החודש שחלף // מהדורת פברואר 2022

הבוסתן של גידי צור - צילום: גילי לנס

חודש פברואר – החודש השני בלוח הלועזי, מקביל בערך לחודשים שבט-אדר העבריים. החודש הקצר בשנה, 3 שנים בן 28 יום (כמו השנה) ובשנה הרביעית, המכונה "מעוברת", בן 29 יום.
כמדי שנה מתפרסמות בעתונות המלצות לטייל בגבעת הרקפות ביער שריד – "…בתוך חורשת אורנים פורחים בשיא החורף עשרות עצי שקד ומתחתיהם שטיח מקסים של רקפות." וכתוצאה
מכך שיירות רכבים עולים לחזות במראה המרהיב של חורשתנו, שהשנה במעלה הדרך בתוך כרם הזיתים נפרש גם שטיח יפיפה של כלניות. פשוט חגיגה לעיניים!

ואם נשוב למה שקרה אצלנו לפני כ-10 שנים:

» בביה"ס שגיא נחנך מרכז ההסעים החדש שבנתה המועצה האזורית, לטובת ילדי ביה"ס ולטובת התחבורה המתוקנת.

» במבצע מהיר ויוצא דופן בזריזותו הוקם בית תינוקות לתפארת העונה לשם "משמש" בקומת הקרקע של בית הקומותיים שלנו. לא שכחנו לומר מילה טובה לאלה שידם היתה במחשבה, בתכנון ובמעשה.

» ב-17.02 התקיים הקונגרס השרידאי השני, עליו כתב בחרוזיו יורם שטיינברג ואנו מביאים חלק מחרוזיו: "…לאחר קפה ומאפה/ התיישבנו במליאה בנוח/ ושמענו מרווה הרצאה על הפילוח/  חן, כיאה לעורך דין/ היה מאד עדין/ והסביר באדיבות והבלטה/ את ההבדל בין קבלה לבין קליטה…/ ודבר נוסף אני מוכרח להעיר:/ נהניתי מהמשתתפים של הדור הצעיר!". נעים להיזכר!

 

» ב-22.02 פורק מבנה הפח של האסם וקיווינו שהמקום יהפוך לאתר ארכיוני וייחודי לנו, עם סיפור שריד, עמדת תצפית יפה על העמק ("אם אין עבר אין גם עתיד") והתקוות המתינו 10 שנים עד שבימים אלה ממש נסגר המעגל ובזכותו של חגי ספר הוקמה במקום פינת חמד עם ספסלים ושולחן, שבשבת מפוארת מעשה אמן ו…עמדת תצפית מופלאה על העמק! 
"לא אלמן ישראל!". תודה רבה לך וכל הכבוד על היוזמה!

תמונה מפרוק האסם בשריד

וכעת נשוב לימינו אנו:

» 1.02 – יום המשפחה הבינלאומי! בעולם, בארץ ובביתנו הקיבוצי, בו עם השנים הלכה וצמחה חשיבותו של התא המשפחתי, שבמקרים רבים הפך לחמולה, חלקן כתוצאה מקשרי נישואין בין משפחות שונות. לעתים גם שוכחים את הקשרים בין החלקים שהתחברו…

» 4.02 – משפחות נגן (מיקה, הראל וילדיהם) ורוזן (גליה, עדי וילדיהם) עברו בשעה טובה לביתן החדש בשכונת המכוורת ומסתבר (על פי הפירסומים) שלצד השמחה והחידוש הבולטים מתלווה למעבר גם קורטוב של עצב ונוסטלגיה כשנזכרים בשנים הבכל זאת טובות שכל משפחה חוותה בבית שנעזב מאחור. הכל לטובה! תתחדשו ותהנו בגדול!

» החודש נמשכה כהרגלה הטוב פעילות הותיקים על גווניה הרבים – ציקונג, יוגה וחברותא, פילטיס ו השלמת סדרת ששת המפגשים עם העו"ס רונית סלע על המאפיינים של הגיל השלישי.

