החודש שחלף // מהדורת פברואר 2023

צילום: טל סוננברג

ובכן, כפי שהודענו בדיווח האחרון, לאחר שאזלו הדיווחים שהיו לנו לגבי מה שקרה לפני 10 שנים, ניאלץ לצלול ישירות למה שקורה בימינו אנו בחודש פברואר שנה זו.

פברואר הוא כידוע החודש השני בלוח השנה הלועזי על פיו אנו מתנהלים לרוב, אך לא נרצה לשכוח ולהזניח אל החודשים שבט-אדר המקבילים לו בלוח השנה העברי. מזג האויר?   נעים לצאת לימים שטופי שמש, לנופים מקסימים, שעדיין שולטת בהם פריחה מדהימה, אבל היכן הגשם?  זה היה חודש שחון בעיקרו, שלנו כחקלאים לא ניתן להתעלם מכך, כפי שנקרא בהמשך מדבריו של מנכ"ל הגד"ש חברנו שי חמדי. ובכל זאת נקווה לטוב!

»  3.02 – ברוב עם והדר ולאחר עבודה קהילתית משולבת ומורכבת להפליא, הועלה המחזמר המקומי "אחי גיבורי הקהילה" 
(זוכרים עדיין את "אחי גיבורי התהילה"?).  חדר האוכל מלא מפה לפה, עם ייצוג נהדר לכל הגילאים, מהותיקים ביותר ועד לגיל הרך, ייצוג שבא לידי ביטוי גם במחזמר עצמו, שהועלה ברוב חן והומור בשירה ובריקודים, כולל קטעי סטנדאפ מצחיקים. היתה בזה הרבה נוסטלגיה וזכרונות נעימים, אך גם הרבה אקטואליה מקומית וארצית.  הרעיון המבריק (מי אם לא עדי רוזן שלנו?), הבימוי וההעמדה למופת, התפאורה ממש מקצועית, והביצוע?  מזמן לא נהנינו וצחקנו כל כך על תוצרי העמל של הקהילה במיטבה.   
כן ירבו פרוייקטים מעין אלה!   תודה לכולכם על החווייה המרנינה! תודה גם לקהל שבא בהמוניו להיענות ולהנות!
ולאחר התארגנות זריזה של צוות ענף המזון בעזרת חברים מתנדבים הוגשה ארוחה מתאימה כיד המלך, בהתאמה מלאה לגודל האירוע. תודה גם לכם!

»  4.02 – " יום הסרטן הבינלאומי" – מחלה שלא מדלגת גם עלינו לצערנו, לכן נרצה לאחל לכל מי שלקה במחלה הרעה הזאת שיצליח להתמודד איתה בהצלחה ולצאת ממנה כשידה/ו על העליונה. כמו כן נאחל גם לאלה שלא לקו בה, שלא יצטרפו למניין וימשיכו
לשמור על בריאות איתנה.

»  5.02 – ט"ו בשבט בבית אמנון/הארכיון. בהנחייתה המיומנת של חברתנו איילת קרוא-רוזן הועלו לאזנינו מחדש קטעי קריאה מעברנו ומימינו אנו, השמורים ומטופלים בארכיון, כל זאת לצד קטעי שירה שונים במיוחד מפיהן של בנות החמד של "לשיריך שריד" ונוספים. ברקע האירוע הנחמד הוצגה גם תערוכה של הדפים המצויירים של הספר "עלילות קופסון בן חיל" מפרי עטו של חברינו מרדכי אמיתי.

 » וכדי לצאת קצת מהשיגרה והרצף נביא  אליכם משהו שעשוי לעניין אתכם: "קק"ל במספרים" – אורך חייו הממוצע של עץ אורן הוא 80 שנה;  עצי זית ואלונים יכולים להגיע ל-600 שנה ויותר; למעלה מ-70,000 צופות וצופים השתתפו ביום השידורים של קק"ל בצפרתון בסוכות; בשטחי הניהול של קק"ל מצויות 48 בריכות חורף; למעלה מ-1,000,000 דונם של יער נטע קק"ל בשנת 2019; 38,000 דונם הוא שטחו של יער יתיר – היער הנטוע הגדול בישראל;  ולקינוח – 1907 היא השנה בה ניטע היער הראשון בישראל שכלל…18 עצי זית ביער הרצל בחולדה. סתם להשכלה כללית. מעניין?

»  6.02 – רעש אדמה גדול ונורא בתורכיה וסוריה, שהורגש היטב גם אצלנו, בתוספת הסופה "ברברה" שגרמה ללא מעט נזקי רכוש. לבנו עם אלפי המשפחות בשתי הארצות, שאיבדו את יקיריהן  ואיחולינו להחלמה מהירה ולשיקום לאלפי הפצועים והפליטים שנותרו ללא קורת גג על ראשיהם. הדיווח האחרון של ממשלת תורכיה מדבר על יותר מ-47,000 הרוגים על לא עוול בכפם! זה נורא, אך אולי הסלוגן "שטח פתוח הכי בטוח" יכול לשמש כאחת המסקנות המועילות שעשויות לשרת אותנו אם חס וחלילה הרע הזה יתרחש אצלנו. מי יתן…!

