החודש שחלף // מהדורת אפריל 2022

אפריל – שם החודש הרביעי בלוח השנה הלועזי, מקביל כמעט במלואו לחודש ניסן העברי. גשמים לא מעטים שירדו החורף הצמיחו עשבים רבים על הדשאים ועל מקומות שונים בחצר ובשטחים החקלאיים. עם בואו המבורך של האביב נפתחה שוב עונת כיסוח הדשאים וכתוצאה מכך ריחו הנעים של הדשא הקצור ממלא את האויר והריאות…

אז מה קרה אצלנו באפריל לפני 10 שנים?

» הטיול היפה לגליל בחסותם של עמי פומרנץ ז"ל ותמנע לבנה שתיבדל לחיים ארוכים יצא לפועל וכלל סיור בקריית שמונה הישנה, ביקור עצוב ומרגש באתר לחללי אסון המסוקים, סיור וקבלת הסבר ממצה בחצר תל חי המיתולוגית ולקינוח תצפית על נחל סער שבאותה עת געש יותר מתמיד. החזרה בדרך הקק"ל מכפר גלעדי ועד לקיבוץ יפתח עם תצפית נהדרת מעל עמק החולה. הלוואי עוד טיולים מוצלחים כאלה!

» לפני 10 שנים הסבו לסדר הפסח הקיבוצי שלנו כ-250 מסובים שנהנו מערב תרבותי מגוון וטעים בניצוחם של עירית פורת ובני משפחתה ממזרע.  צויין אז בגאווה שמפסח לפסח נולדו בשריד 20 תינוקות בשעה טובה!

» בחול המועד נפתחה בגלרית המקלט תערוכת הציורים "נופי מקום" מפרי מכחולו ועפרונותיו של חברנו גיורא כהנא, עם נקודת המבט המיוחדת לו, שמבליטה במיוחד את הקשר העמוק של האמן אל תבנית נוף חייו. מוצלח ומרגש ביותר!

» כמובן שכיום, גם אז חווינו כהרגלנו את האירועים והמועדים הייחודיים לחודשים ניסן ואייר – סדר פסח, יום השואה, יום הזכרון ויום העצמאות, שרק הבליטו את חשיבותה של המסורת היישובית, בנוסח "הקפד על קיומה בהווה, מתוך כבוד והערכה לעבר, עם מבט מלא תקווה, אופטימיות  וכבוד לעתיד שלנו…".

ובחזרה לכל מה שקרה החודש בזמן אמת:

»  1.04 – קבלת שבת עם שחר חיאל על האוטומציה וסטארט- אפים . מוצלח ומעניין ביותר לדעת כל מי שנכח במועדון לחבר. המדובר הוא בייצור החלקים המכניים (האב-טיפוס) של מיזמי הסטארט-אפ על פי הזמנת הלקוחות.

» 2.04 – אליפות שריד בכדורסל שלשות, שסוכמה כמותחת ומוצלחת במיוחד, כעדות לעוד מפעל של ועדת הספורט המקומית. כן ירבו!

» החודש, כמיטב ביטוייה של הנוסטלגיה של הקבוצות שהתחנכו בשריד לאורך שנים ארוכות, התכנסו אצלנו למפגשים בני קבוצות מימים ימימה, מתוך רצון וכוונה לשמר את הקשר, לציין אירועים מיוחדים וסתם לשבת אחים גם יחד…! כך קרה שבהנחייתה של אילנה ויסבוך התכנסו בנות ובני קבוצת "אורן", על פי היוזמה של אילנה בלומברג התכנסו בנות ובני קבוצת "זמיר" ובהובלתה של יהודית שיפטן הגיעו אלינו למפגש בנות ובני קבוצת "מעיין". כן ירבו המפגשים והאירועים המשמחים בצל קורתנו!

מפגש מחזור של קבוצת "מעיין"
מפגש מחזור של קבוצת "אורן"

»  האימהות מילי לב ומיכל כפרי מבקשות להודות מקרב לב ליוזמה ולמסירות של חברתנו רחל דננבאום שמסייעת לתלמידי התיכון בהכנה למבחני הבגרות במתמטיקה. עוד לא פסה ההתנדבות בקרבנו!

