החודש שחלף // מהדורת מאי 2022

מאי – שם החודש החמישי בלוח השנה הלועזי, בן 31 יום, נקרא על שם בתו של האל הרומי אטלס והוא מקביל לחודש אייר בלוח השנה העברי. מאז יותר ממאה שנה, מאז ימי המאבק של הפועלים בארה"ב לשיפור שכרם ותנאי העסקתם, הפך האחד במאי לחגם הבינלאומי של פועלי כל העולם ולא חגם של המשטרים הקומוניסטים כפי שהדבר נקלט בתודעתנו בשל הפיכתו ליום חג של מדינות הגוש המזרחי.   פשוט כדאי לדעת זאת…

ואם נחזור במכונת הזמן למה שקרה אצלנו לפני עשר שנים, במאי 2012:

» אילנה מרינובסקי דיווחה לנו אז שב- 3.05 התקיים ב"סנדוויץ" מפגש של קבוצת "צופית" לציון 20 שנה לעלייתם ארצה ובואם לשריד במסגרת עליית הנוער. הגיעו למפגש 13 מתוך 18 בנות/בני החברה. השתתפו במפגש המחנך שלהם, חברנו צבי ילינסקי, ואסתי צוק, המורה המיתולוגית לעברית, שהתקבלה על ידם בשמחה ובאהדה גדולה. התברר שכולם הקימו משפחות ורכשו לעצמם מקצועות טובים לפרנסתם. מסתבר שגם אילנה וגם שאר החברה זוכרים את התקופה בשריד בהרבה חיבה וגעגוע.

» ביוזמת המועצה האזורית הוחלף גג הרעפים הישן בחדר המוסיקה של שגי"א (זה שמעל לבריכת האווזים של משק הילדים לשעבר), ששימש במקור כבית כיתות וזכו ללמד בו יוכבד אמיתי ואפרים כהן, זכרונם לברכה, את קבוצות אורן, זית וניצנים.   היו זמנים…

» במעשה לצון (או סתם בזדון…)הודלקה בל"ג בעומר ערימת הגזם שבמגרש שמצפון להרחבה (כיום שכונת המכוורת) ובזכות (?) זה זכינו לכך שבערה אצלנו המדורה הכי גדולה בעמק, שהמשיכה   לבעור ימים רבים לאחר ל"ג בעומר, על כל ההשלכות שהיו לכך מבחינת העשן, הריחות ומטרדים נוספים לדיירי השכונות הקרובות והרחוקות יותר…

»  ב-15.05 התקיים במכללת עמק יזרעאל "פסטיבל שובר מסך" – אירוע המתקיים מדי שנה ומאורגן על ידי הסטודנטים לתקשורת של המוסד. בשנה הזאת הפיקו את האירוע חברותנו לילך קציר-שחם   וגליה מרום-רוזן.  שאפו לכן!    בעתון הסטודנטים "כותרת היום" סיימה לילך את הדיווח על האירוע בטיפ קטן: "…זה אחלה פסטיבל. ממליצים בחום לכל הסטודנטים של תל אביב להביא את עצמם  בשנה הבאה. אמנם מרכז העולם בתל אביב, אבל את שי קפון רואים רק פה…".

»  גם אז כמו השנה התקיים טקס שבועות מגוון ועשיר בהופעות ומיצגים המאפיינים את אופיו של החג בשריד, ביניהם מופעי הטרקטורונים ושאר כלי הרכב עם סמלי הפעילויות השונות המתרחשות ביישוב, החל בשמירה בשער וכלה בעניבות של עורכי הדין…

» גם אז כמו השנה הזזת השעון והעלייה החדה בכמות שעות האור מאפשרת לנו לעבוד בגינה, לבלות זמן ממושך יותר עם הילדים ו…הנכדים במתקני המשחקים ובמגרשים למיניהם, כל זאת עוד  לפני בואם של ימי הקיץ המאוד חמים, שמאלצים אותנו להישאר בבית ולהיצמד למזגן…

ובחזרה לימינו אנו במאי 2022:  

»  1.05 – כפי שכבר כתבנו קודם לכן על משמעותו ומקורו של האחד במאי, זהו גם היום בו נפטר השנה ח"כ לשעבר אילן גילאון וזה כנראה יותר ממקריות גרידא, שלוחם ללא לאות לזכויותיהם של הפועלים והשכבות החלשות בחברה נפטר בדיוק ביום המתאפיין כחג הפועלים.  ייזכר לטובה!

