החודש שחלף // מהדורת מרץ 2023

חודש מרץ, החודש השלישי בלוח השנה הלועזי, המקביל  לחודשים העבריים אדר-ניסן. הגשמים מתמעטים והחשש מפני בצורת גובר מיום ליום, רמות החום עולות בהדרגה ולעתים "נופלים" עלינו ימי חמסין האופייניים לקיץ שלנו ולא כל כך לראשית האביב. מה עשינו לטבע ולמזג האויר? כולנו כנראה אחראיים לכך, כל אחת ואחד בתורו ובתחומו, אך בעיקר רוב הממשלות בעולם, שלא מרימות את הכפפה כדי לנסות להתמודד עם המצב והתופעות המדאיגות. כל האינטרסים העומדים מאחורי זה לא יהיו רלוואנטיים כשהתופעה תתגבר והחיים ייעשו יותר ויותר קשים… זה הזמן להתעורר ולפעול כמתבקש!

בשריד עולם כמנהגו נוהג – תמה ההפסקה הקצרה יחסית שבין חנוכה לבין שאר החגים והמועדים העומדים בפתח. ההפגנות והמחאות נוכח מעשי/מחדלי הממשלה נמשכות ללא לאות ובהתמדה ומסירות ראויים לציון מיוחד. גם המפקפקים בתועלתן חייבים להודות שמדי פעם מורגשת היטב ההשפעה והלחץ המתמשך הגורם למקבלי ההחלטות לחוסר בטחון ולעתים גם לשינויים בהחלטות.

רוב המבחן עוד לפנינו! לא להתייאש ולא להרים ידיים, כי בסוף תגיע ההצלחה!  להמחשת גודל וטיב הבעייה ניזכר בדבריו הכמעט נבואיים של מי שהקדים את זמנו וכבר בתום מלחמת ששת הימים הזהיר אותנו מפני מה שצפוי. כך אמר בשעתו הפרופ' ישעיהו לייבוביץ: "אין סילוף גדול יותר של מושג הדמוקרטיה מאשר ההנחה שהרוב מוסמך להחליט על ערכים. מה ההבדל בין דיקטטור המחליט מה טוב ומה רע לבין המון בני אדם, שמחליטים על הדבר הזה?  אנחנו אומרים שהדיקטטור הוא רשע או מטופש, אבל כל אדם יכול להיות רשע ומטופש. זאת אומרת, גם הרוב של בני האדם יכול להיות רוב של מטופשים ומרושעים, לכן המהות הפנימית של הדמוקרטיה אינה בשלטון הרוב, אלא במשטר שבו הסמכויות של השלטון מוגבלות, ללא תלות בכך אם זה שלטון של יחיד או שלטון של הרוב".  תחשבו על זה…!  

וכעת לנעשה במקומותנו מדי יום ביומו:

» 1.03 – "יום השיבוש הלאומי" – עשרות נערות ונערים בהפגנה בנהלל בקריאות נגד דיקטטורה ובעד דמוקרטיה, הכל באירגונו ובהובלתו הרגישה של אלדר סיון. שאפו!

»  3.03 – קבלת השבת ארחה הפעם את הרבה טלי גורן ספיר מעין דור בנושא "איך הצליחה אסתר המלכה במקום בו נכשלה ושתי". אולי קצת משכתב את הסיפור, אך הגישה מעניינת.

» 3-4.03 – אליפות העמק והגליל בניווט ספורטיבי בגלבוע, אותה אירגן בהצלחה רבה מועדון הניווט עמק יזרעאל בהובלתם של האחים לנס בכל הקשור לאירגון הניווט והמסלולים.  ביום שבת עבר הניווט למפת הניווט המצויינת בבית קשת.   מן הראוי לדווח שמועדון עמק יזרעאל הגיע ל-10 פודיומים בתחרויות השונות וביניהם חשוב לספר שאריאל דה קוסטה זכה במקום הראשון בקטגוריה שבה השתתף. בנוסף לה השתתפו בתחרות גם עוזי שווייצר, רוני דה קוסטה, אורי ברקן ופלג רוזן (שזכה ביום הראשון במקום הראשון בקטגוריה שלו, בהפרש ניכר מכל האחרים). בן שריד שקד כנען כיכב ביום הזה. למחרת הצטרף לתחרות טל עופר, לאחר שביום הראשון עסק בבקרת המסלולים. בסך הכל הישג מרשים למועדון הניווט שלנו ולכן שלוחה אליכם מטעמו הפנייה   להצטרף לשורותיו ולהנות מהמקצוע

 »  4.03 – החלו אירועי פורים בשריד עם ההצגה המקומית "סיפור המגילה" שזכתה להצלחה רבה ולתשואות סוערות מצד הצופים.

