עדכון – הפרוייקט צ'כי של קיבוץ שריד

א. רקע:

מטרת הביקור הייתה לפתח שני נושאים עיקריים המעסיקים אותי:

 1. גיוס תרומות להקמת Czech Hub  בקיבוץ שריד. מטרת-העל של המרכז לסייע ביצירת קשרים בין אנשים צעירים ופחות צעירים שיש להם עניין לבקר בקיבוץ שריד כמוקד המתבסס על המורשת של הנשיא מסאריק ולהסתייע בתשתיות של קיבוץ שריד כדי לקיים קונגרסים, מפגשים בנושאים שהם ימצאו לנכון ובמחירים נכונים. זהו מאמץ מתמשך כדי לאתר קהלי יעד מתאימים ותורמים אפשריים. כבר כיום יש תנועה ערה בשריד וביער מסאריק של אנשים מצ'כיה: תיירות, אקדמאים, אנשי עסקים וכיו"ב.
 2. טיפוח עבודת העמותה של ידידי צ'כיה בישראל לטובת קהלי-יעד מרובים של אזרחים צ'כים החיים בישראל. בעלי דרכון צ'כי המקיימים חיים מלאים כאן ורוצים קשר עם המורשת והשפה הצ'כית. זה גם המיקוד של השליח המיוחד במשרד החוץ הצ'כי העוסק במתן תקציבים לעמותות כמונו ברחבי העולם. התחברות עם מטרת-העל של השליח המיוחד נותנת לעמותה רוח גבית מצד משרד החוץ הצ'כי.

עוגן הביקור היה אירוע שהתקיים בחסות שר החוץ הצ'כי לכבוד 120 שנה לקק"ל – צ'כיה. האירוע כולו היה סביב התרמה ליער מסריק אשר בקיבוץ שריד.

מיכאל פרקובסקי (נשיא קק"ל צ'כיה) נשא נאום ארוך שבו סקר את ההיסטוריה המשותפת לקק"ל צ'כיה, יהדות צ'כיה, קק"ל ישראל ומדינת ישראל. יותר מאוחר, הצטרף אלי (…) לטיסה לישראל.

מיכאלה (בת של מייסדי קיבוץ שריד אשר "גילתה" את יער מסריק בשריד יחד עם הארכיונאית של קיבוץ שריד, איילת קרוא-רוזן) סקרה את ההיסטוריה של יער מסריק וקיבוץ שריד.

בסיום הערב התכבדו תורמים משמעותיים ליער מסאריק לעלות לבמה ולהציג את תרומתם. כל משתתף באירוע שילם סכום נכבד שהינו חלק מהתרומות ליער מסאריק אשר בקיבוץ שריד.

מבחינתי, זו הייתה הפגנת כוח וחשיבות שרוחשים אנשים בצ'כיה ליער מסאריק. מרגש מאוד.

האירוע עצמו היה כר נרחב לפיתוח קשרים חדשים ולחזק קשרים קיימים.

משלחת של אוניברסיטת מנדל בראשותו של ירי ייצגה את המוסד.

לאחר הטקס הייתה פגישה נרגשת עם ירי והסטודנטיות שהביא. יחד ישבנו עם המנחה של הערב שהתברר שמקצועה הוא בענף ההוצאה לאור. עניינתי אותה בשני הספרים שאנו רוצים לפרסם בצ'כיה שלא למטרות רווח . נבדוק יחד האם וכיצד יכולה לסייע לנו: ישיר או דרך קשרים שלה.

אל הצוות של ירי אליו הצטרפה ויקטורי (ביקרה כמה פעמים בקיבוץ שריד, מתעתדת ללמוד דוקטורט באוניברסיטת חיפה). ויקטורי, יחד עם נתאי יחזקאלי ואפי שושני הם הצוות שלנו לשווק את פעילויות בית הספר הצ'כי ופרוייקט "שפת אם".

