החודש שחלף // מהדורת אפריל 2023

אפריל – החודש הרביעי בלוח השנה הלועזי, המקביל השנה לחודשים ניסן-אייר בלוח העברי, שהם כידוע לכולנו חודשים גדושים בחגים ומועדים, גם לשמחה וגם לעצב, יגון וזיכרון. האביב ממשמש ובא, כיאה לחודש הדרור והאביב במקורותנו, אך מדי פעם מתגנבים להם עדיין ימי חורף יותר קרים ואפילו גשומים וסוערים, לצד התגנבות יחידים של ימי שרב לוהטים. אקלים מתעתע ומבלבל לעתים… מה עשינו לכדור הארץ שלנו?   מקום למחשבה…!  

בהיעדר רשומות על מה שקרה אצלנו לפני 10 שנים, כפי שנהגנו עד כה, נעבור ביעף אל כל מה שחדש, מעניין ולא ידוע בימינו אנו:

» 1.04 – יום הכזבים הבינלאומי, יום שמימים ימימה נוצל על ידי רבים לסקופים הזויים, מתיחות מוצלחות ופחות מוצלחות, סיפורים מרעישים שלא היו ולא נבראו ועוד. לא מעטים נפלו, ועדיין נופלים בפח,  אם הם לא טורחים לעיין בלוח השנה ולהווכח ש"היום האחד באפריל…"
 
» 1.04 – זאת לא ידיעה התואמת את התאריך, כי באמת התקיימה אליפות שריד בטניס שולחן ( פינג-פונג בשפה העממית). מדווחים לנו שהיה מאד מעניין ולעתים אף מותח, כך שלאחר קרבות והדחות הגיעו כמקובל למשחק הגמר אורי פרסאי ועמית ברק והשנה לשם שינוי היתה ידו של עמית ברק על העליונה והוכרז כאלוף שריד במקצוע לשנה זו, לאחר שכנראה התאמן והתכונן לקראת זה לאורך כל השנה… סתתתם!    . מן הראוי להשלים ולדווח שבקרב הנשים מלי צ'חנובסקי גברה על לוטם קרן, בנערים מעיין חן גבר על אורי יעקב, בילדים אדר יעקב גבר על אביתר סקובורניק ואילו במשחק הזוגות אביתר סקובורניק ואריאל יתום גברו לאחר קרב מותח על שגיא ואייל צוקר. שאפו וברכות לזוכים, תודות למשתתפים ופירגון גדול למארגנים!

» 4.04 – תוצאות ההצבעה האחרונה בקלפי שריד: 1) אושרה בחירתה של גליה מרום לניהול הקרן לעזרה הדדית, 2)אושרה הצעת  מתווה החזרת פערי דיור, 3) אושר נוהל ההשכרות המוצע, 4) הוחלט  לאשר את הויתור על תנאי תש"ן בתקנון השיוך החוזי הזמני ולאפשר את קידום ההפעלה.

» 5.04 – ליל הסדר הקיבוצי המסורתי שלנו. שיר ומאור פרסאי עמלו על האירגון והביצוע לצד צוות מתנדבים מסור. מסכם מאור: "מן המפורסמות היא, שהדרך המהנה והמלהיבה ביותר לחגוג את סדר הפסח היא להשתתף בחג הקיבוצי בשריד. החג הוא שילוב מלהיב של מסורת והתחדשות, יצירה מקורית ואוניברסלית, עומק וקלילות.  230 מסובים התכנסו, חגגו, שרו, וכמובן סעדו את לבם בארוחה עשירה. שלד הערב הוא ההגדה של קיבוצי השומר הצעיר, המלווה את הסדר בשריד כבר 80 שנה. המסרים של מאבק לחירות, שחרור לאומי, התחדשות הטבע ותקווה לשלום עוברים בה כחוט השני. השנה ניתן מקום חשוב למאבק על דמותה של החברה הישראלית, אשר רבים מאיתנו נוטלים בו חלק בימים אלו.   "והגדת לבנך…", "והיא שעמדה…" ו"בכל דור ודור…" קיבלו הפעם משמעות רלוואנטית ומעצימה" (סוף ציטוט).. אפשר להתגאות בהחלט!  תודה רבה! 

 » 9.04 – לקראת יום הזיכרון שוקמה וחודשה האנדרטה שלנו לזכר חללי שריד במלחמות ישראל. יוזמה מבורכת של רותי בק שלנו.