» אין רגע דל!  כבר עמדנו לרמוז שחבל שלפעילויות הללו לא הוחזרו קבלות השבת שנפלו קרבן למכות הקורונה, אך צוות קבלות השבת הפתיע אותנו לטובה וממש בימים הראשונים של חודש מרץ (ב-4.03 ליתר דיוק) חודשה המסורת הטובה והפעם בהשתתפותה של לימור רגב מנהלל, שהתייחסה בין היתר לחשיבות פעילותן המבורכת של נשים בכל תחום ובכל מקום.
בשעה טובה! את המנגינה הזאת אסור להפסיק!

» 9.02 – הטיולים בהובלתו של עוזי שווייצר לא פוסקים לרגע והחודש נהננו ממסלולי פריחה מופלאים ביער בית קשת, ביער אחיהוד, בטיול סובב מנשייה על מרבדי הרקפות והכלניות המהממים… והיד/הרגל עוד נטויות…!

תמונה מטיולי עוזי

»  9.02 – הרצאה של דר' ישע עקרון ממשמר העמק, אשר הקים את אתר מערת הפלמ"ח ביער שליד קיבוצו וקיבל על עצמו בהתנדבות לדאוג בדרכים שונות ומגוונות להעברה פעילה של מורשת דור הפלמ"ח לבני הדורות הבאים. חשוב מאין כמוהו!

 

» 9.02 – בצער רב אנו משתתפים בצערה ובאבלה של משפחת צנטנר על פטירתו של בן קיבוצנו עודד ז"ל בקיבוצו גן שמואל. יהי זכרו ברוך. שלא תדעו עוד צער!

»  10.02 – קיבלנו בצער ובאי הבנה את ההחלטה לסגור את פינת החי והצומח, שהיוותה אבן שואבת להרבה ילדים מהקיבוץ ומבית הספר. ביקשנו תגובה על כך ואנו מביאים מדבריה של גליה מרום  בפייסבוק: "…פתאום, באמצע שיעור שנערך במקום לכיתה ה' מביה"ס שגיא, הגיעו לרחוב התנשמות הטהורות ארבעה נציגים ממשרד החקלאות והשירות הוטרינרי, ציניים ומכווני מטרה,  וסגרו אותו לאלתר. למה?  בין יתר הסיבות הפרוזאיות והמשונות היתה גם אמירה חסרת בסיס, שאולי יש חשד להתעללות בחיות. ממש הזוי! – החיות בפינת החי הואכלו, הושקו וטופחו בידיהם המלאות אהבה של עשרות ילדים, בני נוער ואנשי קהילה מסורים… בימי הקורונה הראשונים בהם המערכות החינוכיות התקשו לספק מענה שלם לילדים שני אנשים יקרים (גילוי נאות – אחד מהם הוא אישי) החליטו לפתוח מקום אליו יוכלו הילדים לברוח מבדידות הבתים והמסכים ולעסוק בפעילות חוץ מגוונת… ברחוב התנשמות הטהורות, באישור מפורש של ועדת התכנון המקומית, מנהלי האגודה והקיבוץ, ואפילו הוקצתה לכך תמיכה כספית צנועה… לשם גידול מוסדר של סוסים, עופות רבים, כלבים וכד'… הוציאו מהמקום ים של פסולת, נעקרו מרבית שיחי הקיקיון, נפרש פס אדמה לטובת גידול צמחים והוסדרה מעליו מערכת השקייה. נוספו גם מעט חיות משק למטרות צפייה ולימוד. הוסדר נושא הביטוח ונעשתה פנייה למחלקה הוטרינרית  במועצה ולמשרד החקלאות, כדי שיגיעו ללוות את הפרוייקט. נשכרו שירותיה של וטרינרית שהיתה אמורה להגיע מדי חודש לבחינת מצב החיות, להעיר, להאיר ואף לחסן ולטפל בחיות, בתוספת תשלום, כמובן. החלו גם מיזמים נוספים, כדוגמת פיסול סביבתי, משתלה לימודית קטנה, סדרת הרצאות וסיוע למיזמים אקולוגיים בקהילה… ביה"ס הצטרף וכך הגיעו למקום תוך זמן קצר עשרות תלמידים, חמישה ימים בשבוע, נערות ממכינת "הרועות למרחקים" עשו במקום מחוייבות קהילתית ביחד עם נערי תיכון, מבקרים רבים הגיעו למקום מדי יום… כל זאת בהתנדבות מוחלטת ובהשקעה של כספים פרטיים…     במקום הוטרינרית המומלצת שכמעט שלא הגיעה נעזרו בוטרינרית חברה טובה, שחיסנה, טיפלה ונתנה תרופות בהתנדבות.
 לצערנו בשלב מסויים אנשי החינוך והאגודה החלו להסתייג מתמיכה אקטיבית וכך קרה שבעקבות שפעת העופות הינחה משרד החקלאות להכניס עופות לכלובים צרים ואסר להוציאן מהפינה. נוצרה צפיפות שבהמשך, כבמילכוד 22, זאת היתה אחת הסיבות המוצהרות שצויינו לסגירה…! בעצב ובצער הושלם פינוי החיות לבתים חמים אחרים, עד כי ביה"ס, הילדים, בני הנוער,   האחראיים וכל מי שידו היתה קשורה למיזם החינוכי הנהדר הזה נותרו בהלם!    קשה שלא לתהות לסיבה שבגללה נסגר פרוייקט חינוכי ממדרגה ראשונה לאהבת החי והצומח – "משהו מסריח בממלכת דנמרק"… וזה לא הקקי של הברווזים! הם כבר לא שם! " (סוף ציטוט). באמת חבל ועצוב! אולי עוד אפשרי שיקול דעת נוסף… 