משלחת מהעיר קשיטיני (מסביב לעיר יש יער עצום ממדים על שם מסאריק) ואנשים נוספים מהממסד של ניהול היער נכחו. אנו עובדים עתה עימם על חתימת ברית ערים תאומות (דבר שהחל ג'ון אייזנר מקיבוץ שריד לפני כמה שנים). הזמנתי אותם לישראל כדי לקיים אירוע החתימה כאן. המלצתי על האביב כמועד בו הכול פורח ונראה טוב יותר…

הממסד הקודם של השגרירות נכח במלואו (קלארה וקטרינה) והתפתחו שיחות עימן שלא יכולנו לעשות כאשר הן בשירות בישראל, מסיבות ברורות. דברים חשובים התגלו והם נותנים לי מזון למחשבה. קלארה מכהנת כעוזרת אישית של השגרירה המיועדת לישראל (בקיץ 2023). יותר מאוחר פגשתי בשתיהן במשרד החוץ הצ'כי כדי לבצע התאמת ציפיות משותפת. עושה רושם שהשגרירה הבאה היינה אישיות בכירה במשרד החוץ והינה טיפוס אקטיבי וחיובי. בפגישה נתתי לה סקירה ארוכה של ההיסטוריה של קיבוץ שריד ויער מסאריק (קיבלה את הספר המתעד את קבוצת המייסדים מצ'כוסלובקיה בתחילת המאה הקודמת שנטעו את יער מסאריק בקיבוץ שריד) וכן על התפתחות עבודת העמותה של ידידי צ'כיה בישראל על שלל הפרוייקטים הקיימים והעתידים. המינוי של קלארה בתור העוזרת שלה מאוד מסייע כדי להבין את תכולת היחסים. השגרירה עצמה מכירה את ישראל טוב מאוד כתוצאה מתפקידים קודמים. אני חושב שפוטנציאל שיתוף פעולה של העמותה עימה יהיה מצוין. גם תלוי בנו…

האירוע עצמו גרר סדרה של פגישות להמשך השבוע.

בכול הפגישות הצגתי שלושה נושאים שעושים רושם רב על האנשים שאיתם שוחחתי:

 1. האתר החדש עם תרגום לשלוש שפות (עברית, אנגלית וצ'כית) של הצהרת היעוד לעמותה בפרט ולכל פרוייקט בנפרד. את האתר הקים וינהל עם דפי פייסבוק תואמים לנושאים שונים נתאי יחזקאלי. כל מנהל פרוייקט יתבקש לעדכן את פעילותיו באתר ובדף הייעודי בפייסבוק.
 2. עניין מיוחד זוכה האתר של הספריה ע"ש חנן רוזן ז"ל. הספרייה של חנן רוזן נמצאת פיזית בשריד ועולה לאוויר באתר ייעודי ומקצועי בהובלה של נילי רמות, חברת קיבוץשריד. לינק לספריה נמצא בדף של קיבוץ שריד – יער מסריק באתר החדש של העמותה. הספרייה היא תרומתו של בנו, גיורא רוזן. הספרייה הזו תורמת להבנת המשכיות היחסים בין יהדות צ'כיה לבין מדינת ישראל. רק כתזכורת: העמותה שלנו היא ע"ש של חנן רוזן מייסד העמותה.
 3. הספר המספר את הסיפור של קיבוץ שריד ויער מסאריק שנכתב על ידי לורי ספיר, חברת קיבוץ שריד. ניתן לאנשים ביד וקיים בנוסף באתר העמותה בדף של "קיבוץ שריד – יער מסאריק.".

ב. פגישות:

יום שישי ה – 3 לפברואר

פגישה עם לינדה ואיש עסקים (שפגשתי באופן פרטני ביום חמישי). פרסנו תחומים מגוונים של שת"פ עם העמותה ועם קיבוץ שריד. לינדה עצמה הינה דמות מרכזית בקהילה של יהדות פראג ואשת עסקים.

קבלת שבת בבית הכנסת הפרוגרסיבי "עץ חיים".

לינדה הזמינה אותי וכך יצרנו פגישת המשך עם מנהל בית הכנסת שהינו גם איש עסקים. סיכמנו שבפעם הבאה אשא דברים לגבי ההיסטוריה של קיבוץ שריד, יער מסאריק וההיסטוריה הדינאמית של הקיבוץ המתחדש.

