החודש שחלף // מהדורת נובמבר 2022

נובמבר – החודש האחד עשר בלוח השנה הלועזי, בן 30 יום, מקביל בערך לחודשים העבריים חשון- כסלו. החודש ירדו לא מעט גשמים, אולי לא ככמות שירדה לפני 10 שנים באותו החודש (149 מ"מ עד סוף החודש!!!), אך גם כמות של 70 מ"מ בנובמבר לא רעה כלל כספתח לקראת מה שיבוא…   שמתם לב? זה היה חודש ללא חגים (כשינוי מרענן במקצת..), מלבד המועד שעוד ידובר בו בהמשך – הכ"ט בנובמבר. הפעילויות השונות נכנסו למעין שיגרה, אולי לא כל כך ארוכה, לנוכח ימי החנוכה  הממשמשים ובאים ואירועי סוף השנה האזרחית (הסילבסטר במקומותנו), אך על כך נספר לכם בדיווח הבא אודות חודש דצמבר.

ובחזרה למה שארע לפני כעשר שנים, בחודש נובמבר 2012:

• ב"אמבטיה" במבנה המרכזי של ביה"ס שגיא יצא לפועל רעיון מעניין – ציורי רצפה שאליו נרתמו גם הורים. ניר הראל האמן שלנו שירטט את הדגמים לציורים וביחד איתו ציירו מיכל אגם, דורית ויוסי ארזי, רחלי לויטה והמורה זינה את המשחקים "נחשים וסולמות", "פלונטר", "קלאס רצפה", "איקס גדול" ועוד, כדי שלמיקה ברטל וילדי כיתה ב' לא יהיה משעמם בהפסקות…

• בעיות הסלים והאסבסט שהיו קיימות באולם הספורט נפתרו בשעה טובה והאולם נפתח מחדש לשימוש, לבית הספר ולכל קהילת שריד.

• היה זה חודש של טיולים יפים ומהנים – טיול משפחות נוסף בסדרה לאזור התבור, טיול ותיקים לאזור השרון (רצפת פסיפס בקיסריה, מוזיאון ראלי בקיסריה, מושב תלמי אליעזר עם חוות הצמחים הטורפים המעניינת ובסיומו סיור/ביקור בעיר המתפתחת חריש), כל זאת בהדרכתו הסבלנית והמעניינת של חברנו עמי פומרנץ ז"ל, טיול הסנדוויץ לואדי קלט (לאתר הטבילה "קאסר אל יהוד", תצפית על המנזר התלוי "סנט ג'ורג'" וקינוח בטיול רגלי לאזור המעיינות של ואדי קלט למרגלות ענתות.  פעם היינו קיבוץ מטייל…!

• קונצרטים מסרטים התקיימו בקביעות בבית המוסיקה בהנהגת עדה ואורי רמון.  כמה שזה חסר כיום…!

• בתגובה לסיכון הולכי הרגל על כביש השכונה הצפונית הותקנו תלוליות ("באמפרים") חדשים ולצדם צורפה הבקשה (הנכונה גם כיום!) לזהירות בדרכים, גם שם וגם בכבישים אחרים ברחבי הקיבוץ. 
גם אז וגם בימינו לנו חשוב לחזור ולהדגיש שהכבישים הפנימיים שלנו אינם אוטוסטרדה ויש לנהוג בהם במשנה זהירות. ראו הוזהרתם בטרם פורענות!

ובחזרה לימינו אנו, בנובמבר 2022:

»  31.10 – שארית מחודש אוקטובר: מזל טוב מקרב לב ושפע ברכות לסבתא רבא עופרה, להורים תמי וניר ולכל משפחת רושקין לרגל נישואי בר עם בחירת לבו עדי מנופית. שפע אושר, נחת וכל טוב לכולכם!

»  1.11 – בבחירות לכנסת בפעם החמישית בפחות מארבע שנים לצערנו הרב החמסה לא שיחקה בהתאם לצפייה – רוב לקואליציה ההזוייה של ביבי, סמוטריץ ובן גביר, מרצ "נעלמה" מנוף הכנסת ושאר שותפי הקואליציה היוצאת ירדו משמעותית בכוחם. מי יתן ונצליח להתעורר מחלומות הסיוטים שאנו שרויים בהם! ובכל זאת, לא לאבד תקווה ולקוות לטוב!

»  2.11 – איחולי הצלחה ודרך צלחה לרועי סביון עם גיוסך לצהל לחיל המודיעין. חזור אלינו בריא ושלם!