» 14.02 – יום האהבה בנוסח "ולנטיינ'ס דיי", כפי שנהוג ומקובל בעולם הרחב ומצא את מקומו גם בקרבנו… אולי כתחליף הולם נציע לחוגגים לשוב ולרדת לכרמים…?

» 15.02 – שיחת קיבוץ שבמסגרתה נדונו הנושאים הבאים: 1) אישור הסכם התקשרות עם חברת EDF לפרוייקט פוטו וולטאג', 2) שימוש קהילתי בכספים שיועדו לכך בעת חלוקת כספי מכירת "גמל" – כללים והנחיות, 3)הצעה להנהגת קבורה רבודה בבית העלמין לאלה המוכנים לכך. (בינתיים שני הנושאים הראשונים אושרו בהצבעה בקלפי).

» פינת עיסוקי חברים שלנו, שאנו לא ממש מודעים להם ומכירים אותם:

והפעם נקרא ונשמע את דבריו של חברנו אורי שחם בנדון:
" אני עובד במגן דוד אדום בתפקיד ראש לשכת מנכ"ל מנהל מחלקת הצלב האדום. בתפקידי אני עוסק בקשר עם משרדי הממשלה ואגודות ידידי מד"א ברחבי העולם וכן בקשרים בינלאומיים עם אגודות הצלב האדום. בעבר עבדתי כפראמדיק וכאחראי מוקד המבצעים בעפולה ואני מאד אוהב את עבודת השטח.
בשנתיים האחרונות עסקתי במערך הדיגום לקורונה – הקמנו את מתחמי ה-"דרייב אין" הראשונים במרץ 2020 ובהמשך את מערך המתחמים המדלגים,  שהגדילו את נגישות הבדיקות לכלל המגזרים וכמובן גם את כמות הנדגמים.  מאוגוסט 2021 הקמנו את מערך בדיקות האנטיגן, שהגיע לשיא פעילותו במהלך גל האומיקרון. כל גל מביא אתגרים חדשים ואנו משתדלים לפעול באופן יצירתי כדי להתאים את המענה הניתן לאוכלוסייה. כיום אנו עוסקים בעיקר בפיתוח והרחבת שירותי מד"א, בדגש על הפריפריה, וכן במענה ההומניטרי לקרבנות המלחמה באוקראינה, 
כחלק מתנועת הצלב האדום. מד"א בשבילי היא משפחה, והגורם המרכזי לעמידה בכל אתגר שעומד לפתחנו הוא הנשים והאנשים הנפלאים המתנדבים והעובדים באירגון. גם נעמה היא חובשת לשעבר במד"א ואם נסתמך על השיחות בארוחת הערב במשפחה גם אופיר, תום ואיתמר הם מתנדבים לעתיד".   ממש מעניין ומאתגר! נכון שלא ידעתם?