בית הכנסת הינו אכסניה ליהודים רבים שחלקם תופסים עמדות מפתח בחיי העסקים של פראג. קהל יעד מעניין ובעל פוטנציאל.

יום שלישי, 7 לפברואר

ארוחת בוקר עם ויקטורי.

סקירה של מעשיה עד היום. תכניות לעתיד. בדיקת יכולת ההשתלבות שלה עם הפעילויות של העמותה בדגש על בית הספר הצ'כי ופרוייקט "לשון אם". קישרתי אותה עם נתאי יחזקאלי ואפי שושני כדי לעבוד נכון ברשתות החברתיות על מנת ליצור בסיס נתונים של הורים לילדים כקהל יעד לבית הספר הצ'כי ופרוייקט "לשון אם".

פגישה עם השגרירה הישראלית אנה עזרי

נושאים:

מימון תרגום, הדפסה והפצה של שני ספרים: עבודת הדוקטורט של ד"ר חגי פרנק והספר המרגש של אודי גזית (ספר לביקור שורשים של אודי ודניאלה בצ'כיה). הסברתי לה באריכות את עמדתי למה הפרסום הסימולטאני ויצירת מערכת  PR לשני הספרים הם בעלת אפקט נכון להבנת הקשרים בין שני העמים. משרד החוץ הישראלי סובל מחוסר תיקצוב ואין יכולת לקבל מהם אגורה. היא תבדוק מקורות מימון אחרים ותהיה שמחה לארח בחצר ביתה כל אירוע של PR לספרים.

הפלגנו לנושאים לאומיים והיסטוריים שיוצרים שפה משותפת לעבודה המשותפת שלנו. בעלה, היה אורח כבוד מספר פעמים בבית הכנסת הרפורמי "עץ חיים".

פגישה וארוחת ערב עם שלושה אנשי עסקים צ'כים

(השמות שמורים במערכת).

החברה שלהם תרמה סכום משמעותי ליער מסאריק ועל כן עלו על הבמה. אני אירחתי אותם בישראל במהלך הקיץ האחרון. בפגישה ניסינו לבדוק ערוצי פעולה משותפים לטובת המרכז הצ'כי בקיבוץ שריד ושת"פ עם העמותה בנושאים שונים.

פגישות מסוג זה תורמות רבות להבנה שלי על האופי המיוחד של תרבות צ'כיה ביחס ליהדות וישראל.

יום רביעי, 8 לפברואר

פגישה וארוחת צהריים עם דניאל רקס, מנהל בית הכנסת "עץ חיים". דניאל עצמו הינו איש עסקים בעל חברה העוסקת בתרגום מקצועי במיוחד בין צ'כית לגרמנית והפוך. בפגישה סקרנו את ההיסטוריה של קיבוץ שריד בשילוב עם יער מסאריק וחשיבות הפרוייקט בעיני הקיבוץ. למדתי רבות על אופי הקהילה המגיעה לבית הכנסת ועל אירועים מרכזיים בחייהם. להערכתי, יש מקום להמשך קשר עימם כדי לחזק את הקשר בין היהדות הפרוגרסיבית לבין קיבוץ שריד מחד והעמותה מאידך. במיוחד בזמנים אלו…

פגישה עם איש עסקים מרכזי (שמו שמור במערכת).

איש מרכזי בקונצרן גדול בעל מערכת קשרים עבותה באירופה ובישראל.

מהשיחה עולה שיש כאן פוטנציאל שקשה להעריך את תרומתו בשלב זה לכל אחד מהנושאים שאני עסוק בהם, ראו למעלה.

יום חמישי 9 לפברואר

מפגש עם השליח המיוחד לאזרחים צ'כים החיים בחו"ל יחד עם העוזרת שלו.

האיש, כאמור, אחראי על התקציבים ויש לנו עניין מיוחד לשמור עימו על קשר חם ולהבין ממנו מה הם הנושאים שחשובים לו. יש לו אנשים אשר מקפידים מאוד על התקצוב והביצוע הנאות של השימוש בתקציבים למבחר הפרוייקטים. לכל אזור ברחבי העולם יש לו איש אדמיניסטרציה העוקב אחר השימוש בכסף. העוזרת שלו הראתה לי דפי ביצוע של שנת 2022 שנראו לי מוכרים…הדוח הפיננסי השנתי שנתתי לשגרירות בישראל.

