החודש שחלף // מהדורת דצמבר 2022

דצמבר – שם החודש השנים עשר והאחרון בלוח השנה הלועזי, המקביל לרוב לחודש כסלו העברי, אמנם ירדו עלינו קצת גשמים,  אך לא נראה בשלב זה שתהיה זאת שנה גשומה במיוחד, ויש אפילו חזאים וחקלאים שחוששים מפני שנת בצורת לאחר כארבע שנים גשומות..  ובכל זאת, הגשמים שירדו ריעננו את הטבע, הצמחים והאויר,  אך החקלאים נערכים להשקיית השדות והגידולים ורשות המים להזרמת מים לכנרת. ואנו נקווה לטוב…!    עיקר שכחתי – מי שמתעכב לרגע או יותר ומשקיף על העמק מן הרחבה המערבית של חדר האוכל, או ממצפה עמינדב, לא יכול שלא לחוש צביטה בלב לנוכח הנוף המדהים הנשקף לנגד עיניו.  זה היה סתם הרהור חולף מצד מישהו שאוהב את המקום ואת הסביבה בה הוא חי…

וכעת כהרגלנו נעבור למה שקרה אצלנו בדצמבר לפני עשר שנים:

• אמנם לא ניתן לציין אירועים מיוחדים מחג החנוכה, אך בכל זאת ניתן להזכיר לטובה את התכנסות החג של הותיקים, שנחוגה כמיטב המסורת במועדון לחבר ונתנה למשתתפים תחושה חגיגית מלאת אחווה.   כמו כן, נוכל להיזכר בטיול הותיקים לחנוכיות בבני ברק, שהאירו באורן המגוון והססגוני כל חלון, מרפסת או פינה במהלך הסיור.   כל זאת לצד מסיבת החנוכה שהתקיימה בגיציה ותהלוכת הלמפיונים לילדי הדור הצעיר ולהוריהם. בסך הכל קצת אוירת חג.

• למרות כל הרצון של חברות ותיקות שהתמידו בעבודתן המסורה ארוכת השנים, לא היתה כנראה ברירה אלא לסגור את המתפרה שבבית הקומותיים. הדבר נתקבל ברגשות מעורבים ובעצב, אך המציאות הכלכלית שדרה לנו שלא ניתן היה לעמוד מול הביקוש שהצטמצם ומול התחרות שבכוחות השוק. נורית מילוא, אחת הותיקות שעבדה במתפרה באותה עת, סיכמה זאת בשעתו במשפט העצוב: "בבית הקומותיים הקומה השנייה כבר לא נושמת…".

• על פי נבואת בני המאיה ב-21.12.12 היה אמור להגיע סוף העולם! אך עברנו בשלום את המועד והעולם עמד על תלו וגם תמה עוד שנה אזרחית.

ובחזרה לימינו אנו, בנובמבר 2022:

» 2.12 – קבלת שבת עם טל עופר, שסיפר לנו בכישרון ובעניין רב על המרד הערבי, החל בשביתה הגדולה ועד לספר הלבן. תמיד נעים להקשיב לו ולהנות משפע ידיעותיו.