» 3.04 – ראש חודש ניסן, תחילת חודש האביב, שהביא עמו גם… חמסינים לא רגילים בעתוי הזה בעונת האביב, אך גם את זה עברנו והמשכנו הלאה…

»  4.04 – אסיפת מתיישבי שריד, שבחרה את יובל סלע לתפקיד מנהל האגודה והועד המקומי במקומה של שמרית המנהלת המסיימת. נאחל ליובל הצלחה רבה במילוי תפקידו החדש ולעת פרידה נאחל לשמרית שתצליח בהמשך דרכה! 

» אוריין צ'פלין וטל סוננברג יזמו רכישה משותפת של מיכלי גז מדמיע לצרכי הגנה, לנוכח האירועים שכולנו חווים לאחרונה. דרך אגב, לאלה שהזמינו ועדיין לא הגיעו לממש את הזמנתם, שמורה הזכות להגיע ליערה אסטרייכר במוסך ולעשות זאת.

» 4.04 – התקיים היריד המסורתי לרכישת מתנות לפסח, שזכה להשתתפות ערה של רבים שניסו על ידי כך להשלים חוסרים לקראת הסדר ופרסי האפיקומן.

»  4.04 – משתתפים בצערם ובאבלם של צקו ובני משפחת ישראל במות האם/הסבתא/הסבתא רבא טובה ז"ל. שלא תדעו עוד צער!

» 4.04 – משתתפים באבלם של סוזנה ובני משפחות ילינסקי ובר אילן במות האם סוזי סבארוט ז"ל בארגנטינה. שלא תדעו עוד צער!

» 7.04 – ביקור נדחה בתערוכת יצירותיה של האמנית היפנית יאיוי קוסמה, שהותיר רושם חזק במבקרים, ועל כך מספרת לנו רעיה: " אחרי ארבעה חודשי ציפייה נסענו באוטובוס מלא למוזיאון תל אביב לתערוכה המדוברת. היוצרת הרב גונית, בת ה-93, היא מן המפורסמות בעולם והשפעתה חורגת הרחק מתחום האמנות. אמנם היינו שם מעט זמן יחסית, אך עם מדריכה מצויינת, 
שסיפרה לנו על חייה ועבודותיה של קוסמה – נולדה ביפן למשפחה ענייה ונוקשה, התחילה לצייר ולפסל ועברה להתגורר בארה"ב הקפיטליסטית, עד שלבסוף חזרה ליפן בגיל מאוחר. נשארנו עם הרבה "טעם של עוד", בתקווה שיהיה שם פחות צפוף… בסך הכל היתה זו חווייה נהדרת שמומלצת, לא רק לחובבי אמנות. תודה רבה למארגנים!".  אכן חווייה מיוחדת!

» 8.04 – נערך מירוץ פסגות הרי הגעש בצפון רמת הגולן, שכלל טיפוס לבנטל, אביטל ויוסיפון. את שריד ייצג נאמנה האצן הותיק הבלתי נלאה חגי ספר במקצה של 32 ק"מ (!!!), עם עלייה מצטברת של יותר מ-700 מטר!  היה מפרך ביותר! שאפו גדול!

» 8.04 – קבלת שבת והפעם עם משפחות בירן, מירום, משפחת מרסל כהן ומשפחת צבי ילינסקי, שסיפרו ושיתפו אותנו במיוחד, במייחד והמאחד שבכל אחת מהמשפחות המדוברות. רעיון מצוין שמרבה היכרות וקירבה ומומלץ לחזור עליו מדי פעם.

» 10.04 – מזל טוב והרבה ברכות לסופי ואייל, להורים סיגל ויוסי, לסבים מלכה ודודו ולכל בני משפחות בכר ואטיאס לרגל נישואיהם. תרוו נחת ואושר לרוב!

»  10.04 – להורים יעל ויריב, לסבים מיכל ונח, לאחיות התאומות רוני וליבי ולבני משפחות שגיא ופז שפע איחולי מזל טוב, אושר ונחת להולדתה של אורי, האחות, הבת והנכדה!

» 12.04 – פגישה חגיגית של תלמידי והורי פרוייקט "ניגונים" עליה מספרת לנו בקצרה הדסה פרסאי: " לפני כניסת חג הפסח חגגנו יחד תלמידים, הורים ומורים ב"ניגונים" וטעמנו קצת מפירות ההשקעה של התלמידים והמורים שלנו. אנו מאחלות ל"ניגונים" המשך התקדמות והתרחבות ומזמינות ילדים נוספים להצטרף אלינו לנגינה, להרבות צלילי מוזיקה בשריד.  הדסה ואסתי".