»  7.03 – קרנבל פורים בהובלתה של טליה בן ארי, מנהלת החינוך הבלתי פורמלי בשריד, ובהשתתפות פעילה מאד של בנות המכינה "הרועות למרחקים", שהפגינו רמה גבוהה מאד של שיתוף פעולה חיובי ופורה.

»  8.03 – פורים למבוגרים במועדון, שזכו לערב מהנה וטעים, כל זאת בהנחייתו העליזה והמיומנת של יובל דור (זוכרים אותו משלישיית "הכל עובר חביבי"?).

» במסגרת אירועי הפורים אורגן בהצלחה רבה משלוח מנות לפנימיית "טוביה" בהרדוף, כיוזמה מעולה ומבורכת של חברתנו נעמה קריספין. כל הכבוד!

»  8.03 – "יום האישה הבינלאומי" – ברוח הזמן ולנוכח המאורעות המלווים אותנו, חברותנו לבשו אדום ויצאו לצומת שריד למחאה מרשימה כנגד ההפלייה והפגיעה הנמשכת כלפי נשים במדינתנו.

»  9.03 – בצער רב אנו מודיעים על פטירתה של שירלי לימאי ז"ל, בת למשפחת לימאי הענפה, שעלתה ארצה בהרכבה המלא ונחתה אצלנו בעתוי בעייתי ממש ערב מלחמת יום כיפור ונקלטה …במקלטים משתתפים בצער המשפחה על האובדן!

»  מתוך כתבה במוסף "24 שעות" בידיעות אחרונות מה-16.03 אנו למדים שחברתנו אוריין צ'פלין הוציאה לאור ספר חדש העונה לשם "משהו קורה לבלה", ספר שעוסק בתופעת הזקנה. בפתיח של  הכתבה הנרחבת כתוב: "אוריין צ'פלין מנסה שוב ושוב לפצח את עולם הזקנה, דרך סרטים, ספרים וכעת גם באמצעות תערוכה חדשה שבה מציגות נשים בנות 90 ויותר את פניהן החשופות,
בלי להסתיר שום קמט. היוצרת, שמשיקה גם ספר חדש, שמה על השולחן את הנושאים שרבים מעדיפים לנעול בתוך מוסד גריאטרי: הבגידה של הגוף, הפחד מאיבוד הצלילות, החיים בבדידות. 
 "העיסוק בזקנה הוא עבורי ד"ש מהעתיד" היא אומרת, " יש אנשים שבורחים ממנה כי זה מפחיד אותם, אני חוזרת לשם כדי להבין אותה" ".   בהחלט נושא מעניין ומאתגר! בהצלחה לאוריין!

ראיון עם אוריין צ'פלין

» וכעת לפינתנו הקבועה, העוסקת במעשיהם ובעיסוקם של חברינו, שלפחות חלק מאיתנו לא יודעים עליהם או לא מודעים להם:

יורם שטיינברג, חברנו היקר, ידוע לרבים מאיתנו בזכות יכולת הכתיבה שלו, השנינות וההומור שבה ובזכות מזגו הנעים והחברי. רבים גם מכירים את סיפור הקשר שלו לאדמה, לשדות שבעמק, לגידולי שדה, להדרכת רבים וצעירים בתחום, מאז ומעולם ועד עצם היום הזה, שנים רבות לאחר גיל הפנסיה המקובל. על כל אלה זכה ללא מעט פרסים, אותות הצטיינות והערכה, כך שלא נתפלא אם לאחרונה נוסף עוד אחד, ועל כך נספר לכם: בכנס השנתי של ענף הכותנה הוענק לו בכבוד רב אות " יקיר ענף הכותנה בישראל" לשנת 2022. בין הנימוקים הרבים שצויינו בכתב ההמלצה בחרנו כמה מהם ואנו מביאים אותנו כלשונם: "…חייו של יורם קשורים בגידול הכותנה עוד משנת 1964 כרכז ענף הכותנה בשריד…ב-1985 החל לעבוד כמדריך לגידול כותנה בעמק יזרעאל… לאחר יציאתו לגימלאות בשנת 2005 חזר לעבוד במסגרת ועדת המגדלים האזורית כמדריך לגידולי שדה… עסק בעריכת מבחני זנים לאיתור זני כותנה בעלי יבול גבוה ואיכות, ייעול ההשקייה, בחינת משטרי עיבודים, דישון והזנה, ניסויי הצומח להתמודדות עם מזיקים, מחלות ועשבים רעים ועוד…   יורם, ללא ספק, מהווה אוטוריטה מקצועית, אך מלבד זאת מבנה אישיותו, שמאופיין במזג נוח, ענווה, יושרה ואחריות אישית, מיצבו אותו…כדמות המתאימה להיות בורר ומפשר במקרים של חוסר הסכמה וסיכסוכים מקצועיים ובינאישיים. יורם, כמו יורם, נענה תמיד לאתגרים אלו, כי הרי "המשאב האנושי" הוא החשוב ביותר…ועל כל אלה נמצא ראוי לקבלת האות".

