את אביגיל ואת מאשה במרכבת חדי הקרן, שנבנתה עבורן במירוץ הקודם. השנה נגבה, הקיבוץ המארח, העלה את הרף ובנה לא רק מסלול, אלא עיר של ממש, עם בתי קפה, כבישים ומסלול אתגרי, כשכל חברי הקיבוץ נוטלים חלק בצביעה, בתפירה ובאפיה. ניפגש בפראגרוטראלי הבא בקיבוץ שפיים.   אולי פעם גם שריד ירימו את הכפפה?"  ממש מרגש ואף מרטיט!

»  "מה שקרה אחר כך"  – ספר שירה שני מפרי עטה של פיאת הספרים, חברתנו מיטל ילינסקי.  שאפו לך ובהצלחה!

»   נאחל החלמה טובה ומהירה לנער אלון פלג לאחר פציעתו, גם אם הוא כבר הספיק לחזור למסלול הלימודים הסדיר שלו. העיקר הבריאות!

»  נאחל החלמה מהירה, טובה ושלמה לחברינו עדנה גליל, אסתר ברעם ושגיא צוקר.

»   5.05 – חצי גמר אליפות ישראל בכדורעף, עליו מספר לנו יריב קליין: " ב-11.05 הסתיים מסעם המופלא של קבוצת נערי עמק יזרעאל, שהפסידו 3:1 למכבי נתניה בגומלין חצי גמר אליפות ישראל.הקבוצה, שעלתה רק השנה לליגת העל, סיימה את העונה הסדירה במקום השני במחוז הצפון, הקדימה קבוצות כגון מטה אשר, מעין-שחר (המעפיל-עין החורש) ומכבי חיפה. ברבע הגמר הדיחה את מכבי תל אביב בניצחון ביתי הירואי (0:3) במערכת זהב. חצי מהרכב הקבוצה כולל את השרידאים עומרי כפרי (מגיש), תום קליין (ליברו) וארי המאירי (קבלן)". כל הכבוד לכם! אנו גאים בכם!

»  5.05 – קבלת השבת אירחה את חברנו אורי שחם בנושא המחוייבות העמוקה של מד"א להצלת חיי אדם, ללא קשר למוצאו, לאומיותו, דתו או מקום מגוריו. האירגון מיישם זאת בעזרת אמצעים טכנולוגיים מתקדמים.  תודה לכם! בהחלט ראוי לציון מיוחד!

* – 7.05 – פעילות ארכיאולוגית בפארק חוה – צוות הדרכה של רשות העתיקות הוביל את ילדי הקיבוץ והוריהם בניקוי וחשיפה של האתר החקלאי הקדום בפארק.    המשך יבוא בחפירות תל שדוד הקרובות.

»   8.05 – רעיה קליין מספרת לנו בקצרה על טיול הותיקים: " במסגרת טיול ותיקים לעמק המעיינות שהתקיים הפעם בפורום מאד מצומצם ביקרנו במעין חרוד, בבית חנקין, בתערוכת ה-100 לתל יוסף ובחוות הרוח שעל הגלבוע, כל זאת בהדרכתה של חדווה, מורת דרך ממולדת. היה זה מהנה ומרחיב אופקים".

» 9.05 – מפגש ותיקים בל"ג בעומר לציון 110 שנים להקמת תנועת השומר הצעיר. בהחלט ראוי לציון!

» 11.05 – גיזום עצים במרכז הקיבוץ, ובמיוחד פינוי ענף עץ גדול שנפל לפתע ליד הכלבו וחסם את המדרכה לזמן מה.

» 11.05 – מזל טוב ושפע אושר למשפחות שיין וארדי לרגל נשואיה של הנכדה מאיה (בתם של ענבל ואופיר שדמי) עם בחיר לבה עמית. תרוו רוב נחת ואושר!

» 12.05 – בשריד לא מעט אחיות ואחים רפואיים מקצועיים, בעבר ובהווה, שעבדו במסירות רבה במקומות השונים בקיבוץ ובמרכזי רפואה בארץ, ולכן מן הראוי להודות להם ולברך אותם על עבודתם המסורה ביום האחיות והאחים הבינלאומי. הרבה תודות לכן/ם!

תמונה של צוות המרפאה ברגע של מנוחה
צוות המרפאה בשריד בשנות ה-90 שרית שץ, זיווה קישון ואתי האחות

»  12.05 – קבלת השבת אירחה את יואב רגב, שהירצה וסיפר על הפלמ"ח, תוך שימת דגש מיוחד על פעילות יחידות הפלמ"ח בעמק ובשריד. יואב מתנדב במסגרת קבוצת צאצאי לוחמי הפלמ"ח ומתמקד בהעברת המסורת והמורשת של האירגון לדורות הבאים. בין היתר הוא גם העלה בפנינו בקשה והצעה להציב שלט זיכרון לפעילות הפלמ"ח בשריד.