» 12.04 – אירחנו במועדון את תמר זנדברג, השרה לאיכות הסביבה, שתיארה בפנינו את פעולות המשרד שהיא ממונה עליו, את הערכתה לגבי המצב הפוליטי שעובר עלינו בשבועות האחרונים ואת דעתה הנחרצת כנגד הקמת שדה התעופה בעמק יזרעאל. מפליא להווכח שמפגש כזה יכול להתקיים בעיקר סביב נושאים ענייניים ללא גלישה לעיסוק אובססיבי בתעמולה פוליטית.

» 13.04 – תוצאות ההצבעה בקלפי לבחירת נציגי ציבור לועד ההנהלה של הקיבוץ (האגש"ח). נבחרו עומר ניר, לימור בר אילן, חגי ספר, נח שגיא, עדי רוזן, חיה וולפר ויובל אסטרייכר. שיהיה בהצלחה! משימות רבות ומורכבות עומדות בפניכם.      בנוסף אושרו בקלפי התיקונים המוצעים בתקנון הסיעודי של שריד.

» 15.04 – ליל הסדר כהלכתו לפי מיטב המסורת ארוכת השנים של שריד התקיים השנה בחדר האוכל של הקיבוץ, אמנם לא כפי שהיה מקובל בעבר עם מאות מסובים, אך בהחלט עם הרבה רשמים חיוביים ועד לנלהבים. תודות מקרב לב על המאמץ, ההשקעה והכישרון לטלי אדרת, לשיר ומאור פרסאי ולכל הצוות שסייע בידם להשגת התוצאה המוצלחת. עוד לא נותקה השלשלת והמסורת חיה וקיימת!

» לעת גבורות חברנו היקר גדעון ברטל הוציא לאחרונה לאור בגיל 85 את "סיפור חיי", ספר אלבומי המביא לנו סיפור חיים ייחודי של בן משפחה, בן קיבוץ וחבר קיבוץ.  ולמה ייחודי? שמות הפרקים בספר נראים אולי סטנדרטיים לכל אחד – ילדות, בגרות, הורות ועוד, אך מהרגע שמתחילים לקרוא מתברר שלכל אדם יש סיפור מיוחד משלו, – קורות החיים המיוחדים, הרצונות, השאיפות, המשפחה הגדולה והמורכבת הכל כך אהובה ומחובקת/מחבקת – כל אלה מרתקים את הקורא מהדף הראשון ועד לאחרון. אמנם זרמו הרבה מים בירדן מהיום בו גדעון נולד, אך בכל זאת בזמן הקריאה מורגש כאילו זה אותו הזרם מההתחלה ועד לסוף. בדף האחרון בסיום מספר גדעון בעצמו על מהלך כתיבת הספר במשך כחמש שנים, בשעה שהתחיל לספר את הסיפור למור הסטודנטית, סיפור שהתפתח לכדי אלבום כל כך מוצלח. אנו מביאים ציטוטים להמחשת העניין: "…הרעיון לכתיבה…עלה מבתי עינת, שהפצירה בי להשאיר אחרי את כל הסיפורים… מור לימדה אותי להוציא מתוכי זכרונות ומחשבות שלא חשבתי עליהם קודם ולנסות לכתוב בעצמי… הפרק שנגע ללבי יותר מכל וכתבתי אותו לבדי הוא "הלב של נעמי", המתאר תקופה של שנתיים, מהתקף הלב הראשון ועד ליומה האחרון…בראייה לאחור אני חושב שנכנסתי לנקודות בחיי שלא חשבתי שאצליח לפצח… תודה אחרונה חביבה לחוה, בת הזוג שלי, שעבדה איתי ימים ולילות בסבלנות אין קץ ביצירת סיפור חיי, הן בהקלדת הקטעים שכתבתי בעצמי (והיו רבים כאלה) והן במחשבה, באירגון הכתוב ובחשיבה – מה להכניס לספר ומה לדחות…" (סוף ציטוט). מרשים, מכבד ומרגש!
בהצלחה מכולנו גדעון היקר!

» להורים רוני (רננה) ודרק, לסבים שרית ואוריאל ולכל משפחת שץ העניפה הרבה מזל טוב ואיחולי אושר ונחת להולדתו
של הבן /הנכד אשר, אח לאלייזה, בארה"ב.

» להורים חן ישראל ואוהד שמעון, לסבים ויקי וצקו ולכל משפחת ישראל מזל טוב מקרב לב והרבה אושר ונחת להולדת הבן/הנכד לביא (הנכד מספר 5!). כן ירבו!