» 1.05 – עובדי גמל חזרו לחדר האוכל של הקיבוץ וכל מי שמזדמן למקום יכול לחוש בשינוי שחל באוירה. אמנם זה מוגדר כתקופת ניסיון, אך אנו בהחלט מקווים שהניסיון יוכתר בהצלחה לטובת האוירה הטובה והתקווה להמשך קיומו של מוסד קיבוצי חשוב זה!

» 2.05 – מזל טוב לנוי ורשי (רשף), לעירית וחגי ולכל משפחת ספר להולדתו של ארי. שפע ברכות ואיחולים לכולכם!

תמונה של רשף ספר

»  3.05 – פינת הזכרון לחללי מלחמות ישראל בשריד עברה השנה מהמועדון לחבר למשכנה החדש בארכיון הקיבוץ המתחדש. בהזדמנות זו ברצוננו להודות מקרב לב לתרזה פרסאי, שהיתה     אחראית לקיומה במועדון לחבר לאורך 33 שנה!!! בהחלט ראוי לציון ולהוקרה!

» בערב, כיד המסורת הטובה והמרגשת, התכנסנו ליד האנדרטה לזכר הנופלים לטקס פתיחת יום הזיכרון. אחרי הטקס המרגש והעצוב התכנסנו במועדון לחבר לערב "שרים לזכרם", שכלל קטעי קריאה, סיפורים לזכר הנופלים ומופעי שירה מרגשים שבוצעו בכשרון רב על ידי הרכבים קוליים שונים בגילאים מגוונים.

» 4.05 – עלינו לבית העלמין להתייחד עם זכרם של חברינו שנפלו במלחמות ישראל ולעמוד לכבודם בעת הצפירה.

בערב, לאחר ארוחת ערב חגיגית של דוכני אוכל מגוונים להפליא, השתתפנו באירועי פתיחת חגיגות יום העצמאות במגרש הרב-תכליתי. היה נאה, מרגש, עם הרבה שמחה ועשרות משתתפים בני כל הגילים, להנאתם הרבה של כל הנוכחים.   חשיבותה של המסורת הטובה שממשיכה להתקיים.

»  5.05 – אירועי יום העצמאות באזור הבריכה והמועדון לחבר, שכללו את הפתיחה הסמלית של בריכת השחייה, מתנפחים, בית הקפה המסורתי במועדון לחבר וברחבה שלצדו, סיבובים עליזים בקרוסלה, טורניר כדורעף חופים ועוד. בקיצור! הרבה שמחה ופעילות ברוכה. כך מציינים עצמאות!

»  8.05 – ביקרו אצלנו סגן יו"ר הסנט הצ'כי ונציגים בכירים בשגרירות, שהגיעו אלינו ביוזמת צוות הקשר לפרוייקטים השונים המשותפים לנו ולרפובליקה הצ'כית. המשלחת התארחה אצלנו וסיירה     בקיבוץ ובחורשה בהדרכתם של איילת קרוא ועדי רוזן.

»  12.05 – גם אם האחיות והאחים שלנו לא מועסקים במערכת הבריאות המקומית, מן הראוי לברך אותן/ם ואת כל ציבור האחיות והאחים המסור והמוכשר ביום חגם ביום האחיות והאחים הבינלאומי. חשוב להודות להם ולהוקיר את פעלם המסור לאורך כל ימות השנה במשך שנים ארוכות ומתישות. תודה לכן/ם והרבה הצלחה בהמשך!