»  7.02 – כנראה שזה היה היום הקר ביותר בשנה זו. בשעה 09:00 כוסה הקיבוץ בשכבה יפיפיה של ברד. גם זה לטובה…

» 9.02 –  "יום הפיצה הבינלאומי" המשתלב איך שהוא עם "יום כאבי השיניים". הפיצה בהחלט הפכה עם חלוף השנים למאכל שראוי שיקדישו לו יום מיוחד בשנה, אך יודעי דבר מספרים לנו שאם לא אופים אותה כפי שצריך היא עלולה לגרום לכאבי שיניים ולכם בא היום השני כדי לנסות להעלות את המודעות לטיפול בכאבי השיניים. קוריוז? איך שתרצו…!

משפחת אוסטרייכר מכינים פיצות - צילום: ענת חרמוני

»  10.02 – קבלת שבת שבה ארחנו הפעם את יגאל גרייבר, בן דודה של חברנו חגי ספר, שהוא אחד משלושת הניצולים מקרב אנשי השב"כ שניספו באסון צור לצד עשרות רבות של ניספים נוספים מקרב זרועות צה"ל. המפגש התקיים לרגל מלאת 40 שנה לאסון צור הראשון. למרות שכיום כל בר דעת יודע ומבין שמדובר בפיגוע חיזבאללה הראשון, עדיין מתעקשים גורמי צה"ל והשב"כ להמשיך ולטעון שמדובר בפיצוץ בלוני גז. בלחץ המשפחות השכולות וגורמים נוספים החליט לאחרונה ראש השב"כ החדש לפתוח מחדש את התיק ולהורות על חקירת האירוע. הערב עצמו היה בהחלט מעניין והעלה בפנינו פרק לא פשוט בתולדות המדינה.

»  12.02 – בחדר האוכל מוצגת בימים אלה תערוכת ציוריה של חברתנו חוה אמיתי-מיטלמן משנת 2000. התערוכה מהווה עוד שלב במיזם שמובילה חברתנו רינת סלוצקי תחת הכותרת "תערוכות  מתחלפות בחדר האוכל". הציורים מנציחים בניינים ואזורים לא כל כך "מתויירים" בחצרנו ולצד היופי שלהם עולים גם הרהורים ומחשבות נוגות בנדון.

» 14.02 – "יום האהבה" או בגירסתו הלועזית "יום ולנטיין הקדוש", שהוא עוד המצאה שיווקית ועסקית של רשתות למיניהן לעידוד קניות, בחלקן מועילות ובחלקן הלא קטן מיותרות לחלוטין. ובכל זאת ברקע – "תחי האהבה"!

»  17.02 – קבלת השבת ארחה הפעם את חברנו שגיא צוקר על תפקידו ופעולותיו בתשלובת "תנובה" תחת הסלוגן "רק לא חלב". בשים לב לעובדה המשמחת ששגיא הגיע כבר לדרגים הגבוהים בהנהלת האירגון, נשמח אם נקבל ממנו כמה משפטים שיספרו לנו על עבודתו ותחומי אחריותו. אנא הרם את הכפפה!

תמונה של יוסי ושגיא צוקר

»  19.02 – קבוצת חברים, בעיקר הותיקים מבינינו, יצאה לביקור בתערוכת יצירותיו של אבו שקרה במשכן לאמנות בעין חרוד. נשמח, גם אם באיחור, לשמוע על התרשמויות ונספר לכם עליהן.

» אמרי גיל וצוות הנוי והחצר שוקדים בימים אלה במבצעי  נטיעה ושיפור חזות היישוב בכל מיני פינות בקיבוץ, כדוגמת החצר שליד גן אילן, בעציצים הגדולים שהוצבו ליד השער בסמוך לסלעים החוסמים את הכניסה לכביש 19 ועוד.  תודה רבה לכם על מעשיכם ואנו נקווה  שתצליחו להגיע גם לפינות לא כל כך מרכזיות ומבוקרות בחצרנו, בהן שולטת עזובה לא קטנה.