»  11.04 – בעצב רב ובצער גדול נפרדנו מהעתונאי , הסופר והמשורר מאיר שלו ז"ל, שכל כך הערכנו ואהבנו. יהיו זכרו ויצירתו הגדולה ברוכים!

»  12.04 – פעם ראשונה בתולדות שריד – מימונה בקיבוצנו!  מספרים לנו שכל המחמאות על האירוע המקורי והמוצלח מגיעות בצדק לחברתנו אשרת ונגר. שאפו גדול!  אולי ראשיתה של מסורת חדשה…?

»  13.04 – ערב נוסף של שירה בציבור בהובלתם של יורם חמדי וחגי ספר, כשלצדם מפליאים בנגינתם המלווה עדה רמון וקובי גרשוני. הפעם במוקד "דודאים על גשר הירקון". ערב מוצלח שהיו חסרים בו חלק מחובבי השירה בשריד.  הקפידו להגיע לערב הבא!

» 14.04 – בקבלת השבת התארחה הפעם אריאלה תלמי, שלוותה בנגינתו היפה של בעלה יואב וסיפרה לנו על ספרה "לראותה בלבד", המתאר את גירוש המעפילים לאי מאוריציוס, על רקע התרחשויות היסטוריות של מלחמת העולם השנייה.

» 15.04 – אירוע נעילת תערוכת הצילומים הנהדרת של חברנו אלכס בר אילן. רבים הגיעו לטקס הנעילה כדי להתרשם שוב, או לראשונה, להיזכר בעבר, לשקוע בזכרונות טובים ולברך את אלכס על המוגמר. בהחלט מגיע לו! ובינתיים, למרות הנעילה, בעקבות בקשות נוספות של קבוצות ויחידים, נפתחה התערוכה בעוד כמה מועדים שבהם ניתן היה לבקר בה. תודה לאלכס!

» 17.04 – טקס קריאת שמות בני משפחה שניספו בשואה שהתקיים בארכיון הקיבוץ, הפעם לציון 80 שנה למרד גיטו ורשה ו-90 שנה לעליית הנאצים לשלטון. מרגש ומכאיב! בערב – טקס הזיכרון הקיבוצי המושקע, המרגש והחשוב, שהתקיים כמדי שנה באולם הספורט אל מול קהל גדול, קשוב ונרגש.

»  19.04 – לצערנו נאלצנו להפרד מעוד דמות אייקונית בשירה ובזמר הישראלי  – יונתן גפן ז"ל הלך לעולמו והותיר אותנו עצובים ומתגעגעים לו, לדמותו הייחודית וליצירתו הגדולה. יהי זכרו ברוך!

»  21.04 – קבלת השבת אירחה את חברנו העו"ד אלדר סיון, שעסק ב"רפורמה או הפיכה, מחאה או הדברות". נושא מרתק ואקטואלי, מרצה מעניין וקהל מאד קשוב.

» 24.04 – טקס הזיכרון השנתי לחללי שריד במלחמות ישראל ונפגעי פעולות האיבה, למרגלות האנדרטה המשוקמת והמחודשת. עצוב ומרגש כל שנה ושנה!
לאחר מכן התכנסנו במועדון לחבר לערב "שרים לזכרם" והפעם במלאת 50 שנה למלחמת יום כיפור. ערב מרגש, שהוגש בטוב טעם וברגישות על ידי מגוון רחב של זמרים ונגנים בהרכבים שונים ששיקפו גילאים רבים ומגוונים. הערב אורגן בהצלחה רבה על ידי ליאת ויסבוך, יערה זבולון, לימור בר אילן  ומעיין נאמן. תודה לכן, לזמרים ולנגנים, לזוהר רוזן עם "יומן שריד במלחמת יום כיפור" ולקהל הרב שהגיע ונטל חלק באירוע.

»  25.04 – אירועי יום הזיכרון ויום העצמאות:   בבוקר הטקס המסורתי בבית העלמין להעלאת דמותם וזכרם של חללי שריד במלחמות ישראל, שמזמן יחדיו את רוב אוכלוסיית הקיבוץ ביחד עם מוזמנים רבים מבני משפחות הנופלים, חברים ומקורבים.

• בערב: "ארוחה כיד המלך" בחדר האוכל עם הפינות המיוחדות – ההמבורגרים, האסדו, הסטייקים, החומוס הביתי, התירס ומה לא? ממש חגיגה גסטרונומית! תודה לצוות ענף המזון!