» ואם בעובדים מסורים מחוץ לגבולות ביתנו הקיבוצי ידובר,
אז אנו שמחים לברך מקרב לב את חברתנו הד"ר הדר נץ עם קבלת קביעות וקידום לדרגת מרצה בכירה בתכנית לחינוך רב לשוני  בבית הספר לחינוך באוניברסיטת תל אביב. כל הכבוד לך!  בהצלחה בהמשך!

תמונה של הדר נץ

» 15.02 – לכבוד יום הולדתו ה-80 אנו שמחים להביא ממקור ראשון את מילות הברכה שנשלחו לחברנו היקר דני נימרי לרגל האירוע: "בהגיעך לגבורות – מזל טוב! מעריכים מאד  המרץ וההתמדה שלך בכל עיסוקיך הרבים. המשך קדימה להיות
פעיל ומלא נתינה בכתיבת סיפוריך, בארכיון, בטיולי עוזי ובבוסתן אליעזר הנהדר. מאחלים לך בריאות טובה והרבה נחת ממשפחתך החמה  והאוהבת, ואנו מבטיחים שלא נוותר על הברכה גם ביום הולדתך ה-90!".

תמונה של דני נימרי והנכדים

» ואם הזכרנו את פעלו המסור והמבורך של דני בבוסתן אליעזר, אז מסתבר שלא כולם מעריכים זאת במידה מספקת, כי ב-27.02 מישהו (ילדים? בני נוער? מבוגרים?) השתולל בבוסתן, גרם נזק ושבר כלאחר יד עץ מורינגה בן שנתיים ועד עכשיו אף אחד לא טרח להתייצב ולהתנצל על כך. אם נוסיף לכך את תופעות הונדליזם באולם הספורט ובאירועים תרבותיים מסויימים, אז לא יהיה זה מיותר לפנות אל ציבור ההורים והמלווים המבוגרים ולבקש מהם לשים לב למעשי הילדים, להעיר להם במקום שבו הדבר נחוץ ואף למנוע מעשים פסולים מסויימים. לטובת כולנו!

» בעקבות ספרה של אוריין צ'פלין "4 שעות ביום" הוקרן במקומות שונים בארץ ולאחרונה גם ב"כאן 11" בטלביזיה סרט שהופק על בסיס הספר. מעניין, מאתגר ומעורר לדיון רחב!

»  עומר רמון, בנם של נאוה וגיל ונכדם של עדה ואורי, סיים בשבוע שעבר בריצת המרתון הראשונה שלו את מרתון סביליה בתוצאה נפלאה של 2:14 שעות, תוצאה המהווה קריטריון להשתתפות באליפות אירופה הקרובה וכניסה מכובדת לסגל האולימפי של מדינת ישראל. יצויין שעומר מתאמן בהדרכתו של בן דודו, חברנו אמיר רמון, רץ מחונן כשלעצמו.   וחשוב לציין שזאת לא מקצוענות גרידא, אלא עיסוק נוסף לשירותו הצבאי כמהנדס תעופה בדרגת סגן.  כל הכבוד לך ובהצלחה בכל עיסוקיך המאתגרים!

תמונה של עומר רמון
צילום: עוז מועלם | מתוך אתר ynet

»  נברך מקרב לב את בננו רועי וירני לגיוסו לצה"ל כלוחם בחיל הגנת הגבולות. שירות קל ומהנה. חזור אלינו בריא ושלם!