»  2.11 – פרס העמק ע"ש גדעון צימבל הוענק השנה למפעילי מועדוני הותיקים ב-34 יישובי המועצה האזורית שלנו, בטקס רב רושם בערב מחווה למתנדבי העמק שהתקיים באולם האזורי ביפעת.
בנוסף להעלאת סיפור ההצלחה של המועדונים ולברכות הרבות שהושמעו בהקשר זה, זכינו גם להופעה מלבבת ונחמדה של הזמר דני רובס ולהקתו. שאפו!

»  5.11 – לא מעט "ילדי" קבוצת אילנות נותרו בקרבנו ואליהם נתווספו ובאו שאר בנות ובני הקבוצה למפגש נוסטלגי מרגש לרגל הגעתם לגיל 60 (!!!) המכובד והמחייב. שפע ברכות ואיחולים לכולכם!

»  6.11 – הסרט "ארבע שעות ביום" מטייל לו בימים אלה בעולם ועל כך מספרת לנו היוצרת והאחראית לכך אוריין צ'פלין: "לפני כשבועיים הוקרן הסרט בפסטיבל הקולנוע The big apple בניו יורק. בינתיים הוא הוקרן גם בסלובניה, ספרד ואנדורה ומשך סקרנות והתרגשות. בשנה הקרובה הוא עתיד לטייל למחוזות נוספים."
בהצלחה וכל הכבוד!

ראיון עם אוריין צ'פלין

»  6-7.11 – ועידת האקלים הבינלאומית התקיימה בשארם א שייח' שבמצרים בהשתתפות משלחת רמת דרג מישראל, בניסיון לקדם מהלכים וצעדים נחוצים והכרחיים להתמודדות עם תופעות האקלים ואיכות החיים החריגות שכולנו עדים להן ומושפעים מהן. אולי (?) צעד קטן קדימה…?    ובשריד?   אולי גם לכבוד זה נבחרה אצלנו ועדה חדשה לאיכות הסביבה בהרכב צבי ילינסקי, יסמין שווייצר, מאיר בוסקילה וגיורא רמות כרפראנט מטעם הנהלת אגודת המתיישבים. נאחל להם ו…לנו הצלחה רבה בניסיון לקדם צעדים בנושא חשוב זה!

»  היורה "המשיך" לרדת במהלך החודש בצורה קצת יותר משמעותית ונמדדו במהלכו כ-70 מ"מ גשם. אולי כפתיחה לקראת כמויות יותר משמעותיות בהמשך?

»  8.11 – במסגרת "שעת סיפור" שמעו הילדים את "בית עם כנפיים" מפיו ומפרי עטו של חברנו הסבא המסור חגי ספר, ספר שאוייר על ידי שמוליק נווה, הידוע לחלקנו מימיו בשריד.  המשך יבוא!

» 11.11 – קבלת שבת בנושא "לגדול בשריד" עם סיפוריהם של שלושה דורות של ילדות ונעורים בשריד, מפיהן/ם של יעל אייזנר, ראובן לב וקורן ספר. זה היה עוד פרק במסע הזיכרונות והנוסטלגיה הנעים המלווה אותנו לאחרונה ויש להניח שיקבל ביטוי משמעותי נוסף בתערוכת הצילומים המתקרבת ובאה מפרי יצירתו של חברנו אלכס בר אילן. לא להחמיץ!

»  15.11 – שיחת קיבוץ שעל סדר יומה: 1) דוחות עסקים וקהילה מפי מנהלי כל אחד מהתחומים ומפיה של מנהלת החשבונות שלנו מיכל. 2) דיון על ההצעה להקמת מערכת פוטו-וולטאית בשריד. הנושא הועבר להכרעה בקלפי ולאחרונה נודע לנו שההצעה זכתה גם לאישור.

»  18.11 – קבלת השבת אירחה הפעם את עדי קליין-רחמים תחת הכותרת "בסוף מה שנשאר". עדי שיתפה אותנו בהתרגשות ובגילוי לב בסיפור המשפחתי המיוחד והמאתגר סביב חייה של בתה רוני, המצוייה על הרצף האוטיסטי. התרגשנו, הזדהינו ויצאנו נפעמים מגודל הקושי, קשיי ההתמודדות, המסירות הרבה והמאמץ הרב הכרוך בכך. תודה רבה לך! בהצלחה בהמשך לרוני ולמשפחתה!

»  20.11 – נפתח "המונדיאל" – אליפות העולם בכדורגל לנבחרות לאומיות בקטאר…ובשריד. כמקובל, משחק הפתיחה התקיים בין קטאר המארחת לבין אקואדור. האליפות מלווה/תלווה אותנו במתח, התרגשות ובשפע של הפתעות בלתי צפויות, עד ל-18.12, מועד בו יתקיים משחק הגמר שכולנו מצפים לו…

»  20.11 – מזל טוב ושפע ברכות לפטו וראובן ולכל משפחת רוטשטיין לרגל נישואיה של הבת אורן עם בחיר לבה נועם. שפע אושר, נחת וכל טוב לכולכם!