» 13.05 – הבראנצ' של יום שישי בחדר האוכל חזר אלינו בשעה טובה ומוצלחת. הפתיחה היתה מאד מוצלחת וטעימה, כל זאת בזכות צוות ענף המזון המסור בראשותם של אמג'ד ואפרת, אך לא פחות מזה גם בזכות ההשתתפות הערה של הלקוחות שהתייצבו ובאו!

»  13.05 – קבלת שבת עם יגאל גרייבר, שסיפר לנו בעדות אישית על נמל חיפה במאבק על ההעפלה והעצמאות. קטעי היסטוריה שחשוב להזכיר ולזכור, במיוחד אם הדבר נעשה בצורה מוצלחת ומעניינת. תודה!

» 13.05 – משתתפים באבלן הכבד ובצערן של הילה, גלי והדס ושל כל משפחת חן על פטירתה של האם/הסבתא חברתנו היקרה זיוה ז"ל. יהי זכרה ברוך! שלא תדעו עוד צער!

» 14.05 – משפחת הדס (נועה, רוני וילדיהם) יצאו לחופשה לתקופה של כשנתיים ימים לרגל הפוסט-דוקטורט של רוני בארה"ב. צאתכם לשלום, הצליחו במעשיכם ומשימותיכם וחיזרו אלינו במהרה בריאים ושלמים!

»  16.05 – משתתפים באבלו ובצערו של דודו ושל כל משפחות בכר/אטיאס על פטירתו של אחיו נפתלי בירושלים. יהי זכרו ברוך!

»  17.05 – אדר דותן מדווח לנו: "לגבי הנוער – בתאריך זה בחול המועד פסח יצאו 4 חברים טובים משריד לצליחת הגולן – שביל הגולן מדרום לצפון – המתפרס על פני 130 ק"מ (!), מעין טאופיק בדרום ועד החרמון בצפון, 4 לילות, 5 ימים, 30 ק"מ כל יום, כאשר כל הציוד על הגב (זכור לכם מהטיולים התנועתיים המיתולוגיים?). התכנון והביצוע עצמוני של בני הנוער.
זאת היתה חווייה אשר משאירה טעם של עוד…   על הפרק – שביל ישראל בקטע הדרומי. רון ברק! הזהר לך…!"  כל הכבוד לנוער שלנו!

»  18.05 – פעילות ל"ג בעומר סביב מדורה קטנה באזור הקרוסלה, עם טעם וניחוח של תפוחי אדמה ומרשמלו בחורשה. העיקר שמתחילים להקפיד על הכללים!

» בשעה טובה חודש בסופו של דבר השלט המוצב בכניסה לקיבוץ, שהותקן וחודש על ידי המועצה האזורית כדי להזכיר לכולנו ולכל המבקרים לאן מגיעים ומה טיבו ואופיו של המקום. אמנם לקח יותר מדי זמן, אך בסופו של דבר התוצאה מוצלחת.

»  19.05 – בנות עמקים תבור בכדורעף בהדרכתו של חברנו נצר מילוא זכו בגביע ההתאחדות בכדורעף. אמנם אין כבר נציגות שלנו בנבחרת, אך מגיע לבנות ולמאמן המסור שלהן שאפו גדול!

» 20.05 – קבלת השבת מארחת יצירות ויוצרים מקומיים – דני נימרי, זוהר הרוש, רותם בכר והשמעת שיר מפרי עטה של תמי שווייצר מפיה של ענת דנציג. הערב היה מאד מרגש ומעניין והוכיח לנו שוב שיש במי ובמה להתגאות.