מוקד השיחה התמקד בפרוייקטים החדשים שלנו (בית הספר הצ'כי במתכונת החדשה, פרוייקט "שפת אם". שני הפרוייקטים המובלים על ידי אפי שושני. מעבד ומפיק מוזיקלי הפעיל מאוד גם בצ'כיה.) סקרנו את הדרכים לאתר קהלי יעד: הורים, ילדים, בעלי מקצועות שונים כדי לבנות "אשכולות" (Clusters) לפי תחומי עניין ולתת להם פתח ללמוד על התרבות הצ'כית. מדובר בשרשרת פעילויות מקיפה שתיקח זמן וכסף והינה שונה לחלוטין מהפוקוס הקודם של העמותה.

דיברנו על אופי של פעילויות דומות בעולם ומה ניתן ללמוד בשבילנו. כן עלה הנושא של הדואליות של שתי העמותות בישראל: העמותה שלנו ושל העמותה של נתן שטיינר ז"ל ואיך ניתן לעבוד ביחד. בשיחה עם השגרירה החדשה (ראו בהמשך) הנושא עלה ביתר תשומת לב. אמרתי שאנו פתוחים לקלוט אלינו את העמותה מכיוון שהעמותה (של נתן שטיינר) הזו לא פעילה, לדבריהן.

מפגש עם השגרירה החדשה יחד עם קלארה שכיהנה כמזכירה ראשונה בשגרירות הצ'כית בל אביב.

המפגש היה חם ומלא עניין עקב הכימיה המהירה שנוצרה עם השגרירה. הסיוע של קלארה בהכנת המפגש היה מורגש מאוד…

נידונו כל הנושאים שבקשת הפעילויות של העמותה וקיבוץ שריד (ראו למעלה).

העניין שלה היה אותנטי והיא מצטיירת כדמות דינמית הרוצה כבר לפעול. כן, יהיה שינוי מרענן. השגרירה תגיע במהלך הקיץ ונזכה להכירה באופן אישי במפגש העמותה שיתקיים בשגרירות בקיץ.

העליתי בפניה את אכזבתי מתוצאות השיחה עם השגרירה הישראלית בקשר למימון שני הספרים. היא הבטיחה לסייע בגיוס משקיע (כבד) למימון שני הספרים.

מפגש עם איש עסקים (שמו שמור במערכת)

מדובר באיש עסקים שיש לו רגישות ונגישות רבה לקהילה היהודית ולקק"ל צ'כיה. נידונו מבחר גדול של נושאים במהלך ארוחת ערב מאוד ממושכת: היבטים היסטוריים, אירופאים וצ'כים והקשר ליהדות, ההשפעה על יהדות צ'כיה והקשרים עם ישראל. מציאת נושאים משותפים לפיתוח הדדי שיש בידי שני הצדדים לתרום אחד לשני וכיו"ב. שיחה מרתקת, חובקת עולם שהפוטנציאל העתידי שלה לא ידוע בשלב זה.

ג. סיכום:

חשיבות ההתייצבות באירוע  של קק"ל שבסיסו הייתה התרמה ליער מסאריק בקיבוץ שריד התבררה כשיקול נכון. פגישות ההמשך היו בעלות תרומה לפיתוח הפוטנציאל של העבודה שלנו בעמותה ובקיבוץ שריד: הממשל הצ'כי, אנשי עסקים ואקדמיה.

הערה: לא במקרה הלוגו של המסמך הוא של הפרוייקט צ'כי של קיבוץ שריד.

אמנון

השארת תגובה

טלפונים

לוח וידאו

ע. שירות

קלפי

חירום

ס. רכב

דרושים

טפסים

צוותים

  רישום גשם

  מדידה אחרונה 5/5/2024

  מ״מ גשם ביממה האחרונה
  סה״כ מ״מ גשם העונה
  גלילה לראש העמוד
  X
  דילוג לתוכן