» 5.12 – יום המתנדב הבינלאומי – גם אם לא תמיד מרגישים בזאת, או שלא מספיק יודעים על כך, קיבוצנו נהנה מהרבה חברים ותושבים המתנדבים בשלל גדול של תחומים ועיסוקים, שלא על מנת לקבל שכר או תרומה כלשהי, מלבד ההנאה והסיפוק שבנתינה. הם מהווים חלק מהקהל הגדול הפועל ברחבי בארץ, ברחבי המועצה האזורית ובעולם. מגיעה לכל המתנדבים באשר הם שם מילה טובה, הוקרה ותודה מקרב לב.
לשם המחשה נביא מדבריה וממעשיה של חברתנו שרה אשל באחד ממקומות ההתנדבות שלה: " מתנדבת בהנאה רבה בגן הבוטני במכללת אורנים זו השנה ה-11 !   סבא אליהו אלמן שלנו היה ממקימי הגן ב-1957 ומנהלו הראשון עד לפרישתו ב-1986. הגן ממשיך להתפתח לאורך השנים כמעט בלי לעצור והוא מעין פינת גן עדן קטנה וקסומה שכיף להיות בה. בגן יש בעיקר חלקות של צמחיית הבר של ארצנו ועוד אתרים בעלי עניין, כגון שביל השירה, שביל הביומימקרי, לצד חלקות צמחי בצל ופקעת מתורבתים.  אני מתנדבת במקום כחלק מקבוצת מתנדבות ומתנדבים גימלאים המונה כיום מעל ל-15 א/נשים, הבאים בהתמדה רבה פעם בשבוע לשלוש שעות עבודה ברחבי הגן. פעילותנו כוללת תחזוקת הגן – עישוב, שתילה, זריעה, גיזום, הנבטה ועוד, לצד הדרכות יזומות למבקרים, התנדבויות מעת לעת ב"יום המעשים הטובים", סיורי העשרה עם צוות הגן ועוד כהנה וכהנה, באווירת שיתוף יפה עם צוות הקבע של הגן, בתחושה ובידיעה שעבודתנו משמעותית ומוערכת, בנוסף לערך האישי וההעשרה שיש לכל אחת ואחד מאתנו. הגן פתוח למבקרים באופן עצמאי ללא תשלום, בנוסף לסיורים קבוצתיים מודרכים בתשלום לאחר תיאום מוקדם. מומלץ לבקר בו ולהנות"   
כל הכבוד!

» 6.12 – נברך מקרב לב את עידו אבנרי עם הגיוס לצהל. הצלח בדרכך וחזור אלינו בריא ושלם!

»  7.12 – חברים רבים נסעו להנות ולזכות בחווייה מרגשת במופע של "העמק הוא חלום" של להקות "פינה בעמק" ו"צוותא יזרעאל" במופע שירה ומחול מרגש. בתום המופע היתה לחברי שריד חווייה מיוחדת כאשר ותיקת רקדניות הלהקה – חברתנו היקרה יעל אייזנר – הוזמנה לבמה וצויינה במיוחד והוכיחה שלא נס ליחה והפליאה בביצועיה. צויינה במיוחד התמדתה רבת השנים בחברות בלהקה ובעיסוקה גם בהגיעה לגיל 80 המכובד!  כל הכבוד!  וכמקובל גם כאן מן הראוי לומר – גם את המחול אי אפשר להפסיק…

תמונה של יעל אייזנר משריד

» 9.12 – קבלת שבת שהוקדשה הפעם לפרידה מרגשת מחברתנו חוה בומס (ברטל), שחיה בקרבנו לצדו של גדעון ז"ל לאורך שנים ארוכות ותרמה מכישרונותיה, כישוריה ויכולותיה הרבות לחיי התרבות, החברה והבריאות של הקיבוץ.
תודה רבה לך והרבה הצלחה לך בדרכך בהמשך!

וכעת לפינת התעסוקה של חברים הפועלים בקרבנו שמעשיהם לא תמיד מוכרים וידועים לנו:

והפעם: "שמי אורלי דבי, אמא לארבעה, גרה בקרית טבעון. עבדתי 33 שנים במערכת החינוך בתחום החינוך המיוחד וכעבור מספר שנים לקחתי את "ארגז הכלים" שלי ועברתי לחינוך הרגיל, מתוך תפיסתי החינוכית כי ניתן להגיע לכל ילדה וילד תוך התאמת דרכי ההוראה והלמידה. ב-9 השנים האחרונות ניהלתי את ביה"ס "נרקיסים" שבקרית טבעון. תחום החינוך מאד חשוב וקרוב ללבי ולכן אני מודה על ההזדמנות הנפלאה להיות כיום מנהלת תחום החינוך בגיל הרך בשריד. הגעתי למערכת חינוך יציבה, צוות של גננות ומטפלות מקצועי מסור, אוהב ורגיש עד מאוד לצרכי הילדים.  אני נהנית ללמוד את התחום ואת עולמם המרתק של ילדי הגן ושמחה להיות שותפה וחלק בתהליכים ההתפתחותיים אותם עוברים הילדים בתחום הפיזי, הרגשי, החברתי, השפתי והקוגניטיבי. בראייתי החינוכית אני רואה את הילדים מעורבים בעשייה החינוכית-ערכית, יוזמים ומובילים תהליכים בתוך חברת הילדים, שותפים בקבלת החלטות הקשורות לעצמם ולסביבתם. זו גם הזדמנות טובה לומר תודה לכל שותפי לדרך ולציין בסיפוק שאני מרגישה בשריד כבבית".   תודה לך אורלי והרבה הצלחה, שכידוע היא גם הצלחתנו!