» משהו מיוחד ומעניין מפיה של רעיה קליין: "ב-2010 הפכה ההרחבה שלנו מאתר בנייה לשכונת מגורים מלאת חיים בזכות 56 המשפחות הצעירות שבאו להתגורר בה והפיחו רוח חדשה כמעט בכל תחומי החיים של שריד. יריב ודולו (-עדי, לשעבר גולדשטיין), שאיתי בנם היה כנראה התינוק הראשון שנולד בהרחבה, היוו בית פתוח למשפחה ולחברים, מה שהפך לאבן שואבת למצטרפים נוספים. שתי אחיותיה של דולו – שירי ומשפחתה, דסי ומשפחתה – נישבו בקסמי המקום ובחרו לבוא לחיות איתנו כאן ( ועוד לא הזכרנו את החברים של משפחות קליין/גולדשטיין, שהגיעו לחיות בשריד בזכותם). זה מה שנקרא כוח משיכה!". חשוב שנזכור זאת יום יום, כי אלה שבאים אלינו יודעים להעריך את כל הטוב שיש לנו כאן!

»  20.05 – הפתיחה המעשית של בריכת השחייה, ברוח ובכוונה טובה, מתוך רצון טוב לתת מענה הולם לפלחי האוכלוסייה השונים והמגוונים – בבוקר לשחיינים, ובשעות האחרות לקהל הרחב. פאפי ושותפיו ממשיכים "להציל" אותנו ולשמור עלינו בנאמנות.

»  20.05 – יום הדבורה הבינלאומי.  מצחיק? אך כנראה שבימים אלה חשוב לציין את המועד על רקע סכנת ההכחדה המרחפת על הדבורים בשל סוגי הריסוסים השונים והפגיעה החמורה בחי ובצומח. נקווה שהדבש ימשיך לערוב לחיכנו.

» חברנו יוסי שיין הוזמן לכנס שהתקיים במבוא דותן במלאת 55 שנים לשחרור צפון השומרון, כדי לספר למתכנסים על הקרב שהוא נטל בו חלק בעמק דותן, עליו הוא קיבל את אות המופת. סיפורו התקבל על ידי הקהל הרב שנכח במקום בהתלהבות ובמחיאות כפיים מוקירות. אלה דברים שחשוב להזכיר ולזכור! אולי נשמע אותו באחד מקבלות השבת הקרובות?

»  עם הרבה כוונות טובות ובלוויית תקווה גדולה אנו מאחלים לחברנו אופיר רמון החלמה מלאה, התאוששות מהירה, שיקום נאות והשתלבות מחודשת מהירה בחייו הרגילים.   מי יתן!

»  21.05 – משתתפים באבלה ובצערה של משפחת צנטנר על פטירתה של בת קיבוצנו רחל ז"ל בקיבוצה בית זרע. שלא תדעו עוד צער!

»  26.05 – שריפה פרצה לפתע בחורשה שבצד השמאלי של העלייה לבית העלמין. על היקפיה ותוצאותיה תוכלו אולי להתרשם מהתמונות המצ"ב.   חבל!!!

וכעת לפינה להכרת עיסוקי החברות/ים שלא ידועים לנו בדרך כלל:

 אני מאור פרסאי, ואני עובד כמנהל כספים בקיבוץ יזרעאל, קיבוץ שיתופי משגשג, קצת דרומה ומזרחה מכאן. התפקיד של מנהל כספים לא קיים בכל קיבוץ והוא נדרש במיוחד בקיבוצים בהם יש פעילות כלכלית עניפה, הן בקהילה והן בעסקים. ניהול קיבוץ הוא עבודה מרתקת, הדורשת לימוד מתמיד, הקשבה, חשיבה, תכנון ומנהיגות. אני מאד נהנה מהסביבה האנושית והאתגר המקצועי. לטעמי יש שני מפתחות חשובים להצלחה: 1) אמון הציבור – המשאב החשוב ביותר של מנהל ועליו לזכות בו בעבודה קשה ובהישגים מוכחים. 2) עבודת צוות – שיתוף פעולה בין המנהלים בקהילה הוא קריטי לבניית תהליכים יציבים והשגת יעדים".      תמציתי ולעניין!  תודה לך מאור!   אז מי הבא בתור לחודש הבא? ממתינים להצעת מועמדים…

