החודש שחלף // מהדורת ספטמבר 2022

ספטמבר – שם החודש התשיעי בלוח השנה הלועזי, מקביל לחודשים אלול-תשרי בלוח השנה העברי.  שלהי הקיץ, פריחת החצבים ועת בקשת סליחות (לפחות לגבי כל מי שלא נוהג לעשות זאת לאורך כל ימות השנה…).  הלילות מתקררים סוף סוף, קירות הבתים פחות לוהטים ואפשר להנות ממשבי רוח נעימים, להשתמש בדלתות רשת ולהתחיל לכבות את המזגנים. נראה שהמאווררים יכולים להספיק לעת שכזאת…  "זה הסתיו עם הענן ועם הרוח…"

וכעת ננסה להזכר בדברים מעניינים שארעו בחודש ספטמבר 2012:

•  סוף סוף הותקנו מזגנים חדשים בחדר האוכל שלנו – חדר אוכל ממוזג בטמפרטורות המנעימות את הארוחה והשהות במקום.  כל הכבוד ליוזמה ולביצוע הזריז!

• מערכת החינוך בגיל הרך נפתחה לשנת חינוך חדשה עם 120 ילדים (מתוכם 4 מבחוץ), במסגרת 7 בתי ילדים, כולל גן חדש העונה לשם "פרפר" בבית הקומותיים (ששוב נושם…). חצרן חדש שהצטרף כדי לסייע לשדרוג  הבתים העתיקים בימי ההיערכות לקראת שנת הפעילות החדשה.

• מערכת החינוך לגיל הרך עברה לאחריות אגודת המתיישבים בראשותה של המנהלת יעל גל, עובדה שגרמה לחידוש במקומותנו – לראשונה חתמו ההורים חברי הקיבוץ על חוזים להכנסת ילדיהם למערכת החינוך, בדומה למה שמקובל לגבי התושבים האחרים. גן "תכלת" והדס הגננת שלו עברו להשתייך רשמית למשרד החינוך. בהצלחה!

•  ראובן רוטשטיין שלנו קיבל את אות היצואן המצטיין בזכות פיתוח הסחר עם ארצות אמריקה הלטינית ועל כך ברכנו אותו בחום.

•  לאחר 7 שנים של עבודה קשה ומסורה נפרדנו מידידנו המנהל העסקי משה וינקור מתל יוסף, שמסר את המפתחות לידיו האמונות של מתי כהן מלוחמי הגיטאות. איחלנו לשניהם הצלחה רבה  במשימותיהם החדשות!

•  ב-29 לחודש הוזמנו צעירינו ל"מפגש על האש" בפארק חווה ביוזמת ועדת בנים (היו זמנים…!). הגיעו למפגש 40 בנות ובנים שהעריכו את תשומת הלב, האיכפתיות והאהבה למגזר הצעיר והיקר כל כך לקיבוצנו.

נסתפק בזאת ונשוב לאירועי ההווה בספטמבר 2022:

»  2.09 – כפי שכבר קרה לא פעם בעבר, גם השנה נערכה תחרות ניווט ספורטיבי רגלי על מפת שריד ושוב היינו עדים לעשרות משתתפים ממועדוני הניווט השונים המתרוצצים ברחבי הקיבוץ בחיפוש מהיר ותכליתי אחרי נקודות הציון שבמפה, עד להשגת המטרה הנכספת בזמן הכי קצר האפשרי. שאפו!

תמונה של ניווט בשריד

» 2.09 – קבלת שבת עם עמית אשל שלנו – "סיפורים מקצה העולם" – סיפורים על חיות נדירות שהוא פגש במסעותיו בחוג הארקטי. מעניין ומרתק!

» 3.09 – "המימדיה השרידאית" – אירוע מוצלח שהפך אצלנו כבר למסורת לציון סופו של הקיץ וסופה של עונת הרחצה בבריכה.