» להורים דפנה ואהוד, לסבים הלן ומשה ולכל משפחת אייזנברג מזל טוב מקרב לב להולדת הבת/הנכדה דניאלה, אחות לנטלי ואלה. רוב אושר ונחת!

» שעת סיפור! והפעם עם לרה ספר על ספרו של קורן ספר "מתכון לאהבה". מעניין ומפתה להכיר.

» 19.04 – מזל טוב לנועה ופלג, לשרה ושי ולכל משפחת רוזן להולדת הבת/הנכדה אלה, אחות לנטע. רוב אושר ונחת לכולכם!

וכעת לפינה להכרת עיסוקי החברות/ים שלא ידועים לנו בדרך כלל:

ונארח הפעם את שחר נוגרדי עם סיפורה המעניין: "קוראים לי שחר, נשואה לאביב ולנו שני ילדים – מעיין (עוד רגע בן 4) ויולי בת השנה. לפני כשלוש שנים סיימתי תואר שני בפסיכולוגיה חינוכית במכללה האקדמית יזרעאל ומאז אני מתמחה בשירות הפסיכולוגי במגדל העמק. במסגרת העבודה אני מלווה מסגרות חינוך, וביניהן בית ספר שמונה שנתי חרדי לבנות, בית ספר לחינוך מיוחד לילדים עם בעיות התנהגות ובעיות רגשיות ועוד שבעה גנים מגוונים ( טרום חובה, חובה, חרדי, חינוך מיוחד ועוד). לכל מסגרת מגיעה בתדירות משתנה – לחלקם אני מגיעה לכמה שעות בכל שבוע ולחלק רק פעם בשלושה שבועות.  העבודה שלי מחולקת פחות או יותר לשלושה תחומים – טיפול, אבחון ועבודה מערכתית, כלומר – מסייעת לגננת/למנהלת/למחנכת בקשיים שמעסיקים אותן סביב ילדים/הורים/צוות ולעתים גם קשיים אישיים. חלק מהזמן גם מטפלת בילדים או בהוריהם דרך הדרכות הורים ומעבירה הערכות פסיכולוגיות או פסיכו-דידקטיות. ההערכות אותן מעבירה מסייעות להבין את התמונה האינטלקטואלית והרגשית של הילד בכדי לתת לו את המענים המותאמים ביותר עבורו, אם זה כיתת חינוך מיוחד, סיוע של ריפוי בעיסוק, קלינאית תקשורת, טיפול רגשי, הדרכת הורים, התאמות בלמידה, במבחנים ועוד.

אני מאד נהנית מעבודתי, מרגישה סיפוק רב לעזור להורים, לילדים ולצוותים החינוכיים בעבודה הקשה שלהם. התחום של הפסיכולוגיה החינוכית הוא רחב מאד ואני כל הזמן לוקחת קורסים בשביל להתמקצע ולהעמיק בתחומים שונים. ואסיים במשפט של אלברט איינשטיין – " כל האנשים הם גאונים, אך אם נשפוט דג לפי היכולת שלו לטפס על עץ, הוא יעביר את כל חייו במחשבה שהוא לא יוצלח וטיפש גמור". ".  למדנו הרבה ומאחלים לשחר המשך הצלחה בעבודתה החשובה.   
נכון שלא הכרתם?

» 20.04 – מוצגת בחדר האוכל תערוכה (קטנה מדי לטעמנו..) של הרקמות המופלאות שגגול (יעל עשת) מוציאה מתחת ידיה המוכשרות מזה שנים רבות.בשנים האחרונות עקב מגבלות בריאותיות   העבודה נעשית רק בשכיבה, אך העבודה נמשכת ללא לאות וללא הפסקה ברמה הגבוהה ביותר. אין ספק שיש טעם להציג עוד מעבודותיה היפיפיות ונשמח אם כך יקרה!

» 24.04 – מזל טוב ואיחולי בריאות ואריכות ימים לחברתנו היקרה חנה נאמן במלאת לה 99 (!!!) שנים. כיום חנה היא חברת הקיבוץ המבוגרת ביותר. כבוד!

תמונה של יחיאל וחנה נאמן

» גילי לנס הקים בשריד פינת הנצחה לאחיו הבכור עופר ז"ל – "רק על עצמי לספר ידעתי". הרעיון שנולד מחלום… "הנצחה ממול החלון", לאחינו עופר לנס שנפל בגיל 24 ונשאר צעיר לנצח בעינינו" יהי זכרו ברוך!