»  במסגרת פסטיבל "חלב ודבש" התקיימה תערוכת אמני העמק בנהלל ונטלו בה חלק שלושה מחברי שריד – אברה'מלה פלגי, תרזה פרסאי ונילי רמות לגאוותנו הרבה. מי שביקר וראה גם התרשם ונהנה!

»  14.05 – התחיל שבוע הבריאות בגיל השלישי בשריד – 15.05 – ירדנה דרורי שוחחה עם החברות הותיקות על מאפיינים מגדריים למחלות לב, 17.05 – מאיה פונט התייחסה לסוגיית השימוש המושכל בתרופות בגיל השלישי, 18.05 – הוקרן סרט דוקומנטרי "סבתא", העוסק בדילמות של משפחת הבמאי חנן יחיאלי ( האם טובת הסבתא להשאר לבדה בביתה או לעבור אל חבריה השוהים בבית הסיעודי?)  אכן דילמה וקושי רב בהחלטה!.   הפעילות האחרונה של שבוע הבריאות היתה פעילות מים בבריכה בהדרכתה והנחייתה של חברתנו תמר חמדי. הנאה צרופה!

»  19.05 – לרגל "יום ירושלים" המלאת 56 שנים למלחמת ששת הימים (איחוד העיר?) התארח בקבלת השבת רפי מאס ממולדת, שסיפר על זכרונותיו וחוויותיו הלא פשוטות מקרב גבעת התחמושת בירושלים. פרשה לא פשוטה שמעוררת עד היום שאלות נוקבות… ימים יגידו!

וכעת נעבור למדורנו הקבוע – פעילויותיהם ועיסוקם של חברינו שלא תמיד ידועים לנו:

והפעם נארח במדור את חברתנו גליה מרום-רוזן, שמספרת לנו: " נולדתי וגדלתי ביפעת ולאחר שהות ממושכת בתל אביב חזרנו, עדי ואני, לעמק ולשריד ולבנות כאן את ביתנו. לפני כ- 8 שנים עשיתי שינוי מקצועי ולאחר שנים של ניהול עסק עצמאי של הפקות בערוצי הטלביזיה, התחלתי לעבוד/לכהן כמנהלת קהילה בשריד, זאת לצד עבודתי כמרצה במכללה האקדמית עמק יזרעאל בחוג לתקשורת. כיום אני עובדת כמנהלת קהילה בעין חרוד מאוחד, לצד ישיבה בדירקטוריונים ( שגיא 2000 והמשכן לאמנות בעין חרוד).  עין חרוד מאוחד הוא קיבוץ שחגג לפני שנתיים 100 שנים להקמתו ובשנת 2010 הפך לקיבוץ מתחדש. יש בו 305 חברים מלאים ועוד 51 חברים בעצמאות כלכלית, כולם מאוגדים תחת ועד ההנהלה + ועד מקומי אחד. בתפקידי אני אחראית על כל התחומים, הן של הקיבוץ המסורתי (האגש"ח) והן של התחומים המוניציפליים שנותנים מענה לכלל התושבים ( חברים מלאים, חברים בעצמאות כלכלית ושוכרי דירות). עין חרוד הוא קיבוץ ששומר על קיבוציות בעצימות גבוהה, תרבות עשירה ומסורתית, חינוך כולל מגורי נעורים לכיתות י'-י"ב, מוסדות שירות רבים, שותפות עם עין חרוד איחוד בשני מוזאונים (המשכן לאמנות ובית שטורמן), ואפילו פינת חי. הקיבוץ שמר על חקלאות עצמאית ונהנה מענפים חזקים כמו רפת, לול, מכוורת וגד"ש. בנוסף יש לו מפעל בשם "דיקם" שמספק פתרונות דפוס מתקדמים וגם שותפות חלקית בחברת "רדיוס", המתמחה בפיתוח ויבוא מוצרים מהעולם לישראל.       כמו כל הקיבוצים הם מתמודדים עם אתגרי העמקת ההפרטה והשיוך, קליטה וצמיחה דמוגרפית, כמו גם עם אתגרי התיכנון.   לאחר שנים הדוקות כלכלית עקב החזרי חובות לבנקים, התחילו בשנתיים האחרונות לחלק רווחים לחברים ולטפל בנושאי התשתיות של היישוב הותיק.   יש עוד הרבה מה לספר, אך לא במסגרת הזאת. רק אוסיף שמבחינתי התפקיד מלא גיוון, סיפוק ועניין, יחד עם המורכבויות הכרוכות בניהול קהילה.      נקודה שרידאית מעניינת, ומבחינתי מאד נעימה ומעצימה  –  נכון להיום אנחנו שלוש מנהלות משריד בעין חרוד – בנוסף אלי עפרה ברעם מנהלת את בית שטורמן וצביה כפרי מסיימת בימים אלה קדנציה של 4 שנים כמנהלת בריאות ורווחה, ובחרה להמשיך לדרך חדשה." מעניין, מאלף וכמובן מאד מעדכן!