ולפינתנו "תעסוקת חברים שלא תמיד ידועה לחלק לא קטן מחברי הקהילה" :

» הפעם נחרוג במקצת ממנהגנו ובמקום לקבל במישרין מהחבר שידובר בו, נדלה עיקרי דברים אודותיו ואודות מעשיו מתוך כתבה/ראיון שפורסמה בשבועון "זמן קיבוץ" מה- 23.02.23 תחת הכותרת "הצעירים והצעירות המשפיעים והמבטיחים בקיבוצים 2023".". בקרב 20 מרואינים מופיע חברנו שי חמדי ואנו בהחלט גאים בו וגאים על הפירסום:

" שי חמדי, 38, שריד, מנכ"ל גד"ש העמק, החל את הרומן שלו עם החקלאות כשהיה נער מיד עם קבלת הרישיון לנהיגה בטרקטור. האהבה לשדה הפתוח, המוריק, לזריחה השכם השכם בבוקר, הלכה וגדלה אצלו עם השנים. היום הוא משלב לצד העבודה בשטח גם ניהול גד"ש העמק, המשותף לקיבוצים שריד, גבת ורמת דוד שבעמק יזרעאל. השותפות משתרעת על פני 20 אלף דונמים של גידולי שדה ומטעים.     "…יצאתי ללימודי תואר ראשון בפקולטה לחקלאות ועם סיום הלימודים התמניתי למנהל תפעול בגד"ש ולאחראי על מספר גידולים (גזר, בצל ועוד). לפני כשלוש שנים, כשרועי ברקן משריד סיים את תפקידו כמנכ"ל גד"ש העמק החלו בתהליך איתור ממלא המקום ולא חשבתי שיפנו אלי בהצעה זו. כשהגיעה הפנייה התלבטתי אם ברצוני לעבור מהעבודה בשטח לעבודה יותר ניהולית ומשרדית. החלטתי לנסות…
אני אוהב את השילוב בין העבודה בשדה הפתוח עם הניהול המאתגר. ההתמודדות עם אתגרים בחקלאות הוא בין הדברים המספקים – תנאי מזג האויר, הסביבה המשתנה של תנאי השוק, ההחלטות הפוליטיות היורדות עלינו ועוד. להמחשת העניין אביא דילמה מהימים האחרונים – החורף השנה מאכזב והמאגרים לא מתמלאים, מה שמעמיד בפנינו דילמה – האם להשקות עכשיו את החיטה או לשמור את המים לגידולי הקיץ? האם ירד עוד גשם או לא?    אי הודאות היא הגורם המעניין והמאתגר ביותר בחקלאות.  יש אומרים שלהיות חקלאי זה יותר מרגש מאשר לשחק בקזינו…" 
אכן מאתגר ומרגש! שאפו גדול לך שי ותודה רבה לך!

תמונה של שי חמדי מנהל גד"ש העמק

» משתתפים בצערם ובאבלם של עטר ומשפחות קרן ורוזן בשריד ובמזרע על מותו של האב ישי ז"ל בקיבוצו מזרע. שלא תדעו עוד צער!

»   21.02 – משתתפים באבלם ובצערם של לורי ובני משפחת ספיר על מותו של שמעון ז"ל. יהי זכרו ברוך!

»  22.02 – משתתפים באבלם ובצערם של אלי טויסטר ובן זוגו חי שפיר על מות האם מתי-מזל ז"ל בחדרה. שלא תדעו עוד צער!

» 22.02 – א' באדר – משנכנס אדר מרבים בשמחה!  כולנו, מקטן ועד גדול ומבוגר בהכנות הקדחתניות לקראת אירועי פורים למיניהם – בין הצפויים נמצאים  מחזמר סיפור המגילה, קרנבל ופסטיבל לילדים, פורים במועדון לותיקים עם יובל דור וגולת הכותרת – נשף פורים בחדר האוכל לאוכלוסיה הבוגרת בנושא שעון הזמן השרידאי. תשמחו ותצליחו!

» 25.02 – חברתנו אסתי שטיינברג הוציאה לאור בשעה טובה ספר מפרי עטה תחת הכותרת הרב משמעית " תיבת תהודה", עליו היא כותבת בגב הספר: " רסיסי חיים מקוטעים נשמרו עמוק בתיבת התהודה של חיי. בנגיעה רכה בכמה מהם אני מחברת בדיאלוג  דמיוני בין ציפורה, דודתי, לביני". ועוד מוסיפה שם: " במסע אל עומק שורשי נפרמת פקעת הזיכרון שהיתה אצורה בי, ושהזמן לא מחק. אני מושכת בקצות חוטיה, ומתירה אותם בזהירות, כדי לפגוש את מי שכבר אינם ואת מה שהנפש תחבה למגירת השיכחה". בבוקרו של יום שבת שטוף שמש התכנסו ובאו עשרות מבני משפחתה, מקרוביה וידידיה מבחוץ ומהקיבוץ, לציין יחד איתה את לידת ספרה, להשתתף בהישגה ולברכה על המוגמר.
עורכת הספר – שלומית ברסלר – כותבת על כך: "סיפור חייה של אסתי נכתב בתהליך אמיץ, חכם, כן ורגיש של התבוננות – בעבר הרחוק ובהווה, בילדות ובבגרות, בעולם האישי ובמשפחה, בחברה הקיבוצית ובמציאות הישראלית המורכבת."
שאפו גדול לך אסתי!  אנו גאים בך וממש מפרגנים לך!  בהחלט מומלץ לקרוא ולהתרשם!