» 27.04 – ערב יום השואה והגבורה – בשעות הבוקר התקיים ליד הארכיון מפגש שהפך למסורת בשנים האחרונות לקריאת שמות הנספים בשואה בני משפחותיהם של חברי שריד. על כך כותבת לנו רעיה קליין: " מדי שנה מתקיים ליד הארכיון טקס הקראת שמות בני משפחה של תושבינו אשר נספו בשואה. טקס צנוע, אך מאד מאד מרגש והוא תוצאה של איסוף נתונים, התמדה והרבה רגישות מצדה של איילת קרוא, מנהלת הארכיון שלנו". תודה לכן וכל הכבוד!

בערב התקיים באולם הספורט הטקס המסורתי שלנו לציון יום השואה. על כך כותבת לנו חברתנו רוני דה קוסטה: "טקס ערב יום השואה נערך השנה אחרי שנתיים בהן הוא צולם בוידיאו עקב הסגרים של הקורונה. חזרנו שוב לאולם הספורט לערב משותף בו השתתפו רבים מן המשוער על ידי הצוות, שבאו לחלוק כבוד לששת מיליון הנספים. בערב סיפר יריב קליין את סיפורו של אביו אריה ואילו מילי לב ומיכל וירני סיפרו ביחד את סיפור משפחתן – משפחת חזנצ'וק. ילדי שנת הבר מצוה הדליקו את מנורת הזכרון לנרצחי השואה, הכל מלווה קטעי קריאה ושירה.  הערב היה בהחלט מאד מרגש ומכבד!".

» 29.04 – בקבלת השבת צויין יום השואה במבט אישי דרך הראייה האמנותית של תרצה פלגי, קארין אסטרייכר, מיטל ילינסקי, רותם בכר ורחל דננבאום, כל זאת בשילוב קטעי שירה שנבחרו בקפידה  על ידי עדי רוזן. מרגש ומכבד!

» 30.04 – מופע מאד מאד יפה של להקת "איפה הילד" במסגרת המופעים של SARID LIVE אותו מסכם הפעם בקצרה הצוות: "תם ונשלם! היה מושלם! ההופעה מספר 16 שלנו! תודה לכל העוזרים שזה יקרה – למקימים, למחסלים (עד 01:30 בלילה!), למתנדבים בבר (בלי להזכיר שמות לבל נכשל בשכחת מישהו)! עזרתם לנו מאד! יצאנו מההופעה עייפים אך מרוצים! לפעם הבאה

» לקראת סגירת הגיליון (שהפעם קצת התאחר בשל אילוצים אישיים שונים) נודע לנו שבשעה טובה שתי משפחות נוספות עברו לביתן החדש בשכונת המכוורת. לכן נברך מקרב לב את שני ואדם ילין (ילינסקי) וילדיהם ואת רינת ושי סלוצקי וילדיהם בשעתם הטובה! תתחדשו ותהנו בגדול! 
לפעם הבאה כדאי להרשם מוקדם, כדי לסכם ולחתום על המופע מוקדם ומהר יותר, כדי שנהיה פנויים להקמה בראש שקט. אז… עד אז בברכת שריד חי וקיים! צוות Sarid Live ". תודה לכם!

וכך אנו מגיעים לסיום הדיווח הזה בעיצומם של חגי ומועדי ניסן ואייר. נקווה שחידשנו לכם משהו ושמצאתם עניין בחומר המדווח. עדיין ממתינים לדיווחים שלכם, להערות, לתיקונים ו/או לביקורת הבונה שלכם.  תודה על תשומת הלב והקשב ולהתראות בדיווח הבא עלינו לטובה!    

תגובה אחת

 1. רעיה זקס הגב

  מעניין וחשוב.
  למרות שמדווח על עניינים רבים ושונים , יש את
  המשותף הגדול, והוא החברה הקיבוצית הפעילה שלנו.
  מאחד ומקרב את הלבבות
  תמשיכו

השארת תגובה

טלפונים

לוח וידאו

ע. שירות

קלפי

חירום

ס. רכב

דרושים

טפסים

צוותים

  רישום גשם

  מדידה אחרונה 5/5/2024

  מ״מ גשם ביממה האחרונה
  סה״כ מ״מ גשם העונה
  גלילה לראש העמוד
  X
  דילוג לתוכן