תמונה של מאור פרסאי

» עוד סיפור מעניין על הנעשה אצלנו לאחרונה: שיפוץ מרכז "דקל" (כיתות א'-ב'), מעשה ידיהם של הורי המרכז, שכך הם מספרים לנו: "לאחר הבנה כי מצבו הפיזי של המרכז הולך ומתדרדר משנה לשנה, החלטנו כמה הורים להוציא לפועל יום גיוס לשיפור המבנה מבחינה בטיחותית, איכותית ואסתטית, מתוך מחשבה שלילדינו מגיע יותר וכי הבטיחות מעל לכל!  החלטנו להרים את הכפפה ולהגיע בהתנדבות לשפר את המצב – פונו מפגעים בטיחותיים, נעשתה עבודת אינסטלציה לפתיחה ושיפור השירותים וההיגיינה, והכי חשוב – הילדים לקחו חלק בנקיונות ובצביעת הקירות. ישנה עוד מלאכה רבה בכדי לשפר באופן אמיתי ויסודי את התנאים במבנה, אך בשלב זה מן הראוי להודות למנהל האגודה יובל סלע על העזרה והמענה המהיר שקיבלנו מהרגע שהעלינו את הבעייה והרעיון ליום הגיוס".      אכן, עוד לא פסה ההתנדבות ממקומותנו!

» 27.05 – קבלת שבת לרגל מלאת 55 שנה ל"איחוד" ירושלים. אולי הכוונות היו טובות, אך התוצאות…!  והמחיר היקר ששילמנו על כך…!  הערב, לעומת זאת, היה יפה, מעניין, לעתים מרגש ובעיקר מאד מכובד!

» 28.05 – בבוקרו של יום שבת אביבי בשעה 11:00 נפתחה חגיגית תערוכת ציוריו המופלאה של חברנו היקר גיורא כהנא תחת הכותרת המעניינת "צייר לי כבשה". התערוכה מתקיימת במחסן הביצים לשעבר, שלאחר פינויו הפך לעת זקנה לגלריה נחשבת לאמנות. עשרות חברים, ידידים, בני משפחה וסתם חובבי אמנות באו לשמוח עם גיורא ומשפחתו על מפעל חייו המדהים והמרגש. הושמעו ברכות ,סופרו סיפורים והועלו זכרונות יפים מפי בניו/ילדיו, בני משפחתו, חברים ואוהדים, שציינו במיוחד את ייחודה ומיוחדותה של התערוכה, שמעלה לעינינו נשכחות, מעוררת נוסטלגיה ורגש ומחזירה לנגד עינינו דמויות רבות מתולדות המקום, שמבלי משים הלכו ונשכחו במקצת. התערוכה תהיה פתוחה כחודשיים ימים ואם יש לדבר משמעות, אז ארשה לעצמי להמליץ עליה בחום רב, גם לכאלה שלא בדיוק שייכים לקטגוריה של חובבי אמנות. אוצרת התערוכה היא חברתנו המוכשרת עופרה ברעם, אך רבים סייעו בידה בהוצאת הפרוייקט לפועל ואנו מודים לכולם, אך לא נזכיר שמות, פן נלקה בשיכחת מישהו.

» 28.05 – ביוזמת ועדת הספורט המקומית שודר בגיציה על מסך גדול גמר ליגת האלופות בכדורגל בין ליברפול האנגלית לבין ריאל מדריד הספרדית. האירוע היה מאורגן למופת, עם דוכן אוכל למכירה, שתייה בשפע, אוירה טובה ו…הפסד נוסף לליברפול…     תנחומינו הכנים לחברנו ג'ון אייזנר…סתתתם!

 

» 29.05 – בצער רב ובכאב גדול ליווינו למנוחות עולם את חברנו היקר גדעון ברטל ז"ל, מותיקי ופעילי הקיבוץ המרכזיים. תנחומינו הכנים והשתתפותנו בצערם ובאבלם של חוי, עינת, ירדן וכל משפחת ברטל העניפה. נזכור את גדעון בכאב וגעגוע. שלא תדעו עוד צער!