» 6.09 – ותיקינו עלו על אוטובוס בהובלתה האמינה של חווה בומס ונסעו לתערוכת האמנית המקסיקאית פרידה קאלו במתחם האמנות והספורט בחולון. חלק מהמשתתפים חזרו עם רגשות  מעורבים, כי בהשוואה לתערוכה דומה קודמת על תערוכה של יאיוי קוסאמה במוזיאון תל אביב הפעם התערוכה התמקדה יתר על המידה בסיפור חייה, המעניין כשלעצמו, של האמנית הידועה והרבה פחות ביצירותיה המעניינות והידועות. יתכן שאיזון יותר טוב בין חייה לבין יצירתה היה מועיל לתערוכה.

אך בדרך הביתה זימנה לנו חווה הפתעה – "מוזיאון המלח והפילפל" בחדרה. תצוגה מופלאה הכוללת 37,000 (!!!) פריטים זוגיים של מלחיות ופילפליות מכל סוג, מתחומי עניין רבים ומגוונים, בצורות ממש בלתי צפויות במקוריותן ובחידושן, מכל פינות העולם, כשלחלק לא מבוטל של הפריטים מתלווה  סיפור פיקנטי (תרתי משמע) ומרתק. רובנו יצאנו מופתעים ונהנים הנאה רבה מהתצוגה הלא שיגרתית הזאת.   ואם מותר לנו, אז נשמח מאד להמליץ על ביקור במקום!

»  7.09 – "שיח גלריה" – מפגש הוקרה מרגש לכבודו של חברנו היקר גיורא כהנא ולכבוד מפעל חייו ביצירה האמנותית. בהנחייתה המיומנת של עפרה ברעם הושמעו במועדון דברי ברכה, בין היתר מפיו של זיו יונתן ואחרים. במוקד שמענו הרצאה מעניינת מפי האוצרת והחוקרת גליה בר אור על המייחד והמפריד בין אמני שלוש התנועות הקיבוציות לשעבר, כל זאת על רקע נעילת תערוכתו המרתקת של גיורא לאחר כחודשיים. בהחלט מכובד ומכבד!

ברכות:

»  לגיא אברמוביץ עם צאתו לשירות לאומי,

»  ליובל הרוש עם צאתו למכינה ללימודי הנדסאי מכונות בטכניון,

»  ל- לו צ'פלין עם צאתה למכינה הקדם הצבאית "חמש אצבעות",

»  לעופר חרמוני בהצטרפותו למכינה הקדם צבאית על שם יצחק רבין.

לכולכן/ם הרבה הצלחה במשימותיכן/ם החדשות!

»  7.09 – מזל טוב לרב סבים מלכה ודודו, לסבים סיגל ויוסי, להורים סופי ואייל ולכל משפחות אטיאס-בכר להולדתו של אקו דן! רוב אושר ונחת לכולכם!

»  9.09 – קבלת שבת שארחה הפעם את חברנו סנדי קוטלר בנושא "תמונות וסיפורי עבר והווה ברחבי הארץ", בהסתמך על ניסיונו הרב כמדריך טיולים ותיק בכל פינה ופינה בארצנו הקטנטונת.

»  11.09 – באספת מתיישבי שריד התקיים דיון אודות ההצעה להפעיל תקנון הנצחה של הקהילה. הנושא הועבר להכרעה בקלפי וכעת נודע לנו שהתקנון אמנם אושר ברוב קולות.

» וכעת לפינתנו – זהותם וסיפורם/מעשיהם של חברינו שלרוב לא ידועים לנו:
 "שמי עטר קרן, נולדתי בקיבוץ מזרע, מקום בו עברו עלי ילדותי, נעורי וראשית בגרותי. בשריד אני "שייך" ללוטם רוזן (קרן) ולילדינו האהובים. ב-2011 סיימתי תואר ראשון בתקשורת ועסקתי בצילום ועריכה במשך כעשר שנים. במקביל התחלתי ללמד הפקה בבית הספר התיכון – הגשה לבגרות של מגמת התקשורת בבית הספר כרמל-זבולון שבקיבוץ יגור. 