ויורם, כמו יורם, לא התאפק וכך הוא הגיב בדרכו המיוחדת בטקס הענקת האות:

" רק על עצמי לכתוב לא ידעתי

לכל חברי וידידי חרוזים חרזתי

את גידול הכותנה 62 שנים מלווה וליוויתי

תוך פעילות לימודים ותפקידים שמלאתי

אבל תמיד לשדות הכותנה חזרתי

ולפני 40 שנה להדרכה גוייסתי.

כשהכותנה בשיא תפארתה כמובן!!

מעל 630 אלף דונם כיסו את המדינה בלבן

הענף חווה עליות וירידות לאורך השנים

אך תמיד התקדם במעגלים מעגלים

עכשיו כשישנו קאדר של מדריכים צעירים מעולים

אין לי ספק שישיאו איכויות ויבולים!!

לעיתים כשהשוק מתעתע והמחיר מזגזג

עם הדרכה טובה וחקלאים מצטיינים הענף ימשיך וישגשג!!!

בהצלחה לעוד שנים רבות…וטובות! "

טוב לדעת שיש בקרבנו מישהו כמוהו ואנו נצטרף לברכות והאיחולים שבלי ספק מגיעים לו!

»  17.03 – קבלת השבת ארחה הפעם את לימור רגב מנהלל, שאמנם הורידה לאחרונה, לצערם של רבים, את מועמדותה לתפקיד ראש המועצה, אך עסקה אצלנו בנושא " לצאת לדרך כדרך חיים ", ובתוך זה התייחסות רבה ומעניינת באקטיביזם, חופש בחירה והמאבק לדמוקרטיה. מעניין ומאתגר.  יש להניח שעוד נפגוש  אותה בתחומי העשייה הרבים שהיא מעורבת בהם מזה זמן רב. בהצלחה!

»   21.03 – היום הראשון הרשמי של האביב, שהוא גם יום חגם של העובדים/ות הסוציאליים הבינלאומיים. יש בשריד לא מעט חברות (בעיקר!) וחברים שעוסקים בכל מיני גוונים של המקצוע, ומכיוון שלא הצלחנו לגייס מי מהן/ם לספר לנו על מעשיה/ו, ניאלץ להסתפק בברכה נאמנה לכל אחת ואחד במקום ובתחום עיסוקם, שחרף התמורה הלא מספקת שהן/ם זוכים לה ממשיכים למלא שליחות קדושה וחשובה מאין כמוה בטיפול ובסיוע לכל מי שזקוק להם. חיזקו ואימצו! כל הכבוד לכן/ם!

»  23.03 – לנוכח הפליטות המורגשות לאחרונה (ויש אומרים מזה זמן רב!) מכיוונו של מפעל גמל, ננקטו צעדים שונים מול המשרד לאיכות הסביבה, המועצה האזורית וההנהלות בשריד. הנושא נבדק על ידי גורמים שונים והיתה הרגשה שהטיפול לא מספק, לכן כונסה פגישה יזומה במועדון לחבר בנושא זיהום אויר. השתתפו בה חברים רבים ביחד עם נציגי המשרד לאיכות הסביבה, המועצה  והנהלת האגודה לדיון ולהיערכות. מפליא שלא מצאו לנכון לזמן גם את נציגי המפעל, שאולי ניתן היה להידבר איתם במישרין ולשמוע מהם מכלי ראשון מה יש בדעתם לעשות בנדון. למחשבה..

תמונה של ניקיון-בגמל

»  24.03 – קבלת שבת נוספת אירחה את הדס מרקוס בנושא "צפרות בכל גיל". מדווחים לנו שהיה זה מפגש נעים ומעניין.  ואם בצפרות ידובר – יתכן מאד שחלק מהחברים יודעים, קוראים, שומעים או עוקבים אחר מעשיו של בן מזרע, דן אלון, שעסק שנים רבות בתחום הצפרות ואף לניהול התחום בארץ. לא פעם הוא הפליא להביא בפנינו רבות מידיעותיו וממצאיו בנדון. נעים לנו לברך אותו, ממש ברכת שכנים, לרגל מינויו לתפקיד מנכ"ל החברה להגנת הטבע בישראל.
לא מובן מאליו. שאפו גדול!