תמונה של גדעון ברטל ז"ל

» עירית ספר מספרת לנו: " זכיתי להיות נוכחת בהופעת להקת צוותא יזרעאל באולם "כרמים" שבבית הספר בבנימינה. יעל אייזנר שלנו, ותיקת הרקדניות והרקדנים בלהקה, הופיעה כמעט בכל מחרוזות הריקודים בקלילות ובקצב יוצא מן הכלל. בתום הערב, כאשר מנהלת הלהקה סיפרה עליה והזמינה אותה לבמה, זכתה יעל למחיאות כפיים סוערות מצד הקהל, משנודע לו בת כמה הרקדנית המחוננת… היו אלה רגעים מרגשים ביותר". ואנו מכאן מצטרפים בחפץ לב למחיאות הכפיים ולמחמאות!

תמונה של יעל אייזנר

» ושוב כתבנו בשטחים אדר דותן מדווח לנו: " יצאנו לדרך באחד מימי החמישי של החודש למירוץ "מהר לעמק", אשר מתקיים מדי שנה זו הפעם ה-13. מירוץ השליחים מתפרס על פני 180 ק"מ מהאריה השואג בתל חי ועד למרגלות תל שימרון שליד תמרת. הקבוצה שלנו על טהרת שריד – נשים, גברים וצוות איכותי של הנוער. הובילו בגאון את הקבוצה שושו, יודקה, צפריר, נועה אסטרייכר, סיון יתום, שרון צ', אמיר דותן ולו צ'פלין. באחת התמונות המצ"ב ניתן לראות את האצן המחונן עם המנחה ששום אירוע ספורט לא יתקיים ללא האיש והאגדה – הקמע של הקבוצה…"    תודה על הדיווח המעניין! 
נ.ב. באחד הקטעים של המירוץ התגנב לו בחשאי וללא הרשמה חברנו הותיק אריאל מור ברכיבה על אופניים וסיים את הקטע שבחר בהצלחה רבה, כהרגלו מאז ומתמיד! שאפו!

» נעים לנו לברך מקרב לב ובשעה טובה את פטו וראובן רוטשטין לרגל המעבר המוצלח שלהם למשכנם החדש בשכונה שבמרכז הקיבוץ. תהנו ותתרווחו! מגיע לכם!

וכאן מגיע לסיומו עוד דיווח חודשי של "החודש שחלף…", שקצת מתאחר לאחרונה בשל כל מיני אילוצים אישיים המשפיעים עלינו. נקווה שגם החודש תמצאו עניין בדיווחים, החידושים והחדשות, שבחלקן לא כל כך מוכרות וידועות לרבים. כרגיל נשמח אם תגיבו, תעירו. תאירו, תבקרו ואף תחדשו לנו משהו… להתראות בדיווח הבא במחצית הראשונה של חודש יולי. כל טוב לכם!

2 תגובות

 1. רעיה הגב

  מה הייתי עושה בלעדיכם?

 2. אלי ס"ט הגב

  גדלתי כ"ילד חוץ" בגבת, מחזור מקביל לרמי זית (וייסבוך) ז"ל, אורי פרידמן , קובי, שאת שם משפחתו איני זוכר, והאחים כפרי. מאז 1962 אני בגדות. בילדותי ובנעורי, בעונה הזו, לא היה מצב שלא התגנבתי ל"דיר טאויל" לאכול מישמישים ובימים היפים של החורף, לחפש דבורניות בחורשה "שלכם".
  במקרה נתקלתי ב"החודש שחלף". להתקנא בקהילה שזה ביטוי לאווירה שלה. אלי סַ"ט.

השארת תגובה

טלפונים

לוח וידאו

ע. שירות

קלפי

חירום

ס. רכב

דרושים

טפסים

צוותים

  רישום גשם

  מדידה אחרונה 5/5/2024

  מ״מ גשם ביממה האחרונה
  סה״כ מ״מ גשם העונה
  גלילה לראש העמוד
  X
  דילוג לתוכן