»  21.11 – 68 חברות וחברים ותיקים התחסנו נגד מגפת הקורונה בפעם החמישית במסגרת מבצע יזום ומיוחד נוסף בבית הבריאות שלנו. כרגיל היו אמונים על המבצע חברינו צבי ילינסקי, רעיה קליין, שרה וייס ואילנה בלומברג, הודות לסיוע הלוגיסטי של נציגנו במד"א חברנו אורי שחם. תודה מקרב לב למילוא המארח ולכל צוות המתנדבים המסור!

»  ביקור עבודה והתרשמות נוסף של קבוצה בת 7 סטודנטים צ'כים מהפקולטה ליערנות באוניברסיטת מנדל שב-ברנו. על כך מספרת לנו לורי ספיר: " הגיעה לשריד עוד קבוצת סטודנטים ליערנות מצ'כיה, כחלק ממסורת מתהווה מזה כמה שנים. הם עבדו עם גידי צור ביער מסריק ובעוד כמה אתרים סמוכים, בפיקוח ובהשגחה של קקל. בנוסף הם תרמו מיכולתם גם בנוי שלנו באזור שבין פארק חוה למגרש הטניס, כמו גם ליד הבריכה ובשכונת הלולים. הם עסקו בגיזום בשיחים, בהדברת מזיקים, בניקוי תעלות ניקוז, בהוספת ורדים בערוגות הקיימות ובהכנה ראשונית לשטח גינון ציבורי חדש באזור שמתחת לבית 75 ומגרשי הטניס. ב-30.11 התקיימה במועדון לחבר פגישת היכרות שבמהלכה הסטודנטים הציגו את עצמם ואת תחומי התעניינותם. בהזדמנות זו הם גם רואיינו על יד רון ברק והיו שותפים להכנת כתבה מידיו של נציג קקל דוד בורק."  אכן מסורת נחמדה המתקיימת בזכותם מדי שנה.
הרבה תודה והערכה! להם ולמארגנים!

» – 24.11 – בדיור המוגן הלכה לעולמה אסתר רופאייזן ז"ל, אמו של חברנו גדי. היא נקברה בקיבוצה רשפים כשהיא בת 97 במותה. משתתפים בצערם של גדי ושל המשפחה. יהי זכרה ברוך!

» 25.11 –  ב-א' בכסלו ארחנו בקבלת השבת את אור יחזקאלי מבלפוריה, שסיפר לנו על  תחום הטיפול והחינוך דרך השטח. בהחלט מחדש ומרענן! תודה רבה לך ובהצלחה!

»  25.11 – יום המאבק הבינלאומי באלימות נגד נשים,  בשנה שבה נרצחו אצלינו עד כה על לא עוול בכפן 18 (!!!) נשים בנות כל העדות, המוצאים והלאומים!  זוועה!!!

ובהקשר נוראי מעין זה אנו עוברים לפינת עיסוקי חברינו שלא תמיד מוכרים וידועים לנו:

והפעם נכיר די מקרוב את סיפורה של מרב רסקי (פלגי)
כפי שהיא מספרת לנו:

"שמי מרב רסקי (פלגי), חברת שריד משנת 1997 ומתגוררת בשריד מיולי 1995. בשנת 2006 יצאתי ללימודי תואר ראשון במדעי התנהגות במגמת קרימינולוגיה במכללת עמק יזרעאל. מיד המשכתי בלימודי תואר שני בהגירה ושילוב חברתי במרכז האקדמי רופין, מתוך כוונה להשתלב במקום עבודה המטפל ומשקם אסירים לשעבר, נגמלים מסמים ואלכוהול, מאותגרים נפשית, נוער בסיכון וכד'. בשנת 2011 התחלתי לעבוד בעמותת נווה מלכישוע שעל הגלבוע, שהוא כפר לטיפול ושיקום נפגעי סמים ואלכוהול. התחלתי כמדריכה בבית הנערות "בית סלעית" ועבדתי בו כשש שנים, כשאני מדריכה נערות מקסימות ושובות לב שלמדו (ברובן) להימנע  משימוש בסמים ובאלכוהול, סיימו 12 שנות לימוד, עשו בגרות חלקית או מלאה בציונים גבוהים, המשיכו לשירות לאומי או צבאי והשתלבו בהמשך בשוק העבודה.     בהמשך עברתי לעבוד בבית הנשים במלכישוע – "בית מיכל" ו"בית סנונית" במשך כשלוש וחצי שנים, בבית לנערות בסיכון בכפר רופין (גם הוא במסגרת מלכישוע, אך נסגר בהמשך ע"י משרד הרווחה, בדומה לעוד הוסטלים ומסגרות חוץ ביתיות לנוער בסיכון…).   תוך כדי עבודה הבנתי שטיפול מעניין אותי יותר מאשר הדרכה, לכן לפני קצת יותר מארבע שנים עברתי ללימודי הסבה לתואר ראשון בעבודה סוציאלית,  