» 24.03 – המעבר לשעון הקיץ  –  אמנם האור מגיע אלינו קצת יותר מאוחר, אך גם עוזב אותנו הרבה יותר מאוחר ובכך מוסיף לנו עוד זמן לפעילויות לאור היום מחוץ לבית. אולי סוף סוף נוותר על החזרה לשעון החורף?  למי זה בכלל נחוץ ?

» 25.03 – משתתפים באבלן ובצערן של משפחות נאמן ועופר על פטירתה בשיבה טובה שמאד של הסבתא רבא, הסבתא והאם חנה נאמן ז"ל, שהלכה לעולמה בגיל 100 (!) נזכור אותה בגעגוע ונאחל  למשפחה שלא תדע עוד צער!  יהי זכרה ברוך!

 
»  25.03 – ילדי שכבת ז' של שריד – קבוצת "שקד" -עלו בבוקרו של יום לפסגת המצדה, עם דגלי ישראל והרבה תקווה וגאווה בלבם. כל הכבוד על המבצע!

»  26.03 – לאחר הפסקה שנכפתה עלינו בשל מגפת הקורונה שוב התקיים בשריד במועדון לחבר ערב מוסיקלי נאה ומרגש לזכרו של חברנו היקר רון אייזנר ז"ל. נוכחו בערב בני משפחתו, חברים טובים שבאו להנעים את הערב בשירתם ונגינתם וחברי שריד שביקשו להיזכר בו להוקיר אותו. יהי זכרו ברוך!

» 27.03 – מבצע נחוץ ובהחלט חשוב – נצבעו וחודשו סימני הכבישים בשריד שלאחרונה כבר התקשינו להבחין בהם. כל זאת לשירות ולנוחיות הנהגים ולא פעם אף לעורר את תשומת לבם של הולכי הרגל. תתחדשו!

»  28.03 – שיחת קיבוץ שעל סדר יומה: 1) סיכום תמחירי משק וקהילה 2022, 2) נוהל החזר כספי "פערי דיור" לחברים, 3) אישור והעברה לקלפי של נוהל השכרות, 4) אישור מינוייה של גליה מרום  לתפקיד מנהלת הקרן לעזרה הדדית, 5) הודעה על החזר חלקי של הפרשי היטל איזון שנגבו בטעות מחלק מהחברים.

» 29.03 – התרמת דם בשריד, הפעם בהתרעה מתאימה. פורסם שנענו לאתגר 41 תורמים. כל הכבוד לכם, אך כהרגלנו נרשה לעצמנו להדגיש את חשיבות הנושא, כאחד ממרכיבי הערבות ההדדית ביישובנו. חישבו על כך והרימו את הכפפה בהזדמנות הקרובה! 

» 29.03 – פעם נוספת התארגן אוטובוס שלם עם חברי שריד בכל הגילים, שעלו לירושלים למחות ולהפגין כנגד הרפורמה המשפטית הנוראית המקודמת בימים אלה על אפינו ועל חמתנו. לא נוותר ולא  נפסיק עד שהמטרות תושגנה ועד להבטחת המשך קיומה של ישראל כמדינה דמוקרטית.

ובזאת נסיים הפעם את הדיווח החודשי, בין חג הפסח והמימונה לבין יום הזיכרון לשואה ולגבורה, יום הזיכרון הכללי לחללי מערכות ישראל וחג העצמאות המתקרבים ובאים.  נקווה שמבין השורות מצא כל אחת ואחד מהקוראות והקוראים אירועים וחידושים מעניינים, ואנו כדרכנו מזה יותר מארבע שנים נמשיך לאסוף וללקט מידע נוסף ודברים שעשויים לעניין אתכם לקראת הופעת הגיליון הבא של "החודש שחלף…".        להתראות במהלך חודש מאי. כל טוב לכולכם!

השארת תגובה

טלפונים

לוח וידאו

ע. שירות

קלפי

חירום

ס. רכב

דרושים

טפסים

צוותים

  רישום גשם

  מדידה אחרונה 27/11/2023

  מ״מ גשם ביממה האחרונה
  סה״כ מ״מ גשם העונה
  גלילה לראש העמוד
  X
  דילוג לתוכן