בהמשך: במגרש הרב-תכליתי הפנינג פתיחת החגיגות אל מול קהל הקהילה במיטבה, שעלזה, חגגה והשתתפה. על המגרש חולפים ומתחלפים רבים מבני כל הגילים בהופעות זמר, ריקוד וברכות. וכמובן – לאחר מכן "מסיבה ישראלית" בגיציה שלנו. כך מציינים את עצמאותנו!

»  26.04 – הפנינג יום העצמאות בבריכת השחייה ובסביבותיה – מתנפחים, קרוסלה, רחצה, בית הקפה המסורתי במועדון עם העוגות והחברותא. בקיצור – אוירה טובה ועליזות. וכמובן שגם כאן אמג'ד שיחק אותה בגדול עם הדוכן המבוקש שלו ליד הבריכה.
במקביל – אליפות כדורעף חופים שכבר הפכה למסורת, שבסיומה ניצחון וזכייה לאטיאסים המחוזקים – אייל ודגן אטיאס עם ים פרי, שגברו על יריביהם בגמר וזכו בטורניר. ברכות!

ואת כל האמור מסכמת רותי בק-שמש, רכזת הקהילה: " בסיומו של חודש אפריל, שהיה מלא בחגים ומועדים מרכזיים וחשובים, אני מבקשת לאמר תודה בגאווה גדולה ואושר בלב לכל המתנדבים הרבים, לאלה מלפני הקלעים ולרבים רבים שמאחורי הקלעים, לאלו שנתנו יותר ולאלו שנתנו גם יד ועזרה קטנה יותר וממוקדת. כולנו יחדיו יכולים להיות גאים בעצמנו ובקיבוצנו.  הכל בזכותכם! תודה! "

»  כפי שבוודאי תוכלו להתרשם מהתמונות המצ"ב הסתיים בהצלחה רבה הפרוייקט לבנות ובני המצווה של שריד ונוצרה פינת חמד חדשה בחורשה הקטנה שליד הקרוסלה בדרך לאולם הספורט. יוזמה מבורכת, ביצוע מושלם ומסורת נהדרת. תודה לכן/ם!

וכעת לפינתנו הקבועה – עיסוקים ועבודות חברינו, שלרוב לא כל כך ידועים לנו:

הפעם אנו מארחים את חברנו רועי ברקו שמספר לנו: " בסוף 2019, לאחר כ-15 שנים, נפרדתי מהשדות שבעמק ופניתי לחפש עבודה אחרת. לא התרחקתי הרבה ומצאתי משרה בקיבוץ הסוללים בתפקיד מנהל עסקים של האגש"ח. קיבוץ הסוללים הוא קיבוץ שונה מאד משריד. בוצעה בו הפרטה מלאה כבר בתחילת 2000 וכל החברים בעצמאות כלכלית, כאשר כל הצד המוניציפלי מנוהל באגודת המתיישבים, שבה יש משקל גדול להרחבה המונה 115 משפחות, לצד 145 בתי אב של חברי הקיבוץ. לאחר הרבה שנים קשות כלכלית הקיבוץ שרד והיום יש בו קליטה של חברים חדשים ובנים שחוזרים ובונים בו את ביתם.  הסוללים מתאפיין בניהול "רזה" מאד – מנהל עסקים בחלקיות משרה, מנהל תשתיות ומשרה וחצי של הנהלת חשבונות.  מסגרת התפקיד שלי כוללת טיפול בפיתוח עסקי, בעיקר בענף גידולי השדה והמטעים, יזמות עסקית בניצול המשאב הקרקעי של הקיבוץ, הממוקם ממש ליד צומת מרכזית. כמו כן, כלול הטיפול בכל נושא השיוך (חלופת האגודה) וההתנהלות מול חברי הקיבוץ בכל התחומים – קליטה, בנייה, פנסיה, פרט ועוד. בקיצור – עבודה מאתגרת ומעניינת!".       
מעניין מאד!  תודה לרועי!

תמונה של רועי ברקן

»  החודש ראה אור ספר השירים החדש של רותם בכר – "מעבר לקרום הדק" בהוצאת כרמל. שאפו ובהצלחה!  ספריך בדרך כלל גם מרגשים וגם מבליטים את כשרונך הרב!

»  נברך במזל טוב מקרב לב את הסבתא אסתי, את ההורים גון ועמרי ואת כל משפחת שנפלד להולדת הנכדה/הבת מילה. שפע ברכות ורוב נחת לכולכן/ם!