גליה מרום מנהלת בקיבוץ עין חרוד מאוחד

»  ב-17.05 העניק הרמטכ"ל רב אלוף הרצי הלוי תעודות הערכה לנציגי הערים, המועצות והתיכוניים הבולטים בנתוני הגיוס של מחזור 2019 שהסתיים השנה. התיכון המוביל לבנים הוא ישיבת בני עקיבא סוסיא מהר חברון עם 92 אחוזי גיוס ואילו אצל הבנות (מי אם לא?) הגיע למקום הראשון מקיף העמק המערבי עם 99 אחוזי מתגייסות(!!!), כמעט כולן לשירות משמעותי!    עדה יתום סיכמה: "זה מאד מכובד ומרגש. בשבוע הבא אני מתחילה מיונים לקורס טיס ואני ממש רוצה להגיע לזה!".   ראוי לציון מיוחד ולהערכה רבה!

»  מיכאל (קישי) קישון, בן קיבוץ שריד וכיום חבר שמרת, המכהן שנים ארוכות מאד כיו"ר קבוצת הכדורעף המצליחה מטה אשר שבגליל המערבי, קיבל בזכות ובצדק רב את התואר "עיטור הכבוד לאיש כפעלו".   שאפו גדול לך קישי!

»  תערוכת ציורים חדשה מפרי מכחולה של חברתנו תמי שווייצר מוצגת בימים אלה בחדר האוכל ומעוררת עניין רב, זאת במסגרת המיזם המוערך והמוצלח שמובילה חברתנו רינת סלוצקי. כל הכבוד לשתיכן!

»  21.05 – ראש חודש סיון וגם יום המדיטציה הבינלאומי, לכן מצאנו לנכון לברך  בהזדמנות זו את כל חברינו העוסקים בתחום זה.

»  21.05 – מזל טוב ואושר רב להורים ענת וחי, לסבים נעמי ויורם ולכל משפחת ברקן לרגל נישואיה של הבת שיר עם בחיר לבה אייל.

» 21.05 – מזל טוב וכל טוב לסבתא לורי, להורים מריה ואלעד ולכל משפחת ספיר להולדת הנכד/הבן גבע, אח לאלון.

»  21.05 – מזל טוב וכל טוב לסבים מלכה ודודו, להורים סיגל ויוסי ולמשפחות אטיאס ובכר לנשואי הבן/הנכד רועי עם בחירת לבו רוז. 

»  ניבה ירון מדווחת לנו: " בחודש אפריל התקיים הגמר הארצי בניווט ספורטיבי לבתי ספר בבית ברל. בגמר השתתפו 4 נבחרות ממקיף העמק המערבי – ז'-ח' בנות ובנים, י'-י"ב בנות ובנים. נבחרת הבנים י'-י"ב סיימה במקום הראשון בגמר הארצי. נבחרת הבנות ז'-ח' סיימה במקום השני ובתוכן כמה מבכירי נוער שריד. יסמין  ירון מכיתה ח' סיימה במקום הראשון הארצי במסלול 1. אריאל דה קוסטה מכיתות ז'-ח' סיים במקום השני במסלול 1.  יישר כוח!".

  
»  24.05 – מדווחים לנו על מפגש קבוצת סנונית בשריד: "יום לפני ערב שבועות התכנסו בבית אמנון היפיפה בנות ובני קבוצת סנונית ובנות/בני זוגם למפגש מרגש. המפגש כלל סיור בשש תחנות ילדות ועד למוסד החינוכי ופגישה נפלאה בבית אמנון, שם מול מצגת תמונות צפו ועלו הזכרונות עד לפרטי פרטים מרגשים. לידיעה, חברי סנונית נולדו בין השנים 1956 ל-1958 והתגייסו ב-1974-1975. לקראת סיום המפגש נרשם רצון מסכם להפגש מדי שנה. בקרוב יופץ באתר הקיבוץ סרטון המפגש". היו זמנים…!