» 26.02 – בהשתתפות עו"ד תומר ליכטנשטיין, יו"ר הקיבוץ רז גור אריה והמנהל העסקי עוזי פלגי התקיימה שיחת קיבוץ בה הוצג סטטוס תהליך השיוך נכון למועד זה, כולל החלופות העומדות בפנינו לדיון והכרעה. כמו כן הוצגו ההיבטים התכנוניים והכספיים המשוערים הקשורים בעלויות השיוך. בימים אלה ממשיכים להחתים חברים ונקלטים חדשים על השיוך החוזי הזמני, עד שתושלם פעולת השיוך הקנייני מול רמ"י. במסגרת השיחה הוצגו שאלות, ניתנו מענים וגם הועלו הצעות מעשיות שיובאו לדיון מסכם ולהכרעת ציבור החברים. ובכל זאת, התמונה עדיין לא מספיק ברורה, לפחות לחלק לא מבוטל של החברים…

»  27.02 – "בירה ומשפט" – מפגש בלתי פורמלי עם עו"ד אלדר סיון מההרחבה שעסק בהשפעת ההיבטים השונים של ההפיכה המשפטית בכלל, ועל המסגרת המשפחתית בפרט. מעניין ומעורר כיווני מחשבה לא פשוטים.

» "טעות (ושיכחה) לעולם חוזרת"!  נוסיף ונברך מקרב לב את דפנה ועופר ואת משפחת דה קוסטה לרגל המעבר לביתם החדש.
תהנו ותתפנקו!

» וכהרגלנו נברך גם הפעם מקרב לב את חברינו שציינו לאחרונה ימי הולדת עגולים: ברכות נאמנות לחגי ספר שמלאו לו בשעה טובה 70 שנה, ולעומתו נח שגיא שהגיע לגבורות במלאת לו 80 שנה. מזל טוב, בריאות טובה ואריכות ימים, ככל שתרצו…

תמונה של נח שגיא ברמת גולן

» לאט לאט אבל בטוח נחשפת הזהות החשאית של "הגמדים" הנחמדים שטורחים להניח על סף ביתם של החברים הותיקים מפירות "תוצרת הארץ". מעשה יפה, שכבר זוכה להרבה ביטויי תודה באמצעי התקשורת הפנימית של הקהילה. מתברר שלא נחוץ יום מיוחד למעשים טובים כדי לגלות רצון טוב ונדיבות לשמה. תתברכו במעשיכם "גמדים" נחמדים. כולנו מודים לכם!

לא יהיה זה נכון לסיים את הדיווח החודשי מבלי להתייחס למה שנעשה בארץ, למעשי הנבלה והזדון של הממשלה המכהנת, אך בעיקר להתגייסות האינסופית של ההמונים לביטויי המחאה וההפגנה למיניהם. ומן הקל אל הכבד – חברי שריד מתבלטים לאחרונה במיוחד בכל הקשור ליציאה לכביש ליד שריד, ליציאה לצומת נהלל ביחד עם כל שותפינו מיישובי העמק, למסעות המרשימים של השפחות באדום (כשהמארגנות הראשיות הן חברות שריד), לנסיעות להפגנות מדי שבוע לחיפה, לעפולה ולתל אביב, ועוד כהנה וכהנה. ועל הרוב מנצח במרץ בלתי נדלה, בחריצות, במסירות ובכישרון אירגוני ראויים לכל שבח חברנו היקר גיורא רמות.  גיורא! אם לא היית כאן היה צריך להמציא אותך מההתחלה. שא ברכת תודה מקרב לב מכולנו!

וכאן כבר מגיע לסיומו הדיווח החדשי. המצב עגום, אך כבר למדנו שאפילו במצבים הקשים ביותר אסור לנו להרים ידיים ולאבד תקווה, כי אלה מותרות שאין לנו ואסור שתהיינה לנו. כל טוב לכולכם!  נתראה כנראה שוב בדיווח החודשי הבא לקראת אמצע חודש אפריל. להתראות!

השארת תגובה

טלפונים

לוח וידאו

ע. שירות

קלפי

חירום

ס. רכב

דרושים

טפסים

צוותים

  רישום גשם

  מדידה אחרונה 5/5/2024

  מ״מ גשם ביממה האחרונה
  סה״כ מ״מ גשם העונה
  גלילה לראש העמוד
  X
  דילוג לתוכן