לפני חמש שנים השלמתי תעודת הוראה ובמהלך הקורונה עשיתי גם תעודת מדריך כדורסל. השנה, בנוסף להיותי רכז מגמת הקולנוע בתיכון, התחלתי לחנך כיתה י' בביה"ס ולאמן קטסל בכיתות ה'-ו' בקיבוץ מרחביה.
בשריד אני חבר בוועדת הביקורת ובמקביל אני מכהן כיו"ר ועד הספורט, לצד שותפות עם יוזמי הפרוייקט התרבותי "שריד לייב"."    תודה רבה לעטר! גם אנחנו למדנו לא מעט דברים חדשים!

מה איתכם? ממתינים לחברים נוספים שיסכימו לשתף אותנו במעשיהם המעניינים!

צילום: ענת חרמוני

» 12.09 – אצלנו יצא לדרך המחזור הרביעי של המכינה הקדם צבאית "הרועות למרחקים". שמחנו לראות ולהכיר את הפנים החדשות של בנות המכינה, שכל אחת ואחת מהן מביאה איתה סיפור חיים מעניין ומרתק. נאחל להן ולצוות המלווה אותן הצלחה רבה, לא פחותה מזו שהיתה מנת חלקם של המחזורים שקדמו לזה.

»  13.09 – משתתפים באבלן/ם ובצערן/ם של מרים, תמר, שאול ובני משפחות פרי-לימאי על פטירתה של חברתנו האם והסבתא היקרה טובה ז"ל.  יהי זכרה ברוך!

»  13.09 – קבוצת מטיילים מטיבי לכת ותיקים מהמועצה האזורית יצאה לטרק מאתגר ביוון ההררית במשך כשבעה ימים. רובם ככולם השלימו את המשימה בהצלחה ושבו בריאים ושלמים. בין חברי הקבוצה מצאנו את חברינו עירית וחגי ספר, רעיה קליין ואריאל מור הבלתי נלאה.  כל הכבוד לכן/ם!

»  15.09 – הרמת כוסית בארכיון הקיבוץ שבבית אמנון לכבוד השנה החדשה. במסגרת האירוע נהנינו מאד משירתן היפה של בנות הפרוייקט החדש "בשירייך שריד". נעמתן לנו מאד בנות יקרות!  בהצלחה להמשך הפרוייקט החשוב והמעניין!

»  15.09 – תומר מרינובסקי שלנו יצא לאליפות העולם בהרמת משקולות בספרד. שאפו לעוד אחד מהישגיו הספורטיביים המופלאים. גאים בך!

»  16.09 – נברך במזל טוב את סוזנה וצבי ואת משפחות ילינסקי-בר אילן לרגל נישואיה של רותם עם בחירת לבבה שקמה ממושב רגבה. שפע ברכות ונחת לכולכן/ם!

»  21.09 – נברך במזל טוב את הסבים עדה ואורי, את ההורים היידי ואופיר ואת כל משפחת רמון לרגל נישואיו של בן עם בחירת לבו איילת. שפע ברכות ונחת לכולכן/ם!

»  23.09 – משתתפים באבלם ובצערם של רחל ושל משפחות חומסקי-דננבאום על פטירת האחות עדנה ז"ל. שלא תדעו עוד צער!

»  23.09 – הגיעו חגי תשרי על כל מה שמתלווה אליהם. בערב ראש השנה זכינו לארוחה חגיגית טעימה ומהנה בחדר האוכל,  מעשה ידיו של צוות ענף המזון המסור שלנו. עם טעם טוב בפינו ירדנו לרחבה שלפני המועדון לחבר לציון השנה החדשה. זכינו לחגיגת ראש השנה יפה, מגוונת, עשירה ומהנה, בהשתתפות פעילה מצד רבים מחברי הקהילה, לעיניו של קהל רב ומגוון שהגיע לאירוע. ברכות לצוות המארגן והמבצע, למשתתפים המוכשרים ולקהל הרב שהגיע לחגוג!