»  25.05 – אירועי שבועות בשריד:  בערב החג אירגנו נערי שריד את מגלשת המים לילדים בדשא שליד בית המוסיקה ומגרש טניס. לצערנו בעיות בטיחותיות אילצו להפסיק את הפעילות באמצע והדבר יחייב כנראה בדיקה להתארגנות מתאימה יותר לאירועים דומים בעתיד. בערב התקיים האירוע המסורתי בשדה שליד השכונה הדרומית. בשדה מקביל התקיימו דוכני פעילויות למיניהן וביניהם הנינז'ה החקלאית, שמשכה ילדים רבים והוריהם לצדם.. תוך כדי התארגנות לאירוע הטקסי במגרש המקביל קרתה לצערנו הרב תאונה חקלאית מיותרת, שהזעיקה את צוותי צח"י לטיפול בנפגעים. לאחר סיום הטיפול ופינוי הפצוע התקיימה הערכת מצב והוחלט לקיים את הטקס תוך התאמות נדרשות. בסופו של דבר הטקס התקיים כהילכתו, עם שינויים מסויימים וניתן לציין שההנחיה העליזה של נועה אשכול ואדר דותן תרמה רבות להפגת המתיחות ולקיום המסודר של האירוע, שהשתתפו בו ילדים רבים, בני נוער ומבוגרים וכלל גם המחשת העיבוד החקלאי והופעתו "השמימית" של ארנון לופי, שהפליא בביצועיו וחילק מהאויר סוכריות לילדים. עם תום הטקס עבר הציבור למסיבת הרחוב, שכבר הפכה למסורת, בכביש שליד ההרחבה: נהננו משפע דוכני פעילות, מזון ומשקה, אך יצויינו במיוחד בנות ובני המצווה עם הדוכן מזון שלהם, שכל הכנסותיו מיועדות למימון פעילויות שנת המצוה.  אין ספק שתידרש חשיבה מעמיקה, הפקת לקחים לקראת הפקת אירועים דומים בעתיד.

צילום: שיר פרסאי בר-ניב

»  26.05 – כמקובל במקומותנו נפתחה עונת הרחצה בבריכה וכולנו נדרשים להקפיד על ההנחיות ולציית להוראות כדי להבטיח עונת רחצה קרירה, בטוחה ומהנה.

 

»  27.05 – מוצ"ש – ערב שירה שלישי והפעם שירי שבועות, טבע וראשית הקיץ. אסתי שטיינברג ליד הפסנתר, קובי במנדולינה, בועז בחצוצרה ויורם חמדי בתוף הובילו את השירה בציבור שנטלו בה חלק רבים מתושבי שריד והסביבה ולדעת רבים הסתכמה בהרבה סיפוק, התרגשות והנאה. בתגובות שקראנו בוואטסאפ ובמקומי הובעה המשאלה להמשיך במסורת החדשה הזאת.

»  30.05 – שיחת קיבוץ שעל סדר יומה: 1) הסכם השכרת דירות משולש (משכיר, שוכר והקיבוץ), 2) הסדר דיור לבנות /בני זוג שיצאו מביתם המשותף. לאחר הדיון הוחלט להחזיר את שני הנושאים לדיון נוסף בועד ההנהלה ולהעביר להצבעה בקלפי. 

»  30.05 – ברכות מקרב לב לעומר ניר עם קבלת התואר דוקטור .Ph.d למערכות אוטומטיות ורובוטיקה. כל הכבוד לך עומר!

»  נברך את אדם ילין (ילינסקי) עם קבלת תואר דוקטור מטעם מכון ויצמן למדע. שאפו!

»  31.05 – ברכות מקרב לב והרבה מזל טוב לסבים יעל ורן, להורים מעין ואסף ולכל משפחת ברק להולדתה של הבת/הנכדה מאיה, אחות לאדם.

»  יש מצבים שבהם דברים נפתרים בקצב מהיר יחסית, כך שבעקבות פניית חברים ובעלי תפקידים הותקנה בזריזות עמדת ניפוח גלגלים בתחנת הדלק לשעבר, כפי שהובטח על ידי המנהל העסקי שלנו עוזי פלגי. הבטחות צריך כנראה לקיים! תודה!

ובזאת מגיע לסיומו גיליון נוסף של "החודש שחלף…"   נמשיך לאסוף אייטמים, אירועים וגם…פיקנטריה, אולי גם בעזרתכם האדיבה. נשמח אם תשלחו אלינו מידע שלא תמיד מגיע לאוזנינו.  
החשוב מכל – נמשיך למחות ולהפגין עד שנראה את האור והצדק המבוקש. גורל המדינה תלוי בכל אחת ואחד מאיתנו. שהילדים והנכדים והנינים לא יוכלו לבוא אלינו ביום מן הימים ולשאול   אתכם/אותנו – "היכן הייתם כאשר… גנבו לנו את המדינה?" 
כל טוב לכולכם וקיץ/חופשה מהנים! 

תגובה אחת

 1. ארתור כהן הגב

  very good i like the vibe 😀

השארת תגובה

טלפונים

לוח וידאו

ע. שירות

קלפי

חירום

ס. רכב

דרושים

טפסים

צוותים

  רישום גשם

  מדידה אחרונה 29/4/2023

  מ״מ גשם ביממה האחרונה
  סה״כ מ״מ גשם העונה
  גלילה לראש העמוד
  X
  דילוג לתוכן