»  חברנו אברהמ'לה פלגי הצטרף לאחרונה לצוות הנוי ונראה רוכב על המכסחת ומכסח את הדשאים ברחבי הקיבוץ. חידוש מרענן. בהצלחה!

»  אמיר דותן הצעיר רץ לראשונה מרתון בחו"ל ועל כך מספר לנו אבא אדר: "אמיר השתתף במרתון פריס ב-2.04, מרתון שהינו הגדול ביותר באירופה והשתתפו בו למעלה מ-60 אלף רצים. המסלול חולף על פני מרבית המונומנטים המפורסמים בעיר ולאורך המסלול המקומיים מעודדים ומריעים לכל הרצים. אמיר מסכם את המרתון הראשון שלו כחווייה נפלאה וכבר מכוון לעבר המרתון הבא שלו". שאפו גדול לאמיר!

» עברנו את ה-500 מ"מ גשם ויודעי דבר סבורים שזה עוד לא המלקוש, כי יתכן (?) שעוד יגיעו אלינו גשמים נוספים. מי יתן! לא יזיק, כנראה…

» 29.04 – יעל אייזנר מספרת לנו: " בשבת ה-29.04, אחרי שאחרוני "הצעירים" חגגו 80, התקיימה פגישת קבוצת "ניצנים-אשל". ביקרנו בתערוכה של אלכס ואחרי כן התכנסנו במועדון לחבר לשירה  בציבור כמו שהיה פעם (בניצוחה של אסתי), צפינו במצגת-סרט ותמונות מהעבר וכמובן שגם העלינו זכרונות. אמנם חלקנו נזקקנו לתג זיהוי והזמן שחלף נתן בכולנו את אותותיו, ובכל זאת הגיעו למפגש כ-25 חברות/ים עם בנות/בני הזוג והיה שמח ומרגש  וגם טעים, בזכותו של אמג'ד".  

»  30.04 – ישיבת ועד האגודה בנושא זיהום האויר, בהובלתו של היו"ר דורון זבולון ובהשתתפות כל הגורמים הרלוואנטיים, כולל נציגי גמל. נקווה לסיכומים חיוביים ובעיקר למעשים לטובת שיפור המצב.

»  במסגרת המאמצים לחדד את המסרים של ההפגנות והמחאות זכינו לעוד מיזם ביוזמתו של…גיורא רמות, כמובן. הפעם נתלתה על הקיר הגדול של בית הקירור לשעבר ולעיני כל מי שעובר במקום ההומה הזה, מגילת עצמאות ענקית, לצד שני דגלי ישראל, לשמחתנו ולגאוותנו הרבה. המבצע יצא לפועל בעזרת חברים שהתנדבו לסייע לו, וביניהם חגי ספר וארנון פרסאי. תודה! 
ובינתיים גם על הסילו שלנו תלה "הצוות לעניין" כרזה גדולה ובולטת האומרת "נאמנים למגילת העצמאות". כל הכבוד!

»  ביקור מולדת של יואב רזניק ומשפחתו לרגל נישואיה של בתו אריאל עם בחיר לבה עומר. אריאל היא הנכדה הראשונה של חברינו לידיה ויוסף רזניק זכרונם לברכה, שהחליטה להתגייר ולעלות ארצה כדי להקים כאן את ביתה. ברכות חמות לזוג הטרי, להורים אן-מרי ויואב ולכל משפחת רזניק.

» לפני סיום נשלח מקרב לב איחולי החלמה ובריאות מלאה לחברינו ישראל ארדי ורמי לופי. העיקר הבריאות!

סיימנו בזאת עוד חודש עמוס ומלא אירועים ואנו כבר בעיצומו של חודש מאי, שגם בו האירועים והסיפורים הולכים ומצטברים כהרגלם. נקווה שגם הפעם מצאתם עניין במסופר והמדווח, לפחות בחלק מהדברים שהבאנו אליכם ושחלק מהדברים היו בבחינת חידושים לגביכם. אם כן, ניפרד מכם הפעם ונקווה להשתמע/להתראות בדיווח הבא במהלכו של חודש יוני הקרב ובא.    כל טוב לכולכן/ם ובהצלחה!

השארת תגובה

טלפונים

לוח וידאו

ע. שירות

קלפי

חירום

ס. רכב

דרושים

טפסים

צוותים

  רישום גשם

  מדידה אחרונה 29/4/2023

  מ״מ גשם ביממה האחרונה
  סה״כ מ״מ גשם העונה
  גלילה לראש העמוד
  X
  דילוג לתוכן