» 10.12 – כותב לנו עטר קרן: " ביום שבת התאספנו כ-250 תושבות ותושבים במגרש הכדורגל למרוץ שריד ה-8. הדשא נצבע בגוון ורוד, כצבע חולצות המרוץ, ותוך כדי כך נפרשו בשטח משחקי עץ להפעלת הטף והנוער, פינת ישיבה למשפחות ולסבים, שולחנות עם פירות בריאים ומחזקים לכל דורש, ואפילו פינת יוגה של…מי אם לא גלעד מי-עולם שלנו?    היתה גם ריצה!  הגדלנו את כמות המקצים והכנסנו גם מקצים תחרותיים: 3 ק"מ נוער – הזוכה אוהד סביון, נערות – הזוכה הללי זבולון, גברים 18+ – הזוכה עומר חרמוני, גברים 40+ -הזוכה קורן ספר.   כמו כן היו גם מקצים קהילתיים למרחק ק"מ וק"מ וחצי לילדי ביה"ס והגנים, מקצי שליחים חברתיים בהם זכו נעמה נגן, הראל נגן ואורי. לא נשכח גם את מקצה ההליכה בו השתתפו צעירים ובוגרים, כאשר נח שגיא קוטף את תואר ההולך הותיק ביותר בתום הליכה של 3 ק"מ.  התרגשתי לראות קהילה מתכנסת לאירוע שכזה. תודה לכולכם! היינו ממש יפים בורוד!
תודה למשתתפים, לרצים, לזוכים, למגיעים ובמיוחד לכל העוזרים שבלעדיהם זה ממש לא היה קורה!  לרותי בק על תמיכתה, למתנדבות רוחלה, מרסל דגנית וניבה סביון על מערך הרישום החשוב ו…לצוות המרוץ האללללוף: מיקה, הדר ניר, דביר חן, גלעד בירן, שרון צ', יסמין שווייצר ואודליה בוסקילה.   להתראות במרוץ שריד בשנה הבאה!

» 13.12 –  במסגרת שעת סיפור הקשבנו ונהנינו מסיפורו של י.ל. פרץ "לביבות ממסמרים" מפיה של חברתנו נורית מילוא.  המסורת הנחמדה חיה וקיימת.

» 16.12 – בקבלת השבת שהוקדשה לחג החנוכה שמענו  מפיהם של נורית ונתן את השיר " הקמצנית" , הוקרא שיר של מרדכי אמיתי וגם ניתן מקום לשירו של הרב קוק "אור הנר". לקינוח מהנה  ונוסטלגי צפינו בסרט של חברנו רון ברק. חג אורים עליז ושמח!

» שוב עשתה זאת! ובגדול! מיקה (ברק) נגן  שלנו השתתפה במרתון טבריה והשלימה בהצלחה רבה ריצת חצי מרתון למרחק של כ-21 ק"מ.  רק להעריך ולהעריץ!

»  17.12 – "יום הערכה למורים" בשריד ובאשר הם שם, מתוך רצון להכיר ולהוקיר את עבודתם המאומצת והמסורה בחינוך ילדינו, על אף הקשיים, הביקורות והמחסור החמור בכוח אדם בהוראה. בנוסף לכל הנסיונות לפגוע בקרנם ובתמורה הבלתי מספקת לעמלם נוספה לאחרונה ההחלטה "הגאונה" לפצל את משרד החינוך לארבע זרועות פוליטיות נפרדות בשליטת גורמים המונעים מאינטרסים זרים ומסוכנים בכלל ולמערכת החינוך בישראל בפרט. עד כמה שידוע לנו זהו מעשה שאין לו תקדים בתולדות החינוך בארץ ובעולם…

» 18-21.12 – כפי שקרה אצלנו לא פעם בעבר, גם הפעם ארחנו לשלושה ימים קבוצת חיילים מבה"ד 1 – בית הספר לקצינים של צהל – כחלק מתכנית האימונים שלהם באזור הצפון, כל זאת על אחריותה ובזכותה של חברתנו רותי. כל הכבוד!