» במרתון תל אביב היתה לנו נציגות מאד מכובדת וזה בהחלט לכבודם של הרצים המוכשרים; יודו (דורון ייטח קציר) רץ מרתון שלם ועל כך מגיע לו שאפו גדול. גם מיקה נגן, עידו בר אילן, רום הרוש, וצפריר פיקס לא פיגרו אחריו, אך הסתפקו בחצי מרתון (בהחלט מכובד!) וסוגר את רשימת המשתתפים הדועה לנו ניב אבנרי שהסתפק הפעם בריצת 10 ק"מ. לכל הרצים השלום, הברכה והכבוד!".

תמונה של מיקה ברק ממרתון תל אביב

» 20.02 – אספת אגודת המתיישבים שבה נמסר דו"ח על סיכום תקציב 2021 ונדונה הצעת התקציב לשנת 2022 של האגודה. וכעת מהדיבורים למעשים!

» בימים אלה נמסר לנו ששימרית, מנהלת אגודת המתיישבים והועד המקומי הודיעה על סיום פעילותה בשריד. עת הברכות והתודות עוד תגיע, אך בינתיים נודע לנו שיוקם צוות איתור ממלא מקום לכניסה לתפקיד שמתפנה. בהצלחה!

» מפגש שני לדיון על מיזם "ראש הגבעה" , בהשתתפות אדריכל הפרוייקט עמוס וכמן. על הפרק – התכנית להפוך את ראש הגבעה ( מאזור כיכר הדקלים ועד לאסם) למרכז מסחרי. "פרוייקט העוגן" של המיזם – הקמת מרפאה אזורית של קופ"ח הכללית. במסגרת התכנית יש כוונה לשקם/להחליף את המבנים שבמתחם ( להוציא את שלושת המגדלים – האסם, מגדל המים והסילו) ולבנות חנייה גדולה באזור חניית האוטובוסים של ביה"ס. אמנם עוד חזון למועד, אך בכל זאת – בהצלחה!

הנוף הנשקף מראש הגבעה לשדות העמק

» 25.02 – כשברקע הפלישה הברברים של רוסיה בהנהגת פוטין לאוקראינה, נמסר לנו שצוות מתנדבים מסור בא לסייע לצח"י ולועדת הבטחון ולהכניס נקיון, סדר ושיפורים לסככה הציוד ובכך להיערך לכל אירוע בטחוני או אקלימי חריג, בתקווה שלא נזדקק לכך, אך מה שבטוח – בטוח… כל הכבוד ליוזמה ולמתנדבים שהתייצבו!

» 26.02 – אליפות שריד 2022 בטניס שולחן – בהשתתפות כ-100 חובטים מכל הגילאים, מילד בן 8 ועד לילד המבוגר ביותר באמצע שנות ה-70 לחייו (שאפו גדול לרן ברק!). 3 שעות מרתקות של  הקפצת כדורים מצד לצד, כשבסופן הונפו הגביעים. ואלה הזוכים: נשים – 1. נועה הדס, 2. אדוה ברטל. ילדים – 1. אמיתי רייכל, 2. נועם קרן. נערים – 1.עידו יוגב, 2. נדב להב. נוער – 1.נבו הרוש, 2. יהלי הראל. בוגרים – 1.אורי פרסאי, 2. עמית ברק. סניורים – 1.ניר הראל, 2.ירון אסטרייכר.   המארגנים מודים למעודדים שהרימו את האוירה, למשתתפים שהוכיחו את יכולתם, ולשותפים לאירגון – עטר קרן, דולב בן יוסף ועוד רבים, שבלעדיהם לא היתה הצלחה כזאת לאירוע.   בתכנית – פתיחת חוג טניס שולחן (פינג פונג) וקיום טורניר כדורסל שלשות ב-2.04.  תודה ובהצלחה!