כדי להשתלב בהמשך כעו"ס ב"בית אורון", מסגרת חוץ ביתית לילדים בגילאי 8-21 עם בעיות רגשיות, בעיות התנהגות ומשכל גבולי.  מתוך ארבעת הבתים שבמסגרת (שלושה בטבעון ואחד ברמת ישי – בית לנערות, בית לנערים, בית משותף לנערות ונערים בתפקוד גבוה יותר בגילאי 17-21) אני עובדת בבית הרביעי שברמת ישי, שהוא הבית של הילדים הקטנים, מעורב לבנות ובנים בגילאי 8-14. עבודתי מוגדרת כ- case manager ומתפקדת כמנהלת הבית, אחראית ומקשרת בין כל גורמי הטיפול הנוספים, בקשר מתמיד ושוטף עם הרשויות שמהן מגיעים הילדים (עיריות, מועצות, מחלקות רווחה, בתי ספר ומשפחות). לצדי פועלת אם בית, מדריך מוביל, צוות מדריכים במסגרת שנת ש"ש ומתנדבים מתוך הקהילה.    לצד זה, בחודשים האחרונים נבחרתי לכהן כממונה למניעת הטרדות מיניות בשריד, תפקיד שבתחילתו קיימתי סדנא למניעת הטרדות מיניות בעבודה ויועד למנהלי ענפים בקיבוץ.   בכוונתי לקיים בקרוב סדנאות נוספות לקהילה, להורים ולילדים. אני מקווה להתפתח בתחומים שונים בעבודה סוציאלית ולהתנסות במקומות עבודה נוספים, לפחות עד למועד יציאתי לפנסיה, ואולי גם לאחר מכן…"       
מרשים, מאתגר ומעורר השראה! תודה רבה לך מרב!

»  25.11 – מכת ברד פתאומית, רעשנית וחזקה, שהצליחה להלבין את כל הדשאים, הגינות, הגגות והמדרכות (עם ההשפעה המשנית על גגות המכוניות…). אולי נסתפק רק בגשם?

קשת בחצר הקיבוץ - צילום: גפן קלין

»  29.11 – גם השנה צויין ה-כ"ט בנובמבר במלאת 75 שנה לקבלת החלטת עצרת האו"מ על החלוקה ועל הקמת מדינת היהודים, היא מדינת ישראל. כולנו תקווה שתמשיך להיות גם דמוקרטית…ולא רק יהודית!

»  29.11 – התקיים מבצע נוסף להתרמת דם בשריד והפעם הגיעו אליו 40 תורמים (כולל ארבעה יוד"בתניקים, שהפגינו בכך דוגמה נאה ואזרחות למופת!). רק 40?   ביישוב שבו מעל אלף תושבים…?  ובכל זאת, תודה רבה על האירגון המסור של חגית ברקן ויערה ביסקר!

» 30.11 – לאחר שפורסם קול קורא לאיוש ועדת החינוך לגיל הרך הננו מפרסמים את הרכב הועדה שנכנסה לפעולה: שי רמון, דורית רוזנטל (זקס), רעות דידי כפרי, שחר נוגרדי, נועה רוזן ויואל אייזנברג בתוקף תפקידו כרפראנט מטעם הנהלת אגודת המתיישבים. בהצלחה לכן/ם בתפקידכן/ם החדש והחשוב! 

ושוב הגענו לסיומו של הדיווח החודשי, כשבעוד חודש ימים נגיע גם לתום שנת 2022, אך בינתיים נמתין לדיווח הבא אודות חודש דצמבר.   תהיו בריאים וכל טוב לכולכם!

השארת תגובה

טלפונים

לוח וידאו

ע. שירות

קלפי

חירום

ס. רכב

דרושים

טפסים

צוותים

  רישום גשם

  מדידה אחרונה 29/4/2023

  מ״מ גשם ביממה האחרונה
  סה״כ מ״מ גשם העונה
  גלילה לראש העמוד
  X
  דילוג לתוכן