» 18.12 – ואם ברותי ידובר, אז אנו שמחים לברך את סבתא רותי (בק) שמר, את ההורים יובל ועמית (פרידל) ואת כל המשפחה להולדת הנכד/הבן דן. תרבו אושר ונחת!

  
* 18.12 – נר ראשון של חנוכה – הדליקו את הנר בחדר האוכל ביניה (לב) וכדורגלני דור העתיד של שריד לרגל הקרנת גמר המונדיאל , בין נבחרות ארגנטינה וצרפת וזכיית ארגנטינה בתואר אלופת העולם לשנת 2022. 

»  מזל טוב לסבים אילנה ועקיבא, להורים שירי ותום (כינר) ולכל המשפחה להולדתה של הנכדה/הבת מאי. כולנו נרגשים ושמחים איתכם!

» 21.12 – היום הרשמי לתחילת החורף, שהוא גם היום הקצר ביותר בשנה, שממנו ואילך החלו להתארך הימים ובמקביל הלילות מתקצרים בהתאם.  ויהי אור…!

» 21.12 – בתחרות ברידג' בית ספרית ארצית – "מזרח מערב ברידג' בסיסי", בה השתתפו ילדינו מכיתו ג' עד ו', זכו שיר שמואלי ורונה מרום במקום הראשון. שאפו גדול!

»  23.12 – בצער רב הננו מודיעים על פטירתה של בת שריד נעמי (קישון) ירמיהו בקיבוצה דן ומשתתפים באבלה ובצערה של המשפחה. יהי זכרה ברוך!

» 23.12 – המומים וכואבים אנו משתתפים באבלה ובצערה של משפחת בלאיס-אשר על מותה בטרם עת של חברתנו היקרה נירה (בלאיס) אשר ז"ל.  שלא תדעו עוד צער. יהי זכרה ברוך ומבורך!

» 27.12 –  ברכות ואיחולי ברוך הבא מקרב לב לגיא רביד עם שחרורך מצהל. בהצלחה רבה במסלול האזרחי שלך!

» 27.12 – מגיע להן/ם! לראשונה בשריד (עד כמה שידוע לנו) חגית ברקן – רכזת הבריאות והרווחה שלנו – אירגנה והוציאה לפועל אירוע משמח וכיפי לכל העובדות/ים הזרות/ים הפועלים אצלנו במסירות רבה. רעיון מבריק ויוזמה מבורכת!

מפגש עובדים זרים בית בריאות ופריפריה לרגל שנה חדשה וכריסמס

» 31.12 – לאחר אירועי חג המולד והסילבסטר תמה והגיעה לסיומה שנת 2022 בשריד, בארץ ובעולם האזרחי. אמנם בשריד לא התקיימה חגיגת הסילבסטר המסורתית בשל האבל על פטירתה של חברתנו נירה ז"ל, אך אנו בכל זאת נאמר שטוב שנסתיימה שנה לא פשוטה ולמרות הכל נקווה מקרב לב לשנה חדשה הרבה יותר טובה ומוצלחת מזו שהסתיימה. נקווה שלמרות האוירה שכולנו חווים בימים אלה יתממשו בסופו של דבר רוב תקוותנו ומשאלותנו לשנת 2023. אינשאללה!

ובכך אנו מסיימים מהדורה נוספת של "החודש שחלף…", כשאנו שוב מקווים שהמידע, האירועים, השמחות והעצב הבאים בה לידי ביטוי יעניינו אתכם ויחדשו לכם דברים שעדיין לא הגיעו לידיעתכם.
נקווה כולנו לשנה חדשה מבטיחה ומקיימת ואנו כהרגלנו נשוב אליכם בדיווח הראשון של שנת 2023.
כל טוב לכולכם! 

השארת תגובה

טלפונים

לוח וידאו

ע. שירות

קלפי

חירום

ס. רכב

דרושים

טפסים

צוותים

  רישום גשם

  מדידה אחרונה 6/12/2023

  מ״מ גשם ביממה האחרונה
  סה״כ מ״מ גשם העונה
  גלילה לראש העמוד
  X
  דילוג לתוכן