טורניר-טניס-שולחן-שריד-2022

» על אלבום ציוריו של חברנו היקר גיורא כהנא, שראה אור לאחרונה, כותב לנו המוציא לאור – נדב מן מקיבוץ מרחביה: " … כשנחשפתי ליצירתו של גיורא בתחום הציור, לאחר שנים ארוכות של יצירה חינוכית בתחום החינוך הגופני, התחלתי להכין ביחד איתו אלבום מציוריו, מלאכה שהיתה בהמתנה מספר שנים, עד שלאחרונה חזרתי ופגשתי בגיורא והחלטנו לסיים את מה שהתחלנו בשעתו, מה עוד שזו שנת ה-96 לקיבוץ שריד ומבין ציוריו נזכרים דרך מכחולו חלק מראשוני הקיבוץ. מספר ביקורים בביתו של גיורא, בעזרת מחשב ותוכנת עריכה, איפשרו להוסיף ציורים ולסיים את מלאכת ההפקה. את עבודתי עשיתי מתוך היכרותי והערכתי את גיורא וכישוריו ומתוך הרצון שיהיה אלבום עם מבחר מיצירותיו. כדי להנגישו לציבור המעוניינים אוסיף רק  שעלותו של האלבום באה רק לכסות את הוצאות הדפסתו.  תודה ובריאות לגיורא!". יודעי דברומבינים בתחום זה ממליצים בחום על האלבום המיוחד הזה!

» לפני סיום נרשה לעצמנו ליידע את מי שלא ידע עדיין ולחדש למי שכבר ידע, שלאחר הודעתה של יסמין על סיום עבודתה בניהול ענף המזון בשריד, ולאחר שפורסם מכרז לאיתור מי שימלא את מקומה, הוחלט בהנהלת הקיבוץ להפקיד את ניהול ענף המזון בידי השף הנחמד והמוכשר שלנו אמג'ד. תסייע בידו בניהול חדר האוכל המנהלת הנוכחית אפרת ולסיוע בבישול יועסק שף נוסף לטובת החיך האנין טעם שלנו. נודה מכאן ליסמין על עבודתה הממושכת והמסורה בתקופה בהחלט לא פשוטה ונאחל לה שתצליח בכל תפקיד ומקום שתבחר ללכת אליו. וכמובן נקבל בברכה את "מיודעינו הותיקים" אמג'ד ואפרת ונאחל להם הצלחה מירבית בתפקידם, כי הצלחתם תהא בלי ספק גם הצלחתנו!

תמונה של פלאפל אמג'ד

וכאן בא לסיומו דיווח נוסף של "החודש שחלף…", שלא יכול שלא להתייחס לזוועה המתרחשת לנגד עינינו המשתהות, בראותנו את הרוע והאכזריות המתגלים בעת תקיפתם הנפשעת של פוטין והצבא הרוסי על אדמת אוקראינה. והעולם שוב עומד מנגד ומסתפק בסנקציות לא יעילות ותשלום מס שפתיים. האם אנחנו למדנו את הלקח, מימים עברו ומימינו אנו? ספק, כי גם התגובה שלנו לא בדיוק מצטיינת במוסריותה ואנושיותה ככל שמדובר  ביהודים "לא כשרים".  לבנו עם האזרחים החפים מפשע,  ילדים נשים, זקנים וסתם אזרחים על לא עוול בכפם, שהפכו בין לילה לפליטים חסרי בית ותקווה. נקווה  שמישהו יתעורר בעולם האכזר שאנו חיים בו וישים קץ למחזה האימים הזה!  ובתקווה קלושה זו ניפרד מכם ונקווה להתראות שוב בדיווח הבא ממש בימים הראשונים של חודש אפריל.

השארת תגובה

טלפונים

לוח וידאו

ע. שירות

קלפי

חירום

ס. רכב

דרושים

טפסים

צוותים

  רישום גשם

  מדידה אחרונה 27/11/2023

  מ״מ גשם ביממה האחרונה
  סה״כ מ״מ גשם העונה
  גלילה לראש העמוד
  X
  דילוג לתוכן