סקר ״בית קפה בשריד״ – הסיבות והתוצאות

לפני מספר שבועות קפץ בפיד שלי פוסט של מישהו שחיפש המלצה למקום בעמק שיוכל לשבת ולעבוד בו למשך כמה שעות. המגיבים לפוסט הציעו כמה מקומות, שרובם לא באמת ידידותיים למי שמחפש מקום רגוע לעבוד בו. באופן לגמרי מקרי באותו שבוע איל אטיאס הזכיר לי מיזם שחשבנו עליו לפני הקורונה – להקים בשריד בית קפה קהילתי-שיתופי ללא מטרות רווח, שמאפשר מפגשים חברתיים על קפה או על בירה אבל גם מקום לעבוד בו. נפגשנו עם ניר רושקין שעודד את היוזמה ואף הציע כמה מקומות בינהם את מועדון הסנדוויץ׳ כמקום אפשרי.

בתור התחלה החלטנו לערוך סקר הבודק אם הצורך שלנו בבית קפה בשריד חריג או שמייצג חתך רחב של אנשים בקהילה. לשמחתנו היתה הענות מהירה לסקר ועד מהרה ענו עליו יותר מ-90 חברים ותושבים.

מרבית העונים עם הסקר הם בין הגילאים 36-65
שני שליש מהעונים הם נשים. האם באמת מקום כזה מדבר יותר לנשים או שלנשים יש יותר רצון לענות על סקרים, מה דעתכם?
אני מציג את התוצאה הזו עם הסתייגות: לצערי השמטתי את האופציה של ״פנסיונר/לא עובד״ מהתשובות והוספתי אותה באיחור. ועדיין, כדאי לשים לב לאחוז העצמאים שעובדים מהבית. לאחר בדיקה נוספת ניראה שיש כמה עשרות של עצמאים בשריד, וזה מעודד אותי לדעת שאני לא בין הבודדים. אם גם אתם עצמאים שעובדים בשריד – כתבו לנו בתגובות מי אתם ובמה אתם עוסקים.
זוהי התוצאה החשובה מכל – שימו לב לתוצאה הגורפת, שמעידה על צורך אמיתי בבית קפה מקומי. אם גם אתם שותפים לתחושה- כתבו לנו בתגובות.
לגבי חלל עבודה משותף הדעות חלוקות. 37 אנשים מתוך 92 שענו על השאלה הזו מעוניינים. בעיניי זה מצדיק התייחסות בתכנון המקום. נתון מעניין שעלה מתוך ההערות שאנשים רשמו, והציג קהל שלא חשבנו עליו: סטודנטים שלומדים מחוץ לשריד ושמחפשים מקום ללמוד בו כשמגיעים לקיבוץ. אם אתם סטודנטים כאלה- כתבו לנו בתגובות מי אתם, מה אתם לומדים והאם חלל עבודה בשריד יענה על הצורך שלכם?
מבין הפעילויות המוצעות במקום 76 אנשים מתוך 92 סימנו ״מקום לשבת ולשתות קפה״ במקום השני ״מפגש על בירה״ ו-״הרצאות שוות״. מה שמעניין כאן שמדובר בשני קהלים שונים (או קהל אחד עם צרכים שונים)- קהל של יום וקהל של ערב, כלומר המקום יצטרך לתת מענה לקהל שבא לשתות קפה עם חברים במשך היום ולאלה שבאים לשבת עם חברים על בירה ולראות משחק בשעות הערב.
פעילויות נוספות שהוצעו למקום על ידי המשיבים לסקר: מכשירי כושר בחוץ לכלל האוכלוסייה, חוגים, למידה עצמית, סדנת אמנות משותפת, מרכז לתעסוקה, מקום לאכול לאכול עוגה/סנדוויץ, הרצאות בנושאים שונים, בית קפה, פאב – יין, בירה, חוג הורים ילדים מודרך, ציור, קרמיקה, שחמט, ברידג׳, מקום ללמוד לסטודנטים בעיקר בסוף שבוע, הדרכות בעולם האוכל והבר. אירועים פרטיים, סדנאות, מסיבות, בר מצוות, אירועי חברה


36 אנשים ענו שהיו פוקדים את המקום בתדירות גבוהה.
מקום שעושה קפה הוא לא בית קפה. בית קפה הוא יותר מזה. להמחשה, יש שני סניפים של ״קפה קפה״ באזור- ביפעת ובמזרע. שניהם מגישים את אותו תפריט, אך המקום והאווירה שונים. אני יכול לומר שאני מרגיש נוח להגיע לקפה קפה ביפעת, פחות למזרע… כל מקום שיבחר יצטרך לעבור טרנספורמציה עיצובית וליצור תחושה מזמינה ונעימה – בעיצוב הפנים והחוץ, הסטיילינג והמיתוג. מהסקר רואים שמרבית המשיבים מבינים זאת – כמעט 80 סימנו 4/5 כש-5 מייצג שהמקום חייב להיות מעוצב ואילו 1 – פחות רלוונטי.
מבחינת סגנון עיצובי ניראה שאנשים מתחברים לשילוב שבין עיצוב ונוחות של בית קפה + מראה פשוט, חמים וביתי
כ-48 אנשים חושבים שנחוץ מאוד חלל (מלבד המועדון לחבר) המאפשר מפגשים קבוצתיים. מדובר בנתון שלא כדאי להתעלם ממנו עם ובלי קשר למיזם.
מבחינת האידאל היינו רוצים מקום שיממומן במלואו ע״י הקיבוץ/האגודה אך רצינו לבחון אופציה נוספת – מקום שממומן חלקית ע״י החברים בתשלום דמי מנוי סמליים.
קפה קהילתי-שיתופי יצריך שיתוף פעולה עם הקהילה. שמחנו לראות ש-19 אנשים סימנו (וחלק אף כתבו לנו את שמם) שמוכנים להיות מעורבים במיזם. אם גם אתם רוצים להיות מעורבים במיזם – כתבו לנו בתגובות.
תודה לכל העונים – הסקר סגור, אך אתם מוזמנים מוזמנים להגיב כאן.

השארת תגובה

טלפונים

לוח וידאו

ע. שירות

קלפי

חירום

ס. רכב

דרושים

טפסים

צוותים

  רישום גשם

  מדידה אחרונה 29/4/2023

  מ״מ גשם ביממה האחרונה
  סה״כ מ״מ גשם העונה
  גלילה לראש העמוד
  X
  דילוג לתוכן