»    חברתנו היקרה חווה בומס החליטה להיפרד מאתנו לאחר מחשבה ולבטים רבים וכך היא כותבת לנו: " ברכת פרידה!  לכל חברי וידידי בקיבוץ שריד – רוצה לאמר לכם תודה על 25  שנות חיים בקיבוץ. לא מכולכם הספקתי להיפרד אישית, אבל לכולכם שמורה לי פינה חמה בלב. הרגשתי כאן קבלה והתייחסות חיובית והיתה זו תקופה נעימה. באתי בזכותו של   גדעון, למענו ובשבילו ועתה הגיע רגע ההחלטה עבורי ואני חוזרת לביתי בחיפה. אשאר עם זכרונות טובים וימים של עשייה ותמורה. תמיד תשארו בלבי והדרך עוד פתוחה… בוודאי עוד תהיינה הזדמנויות להתראות. חווה בומס" 
 מצטערים על לכתה, מכבדים את החלטתה ומאחלים לה כל טוב!

»  27.09 – משתתפים באבלה ובצערה של חברתנו תמר ניישלוס ובני משפחתה על פטירתו של אביה מיכאל ז"ל. שלא תדעו עוד צער!

»  ליסמין ועומר ניר ולילדיהם ברכות חמות לרגל מעברכם לביתכם החדש בשכונת החיילים. תהנו, תתחדשו ותתרווחו! 

»  במהלך החודשים ספטמבר-אוקטובר מתקיימת סדרת הרצאות מעניינות ומרתקות מפיו של חברנו טל עופר על פרקים שונים, חלקם עלומים, בתולדות הקמתה וקיומה של מדינתנו. המאזינים לדבריו מדווחים על הנאה והערכה רבה על טיב ורוחב ידיעותיו של טל. תודה, כי זה לא מובן מאליו!

»  כחודש לפני מועד הבחירות הששיות (!!!) חודשה לאחרונה פעילות המחאה בצמתים ובגשרים ברחבי הארץ, פעילות שמכוונת להשפיע על ההשתתפות בהצבעה ובניסיון החשוב להגן על הדמוקרטיה ולמנוע את שובו של נתניהו לכיסא ראש הממשלה. מוזמנים ליטול חלק בפעילות ובעיקר להגיע לקלפי ב-1.11, להצביע ולהשפיע. נקווה לטוב!

» וכלפתן החודש נספר לכם שהאקדמיה ללשון העברית הציגה לאחרונה מספר חידושים לשוניים לקראת תחילת שנת הלימודים, וביניהם:

•  לא טוש או לורד, אלא מצבע,

•  לא מרקר, אלא מדגש,

•  לא שדכן, אלא מכלב,

•  הסיכות המחברות את הדפים בעזרת המכלב – כליבים,

•   לא לוקר, אלא תא נעיל.

ועוד כהנה וכהנה…    לשימושכם בזמנכם החופשי!

ובברכת שנה טובה וחגים ומועדים לשמחה ולששון אנו מסיימים את הדיווח הנוכחי. שוב מקווים שמצאתם בו חידוש ועניין ואנו נפרדים מכם עד לדיווח הבא במהלכו של חודש נובמבר.

בהצלחה בבחירות וכל טוב לכולכן/ם! 

תגובה אחת

 1. שרה אשל הגב

  אכן מצאתי עניין וחידוש בסיכומכם היפה נוח ועירית .
  ברוכה פעילותכם. תודה ולהת. בסיכומים הבאים.

השארת תגובה

טלפונים

לוח וידאו

ע. שירות

קלפי

חירום

ס. רכב

דרושים

טפסים

צוותים

  רישום גשם

  מדידה אחרונה 29/4/2023

  מ״מ גשם ביממה האחרונה
  סה״כ מ״מ גשם העונה
  גלילה לראש העמוד
  X
  דילוג לתוכן